Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako uskladniť zemiaky, aby vydržali čo najdlhšie

 

01.jpgAkú dobu vám uskladnené zemiaky vydržia, záleží  od ich odrody, no hlavne od spôsobu a kvality uskladnenia. A tiež od ich prípravy na uskladnenie. Obvykle sa však táto doba pohybuje medzi piatimi až ôsmimi mesiacmi. Že sa vám to nedarí a vaše maximum je dvojmesačné?   O správnom uskladnení zemiakov sai dnes na stránke Dobrej rady dozviete viac.

„Vydýchané“ zemiaky vydržia dlhšie

Ešte než zemiaky uložíte, oplatí sa vám nechať ich tak dva týždne "vydýchať" v nejakej temnej, ale dobre vetrateľnej miestnosti s teplotou okolo 17 ° C. Hľuzy tak znížia svoju vnútornú vlhkosť a utvorí pevnejšiu šupku, ktorá pri skladovaní účinne zamedzí možným skladovým chorobám. Rozhodne neuskladňujte zemiaky vo vreci a už vôbec nie tie, zbierané za dažďa. Za pár týždňov by ste ich kvôli hnilobám všetky vyhodili. Tiež sa vyhnite PVC obalom a dlhodobo neskladujte zemiaky ani v jutových vreciach. Ideálne sú drevené alebo plastové debničky - prepravky, v nich by zemiaky nemali ležať vo väčšej vrstve, než je 60 cm, aby aj naspodku uložené hľuzy mohli dýchať.

Ktorá teplota je tá správna?

Ako uskladniť zemiaky, aby vydržali čo najdlhšieKonzumné zemiaky dlhodobo skladujte pri teplotách okolo 4-5 ° C, krátkodobo pri teplote do 8 ° C. V teplejšom prostredí začnú rýchlo klíčiť, prípadne začnú strácať vlhkosť a hniť. Naopak pri teplote nižšej ako 3 ° C budú namŕzať a chuťou sladnúť. Vlhkosť prostredia by mala byť medzi 85 až 95 percentami. Hľuzy ešte pred samotným skladovaním zasucha očistite a starostlivo pretrieďte, pričom odstráňte plesnivé, poškodené, deformované a zelené kusy. Zabránite tak ďalšiemu znehodnocovaniu ostatných zemiakov.

Skladovací priestor

Najlepším miestom pre dlhodobé skladovanie je dobre vetrateľná tmavá pivnica. Bez tmy totiž začne v hľuzách prebiehať proces, pri ktorom sa v nich vytvorí solanín. Solanín spôsobuje tráviace ťažkosti. Môžete ich skladovať aj v chladničke (v priestore s teplotou vyššou ako štyri stupne), ale málokomu sa väčšie množstvo zemiakov do chladničky zmestí. Možnosťou je aj dobre izolovaná debna (zateplená polystyrénom), umiestnená na balkóne. Potrebné je však dostatočné vetranie. Vyššie teploty podporujú vyrastanie hľúz, ako aj výskyt rôznych skládkových chorôb, najmä fytoftóry. Nadmerná vlhkosť vzduchu zasa podporuje plesnivenie. Ak ich necháte doma v tmavej no teplejšej komore, radšej by ste ich mali čoskoro skonzumovať.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Zdražejú vajcia? Naučte sa ich uskladňovať ako naši predkovia. Vydržia aj rok.

Liečivý ocot

Ďalšie zaujímavé články, rady, tipy a nápady na tému Potraviny

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: homester.com.ua, syperdacha.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Efektné interiéry hlinených domov sú ako z rozprávky


Obytný priestor hlineného domu má vlastnosti vyplývajúce z podstaty prírody a v drvivej väčšine zodpovedá obecne platným pravidlám o dispozičnom usporiadaní miestností.


 
d.jpg

Anjelský likér


Znalci hovoria, že po treťom poháriku začujete anjelské hlasy a po štvrtom sa ako anjeli budete aj cítiť. Dlhú dobu sa nevedelo, aké prísady sa do tohto nápoja používajú. Je jemný a pritom korenistý.


 
obr.jpg

Ochrana dreva v stavebných konštrukciách podkrovia


V článku „Dizajnové riešenia interiéru miniatúrneho podkrovia“ sme spomínali že dodnes sa pojem podkrovie v niektorých prípadoch spája s pojmom skladisko.


 
c.jpg

Ako pripraviť naozaj chutnú štedrovečernú večeru bez stresu?


Nedajte sa rozhodiť z pokojného sviatočného rytmu a pripravte sviatočnú večeru bez toho, aby sa "niečo pokazilo". Na čo si vlastne dávať pri príprave tradičného štedrovečerného jedla pozor?


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 19.12.2018

meniny má: Judita

podrobný kalendár

25436148

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Judita | Streda 19.12.2018 |
ÚvodÚvodná stránka