Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako uskladniť zemiaky, aby vydržali čo najdlhšie

 

01.jpgAkú dobu vám uskladnené zemiaky vydržia, záleží  od ich odrody, no hlavne od spôsobu a kvality uskladnenia. A tiež od ich prípravy na uskladnenie. Obvykle sa však táto doba pohybuje medzi piatimi až ôsmimi mesiacmi. Že sa vám to nedarí a vaše maximum je dvojmesačné?   O správnom uskladnení zemiakov sai dnes na stránke Dobrej rady dozviete viac.

„Vydýchané“ zemiaky vydržia dlhšie

Ešte než zemiaky uložíte, oplatí sa vám nechať ich tak dva týždne "vydýchať" v nejakej temnej, ale dobre vetrateľnej miestnosti s teplotou okolo 17 ° C. Hľuzy tak znížia svoju vnútornú vlhkosť a utvorí pevnejšiu šupku, ktorá pri skladovaní účinne zamedzí možným skladovým chorobám. Rozhodne neuskladňujte zemiaky vo vreci a už vôbec nie tie, zbierané za dažďa. Za pár týždňov by ste ich kvôli hnilobám všetky vyhodili. Tiež sa vyhnite PVC obalom a dlhodobo neskladujte zemiaky ani v jutových vreciach. Ideálne sú drevené alebo plastové debničky - prepravky, v nich by zemiaky nemali ležať vo väčšej vrstve, než je 60 cm, aby aj naspodku uložené hľuzy mohli dýchať.

Ktorá teplota je tá správna?

Ako uskladniť zemiaky, aby vydržali čo najdlhšieKonzumné zemiaky dlhodobo skladujte pri teplotách okolo 4-5 ° C, krátkodobo pri teplote do 8 ° C. V teplejšom prostredí začnú rýchlo klíčiť, prípadne začnú strácať vlhkosť a hniť. Naopak pri teplote nižšej ako 3 ° C budú namŕzať a chuťou sladnúť. Vlhkosť prostredia by mala byť medzi 85 až 95 percentami. Hľuzy ešte pred samotným skladovaním zasucha očistite a starostlivo pretrieďte, pričom odstráňte plesnivé, poškodené, deformované a zelené kusy. Zabránite tak ďalšiemu znehodnocovaniu ostatných zemiakov.

Skladovací priestor

Najlepším miestom pre dlhodobé skladovanie je dobre vetrateľná tmavá pivnica. Bez tmy totiž začne v hľuzách prebiehať proces, pri ktorom sa v nich vytvorí solanín. Solanín spôsobuje tráviace ťažkosti. Môžete ich skladovať aj v chladničke (v priestore s teplotou vyššou ako štyri stupne), ale málokomu sa väčšie množstvo zemiakov do chladničky zmestí. Možnosťou je aj dobre izolovaná debna (zateplená polystyrénom), umiestnená na balkóne. Potrebné je však dostatočné vetranie. Vyššie teploty podporujú vyrastanie hľúz, ako aj výskyt rôznych skládkových chorôb, najmä fytoftóry. Nadmerná vlhkosť vzduchu zasa podporuje plesnivenie. Ak ich necháte doma v tmavej no teplejšej komore, radšej by ste ich mali čoskoro skonzumovať.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Zdražejú vajcia? Naučte sa ich uskladňovať ako naši predkovia. Vydržia aj rok.

Liečivý ocot

Ďalšie zaujímavé články, rady, tipy a nápady na tému Potraviny

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: homester.com.ua, syperdacha.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
kvet.jpg

Ako pestovať antúriu?


Má exotický vzhľad, tvrdé zelené listy a farbu bielu alebo červenú, zaleží od druhu. „Acropolis“ kvitne počas celého roka (biele kvety), podobne ako „Carre“ (červené kvety) a „SUNSHINE“ len v lete.
Potrebuje svetlé miesta bez popoludňajšieho...


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Rotačné komínové hlavice


Bez ohľadu na smer, silu a druh pohybu vetra turbína rotuje a vo vývode nástavca vytvára podtlak, čo vedie k zvýšeniu ťahu komína a predovšetkým zamedzeniu spätného ťahu.


 
obr.jpg

Nezabúdajte na jesennú údržbu okien!


Jesenné umývanie okien je dobrou príležitosťou vyčistiť odvodňovacie otvory v dolnej časti rámu od prachu aj zvyškov hmyzu, ktorý sa tu rád usídľuje.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 24.11.2017

meniny má: Emília

podrobný kalendár

22501185

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Emília | Piatok 24.11.2017 |
ÚvodÚvodná stránka