banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôd

 

Prvé ovocie v záhradke má skvelú chuť i vôňu a vysoký obsah vitamínov. Aby však jahody bohato plodili, potrebujú každoročnú starostlivosť. Jahoda je rastlina, u ktorej sa vyskytujú choroby a škodcovia, aj keď ich niekedy na prvý pohľad nevidíme. Dokážu však spôsobiť také škody, že sa vlastnej úrody nemusíme dočkať.

Kvetopas jahodový (kvetovka jahodová)

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôdVeľmi často sa v našich jahodoviskách vyskytuje kvetopas jahodový (anthonomus rubi). Je to 2 - 3 mm veľký tmavý chrobák, ktorý v priebehu mája kladie vajíčka do kvetných pukov a nahryzáva stopky týchto pukov, dochádza tým k ich zasychaniu a nevyvíjajú sa plody. Pri silnom napadnutí môže byť zničených 50 - 80% všetkých pukov. Jeho larvy škodia na pukoch jahôd, malín, černíc, ale aj ruží. Patrí medzi chrobáky z čeľade nosánikovitých. Príznaky poškodenia vidieť na jahodách v čase pred kvitnutím, Keď začnú puky náhle vädnúť a usychať – kvetná stopka je zboku nahryznutá. Na ochranu proti tomuto škodcovi sa odporúča postrek ešte pred kvitnutím jahôd niektorým z insekticídnych prípravkov, napr. Karate Zeon, Samuraj, Decis Mage.

Pleseň sivá

Najškodlivejším ochorením jahôd je pleseň sivá, ktorá napadá predovšetkým zrejúce a zrelé plody. Napadnuté plody hnednú, mäknú a hnijú. Choroba sa šíri predovšetkým za vlhkého a daždivého počasia. Prvé preventívne ošetrenie je vhodné vykonať na začiatku kvitnutia jahôd. V priebehu zrenia jahôd sa potom ošetrenie môže niekoľkokrát opakovať, je však potrebné zvoliť prípravky s krátkou ochranou lehotou. Počet ošetrení je závislý na priebehu počasia, pretože za spomínaného vlhka a dažďa je napadnutie silnejšie. Pleseň tiež obmedzuje pestovanie jahôd na fólií, tá obmedzí ovlhčenie plodov a následný rozvoj plesne. Vhodné prípravky sú napr. Teldor 500 SC (ochranná lehota 3 dni) a Rovral Aqua FLO (ochranná lehota 7 dní).

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôd

 

Biela škvrnitosť

Veľmi často sa vyskytujú na listoch jahôd drobné škvrny s bielym stredom a výrazným fialovým okrajom - biela škvrnitosť jahôd . Počet škvŕn môže postupne narastať, škvrny sa spájajú, až zaschne celý list. Choroba sa najviac šíri až po zbere. Pri silne napadnutých porastoch je veľmi účinné pokosenie po zbere, následná likvidácia listov a potom pokosený porast ošetríme vhodným fungicídom. Vykonáva sa postrek prípravkami Kuprikol, Champion.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Keď letničkám dôjde dych – zasaďte si okrasnú kapustu

Ako dosiahnuť, aby paradajky vo vašej záhrade čo najviac rodili?

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrada a záhradka

 

19.9.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: naturespot.org.uk, missouribotanicalgarden.org
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463519

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka