Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako prestať odkladať...


prokrastináciaTlačia vás povinnosti, ale radi ich odkladáte na neskôr? Máte aj kvôli krátkym dňom podvedomý pocit, že nestíhate a trápi vás to? Potom aj Vy patríte medzi prokrastinátorov. Prokrastinácia je označenie pre chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr. Treba však podotknúť, že ide o psychickú záležitosť, na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzická. Ide o problém napríklad školákov a ďalších, ktorí nie sú vonkajším prostredím nútení organizovať si svoj čas. Názov vznikol a latinského pro crastinus – na zajtrajšok. Na Slovensku máme preň tiež výstižný názov – otáľanie.


Už naši predkovia hovorili známe: „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.“ No v posledných rokoch sa zistilo, že prokrastinácia je každému z nás tak trochu prirodzená. Ak máte vo zvyku tráviť svoj drahocenný čas nepodstatnými činnosťami, pričom dôležité úlohy odkladáte na neskôr, je tento článok práve pre vás. Prokrastinácia nie je choroba v pravom zmysle slova, ale stav psychiky, ktorý má veľmi negatívne dôsledky na váš život - stres, pocity viny a vlastnej neschopnosti, čo vedie k ďalšej prokrastinácii.Nepresviedčajte sami seba tvrdeniami typu: „Pod tlakom podávam lepšie výkony,“ ale pokúste sa zmeniť svoj život. Pomôžeme vám.


1. Úlohy, ktoré vás čakajú si píšte. Čo nemáte na papieri, to z hlavy sa môže doslova vyfučať. Píšte si do zošita alebo diára zoznam úloh, ktoré v ten deň musíte neodkladne vybaviť, a pod čiaru tie, ktoré môžete vybaviť, až keď vám ostane čas. Ceruzku si pri papieri ponechajte. Prečo? Na škrtanie. Netušíte, ako je to slastný pocit, keď svoju povinnosť splníte a na papieri sa jej zbavíte.


2. Pomenujte, čo pri otáľaní cítite. Máte sa pripraviť na zajtrajšiu skúšku a nechce sa vám? Prečo? Cítite úzkosti, nervozitu, nechuť, naštvanie? Premýšľajte o prapôvode daného pocitu. Je to obavou z výsmechu, odmietnutia, trémou? A prečo sa práve toho boja? Kto vás kedy tak ponížil, že to vo vás stále pretrváva? Ako hlboko vo svojom živote sa až vrátite? Veľakrát problém nie je vôbec v skúške ako takej. Naopak ona je príležitosťou, ako sami sebe dokázať, že to dáte - že ste svoje slabosti už prekonali! Nebojte sa pozrieť do tváre svojho prízraku. Kedykoľvek si posvietite na to, čo vás niekde vnútri trápi, lepšie sa vám s tým bude vyrovnávať.


3. Prestaňte sa správať sebadeštruktívne. Nepôjde mi to. Nezvládnem to. Toto sa nikdy nemôžem naučiť.  Z negatívnou „samomluvou“ nemožno dôjsť k pozitívnym činom. A je to škoda. Ako vraví psychológ: sami seba ubíjate - bez skutočnej príčiny. Obráťte otázku. Prečo by ste sa to nemohli učiť? Prečo by ste práve vy danú úlohu mali odkladať? Kto vám naznačil, že ste maslo, ktoré sa pri prvej horúcej úlohe roztečie? S negatívnym prístupom idú veci len horšie. Tak prečo sa sami handicapujete?


4. Pohyb je cestou k úspechu. Nedostatok fyzickej aktivity zvyšuje stres a negatívne nálady. Naopak pohyb naštartuje váš organizmus, takže sa budete cítiť lepšie nielen psychicky, ale aj fyzicky. Pravidelnou aktivitou predídete tiež chrípkam a migrénam. Ak nemáte čas navštevovať telocvične alebo fitcentra, bohato postačí, ak do svojho dňa zahrniete prechádzky. Napríklad vystúpte cestou do práce o zastávku skôr, alebo nejazdite výťahom, ale choďte po schodoch. Čo sa hýbe, žije. Zima a zachmúrené počasie zvádzajú k zahrabaniu sa pod perinu. Skúste ale svoj parník roztlačiť. Akýkoľvek úspech sa počíta.


5. Pochváľte sa. Na svete existuje milión komplimentov, ktoré si môžeme zložiť. Veci aj slová. Úprimne, kedy naposledy ste sa odmenili za splnenú úlohu? Kedy naposledy ste sa pochválili hoci za malý pokrok? Naučte sa myslieť na seba. O to radšej si stanovíte budúci cieľ a o to radšej sa pustíte do jeho zvládnutia, ak viete, že vás čaká odmena. Sebapochvala je osobitný nástroj. Či už človek dokončí všetky úlohy, alebo sa púšťa do ďalších, začne mať dobrý pocit. Pretože sa má na čo tešiť. Dôležité!


6. Myslite na spánok. Po väčšinu zimných dní prevažuje tma nad denným svetlom, a tak je telo automaticky viac unavené a chce byť pasívne. Môže sa dokonca stať, že ani po prebudení, kvôli nedostatku svetla, telo úplne neukončí produkciu melatonínu, čo spôsobuje, že ste počas dňa viac v útlme. To sa väčšinou prejavuje práve miernou únavou a vyššou potrebou spánku. Preto sa v zime nevyhýbajte slnečným lúčom a svetlu, a naopak sa im vystavujte, kedykoľvek je to možné. Nabije Vás potrebnou energiou, podobne ako odpočinok. Aspoň jeden deň v pracovnom týždni vypnite večer všetky mobily a počítače, zabudnite na chvíľu na prácu a doprajte si aspoň 8 hodín plnohodnotného spánku.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Pocity, ktoré poškodzujú naše zdravie – časť 1: keď pocit „vletí“ do duše

Pocity, ktoré poškodzujú naše zdravie – časť 2: strach je pocit, ktorý nemá žiadnu hodnotu

Pocity, ktoré poškodzujú naše zdravie – časť 3: Ako si v sebe urobiť poriadok

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: turist.delfi.ee
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Opravujeme strop


Možno vás pri pohľade na strop napadne myšlienka, že by si zaslúžil vašu starostlivosť. Do očí vás bijú nepekné nerovnosti, škaredé škáry, už dávno stratil lesk a zdobí ho len zastaraná špina?


 
01.JPG

Kubánske oregano vám pomôže proti nádche i moliam


Čaj z oregana pomáha aj pri astme, žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku. Využijeme ho aj na drobné poranenia, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Upokojuje tiež bolesť a urýchľuje proces hojenia.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 26.1. raz do mesiaca v sobotu, 5 lekcií


 
obr.jpg

Výroba a montáž parapetnej pohovky vlastnými rukami


V mnohých prípadoch nie je potrebné volať k výrobe parapetnej pohovky špecializovanú firmu, zvlášť, ak ste zručný stolár.


 
obr.jpg

Propolis: zázračný dar od včiel


Popri mede a materskej kašičke vyzerá propolis ako menejcenný včelí produkt. Nedajte sa oklamať prvým dojmom. Chrípka, zhoršená imunita, ale aj nepríjemné plesne na koži, paradentóza alebo len obyčajné odreniny.


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 20.1.2019

meniny má: Dalibor

podrobný kalendár

25647050

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Dalibor | Nedeľa 20.1.2019 |
ÚvodÚvodná stránka