Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako naučiť malé dieťa čistiť si pravidelne zuby

 

Ako naučiť malé dieťa čistiť si pravidelne zubyV diskusiách na internete sa často objavuje názor, že čistiť mliečne zuby nie je až tak veľmi treba - veď i tak vypadnú. Toto je jeden z najväčších omylov rodičov, ktorí utekajú k zubárovi až vtedy, keď sa na mliečnom zúbku ich ratolesti zjaví prvý kaz.  Dobrá rada vás dnes prevedie systémom starostlivosti o detské zuby už od času, keď sa prereže prvý mliečny.

Mliečne síce vypadnú, ale...

Podľa súčasných výskumov má každé piate dieťa vo veku od 2 do 4 rokov zubný kaz na mliečnom zube. V čakárňach zubných lekárov nie je ničím výnimočným stretnúť mamičky s ďeťmi, ktoré majú ešte len mliečne zuby. Problémom však je, že tam vôbec nemuseli so skazeným chrupom svojho potomka ísť, keby mu venovali pozornosť  od bábätkovského veku. Bohužiaľ, kazivosť v detskej populácii je veľmi veľká. Nie je vzácnosťou, že deti prichádzajú s mnohopočetnými kazmi v čase, kedy už sa nedá robiť nič iné než postihnuté zuby vytrhnúť. V najhorších prípadoch prídu deti už opuchnuté, aj s bolestivým zápalom. "Veď aj tak vypadnú," povedia si mnohí rodičia. Tento postoj nie je správny! Mliečne zuby totiž majú okrem funkcie estetickej, fonačnú (pre správnu artikuláciu, vyslovovanie) a plnia aj funkciu medzerníka. Držia totiž miesto do doby, než ich postupne nahradia prerezávajúce sa stále zuby. A ide to ešte ďalej: Ak je napríklad mliečna stolička predčasne vytrhnutá alebo o ňu dieťa príde v dôsledku úrazu, môže sa stála stolička prerezať na nesprávnom mieste.

Kedy začať?

Ono to všetko okolo detských zúbkov  začína ešte oveľa skôr, než na ne vôbec pomyslíme. V mesiacoch po narodení sa ústna dutina bábätka stále ešte dotvára. Bábätko samo si k tomu aktívne pomáha. Na správny vývoj svalov vnútri dutiny ústnej má obrovský vplyv dojčenie. Svaly dutiny ústnej a jazyka sa vzájomne koordinujú. Dojčenie ovplyvňuje vývoj podnebia, čeľustí a uzáveru pier, ktorý je dôležitý pre správne postavenie zubov a tým správnu artikuláciu. Ak matka dojčiť nemôže, mala by veľmi starostlivo vyberať veľkosti a tvary cumlíkov. Ak sa v širokej ponuke zle orientuje, môže sa poradiť s pediatrom. Dojčenská fľaša by sa mala dieťaťu dávať tak, aby ústami vykonávalo rovnaké pohyby ako pri dojčení, teda aby vysúvala a zapájalo dolnú čeľusť. Od pol roka môžete dieťa učiť piť z hrnčeka s náustkom a membránou, ktorá zabraňuje samovoľnému vytekaniu tekutiny a núti ho pri pití sať. Sanie prispieva k posilneniu úst a mimických svalov. Takto posilnené svaly potom "držia" zuby v puse a bránia ich vytláčaniu von. Už od bábätkovského veku by dieťa malo privyknúť tomu, že mu niekto siaha do pusy. Nebude potom mať taký veľký strach.  Zhruba v období medzi 4. a 6. mesiacom života, kedy sa dieťaťu začnú prerezávať prvé zúbky, je vhodné začať mu "čistiť zúbky". K tomu postačí váš prst obalený kúskom čistej vreckovky. Oveľa sofistikovanejší a účinnejší  je ale gumový mäkký "prstiačik", ktorý je k dostaniu v špecializovaných predajniach. Ten by mal byť samozrejmosťou vo vašej výbave minimálne od prerezania prvých stoličiek. Zvyčajne je prvým prerezaným zubom dolný rezák, no môže to byť ktorýkoľvek iný zub. Pokiaľ dieťa pije len materinské mlieko, postačí k čisteniu čistá voda. No ako náhle sa v jeho strave objavia cukry, je potrebné siahnuť aj po zubnej paste. Do troch rokov, alebo do doby pokiaľ sa dieťa nenaučí poriadne si vypláchnuť ústnu dutinu, by sa mala používať pasta bez fluoridov.

Prvá ozajstná kefka

S umývaním zubou pomocou "prstiačika" vystačíte do doby, než dieťaťu vyrastú rezáky, čo býva okolo jedného roka. Potom prichádza čas prvej ozajstnej kefky. Ako má vyzerať? Mala by mať čo najmenšiu hlavičku a rovno zastrihnuté štetinky. A mala by byť čo najmäkšia. Na kefku je možné nasadiť ešte poistku v tvare terčíka - aby ste ním nezašli do detských ústočiek hlbšie, než je zdravé. Odborníci tvrdia, že do desiateho roku veku by si mali zuby čistiť zuby rodičia, nakoľko deti ešte nie sú schopné zvládnuť techniku čistenia samé. Mnohí z vás teraz pokrútia hlavou a pomyslia si, že ak je dieťa schopné zvládnuť v útlom veku mobilný telefón, kefka pre nich bude hračka. Pravda je uprostred. Ak budete deťom svetlým vzorom pri umývaní zubov, zvládnu to.

Čistenie zubov by mali sprevádzať pozitívne emócie. Hrajte sa na rozprávku o tom, ako idete poraziť zákerného tvora s menom Zubný kaz. Nechajte svojej ratolesti užiť si pocit, že zubná kefka je zbraň, ktorou určite Kaz premôže. Dieťa na hru pristúpi a čistenie zubov sa preň stane samozrejmosťou.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Skôr, než navštívite logopéda: 7 zásad, aby vaše dieťa nekoktalo

Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zaujímavosti o zdraví


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: mamsila.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Konštrukcie a stavba zimných záhrad


Hoci by sa dalo predpokladať, že najstarším materiálom používaným na stavbu zimných záhrad, do ktorých sú osadzované sklené steny, je drevo.


 
01.jpg

Má vaša mačka pri cestovaní v aute stres? Pripravte ju na to


S príchodom jari, môžu nastať problémy pri presune napr. na chalupu, pretože mačky znášajú cestovanie o dosť horšie ako psy. Ako zabrániť stresu štvornohého miláčika z pobytu v idúcom aute? Máme niekoľko rád, ktoré fungujú.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 23.2. raz mesačne.


 
obr.jpg

Konštrukcie drevostavieb


Pod pojmom drevostavba sa dnes stretávajme s rozdielnymi typmi domov – od zrubov so stenami z masívneho dreva, ktoré čerpajú aj z našich tradícií, až po ľahké konštrukcie so skrytými, pomerne subtílnymi drevenými prvkami, ktoré majú svoje korene v Sp


 
02.jpg

Bobkový list ako ho nepoznáte


Možno to bude znieť prekvapivo, ale odvar z bobkového listu zbystruje pamäť, prehlbuje myslenie a sústredenie a nastoľuje pokojný spánok. To všetko získate z niekoľkých nenápadných lístkov, ktoré ste až doteraz považovali len za korenie.


 

Pečené kurča s jemnou plnkou

Kurča poriadne umyte aj z vnútra, posoľte zo všetkých strán aj vo vnút ...

dnes je: 20.2.2019

meniny má: Lívia

podrobný kalendár

25830602

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Lívia | Streda 20.2.2019 |
ÚvodÚvodná stránka