Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ak si chcete užiť zimnú pohodu, nezabúdajte na jesennú údržbu okien

 

Ak si chcete užiť zimnú pohodu, nezabúdajte na jesennú údržbu okienLeto nám dalo definitívne zbohom a nastala jeseň – predzvesť zimy. Toto je obdobie, kedy riešime problémy s únikom tepla, premýšľame, kde ušetriť na energiách, vymýšľame a bádame, ako zostať v teple a pritom si nezruinovať peňaženku. Napriek tomu občas stačí urobiť len niekoľko jednoduchých úkonov. Skôr než sa ohlásia prvé mráziky, pripravte na zimu svoje okná. Mnoho ľudí zabúda, že aj moderné okná potrebujú pravidelnú údržbu. Dobrá rada vám prináša účinné spôsoby údržby okien, pomocou ktorých vás zima neprekvapí.

Pri umývaní okien

Aspoň raz či dvakrát do roka umýva okná väčšina domácností. Stačí handrička a voda s bežným saponátom. Nesmú sa používať drsné špongie, abrazívne čistiace krémy alebo agresívne chemické látky, čistidlá a rozpúšťadlá, ktoré by povrch okien mohli poškodiť. Poškriabaný alebo naleptaný povrch plastových okien prakticky nejde opraviť. Pri drevených oknách sa na takto poničenú lazúru nedá uplatniť záruka.

Jesenné umývanie okien je dobrou príležitosťou vyčistiť odvodňovacie otvory v dolnej časti rámu od prachu aj zvyškov hmyzu, ktorý sa tu rád usídľuje. Ak ste v lete vykonávali nejaké murárske práce v okolí okien, mali by ste vždy skontrolovať a prečistiť ich odvodňovacie otvory. Kondenzát a voda musí voľne odtiecť, inak môže vlhkosť okná poškodiť alebo spôsobiť zatekanie do interiéru.

Ak si chcete užiť zimnú pohodu, nezabúdajte na jesennú údržbu okienÚdržba kovania

Moderné okná majú celoobvodové kovania, kde jedinou kľučkou môžete okno otvoriť alebo nastaviť ventiláciu i mikro ventiláciu. Pohyblivé časti kovania, tiahla a čapy je potrebné raz za rok ošetriť vazelínou alebo silikónovým olejom. Priamo na kovaní sú označené miesta, kam je treba kvapnúť trochu oleja. U posuvných systémov by mali byť ošetrené aj diely pojazdov. Podrobný návod na údržbu kovania by mal dodať výrobca okien.

Nezabudnite tiež prezrieť a očistiť gumové tesnenie okien. Ak tesnenie pretrite silikónovým olejom, pomôžete jeho dlhodobej pružnosti. Poškodené alebo vytrhnuté časti tesnenia je potrebné vymeniť.

Nastavenie okien

Vplyvom teplotných zmien alebo "sadania" stavby môže nastať situácia, že okná potrebujú nastaviť. Len správne nastavená okná budú dobre tesniť. Podľa návodu od výrobcu je to u bežných okien pomerne jednoduché, stačí k tomu imbusový kľúč. Vďaka malému rozdielu teploty v interiéri a vonku je vhodné okná nastavovať práve na jeseň. Až udrú mrazy, nemusí sa optimálne nastavenie podariť. Keď okná drhnú alebo cítite, že nimi ťahá, je najvyšší čas sa do nastavovania pustiť.

Údržba drevených okien

Kvalita drevených okien je z veľkej časti daná ich povrchovou úpravou. Čím kvalitnejšia bude povrchová úprava, tým menej údržby budú okná vyžadovať . Samozrejme viac trpia drevené okná vystavené priamemu slnku a účinkom vetra a dažďa. Ak pri jesennej očiste zistíte, že drevené okná majú degradovanú povrchovú úpravu, prípadne mechanicky poškodený povrch, mali by ste čo najskôr zabezpečiť opravu najlepšie od ich dodávateľa.

Povrchová úprava by mala byť viacvrstvová s dobrou odolnosťou proti vplyvom poveternosti a UV žiarenia. V dôsledku pôsobenia zmien teploty, dažďa i slnečného žiarenia môžu vzniknúť v ochrannej lazúre mikrotrhliny. Výrobcovia väčšinou odporúčajú dvakrát do roka použiť špeciálny prípravok , ktorý zacelí prípadné mikrotrhliny a tiež vzhľadovo osvieži povrch. Aplikácia balzamu je jednoduchá, stačí pretrieť napustenou handričkou umyté a vysušené rámy a krídla. Jeseň a jar sú ideálne obdobie pre údržbu, pretože prípravok by sa mal aplikovať v rozmedzí teplôt medzi +5 až +20°C. Plastové okná okrem umytia špeciálnu starostlivosť o povrch nepotrebujú a je to ich nesporná prednosť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Čistenie koženej sedačky

Ako vyčistiť škvrny na koberci - ide to aj bez chémie

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Čistenie

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: okna.remont-almaty.kz, home-secret.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Plieseň v domácnosti


Plesne v obývacom priestore bývajú pre človeka čoraz väčším strašiakom. Nie preto, že by sa proti nim nedalo bojovať, ale hlavne z dôvodu, že štatisticky je ich oproti minulým rokom preukázateľne viac.


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Čím sa líši rustikálna kuchyňa od vidieckeho štýlu?


Okrem množstva malých zásuviek, zásuvkových skriniek či nábytku s vyrezávanými stĺpikmi sa nezabúda na klasický drez s do kríža tvarovanými kohútikmi drezovej batérie. Takáto kuchyňa sa pýši nábytkom s bohatým profilovaním dvierok...


 
obr.jpg

10 rastlín, ktoré môžete pestovať v obyčajnej vode


Je jedno, či je leto, alebo zima. V interiéri nášho bytu môžeme po celý rok pestovať nenáročné bylinky, respektíve rastlinky, na ktoré nepotrebujeme mať ani záhradu, ani veľký kvetináč a ani zem. Bohato nám postačia malé nádoby a obyčajná voda.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 15.12.2017

meniny má: Ivica

podrobný kalendár

22640587

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ivica | Piatok 15.12.2017 |
ÚvodÚvodná stránka