banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na HalloweenPo roku je tu opäť predvečer sviatku všetkých svätých, ktorý sa už aj v našich končinách nazýva Halloween.

Halloween (skrátené z All-hallow-even) bol pôvodne pohanský keltský sviatok konca leta Samhain (írsky, vyslov souin), slávený za prvého mesačného splnu v znamení Škorpióna. Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov, neskôr sviečok ukrytých v obale proti vetru tak, aby oheň ani v prudkom vetre nezhasol.

Neskôr sa týmto obalom stala tekvica. Aj legenda o nej je zaujímavá: Podľa írskeho folklóru bol Jack lenivý, ale lišiacky sedliak, ktorý okabátil diabla, ktorý pre neho prišiel. Na dolapenie diabla použil kríž. Jack diabla prepustil za sľub, že jeho duša sa nikdy nedostane do pekla. O nejaký čas hriešnik Jack zomrel, do neba ho nevzali a do pekla ho podľa dohody odmietol prijať diabol. Jack nariekal, že bez svetla nevie, kam sa má pohnúť a vtedy mu dal diabol žeravý uhlík z pekelného popola, ktorý nikdy nezhasne. Jack vydlabal pôvodne repu, dal do nej uhlík a vydal sa na nekonečné túlanie svetom hľadajúc miesto na spočinutie. Tak sa zrodil Jack of the Lantern alebo Jack-o'-Lantern. Len repu nahradila pôsobivejšia tekvica. Íri si svoj „tekvicový“ zvyk zobrali so sebou pri migrácií do Ameriky a tam sa udomácnil aby po čase opäť zavítal na starý kontinent vrátane Slovenska.

Dosť však bolo histórie, ideme tvoriť. Dnes vás naučíme ako sa dá pomocou pingpongových loptičiek vytvoriť strašidelná – no napriek tomu milá halloweenska dekorácia – svietiaci duchovia.


Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Čo budeme potrebovať?

 

Pingpongové loptičky – pre náš návod sme si ich pripravili 10 kusov

Podložku na vajíčka

Vianočné svetielka bielej farby – použili sme reťaz s dvadsiatimi svetielkami. Ideálne sú napríklad krátke LED šnúry

Permanentnú čiernu fixku

PVA lepidlo, alebo silný škrob na bielizeň

Špajdle

Klinec

Papierovú lepiacu pásku

Gázu – túto môžeme použiť zo starej lekárničky

 

Postup

Pingpongové loptičky uložíme do podložky – prepravky na vajíčka. Keďže tieto loptičky mávajú zvyčajne vytlačené na sebe logo výrobcu, otočíme ich tak, aby logo smerovalo nahor a do jeho stredu urobíme hrubším klincom dieru, do ktorej neskôr vsunieme svetlo.

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Takéto dierky urobíme vo všetkých pingpongových loptičkách. Môžeme tiež vyskúšať, či nám do nich vojdú svetielka, prípadne otvory zväčšíme. Pri práci s klincom a ostrými nástrojmi pozor na poranenie. Takto by mala vyzerať loptička aj s vianočným svetielkom vnútri:

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Ďalším krokom je vymaľovanie tvárí duchov. Robíme to čiernou permanentnou fixkou. Duchovia sú ako emotikóny, môžeme ich namaľovať podľa svojej nálady – veselých, zamračených, strašidelných, zlostných, užasnutých atď.

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Teraz si pripravíme gázu. Rozstriháme ju na štvorce s rozmermi 10x10cm, prípadne podľa potreby. Strih nemusí byť perfektný. Ďalej si musíme zhotoviť stojan na vysušenie duchov. K tomuto sa nám opäť hodí kartón od vajíčok, respektíve dva kartóny aby sme zabezpečili dostatočnú vzdialenosť medzi loptičkami.  Na upevnenie loptičiek tak, aby boli v určitej výške nad obalom použijeme špajdle, ktoré zapichneme do prepravky na vajíčka a loptičky na ne nastokneme cez otvor pre svetielka. Aby sa nám loptičky nehýbali, môžeme ich zafixovať papierovou lepiacou páskou.

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Teraz si pripravíme roztok PVA lepidla a vody v pomere približne 2:1 tak, aby sa nám vytvorila riedka lepkavá hmota, do ktorej budeme ponárať štvorce gázy.

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Takto preparovanú gázu natiahneme na pingpongové loptičky. Gáza je extrémne lepkavá a tak dávame pozor, aby sa nám neprilepila o stojan ani o vedľajšieho ducha. Miesta dotyku s prepravkou na vajcia môžeme vypodložiť malými štvorcami voskovaného papiera. Gázu naaranžujeme tak, aby „viala“ okolo hlavy ducha.

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Teraz všetko musíme nechať dôkladne zaschnúť po dobu minimálne 24 hodín. Ak sme miesto lepidla použili silný škrob na bielizeň, môžeme si pri vysychaní pomôcť fénom na vlasy. Po uplynutí doby vysychania zložíme loptičky zo stojana (špajdlí) a do každej loptičky vsunieme žiarovku alebo LED diódu z vianočného osvetlenia.

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Keďže sme hovorili, že použijeme reťaz s dvadsiatimi svetlami, budú duchovia na každej druhej žiarovke.

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Hotovo. Teraz nám už zostáva len pekne naaranžovať duchov do interiéru či exteriéru a keď sa deň zahalí tmou, zapnúť svetlá...

 

Ako si vyrobiť svietiacich duchov na Halloween

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Jednoduchá 3D halloweenska jazva

Jesenné dekorácie

Ďalšie zaujímavé články, rady, tipy na tému Dekorovanie


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: unoriginalmom.com

Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772585

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka