Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

40 spôsobov využitia sódy bikarbóny, o ktorých ste možno nevedeli (+ bonus)

Využitie sódy bikarbónyJedlá sóda, alias sóda bikarbóna, alias hydrogénuhličitan sodný stojí len pár centov a väčšinou po nej siahneme pri pálení záhy, alebo ak potrebujeme nahradiť prášok do pečiva. Jej účinky sú však natoľko všestranné, že je večná škoda, pokiaľ ju v domácnosti dostatočne nevyužívame. Jedlú sódu totiž možno využiť pri varení, pečení, upratovaní aj ako kozmetický prostriedok. Len vedieť ako. Poradíme vám.

 

1.  NA SUCHÚ PLEŤ: Ak máte suchú pleť, oplachujte si tvár teplou vodou, do ktorej ste pridali lyžičku jedlej sódy.

2.  PRE JEMNÚ PLEŤ: Ak pridáte si 100 g jedlej sódy do kúpeľa, budete mať jemnejšiu pleť a zmiernite bolesť nôh. Navyše zmiznú príznaky svrbenia pleti a to aj vo vlasovej časti hlavy.

3. ŠAMPÓN: Použite roztok jedlej sódy miesto šampónu. Votrite ho do pokožky a vmasírujte do vlasov. Po troch minútach dôkladne opláchnite teplou vodou. Vlasy zostanú lesklé a sóda zatočí aj s lupinami.

4.  SUCHÝ ŠAMPÓN: Jedlá sóda nahradí tiež suchý šampón.

5. PROTI POTENIU NÔH: Ak sa vám potia nohy, nasypte si trochu jedlej sódy do topánok, prípadne do ponožiek.

6. PROTI ZÁPACHU Z TOPÁNOK: Ak vám zapáchajú topánky po celodennom nosení, nasypte do ich vnútra jedlú sódu, zatraste, aby sa všade dostala a po pár minútach ju vysypte, prípadne povysávajte vysávačom. Zápach sa stratí.

7. ÚSTNA VODA: Dajte lyžičku jedlej sódy do pohára vody, vypláchnite si s týmto roztokom ústa (podobne ako s ústnou vodou), vypľujte a prepláchnite vodou. Váš dych bude bez zápachu.

8. NA UPCHATÉ POTRUBIE: S upchatou výlevkou si poradí šálka jedlej sódy, ak ho nasleduje ešte šálka horúceho octu a potom liter vriacej vody. Zápach z potrubia sa tiež stratí.

9. PROTI ZÁPACHU V CHLADNIČKE: Ako sa zbaviť zápachu v chladničke? Nechajte v nej stáť tanierik so zhruba 50g kôpkou sódy.

10. PRI VARENÍ ZELENINY: Zelená zelenina, napríklad hrach, fazuľka, brokolica alebo špenát, si udrží intenzívnejšie farby, keď do vody na varenie prisypeme trochu jedlej sódy.

11. PRI VARENÍ KÁVY A ČAJU: Čaj aj káva budú zvlášť voňavé , ak pridáte štipku jedlej sódy do šálky. (Ale naozaj len štipku).

12. DEZINFEKCIA ZUBNEJ KEFKY: Raz týždenne ponorte na noc zubné kefky do roztoku vody so sódou, vydezinfikujú sa.

13. NA ZMÄKČENIE MÄSA: Jedlá sóda zmäkčí naložené mäso.

14. PRI MIESENÍ CESTA: Poslúži ako náhrada droždia a prášku do pečiva.

15. PROTI PACHU Z RÝB: Odstráni pach z rýb na rukách.

16. PRE LESKLÝ RIAD: Do prostriedku na umývanie riadu pridajte dve lyžice jedlej sódy, riad dostane pekný lesk.

17. ČISTENIE SPORÁKA: Nasypte trochu sódy na špinavý sporák , kuchynskú dosku či do mikrovlnky, ľahšie ich umyjete.

18. NA PRIPÁLENÉ HRNCE: Sóda čistí aj pripálené hrnce ; 5 lyžíc sódy povarte vo vode a nechajte odstáť.

19. ČISTENIE PRÁČKY: S pomocou sódy vyčistíte práčku. Môžete ju pridať aj počas prania. Zmäkčíte vodu.

20. ČISTENIE NÁDRŽKY WC: Raz za mesiac nasypte do nádržky WC pol balíčka jedlej sódy, nechajte celú noc pôsobiť a ráno spláchnite.

21. ČISTENIE A LEŠTENIE: Jedlou sódou vyleštíte strieborné a zlaté šperky, mramor, očadené tehly z kozuba aj záhradný gril.

22. BIELIDLO: Pol šálky jedlej sódy pridanej do pracieho prášku vám vybieli bielizeň.

23. PROTI BURINE: Sóda likviduje burinu medzi prasklinami v chodníkoch.

24. PH V BAZÉNE: Vie udržovať zásaditú vodu v bazéne.

25. ZÁPACH Z ČALÚNENIA: Odstránenie zápachu z čalúnenia môžete dosiahnuť ak posypete povrch sódou a za niekoľko hodín vysajete. Taktiež koberec môžete posypať sódou, nechať 15minut pôsobiť a následne vysať.

26. UMÝVANIE OVOCIA A ZELENINY: Zeleninu, ovocie a šalát umyjete dôkladnejšie, keď pridáte na liter vody, jednu až dve čajové lyžičky jedlej sódy.

27. PRE RÝCHLE VARENIE STRUKOVÍN: Ak potrebujete, aby sa fazuľa a ďalšie strukoviny uvarili rýchlejšie, pridajte lyžičku jedlej sódy na 4 litre vody. Navyše pomáha aj proti nadúvaniu.

28. VARENIE KAPUSTY: Aj tvrdá kapusta sa rýchlejšie uvarí a navyše sa zachovajú vitamíny, stačí keď pridáte 1 lyžičku jedlej sódy do varenia.

29. ODSTRÁNENIE ZATUCHLINY: Odstráni zatuchnutý vzduch napr. v chate - do ponožky nasypte 3-4 lyžice sódy a zaveste.

30. UMÝVANIE RIADU: Do čistiaceho prostriedku na umývanie riadu pridajte 2 lyžice jedlej sódy, lepšie sa umyjú a dostanú pekný lesk.

31. ZUBNÁ PASTA: Namiesto zubnej pasty – posypte si navlhčenú kefku trochou sódy bikarbóny a umyte si zuby bežným spôsobom. Zo skloviny sa odstráni povlak a vaše zuby budú biele a lesklé.

32. NA REZANÉ KVETY: Pridajte malú lyžičku jedlej sódy do vázy s čerstvými kvetmi. Zostanú oveľa dlhšie svieže.

33. PEELING: Zmiešajte dva diely jedlej sódy a jeden diel vody. Takto vzniknutú kašičku si krúživými pohybmi rozotrite po tvári a opláchnite vlažnou vodou. Sóda zlikviduje odumreté bunky kože a rozžiari vašu pleť.

34. PRI UŠTIPNUTÍ: Vlhká sóda zmierňuje bolesť a pálenie po uštipnutí hmyzom a tiež po pálivých účinkoch žihľavy.

35. TELESNÝ PACH: Jedlá sóda vynikajúco pôsobí ak máte problémy s potením a telesným pachom v podpazuší. Stačí poprášiť miesta ako s púdrom.

36. ČISTENIE HREBEŇOV: Prvým krokom k tomu, aby ste mali vlasy čisté a lesklé je to, aby ste mali čistý hrebeň. Rozpustite lyžičku sódy v malom kastróliku s teplou vodou a ponorte do tohto roztoku hrebene. Sóda zlikviduje zvyšky mastnoty, lakov na vlasy, olejov, tužidiel a podobne. Hrebeň potom dôkladne opláchnite čistou vodou.

37. ČISTENIE VANE, OBKLADAČIEK, SKLOLAMINÁTU: Pre šetrné a účinné čistenie týchto povrchov posypte zľahka sódou vlhkú špongiu a čistite obvyklým spôsobom. Potom dôkladne opláchnite vodou.

