Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

15 prekvapujúcich účinkov spánku

 

SpánokPôvodne mal mať tento článok názov „15 desivých faktov o nedostatočnom spánku“, no slovo desivých ma doslova vydesilo, takže som to zmenil.  No napriek tomu sa pri mnohých bodoch tohto príspevku určite prekvapene pozastavíte. Prečo? Čítajte ďalej.

Spánok je pravidelný stav odpočinku, pozorovaný u všetkých druhov cicavcov, vtákov a rýb.

Je charakterizovaný spomalením rytmu dýchania, tepu srdca, nižšou citlivosťou na vonkajšie podnety, zvýšenou mierou anabolizmu (syntéza bunkových štruktúr) a zníženou mierou katabolizmu (zánik bunkových štruktúr). Na rozdiel od bezvedomia, spánok sa považuje len za alternovaný stav vedomia a z veľkej miery ho ovplyvňujú hormóny, ako napr. melatonín. Spánok zabezpečuje regeneráciu organizmu a jeho nedostatok môže spôsobiť celý rad zdravotných komplikácií.

V súčasnosti je u väčšiny európskej populácie predpoklad, že má nedostatok spánku. Je to nielen vďaka uponáhľanej dobe, ale aj kvôli novým možnostiam virtuálneho oddychu na internete, kedy je človek schopný dlho do noci surfovať po webových stránkach a potom po pár hodinách spánku sa ocitne v pracovnom procese. Niektorí mávnu rukou: „A čo? Veď dospím cez víkend.“  Je to správne riešenie? Dokážeme vám, že nie. Opierať sa budeme o najnovšie vedecké poznatky, spojené s tradičnou medicínou.

1. Nedostatok spánku zvyšuje riziko vzniku rakoviny. A to nielen nedostatok, ale tiež jeho nepravidelnosť. Vedci a lekári zistili priamy súvis medzi rakovinou prostaty u mužov či rakovinou prsníka u žien a nevhodným „systémom“ spánku. Táto viackrát overená štúdia natoľko vystrašila Svetovú zdravotnícku organizáciu, že pojem „práca na smeny“ bol označený, ako karcinogén. Náš organizmus je totiž naprogramovaný prírodou a nie iným človekom. Preto ak chodíte striedavo na „ranné“, „denné“, „nočné“, musíte ísť častejšie na kontrolu k lekárovi. Rakovina je smrteľná choroba a tak neberte prevenciu na ľahkú váhu.

2. Výdatný spánok pomáha pri chudnutí. Mnohí z nás si dosť dobre neuvedomujú, že keď chcú schudnúť, musia aj dostatočne dlho a nerušene spať. Akonáhle zaspíme, v našom tele sa naštartujú regeneračné procesy, ktoré čistia a regenerujú poškodené bunky. Lymfatický systém odvádza z tela škodlivé látky, ktoré sa v organizme usadili z nestrávenej potravy. Na to, aby mohlo telo zvládnuť všetky tieto úkony, potrebuje dve veci – pokoj a energiu. A tú, našťastie, čerpá z tukových buniek.

Čím dlhšie spíte, tým viac ich stihne spotrebovať. Preto je po dobrom spánku ručička na váhe vždy na nižšom čísle ako bola večer. Celý úbytok váhy však nie je len spálený tuk. Telo sa v spánku aj odvodňuje, za noc z vás zmizne asi pol litra vody. A pozor, zo spánkom to na druhú stranu nepreháňajte. Ak budete spať oveľa viac, než je zvyčajné, prebudíte sa hladní...a s chuťou sa napapáte, resp. napráskate. A sny o chudnutí sú ta tam.

3. Nedostatočný spánok zvyšuje zápaly v celom tele. Podľa čínskej medicíny sa pri nespavosti narušuje kolobeh striedania sa jin a jang v organizme a táto odchýlka potom spôsobuje ďalšie problémy ako je vyčerpanie a podobne. Pre tieto stavy je spoločným menovateľom „prevaha jangu“ - teda aktívneho, horúceho princípu, ktorý organizmus prehrieva a vyvoláva prehnané reakcie.

Tieto sa najčastejšie prejavujú zvýšenou funkciou (zvýšený krvný tlak, vnútroočný tlak a pod.) a hlavne zvýšením zápalov. Z moderného pohľadu sa jedná o zápalové stavy postihujúce oči, uši, oblasť pohlavných orgánov, obvykle býva stav sprevádzaný podráždenosťou, nepokojom.

4. Slabý a nedostatočný spánok vplýva na ženské emócie. Kým nedostatok spánku nie je priamou príčinou depresie, emocionálne vedľajšie účinky spánku sú živnou pôdou pre psychické poruchy. Jednou z hlavných funkcií spánku je umožniť mozgu obnovu a opravu. Počas hlbokého spánku sa kôra, časť mozgu zodpovedná za myslenie, pamäť, jazyk a tak ďalej, uvoľní a prejde do režimu obnovy.

Ženský mozog potrebuje viac času na zotavenie, pretože ženy robia v priebehu dňa viac vecí naraz. Vedci z Duke University v Severnej Karolíne zistili, že ženy, ktoré nemajú dostatok spánku, často trpia depresiami a hnevom. Takéto problémy sa (až na pár výnimiek) netýkajú mužov. Ale...

5. Ospalosť vplýva na emocionálne reakcie mužov a vedie k ich agresivite. Nevyspatí muži za volantom sú hotovou pohromou pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Agresivita za volantom, bezohľadná jazda a častovanie iných ľudí vulgarizmami sú len vrcholom ľadovca. V skutočnosti je psychický stav mužov po prebdenej noci rovnaký, ako u alkoholika po vypití cca 1 dcl tvrdého alkoholu. Samozrejme bez euforických zmien v mozgu.

6. Oslabenie imunitného systému. Ak nechcete vaše zdravie a telo zveriť do rúk náhody, mali by ste vedieť, ako vašej imunite pomôcť. Je dôležité si uvedomiť, že telo si všetko pamätá. Hoci si proti množstvu chorôb dokáže samé vytvoriť „ochranný plášť“, časť jeho osudu máte v rukách práve vy. Tajomstvo odolného organizmu spočíva v správnom kombinovaní otužovania, športových aktivít a vyváženej stravy. No najzákladnejšou zložkou je práve spánok. Čas, kedy organizmus oddychuje, regeneruje a „opravuje“ napadnuté bunky.

7. Riziko vzniku cukrovky. Štúdia publikovaná v Diabetes Care potvrdila, že ľudia s cukrovkou a nábehom na túto chorobu, ktorí majú problémy so spánkom, majú vyššiu inzulínovú rezistenciu(odolnosť) a vyššiu hladinu cukru. Nízka kvalita spánku u ľudí s diabetom bola spojená s horšou kontrolou nad hladinou glukózy v krvi. Podľa výskumníkov pod vedením autorky štúdie - lekárky Kristen Knutson, ľudia, ktorí ťažko korigujú hladinu cukru v krvi, majú vyššie riziko komplikácií, zníženú kvalitu života i kratší život.

8. Starnutie pleti versus spánok. Ak hovoríme o starnutí pleti, veľmi dobre už poznáme faktory, ktoré so starnutím súvisia. Ide o chronobiologické starnutie a hormóny – hormonálne starnutie. Existujú ale ešte ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú proces starnutia. Lekárska štúdia  žien, moderný výskum zameraný proti starnutiu a taktiež výskum kozmetikých firiem ukázal, že  sa na veci teba pozrieť z nového uhla. 

Tento nový prístup zohľadňuje naše chovanie, ktoré proces starnutia tiež ovplyvňuje. V 6 krajinách sveta odborníci skúmali 9 600 žien. Výsledok?  Hlavné dôvody poškodenia kvality pleti súvisia s ich chovaním.  U 77 % žien za hlavný faktor poškodenia kvality svojej pleti označil výskum nedostatok spánku.

9. Viete, čo je mozgový odpad? Zrejme nie, pretože súvis medzi mozgovou činnosťou a dĺžkou spánku je síce už dlhšiu dobu známy, no až výskum z roku 2013 definoval pri dostatočnom spánku odstránenie takzvaného nervového odpadu z mozgu.

Štúdia, uverejnená v časopise Science odhaľuje, že odstraňovanie odpadu z mozgu cez glymfatický sytém je vysoko aktívna počas spánku, pričom sa okrem iných odstraňujú aj látky, zodpovedné za vznik Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych ochorení.

10. Nedostatok spánku znižuje priemernú dĺžku života. Toto je asi najmenej prekvapujúci fakt. Ľudia, ktorí spia menej ako šesť hodín denne, majú podľa výskumu v horizonte 25 rokov o dvanásť percent väčšiu úmrtnosť.

