Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Ako úspešne pestovať cykas

 

Ako úspešne pestovať cykasCykas je podľa odborníkov nádherná a živá spomienka na pravek. Patrí medzi najstaršie rastliny na Zemi. Vznikol už v prvohorách, potom kraľoval v čase prasličiek a dinosaurov a fosílie dokazujú, že rástol aj v našich krajoch. Dnes ho pestujeme ako vzácny skvost v interiéri a sezónne aj v exteriéri.

Kým na úsvite vekov bola planéta ich, dnes cykasy prirodzeným spôsobom rastú iba vo východnej Ázii, vzácnejšie v Austrálii, Afrike a na Madagaskare. Ako izbovú či prenosnú rastlinu môžeme pestovať napríklad cykas japonský ( Cycas revoluta ). Z hnedého šupinatého základu rašia takmer meter dlhé, sperené listy v ladných oblúkoch. Rozvíjajú sa podobne ako u papradí a pozorovať ich rast je veľký zážitok. Sú však veľmi krehké, pri vývine je lepšie sa ich vôbec nedotýkať. Cykas žije dlho - aj v kvetináči pri dobrej starostlivosti trebárs 60 rokov. No žije a rastie pomaly, za rok vytvorí len pár listov.

Pestovanie

Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru  pre korene. Pôda, do ktorej ho umiestnime musí byť priedušná. Môžete použiť substrát používaný pre palmy alebo do bežného substrátu zamiešať kamienky či perlit. Cykasy majú rady vlhkú pôdu. Premokrenie neznášajú dobre, môže dôjsť k prehnitiu a následnému odumretiu rastliny, preto je v črepníku potrebná drenáž. Najdôležitejšou podmienkou je veľké množstvo svetla a tepla. Najmä na jar, v období rastu nových listov. Polotieň nestačí. Vtedy sa listy deformujú, budú dlhé a úzke. Nezaškodí ho na toto krátke obdobie jari umiestniť nad radiátor do južne orientovaného okna.

- Aby cykas prospieval, potrebuje čo najviac svetla, má rád aj priame slnko.

- Vyhovuje mu izbová teplota okolo 18°C, v zime, pri menšom prísune svetla, môže aj klesnúť, nikdy však nie pod 5°C.

- Skôr než každodenná zálievka mu vyhovuje raz za dlhšiu dobu štedrá dávka vlahy, potom nechajte substrát preschnúť. V zime pri nízkej teplote vyžaduje vlahy veľmi málo. Od jari do jesene pridávajte do zálievky raz mesačne hnojivo pre izbové rastliny.

- Cykas rastie pomaly, presádzanie mu stačí raz za tri roky. Dariť sa mu bude v zmesi listovky, perlitu a kvalitného vyzretého kompostu, ktorý prešiel horúcu fázou, alebo v kvalitnom substráte pre izbové rastliny, ktorý môžete ešte odľahčiť perlitom alebo vermikulitom. Substrát musí byť priepustný.

Ak váš cykas dostal po zime zabrať (žlté listy), určite mu doprajte letný pobyt vonku alebo v skleníku, kde znovu obrazí mladými listami.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vypestujte si doma avokádo

Domáce hnojivá

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: plantshop.ae
Auto: Ivan Nôta


 
1.JPG

Na hydroizolácii sa neoplatí šetriť


Pokiaľ chcete, aby si vaša stavba, spoločne s jej jednotlivými časťami, zachovala svoju kvalitu aj dlhé roky po dokončení, rozhodne by ste nemali podceniť proces hydroizolácie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Princíp údenia v udiarni


Pomalým horením niektorých druhov dreva vzniká dym so stovkami látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú bielkoviny v mäse a v ostatných potravinách a tým spomaľujú ich rozklad.


 
01.jpg

Odvar z bobkového listu na chudnutie aj prečistenie organizmu


Už naši pradávni predkovia vedeli, že bobkový list zlepšuje trávenie. V spojitosti s prípravou strukovín ho Slováci oddávna pridávali do fazuľovej polievky, pretože vedeli, že bude zmierňovať nadúvanie, typické po konzumácii strukovín...


 
obr.jpg

Správny komín je motorom krbových kachlí


Toto často spomínané heslo má svoje hlboké a logické opodstatnenie. Samotný komín musí mať svoj vlastný ťah, ktorým spôsobuje cirkuláciu vzduchu smerom z miestnosti hore do voľného priestoru.


 
01.jpg

Ako úspešne pestovať cykas


Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru pre korene.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 19.11.2018

meniny má: Alžbeta

podrobný kalendár

25254509

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Alžbeta | Pondelok 19.11.2018 |
ÚvodÚvodná stránka