38. OSVIEŽOVAČ VLAŇAJŠÍCH HÚB: Ak vaše sušené huby voňajú „zastaralo“ namočte ich pred varením do roztoku 1l teplej vody a 4 lyžičiek sódy. Potom dôkladne preceďte a varte obvyklým spôsobom.

39. SPRCHOVÉ ZÁVESY: Budú čisté a bez pachu, ak ich umyjete špongiou, namočenou v roztoku teplej vody a sódy (1l vody, 3 polievkové lyžice sódy) a potom opláchnete čistou vodou.

40. MAČACIE WC: Posypte dno mačacieho záchodíku (po dôkladnom vyčistení) sódou a na ňu nasypte podstielku. Sóda bude oveľa viac eliminovať pachy.

 

BONUS:

 

Využitie sódy bikarbónyEšte stále neveríte, že je sóda bikarbóna univerzálna? Máme pre vás pár bonusov. Ak máte v kúpeľni pochrómované poličky, vešiaky a podobné doplnky, určite vás po čase vďaka vlhkosti začnú trápiť drobné hrdzavé škvrnky a defekty na nich. Zlikvidujete ich pastou z troch dielov sódy bikarbóny a jedného dielu vody. Podobne sa dá sóda využiť aj pri čistení autobatérie, diskov a puklíc áut, chrómovaných rámov svetiel a podobne. Treba si uvedomiť, že hrdza a kyseliny sú alkalické, čiže kyslé, kým sóda je zásada, ktorá kyslosť likviduje.

 

Čo ešte dokáže sóda bikarbóna?

 

Zlikviduje pachy vo vašom športovom vaku, v aute, na zvieracích ležadlách a podobne. Stačí nasypať, nechať pár minút pôsobiť a dôkladne vysať (vytriasť, vykefovať). Rovnako postupujte, ak vám zapácha smetný kôš, doska na krájanie mäsa a podobne. Ak chcete osviežiť plyšové zvieratká, posypte ich bikarbónou, nechajte 15 minút pôsobiť a vykefujte (vysajte).

 

Skúsení trampi a novodobí zálesáci hovoria o jedlej sóde ako o „camping-cure“ na všetko – nahradí čistiaci prostriedok na riad, prací prášok, zubnú pastu, dezodorant, dokonca aj hasiaci prístroj (pri horení začne sóda vylučovať oxid uhličitý, ktorý uhasí plamene v počiatočnom štádiu).

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Liečivý ocot

Nahraďte chémiu medom

Prečítajte si ďalšie zaujímavosti v článkoch v sekcii Ostatné jedlá a nápoje

 

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: budgi.nl, doctoroz.com

(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
01.jpeg

Ako uvariť vynikajúci džem zo žltého melónu


Žltý (alebo ak chcete cukrový) melón je sám o sebe veľmi zdravá plodina. Cukrové melóny pomáhajú rozpúšťať kyslé soli a bránia tak vytváraniu ľadvinových a žlčových kameňov.


 
obr.jpg

Murované kuchyne sa páčia stále viac


Z južnej Európy preniká do našich kuchýň závan nového štýlu, ktorý si rýchlo nachádza svojich prívržencov aj medzi slovenskými gazdinkami.


 
TIP.JPG

Princíp a inštalácia svetlovodu


Rozsvecovať aj vo dne v priestoroch bez okien je nepohodlné a drahé. Možným riešením takejto situácie je zabudovanie svetlovodu. Počiatočná investícia sa po nejakej dobe vráti, zvýšený komfort bývania sa však prejaví okamžite.


 
02.jpg

Ako si pripraviť kvalitný kompost z listov stromov


Jeseň v záhrade znamená pre mnohých okrem iného úmorné hrabanie lístia, ktoré v sade opadlo zo stromov a následnú otázku – kam s ním? Vyhodiť alebo spáliť? Verte tomu, že obidvoje by bola naozaj veľká škoda.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 19.10.2017

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

22233151

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Štvrtok 19.10.2017 |
ÚvodÚvodná stránka