banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako si upliesť plot z vŕby?

 

01.jpgNa túto otázku odpovieme hneď - veľmi jednoducho. Pomocou vŕbových plôtikov vytvoríme  v našej záhrade čarovné zákutia a ak nám nie je potrebný silný plot z kovu či drevených latiek, môžeme vŕbovým oplotiť do výšky trebárs aj celý pozemok. Plot z vŕbových prútov vyzerá veľmi efektne, je úplne ekologický a tiež patrí k najlacnejšie nadobudnutému oploteniu.
 

"Stavebný materiál"

Základom takéhoto plotu sú samozrejme vŕbové prúty, ktorými sa vypletávajú kolíky osadené na pevno v zemi. Najvhodnejšie pre nás je takzvané košikárske prútie. Je to materiál v našich krajoch pomerne dobre dostupný. Vŕby aj iné vhodné dreviny rastú okolo takmer každého potoka, rieky, rybníka. Slováci bývali v pletení z prútia oddávna majstri a dokázali z neho upliesť takmer všetko: koše najrôznejších tvarov, nábytok, kočiare, koše na ryby, stojany, tienidlá, prenosky na zvieratá a podobne. Opletali sa ním demižóny. Skvele vyzerajú prútím opletené kvetináče, a to ako stojace, tak aj závesné, veľké i veľmi malé, v byte i na záhrade. A samozrejme, nesmieme zabúdať na vŕbové ploty.
 

02.jpgAko sa zbiera prútie

K zberu si do prírody toho veľa zobrať so sebou nemusíme. Postačí nám ostrý nôž a záhradkárske nožnice na konáre a prúty a silnejší povraz na zviazanie materiálu. Prútie na plot režeme z vŕby alebo kríkov, ktorých prútie sa nezlomí, nech ho akokoľvek ohýbame či omotávame. Vŕb je veľa druhov a líšia sa ako farbou kôry, tak vlastnosťami. Pre amatérske pokusy môžeme použiť ľubovoľné prútie, ktoré, keď ho obtočíme okolo zápästia, tak nepraskne. Obľúbená je napríklad lieska, jelša aj topoľ. Praskajúce prútie je vhodné len vtedy, ak chceme vytvoriť silný plot - toto prútie však pri miernejšom oblúkovom ohybe prasknúť nesmie aby sa ním dalo spoľahlivo vypletať. Dôležitou vlastnosťou prútov je aj poddajnosť a to, ako smerom k špičke rýchlo slabnú. Najlepšie sú dlhé a tenké prútiky.

Pre plot by sme mali vybrať prúty čo najpodobnejšie. Mali byť dlhé minimálne 1,5 metra - podľa mnohých je ideál až 4 metre, najlepšie jednoročné, nerozvetvené a pružné. Doba vhodná ku zberu prútia je v čase vegetačného pokoja, a to od prvého jesenného mrazu do jari. Prúty tiež môžeme rezať v zníženej druhej miazge na konci augusta, ale ich kvalita je o niečo nižšia. Po odrezaní vhodného prúta je ešte dobré, ak jeho hrubší koniec zrežeme do šikma.
 

03.jpg 03a.jpg

 

Staviame ploty a plôtiky

Stavebný materiál - prútie na plot si môžeme nazbierať hoci aj pol roka pred stavbou samotnou. Narezané prútiky vydržia čerstvé, ak stoja vonku na severnej strane domu pätkami na zemi. Dážď, sneh ani mráz im nevadí, slnko áno, to by prútie uschlo rovnako ako vo vnútri domu či uskladnené v pivnici. V prípade, že naše prútie odpočíva, je pred samotným pletením plotu vhodné, ak ho namočíme vo vode, resp. pokropíme záhradnou hadicou.

V prvom rade si musíme uvedomiť, aký plot potrebujeme. Vŕbovým plotom sa dá dosiahnuť mnoho vecí - môže nám nenásilne rozdeľovať plochu okolia domu na jednotlivé zóny (oddychovú, záhradnú, sadovú a podobne), plotom môžeme nahradiť dekoratívne prvky za kvetmi a z prútia môžeme vyrobiť efektné ozdoby. No a samozrejme, môžeme plotom ohradiť pozemok.

 

04.jpg

V prvom kroku si vyznačíme miesta, kde budú stáť "piliere" - teda drevené koly, osadené v zemi, okolo ktorých budeme pliesť plot. Pri nízkych plotoch nám postačia hrubšie, pevné a rovné konáre, ktoré do zeme zatlčieme. Pri silnejších plotoch budeme musieť niekedy aj kopať jamy, do ktorých koly zapustíme. Betón sa nikdy nepoužíva. Ak plotový kôl nie je v zemi príliš pevne, radšej ho obsypte štrkom alebo upevnite kameňmi. Samotný vŕbový výplet prispeje k stabilite jednotlivých kolíkov v zemi.

Keď sú oporné stĺpiky pevne v zemi, môžeme ihneď vplietať vŕbové prúty medzi ne. Základný postup pri pletení je, že každú novú radu vpletáme vždy z opačnej strany ako je vpletený rad pod ňou. Pre budúci vzhľad steny je dobré zastrkovať všetky konce prútov dovnútra steny. Takto môžeme nadpájať nové prúty bez toho, aby ich z lícnej strany bolo vidieť. Potom, čo dokončíme vypĺňanie medzipriestoru prútmi a výška plotu je vyhovujúca, pustime sa do odstrihovania všetkých vyčnievajúcich koncov prútov.

Základný tvar pletenia sme týmto zvládli. Na nasledujúcich obrázkoch si ukážeme rôzne spôsoby vypletávania plôtikov.

 

s2.jpg

s3.jpg

s4.jpg

s5.jpg

Na záver pár inšpirácií

s1.jpg

Ako si upliesť plot z vŕby?

Ako si upliesť plot z vŕby?

Ako si upliesť plot z vŕby?

Ako si upliesť plot z vŕby?

Ako si upliesť plot z vŕby?

Ako si upliesť plot z vŕby?

Ako si upliesť plot z vŕby?

Ako si upliesť plot z vŕby?

Mohlo by vás tiež zaujať:

Výsadba ozimného cesnaku

Ako úspešne vypestovať medvedí cesnak vo vlastnej záhrade?

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrada a záhradka


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: autor, sdelai-zabor.ru, vorotauzabora.ru, libros.am, vyatkasad.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463537

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka