Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako chudnúť a nezblázniť sa pri tom?

 

dieta.jpgAk zadáte do internetového vyhľadávača slovo „diéta“, vychrlí vám tento za pol sekundy približne 8,7 milióna odkazov. Diéty sa proste na nás valia zo všetkých strán a je v nich celkom slušný chaos. Škatuľková, delená, nutričná, raw, podľa krvných skupín, chrononutričná, paleo, zónová... a každá tvrdí čosi iné: „Vajíčka škodia a rozhodne sa im vyhnite.“ A druhá trvá na tom, že vajíčka sú zdravé a najlepšie by bolo nejesť nič iného. To isté platí pri mäse, mlieku aj pečive. Raz sa dozvieme, že máme vynechať raňajky, inokedy, že večeru. A navyše sa každý mesiac dozvieme, že zdravé je presne to, čo pred mesiacom škodilo. Veru, na zbláznenie. Najlepšie by bolo nejesť nič. Ale to je opäť veľká chyba. Kto neje, nechudne a môže dokonca priberať. Stresuje totiž svoj organizmus a ten v panickej hrôze zo smrti hladom ukladá všetko do tukových zásob, do akejsi zálohy na neskôr. Čo teda s tým?

Dobrá rada vám ponúka niekoľko naozaj jednoduchých fígľov, ktoré sú úplne nezávislé na akejkoľvek diéte, či objave špecialistov. A navyše fungujú.

Pravidlo číslo 1: Zabudnite na diéty

Väčšina z nich síce funguje, no často krát len preto, lebo sú založené na nízkom kalorickom príjme. A tu narážame na problém: aj keď fungujú, nie sú zdravé. Trebárs preto, lebo takmer vždy vynechávajú nejaký pre nás dôležitý prvok stravy. Navyše sú stavané ako časovo obmedzené a keď človek dosiahne vytúžený cieľ a diétu zmierni či ukončí, prirúti sa ako košický rýchlik sabotér s názvom jojo efekt a kilá letia opäť nahor. Naša rada – prestaňte sa trápiť diétami a hlavne neskúšajte hneď túto a potom zase tamtú, ak prvá nezaberie. Len začnite jesť kvalitnejšie. Nemyslite na to, koľko máte zhodiť ale či vám to, čo práve jete slúži, alebo škodí. Príklad: banán je zisk, ale banán v čokoláde je strata. Kým sa dostavia výsledky, môže uplynúť aj rok – no tieto budú trvalé.

Pravidlo číslo 2: Dajte mozgu čas

Určite ste nevedeli, že žalúdku trvá približne 15 minút, kým stihne vyslať mozgu signál, že je plný, že mu už stačí. Preto jedzte pomaly. Keď hltáte, tráviaca sústava nestihne spolupracovať s mozgom a vy sa napchávate, aj keď už žalúdku svieti kontrolka, že je plný. To, že ste sa prejedli zistíte, až keď sa zdvihnete od stola. Hltaním si navyše koledujete o vznik diabetu 2. typu. Nikam sa počas jedla neponáhľajte, odložte lyžicu a pokojne prehoďte pár slov so spolustolovníkmi. Tanier vám nik neukradne.

Pravidlo číslo 3: Oklamte svoje zmysly

Viete, že množstvo jedla, ktoré zjete, neovplyvňuje pocit nasýtenosti tak, ako to robí pohľad na tanier? Podľa expertov nevieme odhadnúť množstvo jedla, ktoré potrebujeme. Ak dostaneme veľký tanier, zjeme často omnoho viac, ako by nám bolo treba. Skúste používať malé taniere. Pravdepodobne zistíte, že množstvo jedla, ktoré sa na malý tanier vojde vám prekvapivo k nasýteniu postačí. Už dávnejšie sa tiež vie, že o množstve zjedeného pokrmu rozhoduje tiež kontrast medzi farbami taniera a jedla. Tak napríklad bielych cestovín zjete z bieleho taniera o 30% viac, než z taniera červeného.

Pravidlo číslo 4: Do hypermarketu len s plným žalúdkom

Čím máte väčší hlad, tým ľahšie podľahnete nezdravým lákadlám v obchodoch s potravinami. S prázdnym žalúdkom hladina krvného cukru klesne a mozog aktivuje chuť na vysoko kalorické bomby typu hamburger. Organizmus sa totiž snaží vrátiť hodnoty cukru v krvi do normálu aj takýmito prostriedkami. S prázdnym žalúdkom si takto pravdepodobne prinesiete domov aj vysoko kalorické potraviny, ktoré ste predtým vôbec kupovať nechceli. Ak predsa len idete hladní na nákup, napíšte si na lístok presné položky, ktoré potrebujete a lákavým regálom so sladkosťami sa vyhnite.

Pravidlo číslo 5: Reorganizácia špajze

Ak otvoríte komoru, špajzu (ale aj chladničku) a prvé, čo uvidíte je napríklad balenie slaných lupienkov či kus nedojedenej torty, je to zle. Pretože práve po tomto siahnete. Takže všetko vysťahujte a usporiadajte tak, aby to najzdravšie – napríklad ovocie a zelenina – bolo to prvé, čo uvidíte. To nezdravé presťahujte do políc, kam je oveľa menej pohodlný prístup. Vyplatí sa vám to.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Toxoplazmóza nie je strašiak, ale (žiaľbohu) realita. Čo by sme mali o nej vedieť?

Nauč sa robiť masáže ako guru

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: www.odin-plus-odna.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Uvarte si žihľavové pivo. Je to jednoduchšie, ako si myslíte


Aj keď je ideálny čas na varenie tohto piva na jar, kedy sa zbierajú mladé výhonky žihľavy, možno ho pripravovať až do jesene. Základom však bude, že sa zbierajú len vrchné časti rastliny, ktoré nie sú staré.


 
obr.jpg

Páči sa vám kamenný krb?


Ak vám vo vašom dome chýba pekný krb a váš zrak sa stále častejšie rozhliada po peknom prírodnom kameni, prezradíme vám, aké výhody a nevýhody vykurovanie kamenným krbom má.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
obr.jpg

Účinné prírodné lieky na bolesti žalúdka, gastritídu a pálenie záhy


Na gastritídu a pálenie záhy existuje množstvo konvenčných terapií. Väčšina štandardných liekov však spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré chorým ľuďom ďalej strpčujú život. Našťastie veľmi dobre dodnes fungujú rady našich babičiek. Vyskúšajte


 

Výborná nátierka

Maslo vymiešajte s horčicou, pridajte soľ a korenie, salámu, cibuľku a ...

dnes je: 18.7.2018

meniny má: Kamila

podrobný kalendár

24295574

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kamila | Streda 18.7.2018 |
ÚvodÚvodná stránka