Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

40 spôsobov využitia sódy bikarbóny, o ktorých ste možno nevedeli (+ bonus)

Využitie sódy bikarbónyJedlá sóda, alias sóda bikarbóna, alias hydrogénuhličitan sodný stojí len pár centov a väčšinou po nej siahneme pri pálení záhy, alebo ak potrebujeme nahradiť prášok do pečiva. Jej účinky sú však natoľko všestranné, že je večná škoda, pokiaľ ju v domácnosti dostatočne nevyužívame. Jedlú sódu totiž možno využiť pri varení, pečení, upratovaní aj ako kozmetický prostriedok. Len vedieť ako. Poradíme vám.

 

1.  NA SUCHÚ PLEŤ: Ak máte suchú pleť, oplachujte si tvár teplou vodou, do ktorej ste pridali lyžičku jedlej sódy.

2.  PRE JEMNÚ PLEŤ: Ak pridáte si 100 g jedlej sódy do kúpeľa, budete mať jemnejšiu pleť a zmiernite bolesť nôh. Navyše zmiznú príznaky svrbenia pleti a to aj vo vlasovej časti hlavy.

3. ŠAMPÓN: Použite roztok jedlej sódy miesto šampónu. Votrite ho do pokožky a vmasírujte do vlasov. Po troch minútach dôkladne opláchnite teplou vodou. Vlasy zostanú lesklé a sóda zatočí aj s lupinami.

4.  SUCHÝ ŠAMPÓN: Jedlá sóda nahradí tiež suchý šampón.

5. PROTI POTENIU NÔH: Ak sa vám potia nohy, nasypte si trochu jedlej sódy do topánok, prípadne do ponožiek.

6. PROTI ZÁPACHU Z TOPÁNOK: Ak vám zapáchajú topánky po celodennom nosení, nasypte do ich vnútra jedlú sódu, zatraste, aby sa všade dostala a po pár minútach ju vysypte, prípadne povysávajte vysávačom. Zápach sa stratí.

7. ÚSTNA VODA: Dajte lyžičku jedlej sódy do pohára vody, vypláchnite si s týmto roztokom ústa (podobne ako s ústnou vodou), vypľujte a prepláchnite vodou. Váš dych bude bez zápachu.

8. NA UPCHATÉ POTRUBIE: S upchatou výlevkou si poradí šálka jedlej sódy, ak ho nasleduje ešte šálka horúceho octu a potom liter vriacej vody. Zápach z potrubia sa tiež stratí.

9. PROTI ZÁPACHU V CHLADNIČKE: Ako sa zbaviť zápachu v chladničke? Nechajte v nej stáť tanierik so zhruba 50g kôpkou sódy.

10. PRI VARENÍ ZELENINY: Zelená zelenina, napríklad hrach, fazuľka, brokolica alebo špenát, si udrží intenzívnejšie farby, keď do vody na varenie prisypeme trochu jedlej sódy.

11. PRI VARENÍ KÁVY A ČAJU: Čaj aj káva budú zvlášť voňavé , ak pridáte štipku jedlej sódy do šálky. (Ale naozaj len štipku).

12. DEZINFEKCIA ZUBNEJ KEFKY: Raz týždenne ponorte na noc zubné kefky do roztoku vody so sódou, vydezinfikujú sa.

13. NA ZMÄKČENIE MÄSA: Jedlá sóda zmäkčí naložené mäso.

14. PRI MIESENÍ CESTA: Poslúži ako náhrada droždia a prášku do pečiva.

15. PROTI PACHU Z RÝB: Odstráni pach z rýb na rukách.

16. PRE LESKLÝ RIAD: Do prostriedku na umývanie riadu pridajte dve lyžice jedlej sódy, riad dostane pekný lesk.

17. ČISTENIE SPORÁKA: Nasypte trochu sódy na špinavý sporák , kuchynskú dosku či do mikrovlnky, ľahšie ich umyjete.

18. NA PRIPÁLENÉ HRNCE: Sóda čistí aj pripálené hrnce ; 5 lyžíc sódy povarte vo vode a nechajte odstáť.

19. ČISTENIE PRÁČKY: S pomocou sódy vyčistíte práčku. Môžete ju pridať aj počas prania. Zmäkčíte vodu.

20. ČISTENIE NÁDRŽKY WC: Raz za mesiac nasypte do nádržky WC pol balíčka jedlej sódy, nechajte celú noc pôsobiť a ráno spláchnite.

21. ČISTENIE A LEŠTENIE: Jedlou sódou vyleštíte strieborné a zlaté šperky, mramor, očadené tehly z kozuba aj záhradný gril.

22. BIELIDLO: Pol šálky jedlej sódy pridanej do pracieho prášku vám vybieli bielizeň.

23. PROTI BURINE: Sóda likviduje burinu medzi prasklinami v chodníkoch.

24. PH V BAZÉNE: Vie udržovať zásaditú vodu v bazéne.

25. ZÁPACH Z ČALÚNENIA: Odstránenie zápachu z čalúnenia môžete dosiahnuť ak posypete povrch sódou a za niekoľko hodín vysajete. Taktiež koberec môžete posypať sódou, nechať 15minut pôsobiť a následne vysať.

26. UMÝVANIE OVOCIA A ZELENINY: Zeleninu, ovocie a šalát umyjete dôkladnejšie, keď pridáte na liter vody, jednu až dve čajové lyžičky jedlej sódy.

27. PRE RÝCHLE VARENIE STRUKOVÍN: Ak potrebujete, aby sa fazuľa a ďalšie strukoviny uvarili rýchlejšie, pridajte lyžičku jedlej sódy na 4 litre vody. Navyše pomáha aj proti nadúvaniu.

28. VARENIE KAPUSTY: Aj tvrdá kapusta sa rýchlejšie uvarí a navyše sa zachovajú vitamíny, stačí keď pridáte 1 lyžičku jedlej sódy do varenia.

29. ODSTRÁNENIE ZATUCHLINY: Odstráni zatuchnutý vzduch napr. v chate - do ponožky nasypte 3-4 lyžice sódy a zaveste.

30. UMÝVANIE RIADU: Do čistiaceho prostriedku na umývanie riadu pridajte 2 lyžice jedlej sódy, lepšie sa umyjú a dostanú pekný lesk.

31. ZUBNÁ PASTA: Namiesto zubnej pasty – posypte si navlhčenú kefku trochou sódy bikarbóny a umyte si zuby bežným spôsobom. Zo skloviny sa odstráni povlak a vaše zuby budú biele a lesklé.

32. NA REZANÉ KVETY: Pridajte malú lyžičku jedlej sódy do vázy s čerstvými kvetmi. Zostanú oveľa dlhšie svieže.

33. PEELING: Zmiešajte dva diely jedlej sódy a jeden diel vody. Takto vzniknutú kašičku si krúživými pohybmi rozotrite po tvári a opláchnite vlažnou vodou. Sóda zlikviduje odumreté bunky kože a rozžiari vašu pleť.

34. PRI UŠTIPNUTÍ: Vlhká sóda zmierňuje bolesť a pálenie po uštipnutí hmyzom a tiež po pálivých účinkoch žihľavy.

35. TELESNÝ PACH: Jedlá sóda vynikajúco pôsobí ak máte problémy s potením a telesným pachom v podpazuší. Stačí poprášiť miesta ako s púdrom.

36. ČISTENIE HREBEŇOV: Prvým krokom k tomu, aby ste mali vlasy čisté a lesklé je to, aby ste mali čistý hrebeň. Rozpustite lyžičku sódy v malom kastróliku s teplou vodou a ponorte do tohto roztoku hrebene. Sóda zlikviduje zvyšky mastnoty, lakov na vlasy, olejov, tužidiel a podobne. Hrebeň potom dôkladne opláchnite čistou vodou.

37. ČISTENIE VANE, OBKLADAČIEK, SKLOLAMINÁTU: Pre šetrné a účinné čistenie týchto povrchov posypte zľahka sódou vlhkú špongiu a čistite obvyklým spôsobom. Potom dôkladne opláchnite vodou.

38. OSVIEŽOVAČ VLAŇAJŠÍCH HÚB: Ak vaše sušené huby voňajú „zastaralo“ namočte ich pred varením do roztoku 1l teplej vody a 4 lyžičiek sódy. Potom dôkladne preceďte a varte obvyklým spôsobom.

39. SPRCHOVÉ ZÁVESY: Budú čisté a bez pachu, ak ich umyjete špongiou, namočenou v roztoku teplej vody a sódy (1l vody, 3 polievkové lyžice sódy) a potom opláchnete čistou vodou.

40. MAČACIE WC: Posypte dno mačacieho záchodíku (po dôkladnom vyčistení) sódou a na ňu nasypte podstielku. Sóda bude oveľa viac eliminovať pachy.

 

BONUS:

 

Využitie sódy bikarbónyEšte stále neveríte, že je sóda bikarbóna univerzálna? Máme pre vás pár bonusov. Ak máte v kúpeľni pochrómované poličky, vešiaky a podobné doplnky, určite vás po čase vďaka vlhkosti začnú trápiť drobné hrdzavé škvrnky a defekty na nich. Zlikvidujete ich pastou z troch dielov sódy bikarbóny a jedného dielu vody. Podobne sa dá sóda využiť aj pri čistení autobatérie, diskov a puklíc áut, chrómovaných rámov svetiel a podobne. Treba si uvedomiť, že hrdza a kyseliny sú alkalické, čiže kyslé, kým sóda je zásada, ktorá kyslosť likviduje.

 

Čo ešte dokáže sóda bikarbóna?

 

Zlikviduje pachy vo vašom športovom vaku, v aute, na zvieracích ležadlách a podobne. Stačí nasypať, nechať pár minút pôsobiť a dôkladne vysať (vytriasť, vykefovať). Rovnako postupujte, ak vám zapácha smetný kôš, doska na krájanie mäsa a podobne. Ak chcete osviežiť plyšové zvieratká, posypte ich bikarbónou, nechajte 15 minút pôsobiť a vykefujte (vysajte).

 

Skúsení trampi a novodobí zálesáci hovoria o jedlej sóde ako o „camping-cure“ na všetko – nahradí čistiaci prostriedok na riad, prací prášok, zubnú pastu, dezodorant, dokonca aj hasiaci prístroj (pri horení začne sóda vylučovať oxid uhličitý, ktorý uhasí plamene v počiatočnom štádiu).

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Liečivý ocot

Nahraďte chémiu medom

Prečítajte si ďalšie zaujímavosti v článkoch v sekcii Ostatné jedlá a nápoje

 

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: budgi.nl, doctoroz.com

(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
OBR.jpg

Strach je pocit, ktorý nemá žiadnu hodnotu


Keď dušička začne trpieť, orgány jeden za druhým začínajú vypovedávať službu alebo aspoň zhoršujú svojou aktivitu. Žlčník a pečeň sú tzv. lapačmi všetkých našich zážitkových problémov. Trápi vás niečo?


 
obr.jpg

Záhrada v japonskom štýle – ako ju nepokaziť?


Upraviť si záhradu podľa východoázijských vzorov nie je problém, ak máme cit pre miniaturizáciu, duchovnosť, poriadok a harmóniu. Samozrejme, musíme tiež počítať s vyššími finančnými nákladmi, ako je tomu pri úprave bežnej záhrady.


 
eko.jpg

Podlahy v štýle eko


Pri sledovaní aktuálnych podlahových trendov sa slovíčko „eko“ zjavuje čoraz častejšie. V popredí sa jednoznačne držia prírodné materiály, reprezentované drevom, linoleom, ale aj ďalšími inovovanými produktmi na prírodnej báze.


 
01.jpg

Domáci žihľavový med


Med zmiešaný so šťavou zo žihľavy je skvelý pre detoxikáciu, čistí krv, pomáha pri chudokrvnosti a posilňuje imunitu. Je celkom rýchlo hotový a je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí sa vyhýbajú cukru a nemôžu užívať sirupy.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 25.7.2017

meniny má: Jakub

podrobný kalendár

21608655

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Jakub | Utorok 25.7.2017 |
ÚvodÚvodná stránka