Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám

 

Mnohí ľudia žijú aj dnes v predstavách, že mačka je svojhlavé zviera, ktoré nie je schopné prejaviť svoje city zvlášť vo vzťahu k svojmu majiteľovi a dokáže sa „líškať“ len vtedy, ak chce jesť. Nie je to pravda. Hoci neexistuje mačací manuál, vieme, že mačka dokáže vyjadriť svoju lásku mnohými spôsobmi. O desiatich si dnes napíšeme. Mačky totiž  s nami komunikujú jednoznačnou rečou. Stačí sa ju naučiť chápať. Mačka je však viac diskrétna na rozdiel od psíka, ktorý nám svoju lásku prejaví naozaj zreteľne. Preto je často neprávom považovaná za zvieratko s chladnou hlavou, bez emócií a bez snahy prejavovať lásku. Opak je pravda...


01.jpg

 

02.jpg1.    Mačacia labková masáž
Mnoho mačičiek svojho majiteľa masíruje a to tak, že vykonáva špecifický pohyb prednými labkami. Je to pozostatok správania ešte z čias, kedy bola mačka malým mačiatkom a týmto pohybom stimulovala svoju matku pri saní materského mlieka. Je jasné, že mačka si tieto pohyby spája s veľmi príjemnými spomienkami na svoje vlastné detstvo a toto správanie v dospelom veku dokazuje, že mačacia pamäť vôbec nie je krátka.

 


03.jpg2.    Podivný darček
Všetci ste sa už zrejme zmierili s faktom, že ak ste s mačkou vonku a ona uloví myš, tak vám ju prinesie ako trofej. Mnohí to považujú za jej prejav lásky a oddanosť k vám. Je to však len polovičná pravda. Najnovšia teória spája s týmto javom opäť mačaciu pamäť a spomienky na vlastné detstvo. Prčo je tomu tak? O malé mačiatka sa stará ich matka. Keď sú už dostatočne veľké, mama mačka im donesie najprv mŕtvu myš a mačiatka sa s ňou zoznámia. Potom im donesie ďalšiu myš, ale už živú a učí ich, ako ju majú správne chytiť, loviť a nakoniec aj usmrtiť. Staršie mačky tak techniku lovu dokonale ovládajú a vás berú ako svojho priateľa. A tak sa vás snažia naučiť loviť, keďže tieto schopnosti vám podľa ich pozorovania zjavne chýbajú. Keď totiž mačka vidí, že ste oproti nej neúspešný lovec, snaží sa vás nabudiť a naučiť k lepším výkonom. Aj toto je prejav lásky. Takmer materinskej. Ak chováte mačku v byte, často vám môže priniesť do postele akúsi náhradu za myš. Napríklad špongiu. Má to proste v génoch...


10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám3.    Pritláčanie hlavy
Ak si mačka silne pritlačí svoju hlavu o tú vašu, znamená to, že tak ako patríte vy k nej, ona patrí k vám. Ak by ste sledovali levy v ich prirodzenom prostredí, mohli by ste vidieť, že členovia stáda často pritískajú čelo o tvár toho druhého. Ide o to, že každá mačka a mačkovitá šelma má svoj pach, a šúchanie čela je spôsob ktorým mačka označkuje majiteľa svojim feromónom , ktorý posilňuje väzbu na hrdosti, že ste príslušníkom „jej stáda“.

 


10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám4.    Mačací bozk
Jedným z najčastejších prejavov mačacej lásky je "mačací bozk". Nedajte sa však oklamať, pretože sa nejedná o bozk v pravom zmysle slova. Týmto slovným spojením sa označuje istý druh očného kontaktu, ktorý máte so svojou mačkou. Mačička veľmi pomaly žmurká, čo jej samozrejme môžeme s láskou opätovať. Okrem toho sa pritom môžu zúžiť jej zreničky. Očný kontakt so spokojnou a dôverčivou mačkou je skutočným dôkazom toho, že ste v jej očiach výnimočná osoba.

 


10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám5.    Keď mačka leží na chrbte
Na prvý pohľad to vyzerá divne. Mačka ležiaca na chrbte sa na vás bude uprene dívať a vy si myslíte, že chce poškrabkať na bruchu. Tu však vôbec nejde o rozmaznávanie, ale o dôveru. Tým, že mačka vystaví svoju najzraniteľnejšiu časť – brucho, je dôkazom, že vám verí a zároveň akousi výzvou k hre. Ak ju po bruchu pohladkáte, začne takmer vždy priasť. To je u podozrievavej a opatrnej mačky znakom, že je s vami spokojná.

 

10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám6.    Reč chvostom
Chvost je kľúčovým prvkom komunikácie mačiek. V prípade mačacích sympatií smeruje nahor a obtáča sa napríklad okolo nôh osoby, ktorej tak prejavuje svoje sympatie. Často sa však stane, že mačička takto naznačí lásku aj osobe, ktorú vidí po prvýkrát. V každom prípade je zdvihnutý chvost vždy znakom lásky a nadšenia. A obtočenie je akýmsi mačacím pohladením.

 


10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám7.    Hryzie
Pokožka mačiek je veľmi silná. Takže keď sa v priebehu hry hryzú navzájom, vedia, že si nespôsobujú žiadne zranenia. Ak vaša mačka hryzie - to znamená, že sa k vám správa ako rovný k rovnému, a chce sa hrať.

 

10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám8.    Trie sa o nohy
Ide o podobný rituál ako pritláčanie hlavy. Takto feromónmi označuje svoje územie – vás. Všimnite si, že keď sa po čase vrátite domov – oňuchá vaše nohy a začne priasť. Tým vyjadruje – Toto je môj muž (moja žena).
 

 


10.jpg9.    Pradie
Mačka pradie v prípade šťastia aj nešťastia. Vedci nevedia presne vysvetliť duševné pozadie tohto zvukového prejavu. Má sa však za to, že mačka pradie hlavne v čase radosti a šťastia. Podporuje to aj tvrdenie, že mačky sa naučia priasť takmer ihneď po narodení. Keďže pri satí mlieka nemôžu mňaukať, pradenie je akýmsi signálom matke, že je všetko v poriadku.

 


10 spôsobov, ktorými mačky vyjadrujú svoju lásku k vám10.    Nasleduje vás
Najsilnejším prejavom silného puta je to, že sa začne mačka správať ako pes a začne nasledovať vaše kroky. Nestáva sa to však vždy. Mačky majú veľmi nezávislý charakter a keď jednoducho na chvíľu zmiznú, neznamená to, že vás nemajú rady.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Dokáže mačka liečiť?

Jednoduché podávacie kŕmidlo pre hydinu

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Domáci miláčikovia


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto:  kakzachem.ru
Autor: Ivan Nôta


 
obr.jpg

5 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri výbere práčky


Viete, že prvá práčka bola zostrojená už v roku 1767? Je to tak. Dnes natrafíte v obchodoch na veľké množstvo práčok s najrozmanitejšími funkciami od tých najznámejších až po úplne neznáme značky. Ako sa v nich orientovať?


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Voľba tmelu pri pokládke dlažby


Veľmi podstatnou pri pokládke nového materiálu je voľba správneho lepiaceho tmelu. Je nutné ho vyberať podľa druhu dlažby (sintrovaná, nasiakavá), prostredia (terasa, podlahové vykurovanie) a podkladu (betón, drevotrieska).


 
01.jpg

Výsadba ozimného cesnaku


Cesta ku kvalitnej a bohatej úrode ozimného cesnaku je jednoduchšia, ako si myslíte. Dôležitá je dôkladná príprava pestovateľskej plochy aj správna technika výsadby. Ukážeme vám, ako na to.


 
obr.jpg

Opracovanie tvaru kameňa pri stavbe kamenných domov


Pre hrubšie opracovanie niekoľkých pieskovcových blokov si vystačíte so širokým sekáčom. Kamene sa opracovávajú tiež vŕtacím kladivom s rôznymi nadstavcami.


 
03.jpg

Ako uchovať ovocie v pivnici až do jari, alebo zásady skladovania


Ak jablká alebo hrušky dobre uskladníme, zefektívnime tak vlastne zber: len málo trhaného ovocia príde navnivoč. Z tohto pohľadu sa teda oplatí dodržiavať určité zásady.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 20.10.2018

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

25052655

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vendelín | Sobota 20.10.2018 |
ÚvodÚvodná stránka