Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Zdravie na jeseň

Prevencia proti prechladnutiu

Na potlačenie príznakov obyčajného prechladnutia existuje veľa domácich receptov, ktoré nemajú žiadne neželané vedľajšie účinky. Začať treba s obyčajným horúcim kúpeľom, pretože ako je všeobecne známe, proti prechladnutiu najlepšie zaberá potenie. Po kúpeli by sme sa nemali zachladiť, ale opačne, obliecť si minimálne teplé oblečenie, pokiaľ si nemôžeme dovoliť skočiť rovno do postele. Na ďalšie potenie stačí piť dostatok poriadne teplého čaju, najlepšie z lipového alebo bazového kvetu.

 


Najlepšie je začať s prevenciou ešte pred samotnými príznakmi prechladnutia a celé prechodné obdobie z leta do jesene dbať na prísun tekutín, čiže minerálnych vôd a čajov. Pri dospelých sa hovorí o 2,5- 3 l tekutín u detí by do mala byť polovica.


V priebehu prechladnutia je dôležitý prísun potrebných vitamínov, najlepšie vo forme čerstvého ovocia. Jedlo by malo byť prijímané v malých dávkach, aby sa telo zbytočne nevyčerpávalo jeho spracúvaním.


Odborníci odporúčajú nasadiť inhalácie už pred samotným prepuknutím prechladnutia. Vhodný je harmanček, rôzne bylinkové zmesi, senná mrva a tak isto pomôže aj slaná voda.


Inhalácie a výplachy nosa pomáhajú udržiavať sliznice vlhké a tak zabrániť hroziacej nádche.


Odporúčajú sa aj liečivé kúpele s eukalyptovým olejom, tymiánom a olejom zo smrekového ihličia.


Starým a osvedčeným prostriedkom proti začínajúcemu kašľu je teplá bazová šťava. Plody bazy totiž obsahujú veľké množstvo vitamínu C a A, podobne ako B1 a B2 a samozrejme aj veľa užitočných minerálov.

Apropo, piť horúci čaj s citrónom proti prechladnutiu nemá zmysel. Citrón neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu C ( 1 plod len okolo 20 mg) a pri strete s horúcim časom sa jeho podstatná časť ešte zničí.Jesenné tipy proti bolestiam hrdla


Tipy pre zdravieBolesti hrdla sú asi najnepríjemnejším sprievodným znakom prechladnutia, či iného ochorenia dýchacích ciest. Poznáme ich všetci, pri každom preglgnutí...
V základe platí to isté, čo v prvom prípade. Prísun veľkého množstva tekutín.


Ako najosvedčenejší domáci prostriedok sa presadil silný slepačí vývar. Mal by sa však jesť malými sústami, aby sme opuchnuté a podráždené hrdlo zbytočne nezaťažovali. Dokonca ak laboratórne výskumy potvrdili vlastnosť slepačieho vývaru, zmierňovať zápaly.


Ďalšími prostriedkami na zmiernenie bolestí sú harmanček a šalvia. Obe bylinky sa dajú kúpiť v lekárni vo forme extraktu. Majú dezinfekčné schopnosti a riedia sa s vlažnou vodou. Týmto roztokom nakoniec kloktáme.


Proti bolestiam hrdla pomáha aj recept našich starých mám- zábaly z uvarených zemiakov. Zemiaky uvarené v šupke jednoducho roztlačíme a vrstvu z nich uložíme na vlhkú utierku alebo šatku. Necháme trochu vychladnúť a priložíme na krk. Pozor, aby zábal nebol horúci.Proti nádche


Kvapôčková nákaza lieta na jeseň takmer z každého kúta a len ťažko sa je proti nej ubrániť.


Pri potlačení jej symptómov pomáhajú hlavne liečivé a uvoľňujúce kúpele, pri ktorých sa telo uvoľní a relaxuje. Odporúča sa hlavne kúpeľ harmančekový a eukalyptový.


Veľmi dobre zaberajú inhalácie. Pomôže 10 minút inhalovania 1 vriacej vody s 1 polievkovou lyžicou soli a hrsťou harmančekového kvetu.

Nesmieme však zabúdať, že nie pri každom ochorení je liečenie domácimi prostriedkami vyhovujúce. Pokiaľ sa pripojí teplota, alebo sa ochorenia nevieme ani po niekoľkých dňoch zbaviť, je nutné navštíviť lekára.