11. Málo spánku zvyšuje riziko srdcovocievnych chorôb vrátane infarktu. Vedci sa domnievajú, že málo spánku vedie k vyššej aktivite nervového systému, pričom kombinácia s vysokým krvným tlakom môže zvyšovať riziko srdcových chorôb a infarktu. Najväčšie riziko hrozilo tým, ktorí nielen málo spali, ale krvný tlak im neklesal ani v noci.

Výsledky naznačujú, že lekári by sa pacientov a pacientok s hypertenziou mali pýtať aj na to, ako dlho spia. U mužov a žien, ktorí spia kratšie ako sa odporúča, je podľa ich výsledkov až o 68 percent vyššie nebezpečenstvo kardiovaskulárnych problémov v porovnaní s tými, ktorí spia dlhšie.

12. Nespavosť a riziko vzniku mozgovej príhody. Najviac úmrtí na mozgovú príhodu sa vyskytuje v období mimoriadnych horúčav alebo v čase veľkej zimy. Navyše počet ľudí, ktorí citlivo reagujú na zmeny počasia, je stále viac. Najvýraznejšie zvyčajne reagujú starí alebo chorí ľudia, tehotné ženy a deti.

Pri depresii a chronickom únavovom syndróme sa meteosenzitivita môže zhoršovať. Chovanie počasia neovplyvníme. Vyhýbať sa stresu, dbať na odpočinok – to sú rady renomovaných lekárov. A my už vieme ako proti stresu bojovať. Dopriať si dostatok spánku.

13. Spánok a rednutie kostí. Táto úmera je rovnaká tak pre ženy, ako pre mužov. Ženám sa však budeme venovať trochu viac. Čo všetko má vplyv na rednutie kostí?

V prvom rade je to menopauza. Vieme, že kosti ženy počas prvých 5-7 rokov menopauzy strácajú až 20% kostnej hmoty. Aj rakovina prsníka sa môže rozšíriť až do kostí. Je to práve ten druh nádoru, ktorý najčastejšie metastázuje do kostí. Ako sme už spomínali, náš organizmus počas spánku regeneruje. A tak si ho doprajme viac, ako 6 hodín. Podľa odborníkov existuje oveľa vyššia šanca samoobnovy kostí v spánku, ako nákladnou liečbou.

14. Nespavosť zničí vaše schopnosti. Napríklad schopnosť reagovať pod tlakom. Odpočinutí ľudia majú aspoň možnosť udržať chladnú hlavu pri nečakaných patových situáciách. Nevyspatí ľudia prepadnú panike, robia unáhlené rozhodnutia, alebo rovno „zamrznú“ ako Windows.

To isté platí u študentov, ktorí sa učia do skorých ranných hodín. Vysoké percento z nich však dostane na skúške „okno“. Nespavosť zabíja kreativitu. A ak vám niekto bude tvrdiť, že Einstein spal len 4 hodiny v noci, rovnako, ako Leonardo DaVinci, tak hovorí síce pravdu, no mal by dodať, že obidvaja páni a mnohí ďalší velikáni si pravidelne schrupli okolo obeda. Aj niekoľko hodín. Naštartovali si tak obnovené bunky a naozaj im to lepšie myslelo.

15. Spánková deprivácia. Viete, že nás dokáže oklamať nielen spánok (sen) ale aj jeho nedostatok? V mnohých ohľadoch, spánková deprivácia je horšia než byť pod vplyvom alkoholu. Nedostatok spánku vás totiž podvádza (bez toho, aby ste si to uvedomili), že je všetko v poriadku, že môžete sadnúť za volant, že cez prechod pre chodcov prejdete bez ujmy, aj keď je červená na semafore..Atď. Nespavosť je vynikajúcim manipulátorom. Preto pozor na ňu.
 

To však nie je všetko...

Máme tu pre vás, ako bonus  10 faktov o spánku, o ktorých ste zrejme netušili:

1. Zrejme najdlhšia doba bdelosti, aká bola zaznamenaná je 18 dní, 21 hodín a 40 minút. Stalo sa to počas súťaže o najdlhšie sedenie v hojdacom kresle. Okrem prvej ceny si víťaz odniesol domov poruchy reči, výpadky pamäti, čiastočnú slepotu, halucinácie a podobne.

