banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako podávať lieky dieťaťu

 

Jar je tu a s ňou aj zvýšený výskyt ochorení našich detí. Nie všetky lieky a sirupy určené pre deti sú sladké a voňavé. Podať dieťaťu liek, aj keď to znie triviálne, sa môže stať veľkým problémom. Aj keď dieťa liek prehltne, často sa stáva, že ho po chvíli vyvráti. Nie je to nič príjemné, preto vám prinášame niekoľko rád, ako sa takýmto problémom vyhnúť.

 

uzivanie lieku

Ak má liek nepríjemnú chuť, môžeme si pomôcť tak, že ho necháme v chladničke a podávame až po niekoľkých hodinách. Chuť chladeného lieku je oveľa menej intenzívna. Musíme sa však pri jeho kupovaní opýtať v lekárni, či sa pri nízkych teplotách neoslabujú účinky liečiva.

Pri podávaní lieku používame mierne zaoblené lyžičky, pomerne plytké, aby dieťa mohlo ľahšie užiť liek a nemuselo si pomáhať jazykom. Lyžicu vnútri úst dieťaťa otočíme hore nohami a tekutina stečie sama. Ak tento pokus zlyhá, môžeme použiť striekačku pre odmerky, ktorá býva často pribalená k lieku. Lieky vstrekujeme do úst opäť tak, aby sa čo najmenej dostali do styku s jazykom dieťaťa.

Podávanie lieku dieťaťuChuťové bunky sa totiž nachádzajú na jeho prednej a stredovej časti a nimi cíti horkú chuť. Ideálne je vstreknúť liek za stred jazyka postupne v malých dávkach, aby ho dieťa stihlo prehltnúť. Ak sa lyžičkou či striekačkou dotkneme zadnej časti jazyka, môže to spôsobiť grganie, ktoré je neškodné.

Ak to nevyžaduje údaj na príbalovom letáku, snažíme sa podávať liek už pred jedlom. Sú na to dva dôvody. Dieťa jednoduchšie prehltne liek, ak je hladné a ak ho vyvráti, menej plytváme potravinami, pretože by bolo opäť hladné.

Ak máte nepríjemné skúsenosti s podávaním liekov, musíte byť pritom rýchli a rázni. Akonáhle dieťa vycíti, že môže klásť odpor, využije to a s „malým rebelom“ si už pomôžeme oveľa ťažšie. Preto je nutné odvrátiť jeho pozornosť a využiť moment prekvapenia. Podávanie lieku by malo trvať len pár sekúnd. Náš rozhodný prístup zvyšuje šance na úspech.

Je dôležité opýtať sa v lekárni, či sa môže liek miešať s inými tekutinami. Ak áno, môžeme liek rozpustiť v malom množstve rozmixovaného ovocia, alebo ovocnej šťavy. Neodporúča sa väčší objem jedla, alebo tekutín na rozpustenie lieku, pretože dieťa nemusí jesť až do konca a vy mu nebudete schopní dať celú dávku. Tiež sa neodporúča mlieko, pretože výrazne oslabuje účinky lieku.

Podávať lieky dieťaťu je veru zložité. Niekedy musíte doslova použiť podvod, aby prehltlo potrebné liečivá. Vyvarujte sa teda chýb pri ich podávaní.
 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Bolestivá menštruácia

Aby sa vitamíny nestratili

Ďalšie zaujíamavé články, rady a návody na tému Zdravie a výživa


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: myfamilydoctor.ru, bambini.by


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Zatvárajte svoju garáž rolovacou bránou na mieru


Zákaznícke riešenie garážových brán je vyhľadávaným spôsobom zabezpečenia osobného automobilu, ako aj samotného vstupu do domu.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

27704181

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ľudmila | Pondelok 16.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka