banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Aj záhrada v tieni môže byť kúzelná

 

Ako vytvoriť atraktívnu výsadbu v tieni?  Poradíme vám, ak chcete, aby časť vášho pozemku, kam nedopadá svetlo bola maximálne atraktívna.

Chladivý tieň korún stromov alebo zastrešenej terasy porastenej popínavou rastlinou oceníme najmä za horúcich letných dní. Aké trvalky a kríky vysadiť na tienisté miesta, aby bola príťažlivá a lákala k odpočinku?

Aj záhrada v tieni môže byť kúzelná

Chladivý tieň stromov žiadny slnečník nenahradí. Najviac tieň pochopiteľne chýba na čerstvo založených záhradách s novými stromčekmi. A pretože práve nimi výsadba záhrad vždy začína, vysadíme radšej hneď kontajnerované dreviny, ktoré môžu mať dva metre, alebo trebárs aj viac, nie len tie malé. Než však stromy začnú tieniť, môžeme využiť iné dreviny. Najvhodnejšie sú popínavé, ktoré veľmi rýchlo rastú, niektoré dokonca za jeden rok vytvoria až štvormetrové šľahúne. Popínavé dreviny na pergole alebo terase zabezpečia príjemný tieň už druhým rokom.

Staré stromy sú výhra

Pokiaľ renovujeme už dlhoročnú záhradku, dobre si premyslíme, ktoré stromy necháme, a ktoré odstránime. Veľmi dobre pôsobia staré jablone a hrušky. Dôvodom k ich zachovaniu nemusí byť výnos plodov, ale naopak ich statné kmene a malebné vetvy. Staršie stromy však určite šetrne prerežeme a na stanovisku ich ponecháme tak dlho, kým budú vitálne rásť. Kmene stromov navyše môžu poskytnúť aj oporu iným rastlinám, napríklad ťahavým ružiam. Tieň môžu poskytovať aj altánky, pergoly a zastrešené terasy. Ideálne by tienisté mali byť v rovnováhe so slnečnými plochami tak, aby priestor pôsobil harmonicky.

Aj záhrada v tieni môže byť kúzelná

Dvorce v tieni

U záhrad v átriách a vo dvoroch je situácia často opačná, v tieni je v nich viac ako na svetle, niekedy sú v tieni po väčšinu dňa. Aj v takých miestach môžu vzniknúť nádherné záhrady, ale je potrebné zvoliť správne výsadby i doplnky. Či už tienistú plochu tvoríme zámerne, alebo inú plochu k dispozícii nemáme, vždy sa zameriame na takzvané tieňomilné rastliny. Snažiť sa o pestovanie kríkov, ktoré potrebujú veľa slnka, by bola chyba - ich kvitnutie spravidla slabne už prvý rok, drevina chradne a ľahko podľahne napadnutiu chorobami a škodcami.

Aj záhrada v tieni môže byť kúzelná

Ratliny do tieňa (paprade a kríky)

Paprade patria k najtypickejším predstaviteľom tienistých výsadieb. Sladič ( Polypodium ), paprade ( Dryopteris ), kyvory ( Asplenium ceterach ), adiant ( Adiantum ) a slezinník ( Asplenium ) zásadne kupujeme v záhradníckych predajniach, nikdy ich nevyrýváme v lese.

Tiež medzi kríkovitými drevinami nájdeme milovníkov tienistých lokalít. Sú nimi napr. krušpán ( Buxus ), jedľovec kanadský ( Tsuga canadensis ), mahónia cezmínolistá ( Mahonia aquifolium ), tis červený ( Taxus baccata ), drieň ( Rhododendron ), ríbezľa ( Ribes aureum ), tavola ( Physocarpus ). Tieň si však nesmieme zamieňať s úplnou tmou. Väčšina spomínaných drevín potrebuje aspoň minimum slnka. Do úplne tienistých lokalít, ako sú napríklad malé dvorce medzi vysokými domami, je najvhodnejší brečtan ( Hedera ).

Založenie a pestovanie

Pred výsadbou pripravíme pôdu rovnako ako kdekoľvek inde v záhrade. Plochu sa oplatí zrýľovať už na jeseň a zapraviť do nej organickú hmotu. Na jar upravíme jej povrch a štruktúru. Ak chceme pod koruny stromov vysádzať rastliny, berieme do úvahy, aké máme na mysli. Napríklad vysoké brezy extrémne vysušujú pôdu a novo vysadené rastliny preto bude treba často zavlažovať, alebo inštalovať závlahu. Prevažná väčšina tieňomilných druhov sa totiž dobre adaptovala na tieň, ale nie na sucho. Suchý tieň je naozaj extrémna lokalita a dobre ho zvláda len málo druhov rastlín.

Aj záhrada v tieni môže byť kúzelná

Pravidlá výsadby

Ak chceme výsadbou tieňomilných druhov trvaliek doplniť už existujúcu výsadbu kríkov, najprv si zistíme, ako rozsiahly je ich koreňový systém. Jednoducho zarýľujeme vedľa kríkov a hneď uvidíme, ako ďaleko a husto korenia. Napríklad krušpán ( Buxus ) má veľmi hustú spleť korienkov blízko povrchu a konkurenčný boj o vodu a živiny s ďalšími rastlinami zvláda ťažko. Ak nie je možné rýľ zaryť do hĺbky kvôli spleti koreňov , posunieme výsadbu trvaliek o kus ďalej. Nič tiež nevysádzame pod dreviny, ktoré tvoria mnoho koreňových výmladkov, napríklad pod staršie typy orgovánu ( Syringa vulgaris ) alebo sumachu ( Rhus ). Pozor tiež na agáty, pretože ich korene uvoľňujú do pôdy pre ostatné rastliny jedovaté výlučky.

04.jpg

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako si upliesť plot z vŕby?

Výsadba ozimného cesnaku

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrada a záhradka


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: 7dach.ru, botanichka.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.jpg

Voľba tmelu pri pokládke dlažby


Veľmi podstatnou pri pokládke nového materiálu je voľba správneho lepiaceho tmelu. Je nutné ho vyberať podľa druhu dlažby, prostredia a podkladu.


 
01.jpg

Vyrobte si nechemické postreky proti voškám


Pokiaľ pri záhradníčení neradi používate chémiu, môžete vyskúšať tradičné recepty na postreky, ktoré sa osvedčili našim babičkám, prípadne ich vzájomne kombinovať.


 
obr.jpg

EKO výhody celulózovej izolácie


Celulózová izolácia tak nielen šetrí energiu, ale pretože je maximálne ekologicky šetrná, pomáha mestám a obciam efektívne riešiť rastúce náklady na likvidáciu odpadu.


 
01.jpg

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morou


Každý z nás chce mať krásny, sýto zelený a zdravý trávnik. Lenže nie vždy sa naše konanie darí tak, ako by sme chceli. Ľudské úsilie často prekazí mach, nepozvaný hosť trávnika, s ktorým nie je boj úplne jednoduchý.


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 20.7.2019

meniny má: Iľja, Eliáš

podrobný kalendár

27093051

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Iľja, Eliáš | Sobota 20.7.2019 |
ÚvodÚvodná stránka