Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako sa starať o šperky?

 

Urobili ste si radosť nákupom kvalitného šperku? Ak chcete, aby vás tešil čo najdlhšie a uchoval si svoj lesk a plnú nádheru, musíte sa o svoj klenot pravidelne starať. Čo to presne znamená pre rôzne drahé kovy a kamene vám prezradíme v článku.

Investícia do kvalitného nadčasového šperku je podobná ako investícia do kníh - nikdy ju neoľutujete a nesklame vás. Pri jeho nosení ale veľa ľudí zabúda na správnu starostlivosť. To, že šperk je z drahého kovu a zdobia ho drahokamy totiž neznamená, že je nezničiteľný. Aby vám vydržal dlhé roky, musíte sa oňho starať, pričom každý kov je citlivý na niečo iné a potrebuje inú starostlivosť.

 

Ako sa starať o šperky?

Striebro

Klenoty z tohto kovu má doma väčšina z nás, zrejme teda poznáte najväčšie problémy, aké nosenie striebra, a najmä strieborných prsteňov, prináša. Ide najmä o oxidáciu a zafarbovanie kovu pri styku s pokožkou, ktorá sa potí. Strieborné šperky by ste teda rozhodne mali odkladať počas športovania a upratovania. Nikdy ich so sebou neberte do bazénu, keďže sa neznášajú s chlórom. Naopak, ak im chcete vrátiť lesk, preleštite ich špeciálnou handričkou alebo ich jemne očistite v teplej vode, do ktorej pridáte saponát na riad.

Pozor na používanie rôznych iných chemických prostriedkov a vyhnite sa aj čisteniu striebra zubnou pastou. Ak chcete strieborné klenoty vyčistiť skutočne dôkladne, zverte ich radšej do rúk odborníkom.

 

Zlato

Šperky zo zlata sú vhodné aj pre alergikov a na pokožke nezanechávajú ani pri častom nosení také stopy ako striebro. Napriek tomu sa aj o zlato musíme pravidelne starať, aby si zachovalo svoj lesk a krásu. Čistite ho špeciálnou handričkou alebo saponátovým kúpeľom, prípadne ho raz za čas dajte vyčistiť u klenotníkov. Veľký pozor si pri nosení dajte na mäkkosť zlata - pod pôsobením tlaku môže aj ten najkvalitnejší zlatý šperk stratiť svoj pôvodný bezchybný tvar.

 

Ako sa starať o šperky?

 

Drahé kamene

Snubné prstene sú často zdobené diamantmi, ktoré sú považované za veľmi odolné a doslova večné kamene. No aj tu by ste mali šperk odložiť, ak prichádzate do styku s olejom, tukmi alebo tiež s kozmetikou, napríklad s krémom. Vyhnite sa jeho noseniu aj pri športe a keď ho odkladáte, dbajte na to, aby bol odložený samostatne a nedotýkal sa iných šperkov, keďže sa vzájomne môžu poškodiť.

Pozor si musíte dávať aj na ostatné drahé kamene. Vedeli ste napríklad, že smaragd sa neznáša s teplou vodou? Striedanie teplôt vo všeobecnosti poškodí všetky drahokamy. Zvlášť vysoká teplota môže spôsobiť zmenu farby alebo až popraskanie.

Podobná starostlivosť, samozrejme, platí aj u šperkov pre pánov. To, že pôsobia masívnejšie neznamená, že sú menej náchylné na poškodenie. O drahé kovy je potrebné sa starať rovnako, zvlášť pozor by ste si mali dávať na manžetové gombíky, ktoré často okrem drahého kovu zdobia aj drahokamy - nezabudnite, že neznášajú teplotné zmeny a dobre im nerobí ani prílišný tlak či styk s inými drahými kameňmi, ktoré sa navzájom môžu poškodiť.

 
 
 
 
 
 

 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Netradičné kvetináče z detských riflí


Deti rastú ako z vody a nám po nich doma zostáva nepotrebné šatstvo a topánky. Okrem dobročinných úmyslov však môžeme vsadiť na vlastnú zručnosť a vyrobiť z týchto kúskov napríklad veľmi netradičné kvetináče, ktoré svojim dizajnom určite zaujmú. My


 
obr.jpg

Základné typy striech s vegetačnou vrstvou


Medzi rýchlo sa rozvíjajúce trendy v stavebníctve patria strechy s vegetačnou vrstvou, tzv. zelené strechy. Niet sa čomu diviť.


 
a.jpg

Stavba prístrešku na drevo


Najprv si postavíme podstavu. Ako už bolo povedané v hlavnom článku, najvhodnejšie sú staré palety, pretože je to bez práce. V okamihu keď máme hotovú podstavu, ktorá zaistí prístup vzduchu odspodu, je ďalším krokom vybudovanie nosných stĺpikov.


 
obr.jpg

Ako si pripraviť domáce liečivé masti


Výroba domácich mastičiek je celkom jednoduchá. V tomto návode použijeme štvrť kilové balenie vazelíny, ktoré preložíme do hrnčeka. K nemu prisypeme tridsať gramov vybranej sušenej bylinky (samozrejme, ak budeme chcieť pol kila masti, použijeme...


 

Hrnčekový lahodný koláč

Múku, cukor, mlieko, olej a vajce rozmiešajte v miske. Do hladkej hmot ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 19.4.2018

meniny má: Jela

podrobný kalendár

23587294

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Jela | Štvrtok 19.4.2018 |
ÚvodÚvodná stránka