Proti suchému kašľu


Jeden z čajov najlepšie pôsobiacich proti suchému dráždivému kašľu, je čaj z čiernych ríbezlí. Treba ho piť po malých lyžičkách. Pomôcť vraj dokáže aj zábal z uvarených zemiakov priložený na hruď. Ten je vraj schopný uvoľniť hlieny v prieduškách a následne ich vykašleme von. Podobný účinok má aj bravčová masť natretá na hruď a prikrytá alobalom alebo igelitom. Hruď potom obalíme plienkou alebo uterákom a zdržujeme sa v teple.


Na uvoľnenie hlienov je dobré zmiešať včelí med s kúskom citrónovej šťavy a užívať po lyžičkách.


Čaj na vykašliavanie:


20 g kvetov divozelu
20 g pľúcnika
20 g kvetov skorocelu kopijovitého
Bylinky zmiešame, zo zmesi zoberie 2 čajové lyžičky a zalejeme vriacou vodou. Necháme 5-10 minút vylúhovať a zlejem. Osladíme kúskom medu. Pijeme po glgoch. Tento čaj nielenže výborne chutí, ale pôsobí aj na pevne usadené hlieny.

Podobne proti dráždivému kašľu pomáha aj čaj z feniklu a anízu.

 

15 g semienok zalejeme 1 l vriacej vody, lúhujeme 10 minút a zlejeme. Popíjame po glgoch.


Cibuľový sirup


Cibuľu nakrájame na krúžky a necháme ju lúhovať v mede. Potom niekoľko krát za deň užijeme po 1 glgu vzniknutého sirupu.
No a samozrejme znovu platí: Nezabúdať na pitný režim a udržiavať vlhkosť v miestnostiach, v ktorých sa pohybujeme.

Predchádzajte depresii


Jesenné depresie prichádzajú hlavne pod vplyvom nedostatku slnečného svetla, preto sa odporúča dennodenný aspoň hodinový pobyt na čerstvo vzduchu, je jedno či sa prebehnete, alebo sa vydáte len tak na prechádzku. Špecialisti odporúčajú nosiť v takomto období odevy vo veselých farbách, ktoré pozdvihujú náladu.


Odolávať depresii môžeme čiastočne aj správne volenou stravou, telu prospieva čerstvé ovocie a hlavne potraviny bohaté na magnézium. Odporúča sa jesť banány, šošovica, orechy a sušené ovocie. Na zlepšení nálady sa podieľajú aj mastné kyseliny, ktoré obsahujú makrely a haringy a samozrejme rastlinné oleje. Serotonín (budič dobrej nálady) nájdeme v potravinách akými sú cestoviny a zemiaky. Na dennom jedálničku by sa malo nachádzať aj mlieko.


Proti depresiám pomáha šport. Ak nie ste práve športový typ, venujte sa aspoň túram a prechádzkam. Hlavne v spoločnosti ďalších ľudí.

 

Foto: liveinternet.ru, neboleem.net,


 
avatar_to_doma.jpg

Neuveriteľné...krčmu vymenil za internet!

Handlová-Odkedy majú doma internet za jedno euro mesačne, manžel ledva vytiahne päty z domu.


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
04.jpg

11 zaujímavých spôsobov využitia banánovej šupky


O výhodách banánovej dužiny ste už určite počuli v súvislosti s dodávaním stopových prvkov pre vaše telo. Nemenej užitočná je aj jeho šupka a to z mnohých hľadísk, o ktorých netušíte. Ak vyhadzujete šupky z banánov, tento článok je práve pre vás!


 
07.jpg

Spôsoby ovládania osvetlenia schodiska

Najpohodlnejšie sú samozrejme pohybové senzory. Práve ony umožňujú okamžite osvetliť schodisko ihneď ako k nemu pristúpi osoba, ktorá chce po ňom vyjsť nahor alebo zísť dolu. Zvážte však, či je tento spôsob ovládania schodiskového osvetlenia pre vás tým p


 
a.jpg

Ako roztiahnuť topánky, ktoré tlačia


V predajni s obuvou neodoláte topánkam, ktoré vám padnú do oka. Vyskúšate si ich, kúpite a po príchode domov zistíte, že predsa len nie sú až také voľné (hoci v obchode sa zdalo, že je všetko v poriadku). Čo robiť?


 

Guľky plnené rumovou plnkou

Z čokolády, cukru, mletých orechov, bielku a rumu vypracujte tuhú hmot ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať
gauc.jpg

Jednoduché a lacné úpravy interiéru

Vaše bývanie by si zaslúžilo rekonštrukciu, ale chýbajú vám čas a peniaze. Interiér pritom môžete vylepšiť dekoráciami prakticky za pár eur.


 

dnes je: 27.2.2017

meniny má: Alexander

podrobný kalendár

20087560

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Alexander | Pondelok 27.2.2017 |
ÚvodÚvodná stránka