Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ak si chcete užiť zimnú pohodu, nezabúdajte na jesennú údržbu okien

 

Ak si chcete užiť zimnú pohodu, nezabúdajte na jesennú údržbu okienLeto nám dalo definitívne zbohom a nastala jeseň – predzvesť zimy. Toto je obdobie, kedy riešime problémy s únikom tepla, premýšľame, kde ušetriť na energiách, vymýšľame a bádame, ako zostať v teple a pritom si nezruinovať peňaženku. Napriek tomu občas stačí urobiť len niekoľko jednoduchých úkonov. Skôr než sa ohlásia prvé mráziky, pripravte na zimu svoje okná. Mnoho ľudí zabúda, že aj moderné okná potrebujú pravidelnú údržbu. Dobrá rada vám prináša účinné spôsoby údržby okien, pomocou ktorých vás zima neprekvapí.

Pri umývaní okien

Aspoň raz či dvakrát do roka umýva okná väčšina domácností. Stačí handrička a voda s bežným saponátom. Nesmú sa používať drsné špongie, abrazívne čistiace krémy alebo agresívne chemické látky, čistidlá a rozpúšťadlá, ktoré by povrch okien mohli poškodiť. Poškriabaný alebo naleptaný povrch plastových okien prakticky nejde opraviť. Pri drevených oknách sa na takto poničenú lazúru nedá uplatniť záruka.

Jesenné umývanie okien je dobrou príležitosťou vyčistiť odvodňovacie otvory v dolnej časti rámu od prachu aj zvyškov hmyzu, ktorý sa tu rád usídľuje. Ak ste v lete vykonávali nejaké murárske práce v okolí okien, mali by ste vždy skontrolovať a prečistiť ich odvodňovacie otvory. Kondenzát a voda musí voľne odtiecť, inak môže vlhkosť okná poškodiť alebo spôsobiť zatekanie do interiéru.

Ak si chcete užiť zimnú pohodu, nezabúdajte na jesennú údržbu okienÚdržba kovania

Moderné okná majú celoobvodové kovania, kde jedinou kľučkou môžete okno otvoriť alebo nastaviť ventiláciu i mikro ventiláciu. Pohyblivé časti kovania, tiahla a čapy je potrebné raz za rok ošetriť vazelínou alebo silikónovým olejom. Priamo na kovaní sú označené miesta, kam je treba kvapnúť trochu oleja. U posuvných systémov by mali byť ošetrené aj diely pojazdov. Podrobný návod na údržbu kovania by mal dodať výrobca okien.

Nezabudnite tiež prezrieť a očistiť gumové tesnenie okien. Ak tesnenie pretrite silikónovým olejom, pomôžete jeho dlhodobej pružnosti. Poškodené alebo vytrhnuté časti tesnenia je potrebné vymeniť.

Nastavenie okien

Vplyvom teplotných zmien alebo "sadania" stavby môže nastať situácia, že okná potrebujú nastaviť. Len správne nastavená okná budú dobre tesniť. Podľa návodu od výrobcu je to u bežných okien pomerne jednoduché, stačí k tomu imbusový kľúč. Vďaka malému rozdielu teploty v interiéri a vonku je vhodné okná nastavovať práve na jeseň. Až udrú mrazy, nemusí sa optimálne nastavenie podariť. Keď okná drhnú alebo cítite, že nimi ťahá, je najvyšší čas sa do nastavovania pustiť.

Údržba drevených okien

Kvalita drevených okien je z veľkej časti daná ich povrchovou úpravou. Čím kvalitnejšia bude povrchová úprava, tým menej údržby budú okná vyžadovať . Samozrejme viac trpia drevené okná vystavené priamemu slnku a účinkom vetra a dažďa. Ak pri jesennej očiste zistíte, že drevené okná majú degradovanú povrchovú úpravu, prípadne mechanicky poškodený povrch, mali by ste čo najskôr zabezpečiť opravu najlepšie od ich dodávateľa.

Povrchová úprava by mala byť viacvrstvová s dobrou odolnosťou proti vplyvom poveternosti a UV žiarenia. V dôsledku pôsobenia zmien teploty, dažďa i slnečného žiarenia môžu vzniknúť v ochrannej lazúre mikrotrhliny. Výrobcovia väčšinou odporúčajú dvakrát do roka použiť špeciálny prípravok , ktorý zacelí prípadné mikrotrhliny a tiež vzhľadovo osvieži povrch. Aplikácia balzamu je jednoduchá, stačí pretrieť napustenou handričkou umyté a vysušené rámy a krídla. Jeseň a jar sú ideálne obdobie pre údržbu, pretože prípravok by sa mal aplikovať v rozmedzí teplôt medzi +5 až +20°C. Plastové okná okrem umytia špeciálnu starostlivosť o povrch nepotrebujú a je to ich nesporná prednosť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Čistenie koženej sedačky

Ako vyčistiť škvrny na koberci - ide to aj bez chémie

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Čistenie

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: okna.remont-almaty.kz, home-secret.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
01.jpg

Ako si prichystať omladzovací „Kleopatrin kúpeľ“ z droždia


Bohatý komplex účinných zložiek obsiahnutých v droždí sa nemusí aplikovať len na tvár ako maska, ale aj ako celkový kúpeľ tela. Aby sme boli presnejší: Kvasnicový kúpeľ hydratuje pokožku a revitalizuje aj problémovú kožu.


 
obr.gif

Murovanie oblúkov podľa šablóny


Znalosť technológie murovania oblúka bola predtým bežnou súčasťou murárskeho remesla, pretože sa také ozdobné architektonické prvky v ľudovom staviteľstve v minulosti používali oveľa častejšie.


 
obr.jpg

Francúzsky odtok


Spôsobov, ako bojovať proti nechcenej vode na pozemku je viac. Jedným z nich je takzvaný francúzsky odtok.


 
02.jpg

Chcete si uvoľniť oči a zlepšiť zrak? Skúste očné cviky


Už je to raz tak. Ľudský zrak je v ostatných rokoch mnohonásobne viac namáhaný než tomu bolo u našich predkov. Možno už tušíte, že je tomu tak vďaka moderným technológiám a životnému aj pracovnému štýlu. Čo vás však možno prekvapí, príčinou únavy..


 

Placky z chleba

Do mlieka namočte chlieb, po určitej dobe rukou rozmrvte, aby ste dosi ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 21.3.2018

meniny má: Blahoslav

podrobný kalendár

23353396

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Blahoslav | Streda 21.3.2018 |
ÚvodÚvodná stránka