Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako sa starať o šperky?

 

Urobili ste si radosť nákupom kvalitného šperku? Ak chcete, aby vás tešil čo najdlhšie a uchoval si svoj lesk a plnú nádheru, musíte sa o svoj klenot pravidelne starať. Čo to presne znamená pre rôzne drahé kovy a kamene vám prezradíme v článku.

Investícia do kvalitného nadčasového šperku je podobná ako investícia do kníh - nikdy ju neoľutujete a nesklame vás. Pri jeho nosení ale veľa ľudí zabúda na správnu starostlivosť. To, že šperk je z drahého kovu a zdobia ho drahokamy totiž neznamená, že je nezničiteľný. Aby vám vydržal dlhé roky, musíte sa oňho starať, pričom každý kov je citlivý na niečo iné a potrebuje inú starostlivosť.

 

Ako sa starať o šperky?

Striebro

Klenoty z tohto kovu má doma väčšina z nás, zrejme teda poznáte najväčšie problémy, aké nosenie striebra, a najmä strieborných prsteňov, prináša. Ide najmä o oxidáciu a zafarbovanie kovu pri styku s pokožkou, ktorá sa potí. Strieborné šperky by ste teda rozhodne mali odkladať počas športovania a upratovania. Nikdy ich so sebou neberte do bazénu, keďže sa neznášajú s chlórom. Naopak, ak im chcete vrátiť lesk, preleštite ich špeciálnou handričkou alebo ich jemne očistite v teplej vode, do ktorej pridáte saponát na riad.

Pozor na používanie rôznych iných chemických prostriedkov a vyhnite sa aj čisteniu striebra zubnou pastou. Ak chcete strieborné klenoty vyčistiť skutočne dôkladne, zverte ich radšej do rúk odborníkom.

 

Zlato

Šperky zo zlata sú vhodné aj pre alergikov a na pokožke nezanechávajú ani pri častom nosení také stopy ako striebro. Napriek tomu sa aj o zlato musíme pravidelne starať, aby si zachovalo svoj lesk a krásu. Čistite ho špeciálnou handričkou alebo saponátovým kúpeľom, prípadne ho raz za čas dajte vyčistiť u klenotníkov. Veľký pozor si pri nosení dajte na mäkkosť zlata - pod pôsobením tlaku môže aj ten najkvalitnejší zlatý šperk stratiť svoj pôvodný bezchybný tvar.

 

Ako sa starať o šperky?

 

Drahé kamene

Snubné prstene sú často zdobené diamantmi, ktoré sú považované za veľmi odolné a doslova večné kamene. No aj tu by ste mali šperk odložiť, ak prichádzate do styku s olejom, tukmi alebo tiež s kozmetikou, napríklad s krémom. Vyhnite sa jeho noseniu aj pri športe a keď ho odkladáte, dbajte na to, aby bol odložený samostatne a nedotýkal sa iných šperkov, keďže sa vzájomne môžu poškodiť.

Pozor si musíte dávať aj na ostatné drahé kamene. Vedeli ste napríklad, že smaragd sa neznáša s teplou vodou? Striedanie teplôt vo všeobecnosti poškodí všetky drahokamy. Zvlášť vysoká teplota môže spôsobiť zmenu farby alebo až popraskanie.

Podobná starostlivosť, samozrejme, platí aj u šperkov pre pánov. To, že pôsobia masívnejšie neznamená, že sú menej náchylné na poškodenie. O drahé kovy je potrebné sa starať rovnako, zvlášť pozor by ste si mali dávať na manžetové gombíky, ktoré často okrem drahého kovu zdobia aj drahokamy - nezabudnite, že neznášajú teplotné zmeny a dobre im nerobí ani prílišný tlak či styk s inými drahými kameňmi, ktoré sa navzájom môžu poškodiť.

 
 
 
 
 
 

 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Uvarte si žihľavové pivo. Je to jednoduchšie, ako si myslíte


Aj keď je ideálny čas na varenie tohto piva na jar, kedy sa zbierajú mladé výhonky žihľavy, možno ho pripravovať až do jesene. Základom však bude, že sa zbierajú len vrchné časti rastliny, ktoré nie sú staré.


 
obr.jpg

Páči sa vám kamenný krb?


Ak vám vo vašom dome chýba pekný krb a váš zrak sa stále častejšie rozhliada po peknom prírodnom kameni, prezradíme vám, aké výhody a nevýhody vykurovanie kamenným krbom má.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
obr.jpg

Účinné prírodné lieky na bolesti žalúdka, gastritídu a pálenie záhy


Na gastritídu a pálenie záhy existuje množstvo konvenčných terapií. Väčšina štandardných liekov však spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré chorým ľuďom ďalej strpčujú život. Našťastie veľmi dobre dodnes fungujú rady našich babičiek. Vyskúšajte


 

Výborná nátierka

Maslo vymiešajte s horčicou, pridajte soľ a korenie, salámu, cibuľku a ...

dnes je: 18.7.2018

meniny má: Kamila

podrobný kalendár

24295636

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kamila | Streda 18.7.2018 |
ÚvodÚvodná stránka