Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako sa zbaviť potravinových molí

 

Ako sa zbaviť potravinových molíPrídete domov z práce, otvoríte skrinku v kuchyni a vyletí na vás drobný hnedastý motýlik. Pre väčšinu gazdiniek je tento obrázok doslova prízrakom blížiacej sa apokalypsy. Väčšinou s nimi zvádzame boj, ktorý sa zdanlivo nekončí.  Je totiž ťažké sa ich definitívne zbaviť, pretože sa k nám domov môžu dostať nielen v prinesených potravinách, kde si ich spravidla ako vajíčok nevšimneme, ale priletia oknom, svetlíkom, stúpačkami. Boj proti nim nie je tak zložitý, ale vyžaduje naozaj dôslednosť.

Potravinová moľa, alebo zavíjač múčny, je ozajstnou skazou v mnohých domácnostiach. Pochádza z Ázie, skadiaľ sa najskôr dostala do Indie a potom do Severnej Ameriky. Tam si počkala až na koniec devätnásteho storočia a preplavila sa na lodiach do Európy. Nenápadný, sivastý, zaprášený zavíjač je pliagou najmä pre skladiská s múkou, jeho larvy však požierajú aj iné potraviny a znečisťujú ich chuchvalcami vatovitých zámotkov. Ak sa k nám domov dostanú mole v nákupe, potom je to spravidla v múke, ryži, strukovinách, vločkách a ďalších obilninách. Húsenice sa vyskytujú tiež v čokoláde, sušienkach, v strúhanke, sušených hubách a sušenom ovocí, ako sú datle, alebo v orechoch. Veľmi často sa zvykne mýliť s moľou šatovou. Lenže tá vyzerá inak. Ak má malý motýlik strieborné krídla, ide o moľu šatovú. Ak sú na jej krídlach tmavé škvrny, je to moľa potravinová.

Boj začína

Ako sa zbaviť potravinových molíObjavili ste mole v kuchynskej skrinke? Všetky napadnuté potraviny okamžite vyhoďte. Nemá zmysel ich zachraňovať, preosievať alebo preberať, pretože ak vyhodíte moľu alebo húsenicu, neznamená to, že ste sa zbavili nakladených vajíčok, ktoré nie sú voľným okom viditeľné.

Do skriniek umiestnite špeciálne prostriedky a nástrahy, ktoré zakúpite v každej drogérii či hobby markete. Tieto prostriedky obsahujú špeciálne látky lákajúce samčekov, ktorí sa potom prilepia na nástrahu. Ich smrťou sa preruší reprodukčný cyklus zavíjača. Ak kupujete prostriedky proti potravinovým a nie šatníkovým moliam, dajte pozor, aby neobsahovali insekticídy. Nástrahu totiž musíte umiestniť čo najbližšie k potravinám, ktoré má chrániť, preto je potrebné, aby zároveň bola bezpečná a nevydávala žiadnu vôňu.

Dobrá rada: Suché potraviny ako ryžu, múku, cestoviny alebo vločky uchovávajte v dobre uzavretých nádobách, ktoré dobre vymyjete a vysušíte, než do nich potraviny vložíte alebo vsypete. Snažte sa vždy spotrebovať staršiu zásobu, než do nej prisypete novo kúpenú potravinu, aby nedochádzalo k prípadnému zmiešaniu s napadnutou potravinou.

Čas od času tiež vyberte potraviny zo skriniek a poličiek, tie vytrite a potraviny znovu naskladajte. Občas sa totiž stane, že sa vám trochu múky alebo cukru vysype do skrinky a to je potom úrodnou pôdou pre týchto nežiaducich návštevníkov, aby tu nakládli ďalšie vajíčka.

Vysávačom aj citrusmi

Skjôr ako sa dostaneme k babským radám, predstavme si ešte jedeného vynikajúceho bojového pomocníka a tým je vysávač: Vajíčok a húseníc sa najlepšie zbavíte tak, že ich vysajete vysávačom. Prezrite všetky kúty a nastavte výkon na najvyšší stupeň. Pri boji s moľami sa pripravte na to, že jednorázovo sa ich nezbavíte. Potrvá to v lepšom prípade týždne, v tom horšom mesiace. Život mole potravinovej je trojmesačný, a tak máte doma zároveň larvy aj dospelé jedince. Preto potrebujete dobre vyčistiť každú škáru a kút.

Jablčný ocot

Ako sa zbaviť potravinových molíPoužitie tejto tekutiny sa zdá byť na prvý pohľad zákerné, lebo mole doplatia na vlastnú nenásytnosť. Je starou známou vecou, že zavíjače aj iné druhy škodlivého hmyzu milujú vôňu octu. Táto ich priťahuje ako magnet a nevedia sa proti nej brániť. Je akousi neodolateľnou drogou. Nalejte teda vínny ocot do malých misiek a vložte ich do komory, alebo skriniek, v ktorých skladujete potraviny. Mole sa v octe utopia.

Céder

Účinky cédrového dreva na potravinové mole sú opačné ako pri jablčnom octe. Na jeho vôňu sú alergické. Ak po miestach s ich výskytom rozložíte kúsky cédrového dreva, pôjdu kade ľahšie – uletia.

Bobkový list a koreniny

Bobkový list chráni suché potraviny pred „zamolením“. Hojne sa využíva napríklad vo vrecúškach s hubami a podobne. Pôsobí ako prírodný odpudzovač a tak ako priamo v potravinách sa dá použiť aj mimo balení. Porozkladajte bobkový list na miestach výskytu molí. Niektoré druhy korenia tiež dokážu mole vyhnať z blízkosti potravín. Pomáha škorica, klinček, celé korenie aj mleté korenie. Stačí moliam okoreniť priestor.

Citrusy

Mole vyženie tiež sušená kôra z citrusov. Mandarinky, pomaranče, citrón alebo limetka sú pre ne odpudzujúce.

Chmeľ

Vrecúško s chmeľom zaveste do police alebo ho jednoducho dajte do blízkosti potravín. Sušený chmeľ sa dá kúpiť v lekárni.

Domáca pasca na potravinové mole

Pri chmeli ešte zostaneme. Najznámejším chmeľovým produktom je pivo. A mole ho zbožňujú práve tak ako ľudia. Výroba pasce je jednoduchá. Nalejte trochu piva do pohára. Na jeho vrch položte obväz a ten previažte okolo pohára šnúrkou či gumičkou. Lákavá vôňa priláka mole, ktoré vlezú do pohára, no von sa už nedostanú.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vijačka krušpánová – novodobý postrach našich živých plotov

Ako si v domácich podmienkach pripraviť najúčinnejšie návnady na sršne a osy

Ďalšie zaujímavé články a rady na tému Proti škodcom

 

7.9.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: uniprot.org, lepiforum.de, netparazit.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
kvet.jpg

Ako pestovať antúriu?


Má exotický vzhľad, tvrdé zelené listy a farbu bielu alebo červenú, zaleží od druhu. „Acropolis“ kvitne počas celého roka (biele kvety), podobne ako „Carre“ (červené kvety) a „SUNSHINE“ len v lete.
Potrebuje svetlé miesta bez popoludňajšieho...


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Rotačné komínové hlavice


Bez ohľadu na smer, silu a druh pohybu vetra turbína rotuje a vo vývode nástavca vytvára podtlak, čo vedie k zvýšeniu ťahu komína a predovšetkým zamedzeniu spätného ťahu.


 
obr.jpg

Nezabúdajte na jesennú údržbu okien!


Jesenné umývanie okien je dobrou príležitosťou vyčistiť odvodňovacie otvory v dolnej časti rámu od prachu aj zvyškov hmyzu, ktorý sa tu rád usídľuje.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 24.11.2017

meniny má: Emília

podrobný kalendár

22501219

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Emília | Piatok 24.11.2017 |
ÚvodÚvodná stránka