Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako správne zazimovať chatu aby sa nám na jar neobjavili plesne?

 

Ako správne zazimovať chatu aby sa nám na jar neobjavili plesne?Blíži sa doba, kedy svoje chaty a chalupy na pár mesiacov opustíme a necháme ich v pokoji odpočívať a užívať si zimu. Pred odchodom urobíme ešte nevyhnutné opravy, vypneme vodu, elektrinu a starostlivo zaistíme dvere a okná, aby sa nám do chalupy nedostali nepozvaní hostia.  Okrem klasických zlodejov môže chatu navštíviť úplne iný návštevník - pleseň. V momente, keď starostlivo utesníme okná, zatvoríme okenice i dvere, vytvoríme v chate prostredie, v ktorom sa bude ľahko držať vlhkosť. Pretože chatu možno navštívime len párkrát za zimu, alebo až s prvými jarnými lúčmi, je vysoká pravdepodobnosť, že začnú vďaka vlhkosti v miestnostiach rásť plesne. A my máme hneď zjari o problémy postarané...

Plesne sú mikroskopické organizmy, ktorým sa veľmi dobre darí v priestoroch s vysokou vlhkosťou. Vyskytujú sa všade okolo nás vo forme spór, ktoré sa vyvíjajú v momente, kedy majú priaznivé podmienky k životu, to znamená najmä dostatok vlhkosti. Plesne dokážu napáchať obrovské škody na majetku - plesnivé mapy na stenách, nábytku, textíliách, alebo dokonca zahrdzavené kovové časti a konštrukcie. To ale nie je zďaleka všetko. Plesne môžu spôsobovať aj veľké zdravotné ťažkosti. Sú často príčinou alergií či zažívacích ťažkostí. Kožné vyrážky, bolesti hlavy a dýchacie ťažkosti, to bývajú časté následky výskytu plesní v obydliach.

Ako správne zazimovať chatu aby sa nám na jar neobjavili plesne?Keď chceme udržať na chate zdravé prostredie aj cez zimu, je potrebné povolať do boja pomocníkov. Väčšinou nemôžeme prísť každý deň a poriadne vyvetrať. Navyše v mnohých chatách či chalupách na zimu nekúrime a vypneme aj elektrinu. Riešením je napríklad pohlcovač vlhkosti, ktorý bežne dostať v drogériách a ktorý pracuje na báze špeciálnych tabliet. Tieto vďaka otvoru a špeciálnemu tvaru prístroja pohlcujú maximálne množstvo vlhkosti zo vzduchu a zrážajú ju v tekutinu. Kvalita a rýchlosť účinku je zaručená kombináciou originálneho systému a originálnej tablety, ktoré fungujú ako celok. Tak, ako tableta nasáva vlhkosť, postupne sa rozpúšťa a obsah nádoby sa po naplnení jednoducho vyleje do toalety alebo umývadla. Jedna tableta vydrží fungovať 1 - 2 mesiace podľa veľkosti miestnosti a hladiny vzdušnej vlhkosti. Potom môžete zakúpiť náhradnú tabletu. Tableta navyše napomáha aj k neutralizácii pachov.

Pohlcovač vlhkosti funguje bez prísunu akejkoľvek energie. Stačí vybrať tabletu z ochranného obalu, vložiť ju do prístroja a prístroj nainštalovať do miestnosti. Aby mohol vzduch lepšie cirkulovať, je vhodné zvoliť miesto vzdialené aspoň 10 cm od steny. V ten moment už začína pohlcovač pracovať. Vďaka špeciálnym ultra absorpčným kryštálom, z ktorých je zložená tableta, pohlcuje vlhkosť okamžite. Tableta sa postupne rozpúšťa a vlhkosť sa zhromažďuje v spodnej časti prístroja, odkiaľ ju ľahko vylejete. Tablety potom stačí len dokúpiť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Čajové svietidlo zo starej konzervy

Maliarske techniky

Ďalšie zaujímavé články, rady, tipy a návody na tému Domáci majster

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: omaric.ru
Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
07 dym.jpg

Veľký receptár na výrobu domácich repelentov pre ľudí aj zvieratá


Portál Dobrá rada pre vás pripravil veľký receptár podomácky vyrobených repelentov, ktoré vo väčšine prípadov môžu využívať nielen ľudia, ale napríklad aj psy.


 
obr.jpg

Ohnisko z disku kolesa nákladného auta


Teplé letné noci lákajú na posedenie pri ohníčku. Uhrančivý tanec iskier, ktoré vylietavajú z plameňov až medzi hviezdy Mliečnej dráhy, býva fascinujúcim divadlom, od ktorého nemožno odísť skôr, než dohorí posledné polienko.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
01-3.jpg

Určovanie vegetačnej doby zeleniny


Mnohí začínajúci pestovatelia si kladú otázku: Koľko času od výsevu uplynie, kým budeme môcť zbierať plodiny ako sú paradajky, paprika, bylinky či šalát? Odpoveď je dôležitá nielen pri plánovaní využitia záhradky...


 

Vianočná kyselica

Očistené zemiaky nakrájajte na kocky, zalejte vodou, posoľte a dajte v ...

dnes je: 22.6.2018

meniny má: Paulína

podrobný kalendár

24122827

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Paulína | Piatok 22.6.2018 |
ÚvodÚvodná stránka