Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

10 zdravých potravín u vás doma

 

V dnešnej honbe za zdravým stravovaním sa veľakrát zabúda na fakt, že tie najzdravšie potraviny máte často hneď po ruke. Ak chcete čerpať dostatok vitamínov a minerálov z bežnej potravy, pozrite sa na tento zoznam desiatich najzdravších potravín sveta a zaraďujte ich pravidelne do vášho jedálnička.

 

10 zdravých potravín u vás doma

 

Brokolica
Obyčajná brokolica má až zázračné účinky. Pomáha srdcovým ochorením, pri problémoch s prostatou aj pri cukrovke. Obsahuje tiež významné množstvo vitamínu C a B, beta-karoténu a kyseliny listovej. Ponúka mnohé minerálne látky - vápnik, fosfor a draslík. Zaujímavosťou môže byť, že jedna stredne veľká brokolica obsahuje viac ako 100% odporúčanej dennej dávky vitamínu C a takmer 200% vitamínu K, ktorý je v našom tele nevyhnutný pre tvorbu dôležitých proteínov.

Citróny
Nikoho neprekvapí, že citrón je priamo nabitý vitamínom C. Ak teda nemáte po ruke brokolicu, siahnite práve po ňom. Z jediného jeho plodu totiž získate množstvo vitamínu C aj nad rámec dennej dávky. Ďalšie látky obsiahnuté v citrónu tiež môžu významne zabraňovať tvorbe rakovinových buniek a pôsobí v organizme protizápalovo. Jeho konzumácia je preto vhodná pri všetkých vírusových a bakteriálnych nákazách.

Tip: Dostaňte nielen z citrónov všetku cennou šťavu s pomocou odšťavovačov a lisov na citrusy od výrobcu Gorenje.

 

10 zdravých potravín u vás doma

 

Vlašské orechy
Vlašské orechy obsahujú najviac omega 3 mastných kyselín zo všetkých orechov vôbec. Obsahujú tiež veľké množstvo antioxidantov a chránia bunky pred negatívnym vplyvom voľných radikálov. Vlašské orechy sú tiež veľmi bohaté na fosfor a draslík, čo prospieva kardiovaskulárnemu systému. Ďalej obsahujú veľké množstvo železa, horčíka, vápnika, a predovšetkým zinku a medi na podporu kĺbov a kostí.

Tip: Vlašské orechy cez zimu najlepšie uchováte sušené. Na sušenie orechov i ostatného ovocia a zeleniny sú ideálne kombinované sporáky od výrobcu Mora.

Cesnak
O cesnaku sa často hovorí ako o prírodnom antibiotiku a nie je to náhodou. Obsahuje totiž veľké množstvo látky allinin, ktorá v tele úspešne ničí baktérie a vírusy. Cesnak tiež znižuje v tele hladinu škodlivého cholesterolu a chráni pred chorobami, ako sú opary, plesne, či kôrnatenie ciev. Cesnak je ďalej bohatý na rad ďalších vitamínov, dokonca aj vápnik a jód. Má pozitívne účinky aj na trávenie, ničí parazity v črevách a ďalej prospieva srdcu.

Špenát
Špenát obsahuje hneď dva významné antioxidanty posilňujúce imunitný systém - luteín a zeaxantín. Tiež obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej a niektoré antioxidanty, ktoré majú veľmi pozitívny vplyv na kvalitu zraku. Špenát je tiež považovaný za najlepšiu zeleninu, ktorú možno jesť ako prevenciu proti rakovine a významne napomáha v boji proti depresiám.

 

10 zdravých potravín u vás doma

 

Avokádo
Avokádo je výborným zdrojom zdravých tukov, ktoré prispievajú k znižovaniu hladiny cholesterolu. Je bohatým zdrojom minerálnych látok - napr. Medi, magnézia a fosforu, ale aj vitamínov C, E, K, H a B. Dužina avokáda tiež obsahuje kyselinu palmitovú a olejovú, ktoré sa považujú medzi tie najkvalitnejšie tuky vôbec. Jedno avokádo obsahuje z polovice vlákninu a zo 40% kyselinu listovú, ktorá znižuje riziko srdcového ochorenia.

Cibuľa
Cibuľa obsahuje vysoké množstvo vitamínu B, E, C a tiež kvalitné karotény. Z minerálov tiež železo, síru, fosfor, horčík, vápnik, zinok, meď a jód. Vďaka tomuto bohatému zloženiu pomáha pri prechladnutí a zápaloch dutín a má tiež silné antibiotické účinky. Cibuľa ďalej pomáha tráveniu a pomáha znižovaní škodlivého cholesterolu.

Tip: Správajte sa šetrne k svojim spotrebičom tak, aby vám slúžili čo najdlhšie. Prečítajte si článok: Šesť tipov, Ako používať umývačku.

Zázvor
Typicky intenzívnu vôňu dodávajú zázvoru prospešné esenciálne oleje. Okrem nich má však v sebe tiež celý rad vitamínov, napríklad vitamín A, B1, B2, C, E, a tiež minerálnych látok - sodík, horčík, fosfor, draslík, vápnik, železo. Jednou zo stoviek látok prospešných pre naše zdravie obsiahnutých v zázvoru je Gingeroly. Ten aktivuje cievny systém, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a je perfektným pomocníkom pri nachladnutí. V niektorých kultúrach bol tiež považovaný za účinné afrodiziakum.

Losos
Aj napriek tomu, že mäso z lososa je veľmi tučné, býva často doporučované pri redukčných diétach. Neobsahuje totiž praktický žiadne sacharidy, ale veľké množstvo omega 3 mastných kyselín a užitočných bielkovín. Obsahuje tiež vitamíny A, B a D a je označovaný aj ako prevencia Alzheimerovej choroby, má teda pozitívny vplyv na váš mozog.

Zemiaky
Iba jedna stredne veľký zemiak ukrýva cca 60 mg kyseliny listovej. Kyselina listová je vitamínom zo skupiny B-komplex a je dôležitá pri krvotvorbe. Obsahuje tiež hodnotný vitamín A, ktorý je dôležitý pri posilňovaní imunitného systému a pri boji s rakovinou. Oproti iným prílohám, ako sú cestoviny, prípadne ryža, sú zemiaky veľmi diétne a vhodné pri chudnutí.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Plieseň v domácnosti


Plesne v obývacom priestore bývajú pre človeka čoraz väčším strašiakom. Nie preto, že by sa proti nim nedalo bojovať, ale hlavne z dôvodu, že štatisticky je ich oproti minulým rokom preukázateľne viac.


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Čím sa líši rustikálna kuchyňa od vidieckeho štýlu?


Okrem množstva malých zásuviek, zásuvkových skriniek či nábytku s vyrezávanými stĺpikmi sa nezabúda na klasický drez s do kríža tvarovanými kohútikmi drezovej batérie. Takáto kuchyňa sa pýši nábytkom s bohatým profilovaním dvierok...


 
obr.jpg

10 rastlín, ktoré môžete pestovať v obyčajnej vode


Je jedno, či je leto, alebo zima. V interiéri nášho bytu môžeme po celý rok pestovať nenáročné bylinky, respektíve rastlinky, na ktoré nepotrebujeme mať ani záhradu, ani veľký kvetináč a ani zem. Bohato nám postačia malé nádoby a obyčajná voda.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 15.12.2017

meniny má: Ivica

podrobný kalendár

22640708

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ivica | Piatok 15.12.2017 |
ÚvodÚvodná stránka