Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako sa starať o šperky?

 

Urobili ste si radosť nákupom kvalitného šperku? Ak chcete, aby vás tešil čo najdlhšie a uchoval si svoj lesk a plnú nádheru, musíte sa o svoj klenot pravidelne starať. Čo to presne znamená pre rôzne drahé kovy a kamene vám prezradíme v článku.

Investícia do kvalitného nadčasového šperku je podobná ako investícia do kníh - nikdy ju neoľutujete a nesklame vás. Pri jeho nosení ale veľa ľudí zabúda na správnu starostlivosť. To, že šperk je z drahého kovu a zdobia ho drahokamy totiž neznamená, že je nezničiteľný. Aby vám vydržal dlhé roky, musíte sa oňho starať, pričom každý kov je citlivý na niečo iné a potrebuje inú starostlivosť.

 

Ako sa starať o šperky?

Striebro

Klenoty z tohto kovu má doma väčšina z nás, zrejme teda poznáte najväčšie problémy, aké nosenie striebra, a najmä strieborných prsteňov, prináša. Ide najmä o oxidáciu a zafarbovanie kovu pri styku s pokožkou, ktorá sa potí. Strieborné šperky by ste teda rozhodne mali odkladať počas športovania a upratovania. Nikdy ich so sebou neberte do bazénu, keďže sa neznášajú s chlórom. Naopak, ak im chcete vrátiť lesk, preleštite ich špeciálnou handričkou alebo ich jemne očistite v teplej vode, do ktorej pridáte saponát na riad.

Pozor na používanie rôznych iných chemických prostriedkov a vyhnite sa aj čisteniu striebra zubnou pastou. Ak chcete strieborné klenoty vyčistiť skutočne dôkladne, zverte ich radšej do rúk odborníkom.

 

Zlato

Šperky zo zlata sú vhodné aj pre alergikov a na pokožke nezanechávajú ani pri častom nosení také stopy ako striebro. Napriek tomu sa aj o zlato musíme pravidelne starať, aby si zachovalo svoj lesk a krásu. Čistite ho špeciálnou handričkou alebo saponátovým kúpeľom, prípadne ho raz za čas dajte vyčistiť u klenotníkov. Veľký pozor si pri nosení dajte na mäkkosť zlata - pod pôsobením tlaku môže aj ten najkvalitnejší zlatý šperk stratiť svoj pôvodný bezchybný tvar.

 

Ako sa starať o šperky?

 

Drahé kamene

Snubné prstene sú často zdobené diamantmi, ktoré sú považované za veľmi odolné a doslova večné kamene. No aj tu by ste mali šperk odložiť, ak prichádzate do styku s olejom, tukmi alebo tiež s kozmetikou, napríklad s krémom. Vyhnite sa jeho noseniu aj pri športe a keď ho odkladáte, dbajte na to, aby bol odložený samostatne a nedotýkal sa iných šperkov, keďže sa vzájomne môžu poškodiť.

Pozor si musíte dávať aj na ostatné drahé kamene. Vedeli ste napríklad, že smaragd sa neznáša s teplou vodou? Striedanie teplôt vo všeobecnosti poškodí všetky drahokamy. Zvlášť vysoká teplota môže spôsobiť zmenu farby alebo až popraskanie.

Podobná starostlivosť, samozrejme, platí aj u šperkov pre pánov. To, že pôsobia masívnejšie neznamená, že sú menej náchylné na poškodenie. O drahé kovy je potrebné sa starať rovnako, zvlášť pozor by ste si mali dávať na manžetové gombíky, ktoré často okrem drahého kovu zdobia aj drahokamy - nezabudnite, že neznášajú teplotné zmeny a dobre im nerobí ani prílišný tlak či styk s inými drahými kameňmi, ktoré sa navzájom môžu poškodiť.

 
 
 
 
 
 

 
Eppi_dobrarada_obrazek01.jpg

Ako sa starať o šperky?


Urobili ste si radosť nákupom kvalitného šperku? Ak chcete, aby vás tešil čo najdlhšie a uchoval si svoj lesk a plnú nádheru, musíte sa o svoj klenot pravidelne starať. Čo to presne znamená pre rôzne drahé kovy a kamene vám prezradíme v článku.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
chme.jpg

Chmeľový čaj pre zdravie


Látky, ktoré chmeľ obsahuje, povzbudzujú metabolizmus a zlepšujú tvorbu žalúdočných štiav. Tradične sa preto odporúčajú pri ťažkostiach s trávením a tiež ako liek proti nadúvaniu. Ale tým výpočet liečivých účinkov chmeľového čaju rozhodne nekončí.


 
bidet.jpg

Bidet sa stáva neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne či wc


Pre mnohých majiteľov starších bytov je predstava inštalácie bidetu nedosiahnuteľná už len z pohľadu veľkostí plochy ich záchodu či kúpeľne. V nových bytoch a rodinných domov však bidety konečne začínajú nachádzať svoje miesto a stávajú sa čoraz obľúb


 
obr.jpg

Kryštalická izolácia


Tento hydroizolačný systém sa radí do skupiny silikátových hydroizolačných hmôt, ktoré pracujú na kryštalizačnej báze. Kryštalické izolácie zaisťujú nepriepustnosť vody, soľných roztokov, ropných produktov atď.


 
obr.png

Skôr, než navštívite logopéda:


7 zásad, aby vaše dieťa nekoktalo... Koktavosť či zajakavosť dieťaťa sú jednou z nočných môr mnohých rodičov. Nemusí sa prejaviť len u maličkých detí, ktoré sa učia rozprávať, no „prepuknúť“ môže v treťom, štvrtom aj iných predškolských rokoch.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.1.2018

meniny má: Dalibor

podrobný kalendár

22867589

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Dalibor | Sobota 20.1.2018 |
ÚvodÚvodná stránka