Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako úspešne pestovať cykas

 

Ako úspešne pestovať cykasCykas je podľa odborníkov nádherná a živá spomienka na pravek. Patrí medzi najstaršie rastliny na Zemi. Vznikol už v prvohorách, potom kraľoval v čase prasličiek a dinosaurov a fosílie dokazujú, že rástol aj v našich krajoch. Dnes ho pestujeme ako vzácny skvost v interiéri a sezónne aj v exteriéri.

Kým na úsvite vekov bola planéta ich, dnes cykasy prirodzeným spôsobom rastú iba vo východnej Ázii, vzácnejšie v Austrálii, Afrike a na Madagaskare. Ako izbovú či prenosnú rastlinu môžeme pestovať napríklad cykas japonský ( Cycas revoluta ). Z hnedého šupinatého základu rašia takmer meter dlhé, sperené listy v ladných oblúkoch. Rozvíjajú sa podobne ako u papradí a pozorovať ich rast je veľký zážitok. Sú však veľmi krehké, pri vývine je lepšie sa ich vôbec nedotýkať. Cykas žije dlho - aj v kvetináči pri dobrej starostlivosti trebárs 60 rokov. No žije a rastie pomaly, za rok vytvorí len pár listov.

Pestovanie

Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru  pre korene. Pôda, do ktorej ho umiestnime musí byť priedušná. Môžete použiť substrát používaný pre palmy alebo do bežného substrátu zamiešať kamienky či perlit. Cykasy majú rady vlhkú pôdu. Premokrenie neznášajú dobre, môže dôjsť k prehnitiu a následnému odumretiu rastliny, preto je v črepníku potrebná drenáž. Najdôležitejšou podmienkou je veľké množstvo svetla a tepla. Najmä na jar, v období rastu nových listov. Polotieň nestačí. Vtedy sa listy deformujú, budú dlhé a úzke. Nezaškodí ho na toto krátke obdobie jari umiestniť nad radiátor do južne orientovaného okna.

- Aby cykas prospieval, potrebuje čo najviac svetla, má rád aj priame slnko.

- Vyhovuje mu izbová teplota okolo 18°C, v zime, pri menšom prísune svetla, môže aj klesnúť, nikdy však nie pod 5°C.

- Skôr než každodenná zálievka mu vyhovuje raz za dlhšiu dobu štedrá dávka vlahy, potom nechajte substrát preschnúť. V zime pri nízkej teplote vyžaduje vlahy veľmi málo. Od jari do jesene pridávajte do zálievky raz mesačne hnojivo pre izbové rastliny.

- Cykas rastie pomaly, presádzanie mu stačí raz za tri roky. Dariť sa mu bude v zmesi listovky, perlitu a kvalitného vyzretého kompostu, ktorý prešiel horúcu fázou, alebo v kvalitnom substráte pre izbové rastliny, ktorý môžete ešte odľahčiť perlitom alebo vermikulitom. Substrát musí byť priepustný.

Ak váš cykas dostal po zime zabrať (žlté listy), určite mu doprajte letný pobyt vonku alebo v skleníku, kde znovu obrazí mladými listami.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vypestujte si doma avokádo

Domáce hnojivá

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: plantshop.ae
Auto: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Opravujeme strop


Možno vás pri pohľade na strop napadne myšlienka, že by si zaslúžil vašu starostlivosť. Do očí vás bijú nepekné nerovnosti, škaredé škáry, už dávno stratil lesk a zdobí ho len zastaraná špina?


 
01.JPG

Kubánske oregano vám pomôže proti nádche i moliam


Čaj z oregana pomáha aj pri astme, žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku. Využijeme ho aj na drobné poranenia, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Upokojuje tiež bolesť a urýchľuje proces hojenia.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 26.1. raz do mesiaca v sobotu, 5 lekcií


 
obr.jpg

Výroba a montáž parapetnej pohovky vlastnými rukami


V mnohých prípadoch nie je potrebné volať k výrobe parapetnej pohovky špecializovanú firmu, zvlášť, ak ste zručný stolár.


 
obr.jpg

Propolis: zázračný dar od včiel


Popri mede a materskej kašičke vyzerá propolis ako menejcenný včelí produkt. Nedajte sa oklamať prvým dojmom. Chrípka, zhoršená imunita, ale aj nepríjemné plesne na koži, paradentóza alebo len obyčajné odreniny.


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 20.1.2019

meniny má: Dalibor

podrobný kalendár

25646948

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Dalibor | Nedeľa 20.1.2019 |
ÚvodÚvodná stránka