banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako sa zbaviť potravinových molí

 

Ako sa zbaviť potravinových molíPrídete domov z práce, otvoríte skrinku v kuchyni a vyletí na vás drobný hnedastý motýlik. Pre väčšinu gazdiniek je tento obrázok doslova prízrakom blížiacej sa apokalypsy. Väčšinou s nimi zvádzame boj, ktorý sa zdanlivo nekončí.  Je totiž ťažké sa ich definitívne zbaviť, pretože sa k nám domov môžu dostať nielen v prinesených potravinách, kde si ich spravidla ako vajíčok nevšimneme, ale priletia oknom, svetlíkom, stúpačkami. Boj proti nim nie je tak zložitý, ale vyžaduje naozaj dôslednosť.

Potravinová moľa, alebo zavíjač múčny, je ozajstnou skazou v mnohých domácnostiach. Pochádza z Ázie, skadiaľ sa najskôr dostala do Indie a potom do Severnej Ameriky. Tam si počkala až na koniec devätnásteho storočia a preplavila sa na lodiach do Európy. Nenápadný, sivastý, zaprášený zavíjač je pliagou najmä pre skladiská s múkou, jeho larvy však požierajú aj iné potraviny a znečisťujú ich chuchvalcami vatovitých zámotkov. Ak sa k nám domov dostanú mole v nákupe, potom je to spravidla v múke, ryži, strukovinách, vločkách a ďalších obilninách. Húsenice sa vyskytujú tiež v čokoláde, sušienkach, v strúhanke, sušených hubách a sušenom ovocí, ako sú datle, alebo v orechoch. Veľmi často sa zvykne mýliť s moľou šatovou. Lenže tá vyzerá inak. Ak má malý motýlik strieborné krídla, ide o moľu šatovú. Ak sú na jej krídlach tmavé škvrny, je to moľa potravinová.

Boj začína

Ako sa zbaviť potravinových molíObjavili ste mole v kuchynskej skrinke? Všetky napadnuté potraviny okamžite vyhoďte. Nemá zmysel ich zachraňovať, preosievať alebo preberať, pretože ak vyhodíte moľu alebo húsenicu, neznamená to, že ste sa zbavili nakladených vajíčok, ktoré nie sú voľným okom viditeľné.

Do skriniek umiestnite špeciálne prostriedky a nástrahy, ktoré zakúpite v každej drogérii či hobby markete. Tieto prostriedky obsahujú špeciálne látky lákajúce samčekov, ktorí sa potom prilepia na nástrahu. Ich smrťou sa preruší reprodukčný cyklus zavíjača. Ak kupujete prostriedky proti potravinovým a nie šatníkovým moliam, dajte pozor, aby neobsahovali insekticídy. Nástrahu totiž musíte umiestniť čo najbližšie k potravinám, ktoré má chrániť, preto je potrebné, aby zároveň bola bezpečná a nevydávala žiadnu vôňu.

Dobrá rada: Suché potraviny ako ryžu, múku, cestoviny alebo vločky uchovávajte v dobre uzavretých nádobách, ktoré dobre vymyjete a vysušíte, než do nich potraviny vložíte alebo vsypete. Snažte sa vždy spotrebovať staršiu zásobu, než do nej prisypete novo kúpenú potravinu, aby nedochádzalo k prípadnému zmiešaniu s napadnutou potravinou.

Čas od času tiež vyberte potraviny zo skriniek a poličiek, tie vytrite a potraviny znovu naskladajte. Občas sa totiž stane, že sa vám trochu múky alebo cukru vysype do skrinky a to je potom úrodnou pôdou pre týchto nežiaducich návštevníkov, aby tu nakládli ďalšie vajíčka.

Vysávačom aj citrusmi

Skjôr ako sa dostaneme k babským radám, predstavme si ešte jedeného vynikajúceho bojového pomocníka a tým je vysávač: Vajíčok a húseníc sa najlepšie zbavíte tak, že ich vysajete vysávačom. Prezrite všetky kúty a nastavte výkon na najvyšší stupeň. Pri boji s moľami sa pripravte na to, že jednorázovo sa ich nezbavíte. Potrvá to v lepšom prípade týždne, v tom horšom mesiace. Život mole potravinovej je trojmesačný, a tak máte doma zároveň larvy aj dospelé jedince. Preto potrebujete dobre vyčistiť každú škáru a kút.

Jablčný ocot

Ako sa zbaviť potravinových molíPoužitie tejto tekutiny sa zdá byť na prvý pohľad zákerné, lebo mole doplatia na vlastnú nenásytnosť. Je starou známou vecou, že zavíjače aj iné druhy škodlivého hmyzu milujú vôňu octu. Táto ich priťahuje ako magnet a nevedia sa proti nej brániť. Je akousi neodolateľnou drogou. Nalejte teda vínny ocot do malých misiek a vložte ich do komory, alebo skriniek, v ktorých skladujete potraviny. Mole sa v octe utopia.

Céder

Účinky cédrového dreva na potravinové mole sú opačné ako pri jablčnom octe. Na jeho vôňu sú alergické. Ak po miestach s ich výskytom rozložíte kúsky cédrového dreva, pôjdu kade ľahšie – uletia.

Bobkový list a koreniny

Bobkový list chráni suché potraviny pred „zamolením“. Hojne sa využíva napríklad vo vrecúškach s hubami a podobne. Pôsobí ako prírodný odpudzovač a tak ako priamo v potravinách sa dá použiť aj mimo balení. Porozkladajte bobkový list na miestach výskytu molí. Niektoré druhy korenia tiež dokážu mole vyhnať z blízkosti potravín. Pomáha škorica, klinček, celé korenie aj mleté korenie. Stačí moliam okoreniť priestor.

Citrusy

Mole vyženie tiež sušená kôra z citrusov. Mandarinky, pomaranče, citrón alebo limetka sú pre ne odpudzujúce.

Chmeľ

Vrecúško s chmeľom zaveste do police alebo ho jednoducho dajte do blízkosti potravín. Sušený chmeľ sa dá kúpiť v lekárni.

Domáca pasca na potravinové mole

Pri chmeli ešte zostaneme. Najznámejším chmeľovým produktom je pivo. A mole ho zbožňujú práve tak ako ľudia. Výroba pasce je jednoduchá. Nalejte trochu piva do pohára. Na jeho vrch položte obväz a ten previažte okolo pohára šnúrkou či gumičkou. Lákavá vôňa priláka mole, ktoré vlezú do pohára, no von sa už nedostanú.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vijačka krušpánová – novodobý postrach našich živých plotov

Ako si v domácich podmienkach pripraviť najúčinnejšie návnady na sršne a osy

Ďalšie zaujímavé články a rady na tému Proti škodcom

 

7.9.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: uniprot.org, lepiforum.de, netparazit.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772671

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka