Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako upokojiť malého krikľúňa?

 

01.jpgOdvráva, kričí, dupe? S obľubou nielen doma, ale aj v obchode alebo na ihrisku? V takej chvíli sa človek prepadá hanbou a snaží sa dieťa napríklad aj násilím prinútiť k poslušnosti. Lenže malý „nervák“ potrebuje k upokojeniu niečo úplne iné ...

Mamičky to poznajú. Hovorí Jana: „Syn má dva a pol roka. Včera začal na mňa doslova vrieskať a opakovať nie, nie, nie, nie! Krv sa vo mne začala variť, nie som príliš trpezlivá matka, aj keď sa o to snažím. Keď už ale hystericky kope okolo seba, hodí sa o zem a nechce vôbec nič, ani to, čo chcel pôvodne, vybuchnem aj ja. Viem úplne presne, že je to zle.“ Čo teda robiť?

Psychológovia majú jasno

Záchvaty hnevu, ktoré sa u detí objavujú okolo roku a pol a môžu trvať až do nástupu do školy, sú normálnym vývojovým stupňom. My rodičia im nezabránime, je ale na nás, ako často ich budeme spoločne zažívať, ako budú silné a ako ich budeme riešiť. Je dôležité si uvedomiť, že ide o vývojové obdobie, ktoré je úplne prirodzené. Týmto obdobím prechádza vo väčšej či menšej intenzite každé dieťa. Malé dieťa nedokáže reagovať na niektoré situácie inak ako prejavom frustrácie. Zároveň sa snaží vybudovať si svoju identitu a vydobyť postavenie v rodine a to je pre krehkú detskú psychiku naozaj veľká úloha. Dieťa sa hnevá vo chvíli, keď mu bránime v uskutočnení jeho zámeru a narušíme svet jeho predstáv. Ono sa predsa práve teraz chcelo hrať a nie ísť spať. Druhým dôvodom frustrácie je fakt, že dieťa do tejto doby vnímalo seba a matku ako neoddeliteľnú jednotku a teraz začína objavovať seba, svoje ja a svoju vôľu, ktorú začína tiež presadzovať. Zatiaľ to však vie len krikom a zlosťou. Testuje svoje možnosti a hranice, kam až ho rodičia nechajú zájsť.

Malý tyran, alebo ako na zlostnú reakciu dieťaťa

Ako upokojiť malého krikľúňa?Najväčšie záchvaty hnevu dostávajú deti ako inak než na verejnosti. Z nejakého nepochopiteľného dôvodu je pri tom vždy dosť ľudí na to, aby vám niekto "dobre" poradil, čo sa s takým krikľúňom robí. Človek má v tej chvíli chuť pokrčiť takéhoto „dodávača rozumu“ aj dieťa do guľôčky a odhodiť niekam ďaleko. Lenže práve výbuch vášho hnevu by ešte priživil zlosť dieťaťa a ukázal mu, že krikom riešia životné situácie tiež dospelí.

A to predsa nechcete. Aj keď je to v tej chvíli ťažké, je potrebné zostať v pokoji. Je veľmi ľahké nechať sa nazlostenosťou dieťaťa vytočiť a začať kričať tiež, ale verte, že to nemá zmysel. Dieťa sa skôr vydesí a začne plakať strachom a vy nedocielite ničoho. Musíte si prestať jeho zlosť brať osobne, pretože nie je namierený špecificky proti vám. Dieťa je v tej chvíli frustrované a podlieha vlastným silným emóciám, s ktorými sa nedokáže vysporiadať. Vlastne ani nevníma svoj krik, v tú chvíľu je totiž, ako sa hovorí, úplne bez seba, takže v tú chvíľu je práve na nás, aby sme ho naučili tieto emócie zvládať.A to sa nám podarí jedine, pokiaľ my sami zostaneme v pokoji a podáme mu s láskou pomocnú ruku.

Čo je to pomocná ruka?

Ako upokojiť malého krikľúňa?Je dôležité si uvedomiť, že duševný stav dieťaťa je takmer vždy odrazom duševného stavu rodiča, respektíve rodičov. Ak zostane rodič pokojný, dieťa situáciu zvládne oveľa ľahšie, než keď na neho vyjdeme a začneme kričať. Tresty v takej chvíli rozhodne nie sú namieste. Jednak by sa minuli účinkom a jednak by sa dieťa mohlo svojich rodičov začať báť. Aj keď to tak nevyzerá, počas zlostenia je veľmi krehké. V tomto veľmi zložitom období naopak potrebuje lásku, bezpečie a bezpodmienečné prijatie svojimi rodičmi.

Naša rada: objímte ho. Keď dieťa chytí zlosť, samo vlastne nevie, čo sa s ním deje, zmietajú ním emócie, ktoré nevie tak celkom identifikovať a potrebuje s nimi pomôcť. Skúste mu v tej chvíli ponúknuť náruč, pohladenie a trebárs ho zababušte do jeho obľúbenej deky, podajte mu plyšovú hračku a zaspievajte uspávanku. Akonáhle sa bude cítiť v bezpečí, jeho zlosť zoslabne a oveľa ľahšie sa s ním budete môcť dohodnúť.

Hnevá sa? Berte to s humorom.

Či už sa dieťa hnevá kvôli zmrzline, tričku alebo preto, že nechce robiť to, čo po ňom chcete, potrebuje v tú chvíľu cítiť, že vo vás má oporu. Že ho máte radi, aj keď sa práve teraz chová hrozne. Častokrát môže zafungovať, keď odvedieme pozornosť od problému alebo celú situáciu obrátime v humor.

Nechajte ho vyzlostiť

Iným riešením situácie môže byť nechať dieťa vyzlostiť sa osamote. A to najmä, ak u nás samotných hrozí, že nám dôjde trpezlivosť a rozčúlime sa tiež.
Razte heslo, že keď nie je divákov, nie je ani hercov, a proste „zmiznite“ z miestnosti. Dieťa sa upokojí samé, chce to len čas.

Netlačte na pílu

Nesnažte sa despoticky trvať na tom, aby dieťa urobilo teraz hneď to, čo po ňom chcete. Keď spoznáte, že môže dôjsť ku zlosteniu, radšej tejto situácii predíďte.
Ponúknite kompromis v podobe pár minútiek hrania navyše s prísľubom, že po uplynutí tejto doby dieťa urobí to, čo po ňom chcete. Trebárs ho nechajte ísť do škôlky s plyšákom a dohodnite sa, že v šatni ho nechá v batôžku. Urobíte kompromis a hračka bude vychovávateľke po ruke v prípade konfliktu.

Posledná rada

Nezabúdajte, že deti sú odrazom nás, rodičov. Ak budete kričať pred nimi, budú robiť presne to isté. Snažte sa teda riešiť situácie bez zdvihnutého hlasu a kriku. A nehádajte sa s partnerom pred nimi.

O vlastnostiach dieťaťa vraj rozhoduje aj meno, ktoré pri narodení dostane. Chcete vedieť, aké vlastnosti ste tak predurčili či ešte len predurčíte svojmu potomkovi? V článku Numerológia mena sa rozhodne dozviete i viac.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vyberte si jablko... test, pomocou ktorého zistíte o sebe čosi zaujímavé

Cesta do hlbín chlapskej duše – časť II: Manželská karma

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Osobný rast

 

5.5.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: zhirafik.ru, dmirix.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
kvet.jpg

Ako pestovať antúriu?


Má exotický vzhľad, tvrdé zelené listy a farbu bielu alebo červenú, zaleží od druhu. „Acropolis“ kvitne počas celého roka (biele kvety), podobne ako „Carre“ (červené kvety) a „SUNSHINE“ len v lete.
Potrebuje svetlé miesta bez popoludňajšieho...


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Rotačné komínové hlavice


Bez ohľadu na smer, silu a druh pohybu vetra turbína rotuje a vo vývode nástavca vytvára podtlak, čo vedie k zvýšeniu ťahu komína a predovšetkým zamedzeniu spätného ťahu.


 
obr.jpg

Nezabúdajte na jesennú údržbu okien!


Jesenné umývanie okien je dobrou príležitosťou vyčistiť odvodňovacie otvory v dolnej časti rámu od prachu aj zvyškov hmyzu, ktorý sa tu rád usídľuje.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 24.11.2017

meniny má: Emília

podrobný kalendár

22501111

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Emília | Piatok 24.11.2017 |
ÚvodÚvodná stránka