banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami


Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiAfrická záhrada spája v sebe prvky permakultúrneho pestovania, tvar „slnečného kľúča“ (Keyhole Garden) a tiež formu vysokých záhonov. Dnes vás naučíme, ako si jednoducho takúto záhradu pripraviť.

Budovanie záhrad v africkom štýle je v niektorých krajinách západnej Európy mimoriadne populárne. Nie je to iba preto, že Afrika je pre Európana symbolom horúceho dobrodružstva, ale hlavne preto, že v takomto malom ekosystéme sú schopní aj pri nedostatku vody Afričania dopestovať plodiny, potrebné pre ich život.

Africká záhrada sa často spomína v súvislosti s takzvanými vysokými záhonmi . Aj to je dôvod, prečo je tak populárna. K vysokému záhonu sa nemusíte ohýbať. Vďaka vrstve organického materiálu vytvára teplo a rastlinám sa na ňom mimoriadne darí. V Afrike je pestovanie na takýchto záhradách veľmi rozšírené. Ak ju  správne vytvoríte, budú v pohode nielen záhradné rastliny, ale aj váš chrbát. Zvláštna štruktúra z rôznych vrstiev rozložiteľného materiálu, z ktorých je záhon vytvorený, zabezpečuje v porovnaní s nízkym záhonom vyrovnanú teplejšiu mikroklímu a lepšiu ponuku živín pre rastliny.

Kto iný by nám mohol pri jej stavbe pomôcť, ako originálni Afričania? Prijmite teda ponuku Dobrej rady a poďte s nami na exotický víkend na čierny kontinent.


Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiStaviame africkú záhradu – postup krok za krokom

Najprv si musíme vybrať časť zeme, kde bude naša záhrada stáť. Pozemok by mal mať v ideálnom prípade rozmery okolo 10 m2, čiže napríklad štvorec 3x3 metre a viac.

Toto územie musí byť rovné. V prvom kroku ho zbavíme buriny – napríklad odobratím vrstvy zeme do hĺbky 10 centimetrov. Do prostrednej časti pozemku zapichneme napevno kolík a pomocou povrázku a kovových tyčiek nakreslíme na zemi dve sústredené kružnice s polomermi 45 a 150 cm.

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiVnútorný kruh bude slúžiť ako základ pre zavlažovanie. Pomocou motyky a hrablí vykopeme v jeho vnútri zem ešte o niekoľko cm hlbšie, ako je zem vo veľkom kruhu. Hrabľami urobíme vnútri malého kruhu z nakopanej zeme akúsi nízku mohylu – kopček, zvyšujúci sa ku stredu.

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiV ďalšom kroku si na obvode vonkajšieho kruhu vyznačíme trojuholník so základňou aspoň 60 cm a s oblým horným uhlom, smerujúcim k stredu kružníc. Trojuholník sa bude nachádzať na severnej strane kruhu a čoskoro si vysvetlíme, načo bude slúžiť.

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiPo obvode malého kruhu vbijeme do zeme 14 – 18 drevených kolov tak, aby trčali zo zeme viac, ako 1 meter. Pomocou vŕbového prútia zviažeme tieto koly tak, aby nám vznikol takýto otvorený kôš.

 

p5.JPGDo polovice tohto koša natlačíme suchú slamu, alebo seno.

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiPo obvode veľkého kruhu naukladáme základné „murivo“ – v tomto prípade sú ním staré tehly, neskôr si ukážeme, ako sa dajú využiť rovnakým spôsobom skaly či drevené latky. Spodný rad tehál musí sedieť pevne v zemi. Z vnútornej strany tehly zaistíme hlinou, či pevnou zemou. Nezabúdame na trojuholník na severnej strane. Ten bude slúžiť ako miesto, kam budeme môcť vojsť do záhrady a doliať do „zavlažovača“ vodu.

 


Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiKeď máme po obvode rad tehál, opäť sa budeme venovať strednému košu. Na vrchnú časť sena v jeho vnútri nasypeme popol .

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukamiPo vonkajšom obvode koša vystelieme jeho kontaktný priestor kukuričnými listami, alebo slamou.

 


Dovnútra koša na malú vrstvu popola dáme vrstvu kompostu a opäť prikryjeme vrstvou slamy a sena do výšky takmer 1 metra., resp . po koniec výpletu. Vrstvy vždy poriadne pritlačíme rukami tak, aby seno nebolo našuchorené. Prípadne môžeme pridať ďalšiu tenšiu vrstvu kompostu a sena. Takto bude vyzerať naša africká záhrada teraz.

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

V nasledujúcom kroku sa budeme  venovať výplni časti záhrady, v ktorej budeme pestovať rastliny. Začneme úplne spodnou vrstvou, ktorú bude tvoriť opäť slama a seno.  Tieto rozvrstvíme do výšky spodného radu tehál a dôkladne udupeme nohami. Tak, ako sme to zvyknutí pri zakladaní kompostoviska, môžeme dať na úplné dno pod slamu kartóny, ktoré sa po čase rozložia, no medzitým prilákajú do našej záhrady dôležitý element – dážďovky. Neverte fámam, že vám tieto zlikvidujú rastliny. Práve naopak – dážďovka je veľmi potrebný tvor. Ale to už ako skúsení záhradkári dávno viete.

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Slamu a seno zasypeme teraz kvalitným kompostom, ktorý môžeme zmiešať so sypkou zemou.  V tejto etape začíname po obvode pridávať ďalšie rady tehál.

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Po prevedení týchto úkonov bude naša africká záhrada teraz vyzerať takto. Bočné tehly nám zodvihli záhon na pestovanie do výšky 50 – 70 centimetrov.

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Do záhonu stále prisypávame zeminu (alebo zeminu + kompost) a vytvoríme z nej akýsi kopček smerom k zavlažovaciemu košu. V týchto chvíľach je prakticky naša africká záhrada hotová.

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Môžeme začať s výsadbou. V takomto záhone sa neskutočne darí  tekviciam, dyniam, koreňovej zelenine, ale tiež paprikám, kríčkovým paradajkám, kapuste, karfiolu...proste – treba vyskúšať.

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

Po zasadení priesad je potrebné zavlažiť celú plochu záhonu a neskôr sa podľa potreby dolieva voda už len do zavlažovača – tá sa dostane do spodnej časti záhonu a prinúti rastliny, aby im zmohutnel koreňový systém pri ceste za vlhkom. Samozrejme,  polievať môžeme aj vrchnú časť záhonu. Všetko záleží od momentálneho počasia. Výhodou africkej záhrady je to, že väčšinu rastlín nemožno polievať zvrchu cez horúci deň počas priameho slnka. Zavlažovač tento problém vyrieši. Aby sa v Afrike z neho vlaha veľmi rýchlo neodparila, býva opatrený strieškou.

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

V tomto návode sme si predstavili africkú záhradu, ktorej teleso bolo postavené zo starých tehál. Sú však aj iné možnosti.

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami
 

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Africká záhrada – ako ju vytvoriť vlastnými rukami

 

Mohlo by vás tiež zaujať:
 

Experimentujeme s permakultúrnym pestovaním

Pozor na jedované rastliny v záhrade

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy pre záhrady a záhradky

 

4.5.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: autor, internet, sendacow.org.uk, asienda.ru


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Imitácia textúry dreva na fasáde pomocou špeciálneho valčeka


Textúra dreva sa dá na fasádnej omietke docieliť aj iným spôsobom, ako pomocou silikónovej matrice a to použitím fládrovacieho valčeka. Postup prác je takmer zhodný s prácami s matricou.


 
1.jpg

Bylinkové sirupy, ktoré rozjasnia váš deň


Sú chutné, zdravé a navyše ich príprava je veľmi jednoduchá. A ak máte na svojej záhrade aspoň jednu z týchto rastlín, môžete si pripraviť medicínu, ktorú poznali už naše babičky.


 
obr.jpg

Odolnosť originálnych zemných skrutiek


Odolnosť originálnych zemných skrutiek je testovaná na zaťaženie zhora i z boku, takže máte vopred garantované, koľko záťaže spôsobené vlastnou stavbou vrut unesie aj koľko bočného zaťaženia (predovšetkým vetra) vydrží.


 
1.jpg

Ako si zhotoviť obraz z lisovaných kvetín


Milou spomienkou na leto sa môžu stať obrazy z lisovaných kvetov. Krása kvetov zostane po vylisovaní zachovaná v takmer pôvodnej podobe. Kombinovať môžeme kvety, listy aj trávy a vytvárať z nich nevšedné aranžmány.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.6.2019

meniny má: Blanka, Bianka

podrobný kalendár

26766232

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Blanka, Bianka | Nedeľa 16.6.2019 |
ÚvodÚvodná stránka