Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôd

 

Prvé ovocie v záhradke má skvelú chuť i vôňu a vysoký obsah vitamínov. Aby však jahody bohato plodili, potrebujú každoročnú starostlivosť. Jahoda je rastlina, u ktorej sa vyskytujú choroby a škodcovia, aj keď ich niekedy na prvý pohľad nevidíme. Dokážu však spôsobiť také škody, že sa vlastnej úrody nemusíme dočkať.

Kvetopas jahodový (kvetovka jahodová)

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôdVeľmi často sa v našich jahodoviskách vyskytuje kvetopas jahodový (anthonomus rubi). Je to 2 - 3 mm veľký tmavý chrobák, ktorý v priebehu mája kladie vajíčka do kvetných pukov a nahryzáva stopky týchto pukov, dochádza tým k ich zasychaniu a nevyvíjajú sa plody. Pri silnom napadnutí môže byť zničených 50 - 80% všetkých pukov. Jeho larvy škodia na pukoch jahôd, malín, černíc, ale aj ruží. Patrí medzi chrobáky z čeľade nosánikovitých. Príznaky poškodenia vidieť na jahodách v čase pred kvitnutím, Keď začnú puky náhle vädnúť a usychať – kvetná stopka je zboku nahryznutá. Na ochranu proti tomuto škodcovi sa odporúča postrek ešte pred kvitnutím jahôd niektorým z insekticídnych prípravkov, napr. Karate Zeon, Samuraj, Decis Mage.

Pleseň sivá

Najškodlivejším ochorením jahôd je pleseň sivá, ktorá napadá predovšetkým zrejúce a zrelé plody. Napadnuté plody hnednú, mäknú a hnijú. Choroba sa šíri predovšetkým za vlhkého a daždivého počasia. Prvé preventívne ošetrenie je vhodné vykonať na začiatku kvitnutia jahôd. V priebehu zrenia jahôd sa potom ošetrenie môže niekoľkokrát opakovať, je však potrebné zvoliť prípravky s krátkou ochranou lehotou. Počet ošetrení je závislý na priebehu počasia, pretože za spomínaného vlhka a dažďa je napadnutie silnejšie. Pleseň tiež obmedzuje pestovanie jahôd na fólií, tá obmedzí ovlhčenie plodov a následný rozvoj plesne. Vhodné prípravky sú napr. Teldor 500 SC (ochranná lehota 3 dni) a Rovral Aqua FLO (ochranná lehota 7 dní).

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôd

 

Biela škvrnitosť

Veľmi často sa vyskytujú na listoch jahôd drobné škvrny s bielym stredom a výrazným fialovým okrajom - biela škvrnitosť jahôd . Počet škvŕn môže postupne narastať, škvrny sa spájajú, až zaschne celý list. Choroba sa najviac šíri až po zbere. Pri silne napadnutých porastoch je veľmi účinné pokosenie po zbere, následná likvidácia listov a potom pokosený porast ošetríme vhodným fungicídom. Vykonáva sa postrek prípravkami Kuprikol, Champion.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Keď letničkám dôjde dych – zasaďte si okrasnú kapustu

Ako dosiahnuť, aby paradajky vo vašej záhrade čo najviac rodili?

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrada a záhradka

 

19.9.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: naturespot.org.uk, missouribotanicalgarden.org
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Opravujeme strop


Možno vás pri pohľade na strop napadne myšlienka, že by si zaslúžil vašu starostlivosť. Do očí vás bijú nepekné nerovnosti, škaredé škáry, už dávno stratil lesk a zdobí ho len zastaraná špina?


 
01.JPG

Kubánske oregano vám pomôže proti nádche i moliam


Čaj z oregana pomáha aj pri astme, žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku. Využijeme ho aj na drobné poranenia, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Upokojuje tiež bolesť a urýchľuje proces hojenia.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 26.1. raz do mesiaca v sobotu, 5 lekcií


 
obr.jpg

Výroba a montáž parapetnej pohovky vlastnými rukami


V mnohých prípadoch nie je potrebné volať k výrobe parapetnej pohovky špecializovanú firmu, zvlášť, ak ste zručný stolár.


 
obr.jpg

Propolis: zázračný dar od včiel


Popri mede a materskej kašičke vyzerá propolis ako menejcenný včelí produkt. Nedajte sa oklamať prvým dojmom. Chrípka, zhoršená imunita, ale aj nepríjemné plesne na koži, paradentóza alebo len obyčajné odreniny.


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 20.1.2019

meniny má: Dalibor

podrobný kalendár

25646746

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Dalibor | Nedeľa 20.1.2019 |
ÚvodÚvodná stránka