Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Tajomstvá Bodu dlhovekosti: jednoduchou masážou k zázračným výsledkom

 

Bod dlhovekostiZu San Li – to je názov jedného z najčastejšie používaných akupunktúrnych bodov zo všetkých na ľudskom tele a určite najviac intenzívne študovaný bod liečenia akupresúrou i terapiou acumoxa. Odstraňovanie zdravotných problémov pomocou masážnych bodov je jedným z najstarších spôsobov liečby na Východe, ktorý má už niekoľko tisíc rokov. Japonská legenda z tohto obdobia hovorí o šťastnom mužovi, ktorému otec prezradil tajomstvo dlhovekosti – každý deň si mal masírovať jeden bod pod kolenom. Syn poslúchol a za svojho dlhého života sa stal svedkom narodení aj úmrtí niekoľkých cisárov. V Japonsku sa tento bod nazýva Bod sto chorôb, v Číne Bod dlhovekosti. Prezradíme vám, kde sa nachádza a naučíme vás ako ho masírovať.

V čínskej medicíne je ľudské telo vnímané ako energetický systém. Preto tu veria, že masážou môže byť ovplyvnená funkčnosť orgánov a tiež energetický tok. Podľa pradávneho učenia má telo človeka 365 akupresúrnych bodov a 12 hlavných meridiánov. Tieto počty nám veľmi pripomínajú dni a mesiace v roku. Akupresúra (masáž založená tlakom prstov na jednotlivé body) na základe učenia o meridiánoch a kanáloch spojených s jednotlivými orgánmi má preukázateľné priam zázračné účinky na naše zdravie a nielen to. Vo východných medicínach je telo považované za viac za energiu, ako za hmotu  a tak má akupresúra blahodarný vplyv nielen na funkčnú činnosť orgánov, ale aj na tok energie, ktorá neustále v nás prúdi.

Zu San Li je bod, ktorému sa dnes budeme venovať. Termín San Li pomenováva systém akupunktúrnych bodov (Li v zmysle napravovať, alebo regulovať) a Zu odkazuje na umiestnenie na nohe. Zu San Li riadi činnosť orgánov v dolnej polovici tela a tiež funkciu miechy v tých častiach, ktoré zodpovedajú za správne fungovanie tráviaceho ústrojenstva, pohlavných orgánov, obličiek a nadobličiek. S pomocou masáže bodov Zu San Li môžete zvýšiť aktivitu nadobličiek, najsilnejších uzlov, ktoré pôsobia ako hlavný obranca ľudského zdravia a sú zodpovedné za vylučovanie adrenalínu v krvi, hydrokortizónu, a ďalších dôležitých hormónov.


Kde tento bod hľadať?

Zu San Li Dnes to už nie je žiadne tajomstvo. Pomôcť s hľadaním vám môžu naše obrázky, alebo návod, ktorý hovorí, že ak si položíme na koleno ruku – na pravé koleno pravú ruku, na ľavé ľavú, približne na konci prostredníka sa nachádza Zu San Li – Bod dlhovekosti, Bod stovky chorôb, ale tiež Xiaqihai. Nahmatáme ho v malej jamke medzi kosťami.

Existuje ešte jeden spôsob, ako ho nájsť. Sadnite si na podlahu, pritlačte nohy k zemi a päty nezdvíhajte. Keď pritiahnete nohy k sebe, nájdete pod kolenami vyvýšené miesto. Nahmatajte najvyšší bod tohto miesta. A potom si môžete sadnúť. Bod, na ktorý ste zatlačili, za zmení na priehlbinku a – áno – ste na správnom mieste. Je to Zu San Li.

Pred začiatkom masáže sa pohodlne posaďte. Nohy musia byť uvoľnené. Dýchajte pokojne a sústreďte myseľ na svoje pocity. Je to stav harmónie, v ktorom  podľa východnej medicíny začína proces hojenia. Masáž Zu San Li má navyše stimulujúci účinok. Masáž robte prstami  prostredníctvom kruhových pohybov v smere hodinových ručičiek s deviatimi opakovaniami na každej nohe. Masáž by mala trvať cca 10 minút so striedaním obidvoch nôh. Následne na týchto bodoch podržte polovice strúčiku cesnaku  po dobu 1-2 hodín, pokým pokožka nesčervená. Cesnak môžete zafixovať v bodoch Zu San Li napríklad jemným ovinutím obväzom.

To je všetko? Áno všetko. Ak chodievate na lymfatické masáže, všimnite si maséra, ktorý so stopercentnou pravdepodobnosťou bude v určitom momente masírovať práve tento bod.
 

Čo na masáž Zu San Li povie vaše telo?

Tradičná východná medicína hovorí, že masáž týchto bodov vám pomôže získať dôveru, prekonať stres a napätie, nájsť vnútornú stabilitu. Navyše vďaka nej môžete významne prispieť k liečbe mnohých chorôb, vrátane impotencie, čkania, zápchy, zápalu žalúdka či močovej inkontinencie.

Masáž zároveň zvyšuje imunitu, sa človek stáva zdravým a životaschopným.

Súčasný štandard aplikovania tejto masáže, preskúmaný a uvedený v učebniciach farmakológie a medicíny zameranej na východné náuky hovorí o tom, že Zu San Li utlmuje bolesť žalúdka, distenziu brucha, vracanie, hnačku, úplavicu, zlé trávenie, zápal slepého čreva, ochabnutosť a necitlivosť dolných končatín, opuch, mastitídy , mániodepresívne stavy, epilepsiu, kašeľ, závrat, búšenie srdca a podobne.

Doba masáže bodu Zu San Li výrazne ovplyvňuje pôsobenie na zdravotný problém, ktorý chcete vyriešiť. Najúčinnejšia je hneď ráno a pred obedom a najlepšie výsledky dosiahnete počas novu mesiaca.

- Osem dní po začiatku novu má masáž v dopoludňajších hodinách účinky na posilnenie imunity a zlepšenie funkcií telesných orgánov.

- Pred obedom vplýva na trávenie a zdravú srdcovú činnosť.

- Poobede pôsobí proti stresu, nervozite, podráždenosti, bolestiam hlavy a poruchám spánku.

- Masírovanie bodu vo večerných hodinách vplýva na zlepšenie metabolizmu a tým aj na zníženie hmotnosti približne 400-500 g za týždeň. Nerobte to avšak tesne pred spaním! Mohli by ste si privodiť nespavosť. Pozor – večerné masírovanie sa prevádza PROTI smeru hodinových ručičiek.


Klinický výskum

Zu San Li Moderný klinický výskum Zu San Li sa uberal dvoma smermi. Jedným z nich je liečba bolesti brucha vrátane kŕčov, zvyčajne vznikajúcich v oblasti žalúdka, žlčníka, alebo obličky.   V tomto prípade sa preukázalo, že stimulácia akupunktúrneho bodu má bezprostredný účinok (v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút) a pacienti často pocítia úľavu po jedinej akupresúrnej terapií tohto bodu.   Druhý smer klinického výskumu sa zaoberal liečbou postihnutých imunitných funkcií, najmä nedostatkom leukocytov a zvyšovaním hladiny imunoglobulínu. V tomto prípade sa stimulácia Zu San Li vykonávala denne, obvykle po dobu 10 až 14 dni po sebe  (opakovane niekedy po krátkej prestávke niekoľkých dní).   Jedna zo štúdií v sebe spája tieto dve oblasti záujmu: liečba pacientov s rakovinou, ktorí trpia bolesťou brucha (pacienti s nádorovým ochorením zvyčajne majú zhoršené imunitné funkcie a to buď spontánne alebo v dôsledku lekárskej terapie). Výsledky? Veľmi pozitívne. Nehovoriac o úľave pacientov s akútnym zápalom slepého čreva a trpiacich pooperačnými bolesťami.

 

Ako je to s dlhovekosťou?

Hovorili sme už o tom, že čínska medicína považuje ľudské telo za energetický systém, ktorý by mal byť v dokonalej rovnováhe, aby slúžil čo najdlhšie. Za 100% činnosť orgánov zodpovedá hlavne tok energie, ktorú síce nevidíme, ale pri jej úbytku či zlému nasmerovaniu sa môžeme cítiť malátni a tiež ochorieť. Keďže masáž Bodu dlhovekosti nie je nič ťažkého a zvládne to každý – vyskúšajte. Veď ako sa hovorí, za skúšku nič nedáte.

 

Mohli by vás ešte zaujať:

Nápoj, ktorý vráti vašim kolenám mladosť

Oxidácia organizmu alebo ako prestať starnúť?

Ďalšie rady, články a tipy na tému Zdravie, výživa

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk
 

Foto: orientalmed.ac.uk, Mary Fong, autor
(i.n.)


 
aqua.jpg

Aquatherm Nitra 2017: začiatok novej éry

Aquatherm Nitra, veľtrh vykurovacej, klimatizačnej, ventilačnej, meracej a regulačnej, sanitárnej a ekologickej techniky sa bude konať 7. - 10. februára 2017 na nitrianskom výstavisku Agrokomplex.


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
kytica.jpg

Sladká kytica na Valentína svojimi rukami


Už ste niekedy dali svojej láske darček so sladkou vôňou? Nie? Nevadí. V každom prípade u väčšiny žien zabodujete s vlastne vyrobenou čokoládovo cukríkovou valentínskou kyticou. My vás dnes naučíme, ako sa takýto jedinečný darček vyrába.


 
umiestnenie.jpg

Umiestnenie plastových pivníc

Podzemné plastové pivnice sa môžu umiestňovať priamo pod dom. V takomto prípade je bez problémov možné mať vstup do pivnice v jednej z miestností - často sa jedná o kuchyňu. Ďalším častým umiestnením plastových pivníc je miesto obklopené stromami. Tie tot


 
kapusta.jpg

Kyslá kapusta ako superliek


Na začiatok dôležité upozornenie. Tento článok je venovaný pozitívnym účinkom domácej kyslej kapusty, nie tej, ktorú kúpite v obchode a ktorá okrem kapusty, soli a bežných korenín obsahuje takmer desať konzervačných zložiek s neznámymi názvami.


 

Cibuľový koláč

Cesto: Múku preosejte, premiešajte so soľou, pridajte kvások pripraven ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať
obr.jpg

Využitie plastovej dlažby a jej výhody

Plastové dlažby môžu vďaka svojim vlastnostiam nájsť extrémne široké využitie vo výrobe, skladoch, prenájmoch, ako podlaha do garáže, podlaha do dielne – to všetko sme už spomínali. No úspešne sa tento typ využíva aj ako športová podlaha, v detských kútik


 

dnes je: 23.1.2017

meniny má: Miloš

podrobný kalendár

19758318

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Miloš | Pondelok 23.1.2017 |
ÚvodÚvodná stránka