2. Ak v noci zaspíte skôr, ako do piatich minút, máte nedostatok spánku. Podľa odborníkov by mal ideálny „zaspávací“ proces trvať 10 – 15 minút.

3. Narodenie dieťaťa okrem radosti prinesie v prvom roku svojho života rodičom 400 – 750 hodinový ročný deficit spánku

4. Medzinárodné štúdie ukázali, že až 20% dopoludňajších dopravných nehôd vzniklo kvôli únave z nedostatku spánku

5. Aj drobné svetlo digitálneho budíka na nočnom stole je schopné dostatočne narúšať spánok človeka aj keď si to neuvedomujeme a stále spíme. V našom mozgu totiž vypína režim sna a spôsobuje pokles koncentrácie látok, zodpovedných za snívanie a výdatný spánok.

6. 10% chrápajúcich trpí poruchou spánku, zvanou apnoea. Pri tejto chorobe sa človeku zastaví nakrátko dýchanie aj niekoľko 100 krát za noc, čo zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

7. Spánok v hlučnom prostredí nám zaručí, že v ďalšom dni budeme totálne „rozsypaní“ aj v prípade, že sa v noci na hluk nezobudíme.

8. Kontinuálne bdenie vyššie, ako 17 hodín má na nás podobný účinok, ako malá dávka psychotropnej látky po odznení počiatočnej eufórie.

9. Človek spí v priemere o tri hodiny menej, ako jeho najbližší príbuzní – primáty.

10. Kačice spia väčšinou len „polovicou mozgu“. Tá druhá bdie a varuje pred nebezpečenstvom.
 

Zhrnutie

Každý desiaty človek  trpí dlhodobou poruchou spánku. Nespavosťou trpí asi tretina ľudí.  Fyziologický spánok je dôležitý nielen pre obnovenie fyzických a duševných síl, pre vytváranie pamäťových stôp, ale aj pre celý rad metabolických pochodov. Spoločným podkladom spánkových porúch je časté prebúdzanie, ktoré vedie k vyplavovaniu stresových hormónov (najmä kortizónu) a k urýchleniu zmien na tepnách (kôrnatenie – zúženie svetlosti tepien a stvrdnutie tepnovej steny).

Dôsledkom týchto zmien je zvýšené riziko infarktov, cievnych mozgových príhod a ďalších komplikácií. Prerušované spanie je rizikovým faktorom vzniku metabolického syndrómu, obezity a cukrovky 2. typu a nerovnováhy imunitného systému. Častým dôsledkom je aj vznik depresie. Takže? Dobrú a výdatnú noc prajeme.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Pravda a mýty o zdravotnej starostlivosti

Tajomný šungit a jeho neuveriteľné schopnosti

Ďalšie zaujímavé články na tému Zaujímavosti o zdraví

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: ladynews.com.ua
Autor: Ivan Nôta

 


 
1.JPG

Na hydroizolácii sa neoplatí šetriť


Pokiaľ chcete, aby si vaša stavba, spoločne s jej jednotlivými časťami, zachovala svoju kvalitu aj dlhé roky po dokončení, rozhodne by ste nemali podceniť proces hydroizolácie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Princíp údenia v udiarni


Pomalým horením niektorých druhov dreva vzniká dym so stovkami látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú bielkoviny v mäse a v ostatných potravinách a tým spomaľujú ich rozklad.


 
01.jpg

Odvar z bobkového listu na chudnutie aj prečistenie organizmu


Už naši pradávni predkovia vedeli, že bobkový list zlepšuje trávenie. V spojitosti s prípravou strukovín ho Slováci oddávna pridávali do fazuľovej polievky, pretože vedeli, že bude zmierňovať nadúvanie, typické po konzumácii strukovín...


 
obr.jpg

Správny komín je motorom krbových kachlí


Toto často spomínané heslo má svoje hlboké a logické opodstatnenie. Samotný komín musí mať svoj vlastný ťah, ktorým spôsobuje cirkuláciu vzduchu smerom z miestnosti hore do voľného priestoru.


 
01.jpg

Ako úspešne pestovať cykas


Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru pre korene.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 19.11.2018

meniny má: Alžbeta

podrobný kalendár

25254555

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Alžbeta | Pondelok 19.11.2018 |
ÚvodÚvodná stránka