Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako úspešne pestovať cykas

 

Ako úspešne pestovať cykasCykas je podľa odborníkov nádherná a živá spomienka na pravek. Patrí medzi najstaršie rastliny na Zemi. Vznikol už v prvohorách, potom kraľoval v čase prasličiek a dinosaurov a fosílie dokazujú, že rástol aj v našich krajoch. Dnes ho pestujeme ako vzácny skvost v interiéri a sezónne aj v exteriéri.

Kým na úsvite vekov bola planéta ich, dnes cykasy prirodzeným spôsobom rastú iba vo východnej Ázii, vzácnejšie v Austrálii, Afrike a na Madagaskare. Ako izbovú či prenosnú rastlinu môžeme pestovať napríklad cykas japonský ( Cycas revoluta ). Z hnedého šupinatého základu rašia takmer meter dlhé, sperené listy v ladných oblúkoch. Rozvíjajú sa podobne ako u papradí a pozorovať ich rast je veľký zážitok. Sú však veľmi krehké, pri vývine je lepšie sa ich vôbec nedotýkať. Cykas žije dlho - aj v kvetináči pri dobrej starostlivosti trebárs 60 rokov. No žije a rastie pomaly, za rok vytvorí len pár listov.

Pestovanie

Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru  pre korene. Pôda, do ktorej ho umiestnime musí byť priedušná. Môžete použiť substrát používaný pre palmy alebo do bežného substrátu zamiešať kamienky či perlit. Cykasy majú rady vlhkú pôdu. Premokrenie neznášajú dobre, môže dôjsť k prehnitiu a následnému odumretiu rastliny, preto je v črepníku potrebná drenáž. Najdôležitejšou podmienkou je veľké množstvo svetla a tepla. Najmä na jar, v období rastu nových listov. Polotieň nestačí. Vtedy sa listy deformujú, budú dlhé a úzke. Nezaškodí ho na toto krátke obdobie jari umiestniť nad radiátor do južne orientovaného okna.

- Aby cykas prospieval, potrebuje čo najviac svetla, má rád aj priame slnko.

- Vyhovuje mu izbová teplota okolo 18°C, v zime, pri menšom prísune svetla, môže aj klesnúť, nikdy však nie pod 5°C.

- Skôr než každodenná zálievka mu vyhovuje raz za dlhšiu dobu štedrá dávka vlahy, potom nechajte substrát preschnúť. V zime pri nízkej teplote vyžaduje vlahy veľmi málo. Od jari do jesene pridávajte do zálievky raz mesačne hnojivo pre izbové rastliny.

- Cykas rastie pomaly, presádzanie mu stačí raz za tri roky. Dariť sa mu bude v zmesi listovky, perlitu a kvalitného vyzretého kompostu, ktorý prešiel horúcu fázou, alebo v kvalitnom substráte pre izbové rastliny, ktorý môžete ešte odľahčiť perlitom alebo vermikulitom. Substrát musí byť priepustný.

Ak váš cykas dostal po zime zabrať (žlté listy), určite mu doprajte letný pobyt vonku alebo v skleníku, kde znovu obrazí mladými listami.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vypestujte si doma avokádo

Domáce hnojivá

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: plantshop.ae
Auto: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Schody do domu


Estetická stránka vonkajšieho schodiska je jedna vec, praktická stránka druhá. Podstatné je aj určenie správneho miesta pre jeho stavbu, pretože ho môže ovplyvniť tak členitosť ako aj sklon terénu.


 
broko.jpg

Brokolicou proti stresu


Je bohatá na vitamín C a vitamíny skupiny B a beta-karotén. Z minerálov sú hojne zastúpené draslík, horčík a železo. A samozrejme vláknina. A my vám prinášame i zopár receptov na jej chutnú prípravu.


 
obr.jpg

Chodník okolo domu: podklad a materiály


Predpokladom dobrého riešenia spevnenej plochy je skladba a príprava podkladu.


 
01.jpg

Domáca púpavová masť: príprava a použitie


Púpavu isto nemusíme predstavovať. Používa sa najmä vnútorne, hoci skvelo pomáha aj zvonka. Ak máte dostatok čerstvých kvetov a neviete si rady, ako ich spracovať, môžeme Vám ponúknuť recept na púpavovú masť.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

podrobný kalendár

26279448

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vojtech | Utorok 23.4.2019 |
ÚvodÚvodná stránka