Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom

 

Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzoromČo majú spoločné indiáni so Slovanmi? A prečo mandala so slovanským vzorom? Poďme po poriadku a začnime pri mandalách: Samotný názov mandala pochádza z hindského jazyka a vo voľnom preklade znamená sústredené kruhy energie. Aj keď mnohí z nás si spájajú mandaly s tibetskými mníchmi, ktorí ich u nás spropagovali, pravdou je, že sa objavujú takmer v každej starovekej civilizáci a – budete sa diviť, aj v kultúre Slovanov. A týkajú sa aj civilizácií, ktoré obývali Severnú a Južnú Ameriku oveľa skôr, ako pri jej brehoch zakotvil Krištof Columbus. Mandaly, ktoré vám dnes predstavíme na začiatku tohto článku pochádzajú zo strednej a juhovýchodnej Ameriky a sú známe hlavne vďaka „šamanskému“ kmeňu Huichol. Ich pletené mandaly sú veľmi krásne. Je známe, že kmeň Huichol žil kedysi na území dnešného Mexika a potomkovia tohto kmeňa dnes nazývajú svoje mandaly ako Ojo de Dios (oko Boha). V starom jazyku Huichol sa však volajú Sikuli, čo v doslovnom preklade znamená „moc vidieť skryté“ alebo jedným slovom – jasnozrivosť.

V prenesenom význame však môžeme vnímať pletené mandaly ako symbol ochrany. Mnoho tradícií indiánov kmeňa Huichol sa zachovalo v ich piesňach, oblečení, náboženských obradoch a životnom štýle. Z nich je zrejmé, že hlavným božstvom starých príslušníkov tohto kmeňa bola príroda. Dodnes ju hlboko rešpektujú. Keď sa zadívate na mandalu Ojo de Dios, uvidíte v strede štvorec, oko, z ktorého vychádzajú štyri základné lúče, symbolizujúce štyri základné prvky prírody: zem, oheň, vzduch a vodu. Indiáni veria, že toto oko dokáže ochraňovať. Mandalu vešajú na stenu a používajú ju v rituáloch a modlitebných obradoch. Mandala má okrem štyroch základných ešte ďalšie štyri alebo osem lúčov a vyzerá takto.

Aj farby, používané pri tkaní majú svoju duchovnú hodnotu a znamenajú:

ČERVENÁ – život
ŽLTÁ – nebeské svetlá (slnko, mesiac a hviezdy)
MODRÁ – oblohu a vodu
HNEDÁ – zem
ZELENÁ – všetky rastliny sveta
ČIERNA – smrť (aj znovuzrodenie)

Ak by sme to chceli zhrnúť, tak sa dozvieme, že mandaly boli a sú po stáročia používanými symbolmi rôznymi národmi nášho sveta k ochrane proti zlým silám a rovnako tak na priťahovanie šťastia. Mandaly vyrobené z priadze uvádzali myseľ do harmonického stavu. Poďme teraz do našich končín a venujme sa veľmi dávnej minulosti. Viete, kto je v staroslovanskej mytológií bohyňa Makoš? Bez okolkov môžeme povedať, že bola slovanskou Izis: Patrónka ženskosti, plodnosti, manželstva, zrodenia, domova. Bohyňa Makoš bola okrem toho vnímavou a starostlivou ochrankyňou tkáčstva a všetkých možných ručných prác. Dnes sa už nedozvieme, aká bola jej pradávna podoba na obrazoch starých kmeňov. No v niektorých oblastiach Ukrajiny a Ruska sa dodnes zobrazuje ako príjemná žena s blúzkou, vyšívanou červenou niťou. V oveľa väčšej miere ako s podobou Makoš  sa na východ od našej republiky môžeme stretnúť s výšivkou s rovnomenným názvom, ktorá spomínanú bohyňu znázorňuje. Výšivka Makoš vyzerá takto:

 

Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom

A naša mandala ju bude znázorňovať takto – porovnajte:

 

Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom

Abstraktný, no naozaj milý obraz mandaly Makoš je tvorený odtieňmi červenej ( v indiánskej symbolike znázorňujúcej život), bielej (nevinnosť) a čiernej (znovuzrodenie). Kým indiánske (a samozrejme aj iné mandaly) sú väčšinou vo forme kruhu, slovanská znázorňuje symbol bohyne Mokoš a berie sa skôr ako talizman, než mandala. Napriek tomu je nádherná a jej výroba je takmer navlas zhodná s výrobou tej indiánskej. Dosť bolo slov – prejdime k činom.

