Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6
Dobrá rada-praktické rady a tipy

IZBOVÉ KVETINY NA JESEŇ A V ZIME

 

IZBOVÉ KVETINY NA JESEŇ A V ZIME

 

izbový kvetExperti za najväčší problém izbových rastlín v jeseni a zime spôsobuje nedostatok svetla.
Typickým znakom pre nedostatočný prístup svetla je žltnutie a opadávanie listov. Počas dňa nesťahujte rolety a žalúzie a snažte sa otvoriť závesy naširoko ako sa dá. Kvety uložte čo najbližšie k oknám a snažte sa im nájsť miesto v miestnostiach situovaných na juh.
Nemalé problémy spôsobuje rastlinám aj kúrenie a príliš vysoká teplota v miestnosti.
V tomto prípade sa vyhýbajte miestam priamo nad vykurovacími telesami, krby atď.
Ak máte kvety poukladané na parapetnej doske a vykurovacie teleso pod ňou chcete uviesť do činnosti, radšej na to rýchlo zabudnite alebo kvietky preneste na iné miesto. Vyhýbajte sa tak isto aj vetraniu oknom, pri ktorom máte kvietky uskladnené. Nemuseli by výkyvy teploty vzduchu prežiť.
Problém s uložením kvetín v jeseni a zime asi najlepšie vyrieši stojan na kvety.

Ďalším problémom kvetov v zime je plesnenie pôdy, ktoré je typickým znakom pre prílišné prelievanie kvetín a tiež poukazuje na vysoký obsah vápnika vo vode na polievanie.
V tomto prípade treba použiť odstátu vodu z varených zemiakov. Keď sa naučíte polievať týmto spôsobom, dosiahnete menší obsah vápnika v zemi a zároveň jej dodáte potrebné minerály.

 

Základné pravidlo
Kvetiny na jeseň a v zime nepolievajte v žiadnom prípade tak často, ako v lete.
Izbové kvetiny s hrubším dužinatými listami sú omnoho odolnejšie ako rastlinky so svetlejšími a jemnejšími lístkami a sú poväčšine menej náročné na starostlivosť.

Hmyz

Komáre milujú mokrú zem, preto doporučujeme kvetiny v zime neprelievať. Ak máte napriek tomu s komármi v byte problém, nasypte na zem v kvetináčoch vrstvu drobného štrku. Zabránite tak ukladaniu ďalších komárích vajíčok do zeme.

Vošky
Tam kde je teplo, darí sa im najlepšie. Ešte ich ani nestihnete poriadne premiestniť zo záhrad či terás do izieb, už sú obsypané stovkami nepríjemných maličkých zvieratiek.
Poradíte si s nimi aplikáciou vody s mazľavým mydlom. Pozorne ňou poumývajte celé rastlinku.

Kvety v jeseni prestanú vyzerať tak dobre a zdravo ako na jar či v lete, ale nenechajte sa pomýliť, lebo toto je úplne prirodzený proces. Musia si totiž zvykať na chlad v prechodnom období pred vykurovaním a vzápätí si musia zvykať na vykurovanie, ktoré navyše zapríčiňuje veľké zmeny vo vlhkosti a samozrejme aj prúdení vzduchu.

Niektoré izbové kvetiny nie sú schopné vo vykurovanej miestnosti vôbec prežiť, ak ich nebudeme denne postrekovať. Príkladom je alokázia. Má síce tmavšie a hrubšie listy, napriek tomu však vyžaduje vysokú vlhkosť. V žiadnom prípade ju teda neumiestnite vedľa vykurovacieho telesa. Ak chcete, aby vašej alokázii krásne vyznelo sfarbenie listov, pestujte ju na mieste bez priameho prístupu slnečného svetla.


Nautilocalyx
Je izbová kvetina s krásnymi ohňovo červenými listami a nenápadnými kvietkami. Najlepšie sa jej darí vo východnom okne. Pestuje sa veľmi jednoducho, nevyžaduje žiadnu výnimočnú starostlivosť.

Káva
Mala by sa pestovať skôr v zimných záhradách ako priamo v obývaných miestnostiach. O jej darení sa rozhoduje najmä vlhkosť. Na to aby nám skutočne odovzdala aj plody, potrebuje v zime trošku chladnejšie miesto (15-16 °C), odporúčame napr. menej vykurované schodište.

Araucaria heteroptylla- izbová jedlička
Aby nám pekne rástla, mala by stáť na chladnejšom mieste, kde nie je veľké prúdenie vzduchu. Teploty v zime by sa tu mali pohybovať od 10 do 12 °C, vhodné je svetlé schodisko. V lete sa jej dobre darí na vzduchu, nevystavujte ju však priamemu slnečnému žiareniu.

Impatiens- netýkavka
Potrebujú na rozdiel od ostatných izbových kvetín vždy dostatok vlahy, inak však nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ak ju náhodou zabudnete poliať, dokáže sa z toho stavu pomerne rýchlo zataviť.

Impatiens niamniamensis
Izbová kvetina, ktorá zaujme žiariacimi oranžovými kvetmi. Ak rastlinka narastie do výšky, pokojne ju môžete skrátiť a rozmnožiť. Odstrihnete jeden z vrcholov, dajte do pohára s vodou a počkajte, kým sa mu vytvoria korienky. Nová rastlinka vám po zasadení do zeme, bude kvitnúť už o niekoľko mesiacov.
Na tvorbu kvetov však potrebuje konštantnú vlhkosť a pozor, nevystavte ju priamemu slnečnému žiareniu.

Klerodendron
Zaujme krásne formovanými bielymi kvetmi, ktorými dokáže kvitnúť niekoľko mesiacov. Pestovať ho môžete celý rok v obývacej izbe. Dobre znesie slnko a tak isto aj tieň.

 

Patria izbové kvetiny občas na vzduch?
Mnohí odborníci tvrdia, že áno- hlavne kvôli tomu, aby sa stali odolnejšími. Táto rada by sa ale v žiadnom prípade nemala generalizovať, nie každá kvetina totiž znesie slnečné žiarenie a dážď.
 

! SOS- PORAĎTE MI !

Máte problém a neviete si s ním rady? Napíšte nám!

pupava.png

Jarné čistenie organizmu

Prinášame vám niekoľko veľmi jednoduchých, ale zato účinných receptov na jarné detoxikačné kúry. V mnohých objavíte žihľavu a púpavu, takže nič zložité ani drahé. Prajeme vám krásnu a zdravú jar:)


 
1.jpg

BUDE DĚDIČSTVÍ BOLKA POLÍVKU NEPREKONATEĽNÉ?

”Dědictví 2 alebo kurvaseneříká” je dlho očakávaným pokračovaním kultovej komédie ”Kurvahošigutntag” spred 22 rokov. Opäť sa medzi nás vracia dobrák Bohuš v podaní jedinečného Bolka Polívku. Na plátno sa podarilo dostať tekmer všetky dobre známe postavy.


 
6.jpg

Kreatívny stojan na veľkonočné vajíčka

Hovorí sa, že najkrajšie veci bývajú tie najjednoduchšie. Návod na kraslicový stojan, ktorý vám dnes prinášame tieto slová napĺňa. Všetko, čo potrebujete je papierová prepravka (podložka) na vajíčka, ostrý nožík, či nožnice, lepidlo na papier...


 
uni.jpg

Polyméry - strecha budúcnosti?

Strešné krytiny z polymérov sa môžu stať najobľúbenejšími


 

Baranina po tirpácky

Do dobrej baraniny dajte len soľ, štipľavú a sladkú papriku, veľa cibu ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 17.4.2014

meniny má: Rudolf

podrobný kalendár


11332824

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Rudolf | Štvrtok 17.4.2014 |
Úvodná stránka