banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako sa zbaviť kuny v dome?

 

01.jpgVrásky na čele a bezradné krčenie ramenami spôsobuje majiteľom stavieb malý, nepozvaný (bohužiaľ) dlhodobý a v podstate veľmi užitočný tvor -  kuna skalná (Martes foina), ktorá žije veľmi samotársky. Väčšinou obýva okraje lesov a skalnatý terén, ale dokáže žiť aj v blízkosti ľudských stavieb (na povalách, v opustených budovách, šachtách, podkroví chát a chalúp), ako aj v centrách veľkých miest. Kuna v dome trápi všetkých členov domácnosti, stopercentný recept na vyhnanie však neexistuje. Chce to skúšať, kým niečo nezaberie. Trvalé odsťahovanie kuny je tak otázkou skôr šťastia a náhody, nie je ale nemožné.

Príbytok ľudí je pre kunu skalnú miestom, kde sa cíti bezpečne, aj kde má prísľub, že sa v teple môže postarať o svoje potomstvo. Pre ľudí to však znamená zápach, hluk a ruch. Kuna skalná dokáže v obydlí napáchať veľké škody: - od znečistenia podkrovia či strechy výkalmi až po zničenie izolácie a iných súčastí stavby. V neposlednom rade je aj nositeľom rôznych ochorení, ktoré môžu človeka priamo aj nepriamo ohroziť na zdraví.

Ak budete pátrať po tipoch, ako na kuny, zistíte, že drvivé percento odporúčaní vychádza predovšetkým z takzvaných babských rád, ktoré kolujú medzi ľuďmi už niekoľko generácií. Zakročenie proti kunám je potom realizované s pomocou všemožných surovín a prostriedkov, ktoré sú veľmi ľahko dostupné. Úspech je však v takýchto prípadoch neistý. To, čo zabralo susedovi, nemusí nutne zabrať u vás a naopak. Čo teda kunu podľa babských rád odradí?

 • výrazný parfém
 • trus mačkovitej šelmy
 • psie chlpy
 • chlpy z dravej zveri
 • ľudské vlasy
 • lesklé predmety rozvešané okolo domu
 • ďalšia skrotená kuna
 • rev
 • hlasný zvuk
 • vône do auta (stromček)
 • naftalínové guľôčky
 • čpavková voda
 • prítomnosť psa
   

Kuna v dome je problém, s ktorým si nevie rady veľa ľudí, a tak je možné zaobstarať si aj špeciálne výrobky, ktoré majú za cieľ vyhnať kunu humánnym spôsobom. K najmodernejším spôsobom, ako sa kuny v dome zbaviť, sa tak radia odpudzovače vysielajúce signály, ktoré sú pre zviera veľmi nepríjemné. Tieto odpudzovače môžu byť akustické či ultrazvukové. Ak však toto zariadenie nezaberie v prvých dňoch svojej prevádzky, je možné, že si na neho kuna zvykla. V ponuke je tiež možné naraziť aj na spreje či pachové tyčinky proti kunám. Populárne sú tiež odchytové pasce, no nakoľko je kuna veľmi obozretný tvor, ktorí sa presúva z miesta na miesto skokmi, chytenie do takejto pasce je vo veľkej miere vecou náhody.

Na záver upozornenie: Boj proti tomuto živočíchovi je značne sťažený i tuzemskými zákonmi, ktoré jej dali status chránenej šelmy, ktorej zabitie je trestné. Ak vás však otravuje už dlho, príde vám určite vhod výnimka zo zákona, ktorá kunu nechráni v období od 1. novembra do konca februára. V tomto období je možné sa jej zbavovať všetkými legálnymi prostriedkami.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ako si v domácich podmienkach pripraviť najúčinnejšie návnady na sršne a osy

Vijačka krušpánová – novodobý postrach našich živých plotov

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Proti škodcom

 


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: zoofayna.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772309

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka