banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôd

 

Prvé ovocie v záhradke má skvelú chuť i vôňu a vysoký obsah vitamínov. Aby však jahody bohato plodili, potrebujú každoročnú starostlivosť. Jahoda je rastlina, u ktorej sa vyskytujú choroby a škodcovia, aj keď ich niekedy na prvý pohľad nevidíme. Dokážu však spôsobiť také škody, že sa vlastnej úrody nemusíme dočkať.

Kvetopas jahodový (kvetovka jahodová)

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôdVeľmi často sa v našich jahodoviskách vyskytuje kvetopas jahodový (anthonomus rubi). Je to 2 - 3 mm veľký tmavý chrobák, ktorý v priebehu mája kladie vajíčka do kvetných pukov a nahryzáva stopky týchto pukov, dochádza tým k ich zasychaniu a nevyvíjajú sa plody. Pri silnom napadnutí môže byť zničených 50 - 80% všetkých pukov. Jeho larvy škodia na pukoch jahôd, malín, černíc, ale aj ruží. Patrí medzi chrobáky z čeľade nosánikovitých. Príznaky poškodenia vidieť na jahodách v čase pred kvitnutím, Keď začnú puky náhle vädnúť a usychať – kvetná stopka je zboku nahryznutá. Na ochranu proti tomuto škodcovi sa odporúča postrek ešte pred kvitnutím jahôd niektorým z insekticídnych prípravkov, napr. Karate Zeon, Samuraj, Decis Mage.

Pleseň sivá

Najškodlivejším ochorením jahôd je pleseň sivá, ktorá napadá predovšetkým zrejúce a zrelé plody. Napadnuté plody hnednú, mäknú a hnijú. Choroba sa šíri predovšetkým za vlhkého a daždivého počasia. Prvé preventívne ošetrenie je vhodné vykonať na začiatku kvitnutia jahôd. V priebehu zrenia jahôd sa potom ošetrenie môže niekoľkokrát opakovať, je však potrebné zvoliť prípravky s krátkou ochranou lehotou. Počet ošetrení je závislý na priebehu počasia, pretože za spomínaného vlhka a dažďa je napadnutie silnejšie. Pleseň tiež obmedzuje pestovanie jahôd na fólií, tá obmedzí ovlhčenie plodov a následný rozvoj plesne. Vhodné prípravky sú napr. Teldor 500 SC (ochranná lehota 3 dni) a Rovral Aqua FLO (ochranná lehota 7 dní).

Ako bojovať proti škodcom a chorobám jahôd

 

Biela škvrnitosť

Veľmi často sa vyskytujú na listoch jahôd drobné škvrny s bielym stredom a výrazným fialovým okrajom - biela škvrnitosť jahôd . Počet škvŕn môže postupne narastať, škvrny sa spájajú, až zaschne celý list. Choroba sa najviac šíri až po zbere. Pri silne napadnutých porastoch je veľmi účinné pokosenie po zbere, následná likvidácia listov a potom pokosený porast ošetríme vhodným fungicídom. Vykonáva sa postrek prípravkami Kuprikol, Champion.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Keď letničkám dôjde dych – zasaďte si okrasnú kapustu

Ako dosiahnuť, aby paradajky vo vašej záhrade čo najviac rodili?

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrada a záhradka

 

19.9.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: naturespot.org.uk, missouribotanicalgarden.org
Autor: Ivan Nôta


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Čo je hybridné vetranie?


Hybridný systém vetrania dosahuje zníženie spotreby energie pri udržaní prijateľnej kvality vnútorného prostredia a tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí


Je všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku.


 
obr.jpg

Dizajn záhradných chodníkov


Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku.


 
nur.kz.jpg

Najlepší domáci liek proti akné


Z petržlenovej vňate je možné jednoduchým spôsobom vyrobiť liečivú vodičku, ktorá excelentne zbavuje pokožku tukových usadenín a následne ju sťahuje, čím dochádza k uzatvoreniu pórov.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

podrobný kalendár

26569689

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Urban | Sobota 25.5.2019 |
ÚvodÚvodná stránka