Veľký obrázkový postup

Čo budeme potrebovať?

  • Priadze: (čierna, biela, ružová a červená v rôznych odtieňoch), použiť je možné vlnu i bavlnu. Vlna by nemala byť príliš hrubá ani „chlpatá“, aby nám vzory veľmi pekne vynikli.
  • 4 drevené paličky o dĺžke 30cm. Mali byť z pevného dreva (nie špajdle) a ich hrúbka by mala byť cca 2-5mm.
  • 1 drevenú paličku dĺžky 20cm a hrúbky okolo 2mm.
  • Biele stužky alebo čipky
  • Pevnú bielu niť
  • Väčšiu ihlu na vyšívanie
  • Nožnice
  • Lepidlo

 

 

 

Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom

 

Spojíme dve paličky dohromady a pevne ich previažeme v strede červenou vlnou tak, aby bola umiestnená cez ich stred. Roztiahneme paličky tak, aby nám vytvorili rovnoramenný kríž. Uistíme sa, že uhol medzi nimi je 90° a počas tkania sa budeme usilovať, aby taký zostal. Spoj paličiek spevníme tak, že ich omotáme 6–7 krát tak, aby bol kríž zafixovaný. V jeho strede nám vznikne malý štvorček z vlny.

A teraz môžeme vypliesť oko mandaly. Vlnu omotáme okolo paličky a šikmo vedieme k paličke vedľa, opäť omotáme a rovnako pokračujeme k ďalšej paličke. Nezabúdajte na rovnomerné napnutie vlny, v opačnom prípade by sa kríž zdeformoval. Stredný štvorec by nemal byť príliš veľký, no vypliesť ho môžete podľa vášho želania.

Akonáhle sme rozhodnutí, že štvorec (resp. kosoštvorec) má dostatočnú plochu, odstrihneme vlnu s dostatočnou rezervou a na jednej z paličiek ho napevno zauzlíme. Koniec vlny môže zostať trčať, nakoľko ho ukryjú ďalšie vrstvy vlny inej farby. Pôvodné indiánske pletenie Ojo de Dios neráta s lepením či iným fixovaním, ak však chceme, môžeme zostávajúci konček vlny prilepiť kvapkou lepidla či umelej hmoty z tavnej pištole.

Teraz priviažeme k jednej z paličiek vlnu bielej farby a pokračujeme v pletení. Najjednoduchšie je priviazať novú vlnu k chvostíku predošlej a pokračovať, no môžete začať aj na úplne inej paličke, než ste skončili, ako vám bude lepšie.

Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom

 

Biely lem nebude príliš široký, postačí ak bielou lemujeme len pár vrstiev vedľa seba. Vzápätí na to zoberieme čiernu vlnu a opäť urobíme okolo bielej lem.

Teraz zoberieme zostávajúce dve paličky a urobíme rovnako ako predtým kríž, ktorý vypletieme červenou vlnou (môže byť tmavšieho odtieňu) ako už vypletený. Veľkosť štvorca by mala byť rovnaká ako v prvom kríži, alebo o trošku väčšia. Tento štvorec však inou vlnou nelemujeme.

Mandala

Teraz prichádza asi najťažšia časť – spojenie obidvoch základov dohromady. Od správnosti nasledujúceho potupu závisí pevnosť celej mandaly. Uviažeme teda nový kus vlny o hornú paličku. Obidva kríže položíme na seba tak, aby boli medzery medzi lúčmi rovnomerné.
Teraz viažeme obtočením paličky zo spodnej časti, a obtočením jednej z náprotivných častí vrchnej časti a kým sme doteraz viazali vlnu do obrazcu štvorca, tentokrát pokračujeme trojuholníkovým systémom.

Možno to znie takto nezrozumiteľne, nasledujúci obrázok vám však systém pletenia prezradí vizuálne. Každý z vás si môže nájsť ten svoj „grif“, pomocou ktorého dôjde k čo najpevnejšiemu spojeniu obidvoch častí. No v rámci pekného vzoru by sa mali spájať náprotivné palice už spomínaným preväzovaním do pomyslených trojuholníkov za pomoci obtáčania vlny okolo paličiek. Takto bude teraz vyzerať naša mandala zo zadnej strany (posledný obrzázok).

Ako si upliesť indiánsku mandalu so slovanským vzorom

 

Keď sa dostaneme do bodu, že obe polovice držia pevne spolu, môžeme zobrať ďalšiu bielu vlnu a pokračovať v pletení opäť prepletaním do trojuholníkov.

 

Mandala

Pridáme čiernu:

 

Po čiernej príde na rad biela – červená a opäť biela. Po nej  začíname tkať systémom do štvorca  – čiže spájame len palice zadnej časti vlnou – v našom prípade bielou. Potom urobíme to isté s paličkami vrchnej časti, a týmto spôsobom štvorce budú dva – vytvoria nám osemramennú hviezdu:

Bielej vlny nám postačia tri obtočenia mandaly a potom ju nahradíme inými farbami vlny aby nám vznikla akási kompaktná osemramenná hviezda tak, ako to vidno na nasledujúcom obrázku:

 

Mandala

 

Ďalej z bielej vlny vytvoríme okolo hviezdy osemuholník:

Mandala

A opäť pletieme trojuholníkovým systémom s použitím rôznych odtieňov červenej a bielej. Všetko olemujeme dvoma červenými štvorcami opäť do tvaru osemramennej hviezdy:

 

Časť, kde sa spájajú cípy červenej hviezdy priviažeme obtočenou bielou niťou. Môžeme si pomôcť ihlou.

Teraz vyzerá naša mandala takto:

Keď máme toto všetko hotové, môžeme začať pracovať na neobvyklom prvku mandaly a tým sú takzvané krídla. Uviažeme bielu vlnu na bočnú spodnú paličku a presunieme ju k hornej bočnej tak, že strednú obtočíme – od hornej paličky rovnakým spôsobom pokračujeme nadol a potom ešte raz hore tak, aby sme mali tri rady vlny vedľa seba. Takto sformujeme základný prvok krídla.
 

 

 

Postupne pridávame ďalšie farebné rady vlny, kým nie sú krídla hotové.

 

Teraz musíme zhotoviť ozdobné prvky hornej a dolnej časti talizmanu. Použijeme kratšie a užšie drievka a pomocou nich a vlny si vytvoríme kostru. Vrchná časť bude zhotovená s kostry v tvare kríža a spodná s kostry v tvare dvojkríža. Paličky upevňujeme systémom, ktorým sme viazali základnú kostru mandaly. Vrchná časť bude v tvare kosoštvorca:

 

Zo zadnej strany prišijeme pramienky nastrihanej vlny a čipku, alebo stuhu:

Spodnú časť pletieme nasledovným spôsobom:

 

A na záver opäť našijeme zo zadnej strany výzdobu:


Krídla talizmanu môžeme ešte dekorovať bielou vlnou:

Takto teraz vyzerá naša mandala zo zadnej strany:

A takto z prednej. Máme hotovo. Mandalu môžeme ihneď zavesiť na stenu:

Mohlo by vás tiež zaujať:

Pletený pohár: postup krok za krokom

Obraz z prírodných materiálov

Ďalšie zaujímavosti na tému Dekorácie z vlny, nití a korálok

 

15.3.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: liveinternet.ru
Autor:Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
OBR.jpg

Strach je pocit, ktorý nemá žiadnu hodnotu


Keď dušička začne trpieť, orgány jeden za druhým začínajú vypovedávať službu alebo aspoň zhoršujú svojou aktivitu. Žlčník a pečeň sú tzv. lapačmi všetkých našich zážitkových problémov. Trápi vás niečo?


 
obr.jpg

Záhrada v japonskom štýle – ako ju nepokaziť?


Upraviť si záhradu podľa východoázijských vzorov nie je problém, ak máme cit pre miniaturizáciu, duchovnosť, poriadok a harmóniu. Samozrejme, musíme tiež počítať s vyššími finančnými nákladmi, ako je tomu pri úprave bežnej záhrady.


 
eko.jpg

Podlahy v štýle eko


Pri sledovaní aktuálnych podlahových trendov sa slovíčko „eko“ zjavuje čoraz častejšie. V popredí sa jednoznačne držia prírodné materiály, reprezentované drevom, linoleom, ale aj ďalšími inovovanými produktmi na prírodnej báze.


 
01.jpg

Domáci žihľavový med


Med zmiešaný so šťavou zo žihľavy je skvelý pre detoxikáciu, čistí krv, pomáha pri chudokrvnosti a posilňuje imunitu. Je celkom rýchlo hotový a je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí sa vyhýbajú cukru a nemôžu užívať sirupy.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 25.7.2017

meniny má: Jakub

podrobný kalendár

21608754

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Jakub | Utorok 25.7.2017 |
ÚvodÚvodná stránka