banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ako vyčistiť škvrny na koberci - ide to aj bez chémie

Škvrny na koberciKaždému z nás sa zrejme niekedy stala malá nehoda, ktorá mala za následok škvrnu na koberci. Alebo len jednoducho máte doma starší koberec, ktorý už nevyzerá tak, ako keď ste ho kúpili, je zašlý a farba je vyblednutá, ako trikrát prevarený čaj. Skôr než zavoláte profesionálov, alebo vyhodíte peniaze za drahé chemické čistiace prostriedky, vyskúšajte naše rady.

 

Keď vznikne škvrna...

 

Než sa pustíte do čistenia jednotlivých škvŕn, je vhodné zistiť celkový stav koberca. Pokiaľ je znečistený po celej ploche alebo na ploche okolo škvrny a vám sa podarí škvrnu odstrániť a koberec s postihnutým miestom vyčistiť, budete si buď musieť zvyknúť chodiť okolo žiariacich "čistých máp" alebo sa pustiť do čistenia celoplošného. Na vytvorenie takejto "čistej mapy" dôjde ľahko, pretože mierne zašpinenie na koberci nie je toľko viditeľné, vytvára sa dlho a pozvoľna a oko si naň zvykne. Preto najprv porovnajte plochu, po ktorej sa vôbec nechodí, s plochou okolo škvrny, nakoľko sa farebne líši. Ak je však škvrna takého pôvodu, že čím neskôr ju odstránite, tým menšiu šancu na jej úplné odstránenie máte, pokúste sa ju zlikvidovať hneď a potom čistite zvyšnú plochu.

 

„Desatoro“ pre odstraňovanie škvŕn:

 

1. Rýchlosť - škvrnu sa pokúste odstrániť bezprostredne po jej vzniku.

2. Odstránenie zvyšku - najprv odoberte časť škvrny, ktorá sa nestačila vsiaknuť. Pokiaľ ide o kvapalinu, použite nasiakavý (pijavý) papier, handričku, atď. a tlačte na škvrnu čo najviac, aby ste nasali čo najväčšie množstvo, ale nerozmazávajte.

3. Použite vlažnú vodu, prípadne slabší roztok so šampónom na koberce, na väčšinu škvŕn by to malo fungovať. Špinavé miesto nedrhnite, len zľahka masírujte.

4. Vyskúšajte čistidlo nanečisto - nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú zosvetľovače, bielidlá a podobne. Čistiaci prostriedok naneste len na malú najmenej viditeľnú plochu, aby ste zistili, či čistidlo koberec neodfarbuje, nezosvetľuje farby a pod.

5. Odsávanie škvrny aj jej čistenie vykonávajte od kraja smerom do stredu škvrny, v opačnom prípade ju rozmažete do ešte väčšej plochy.

6. Pri použití čistiacich prostriedkov odstráňte po procedúre dôkladne jeho zvyšky vodou.

7. Zistite, od čoho vlastne škvrna vznikla (krv, víno, masť, olej a pod.) na každú platí niečo iné

8. Na čistenie si vyhraďte dostatok času. Počítajte s tým, s tým, že (hlavne pri mokrom procese) ďalšie zhruba štyri hodiny zostane podlaha vlhká a vy nebudete môcť izbu používať ani sem postaviť naspäť nábytok. Ale aj potom je dobré byť opatrný.

9. Ak ste zástancami chémie, starostlivo vyberte prostriedok, ktorým budete čistiť. Nechajte si poradiť od odborníkov v predajni s drogériou.

10. Koberce by sa mali dôkladne čistiť minimálne raz do roka. Znamená to nielen vysávanie, ale aj odstraňovanie vlasov, roztočov a prachu mokrou či suchou cestou.

 

Babičky to vedeli – alebo ako si vystačiť bez agresívnych čistiacich roztokov

 

Presne tak. Dlhodobé skúsenosti s používaním prostriedkov, o ktorých by ste niekedy vôbec nepovedali, že majú s kobercami niečo spoločné, mnohokrát pomohlo viac, ako dnešné chemikálie. Bohužiaľ doba je taká, že dnes viac veríme reklamám na drahé chemické prostriedky, akoby sme mali vyskúšať rokmi overené „babičkovské“ recepty.

 

Tu sú niektoré z nich:

 

Sneh: Ak máte drahé kusové alebo neprilepené koberce, ktoré nie sú z krajov prichytené stenovými lištami, počkajte, až napadne čerstvý sneh, koberec naň položte lícovou stranou a z druhej strany ručne búchajte „prachárom“ na koberce - je to síce prácne (nahradí vám fitnescentrum), kobercu tým však vrátite farbu, vlas sa našuchorí a špina sa doslova vytlčie von a zostane prilepená v snehu.


Kypriaci prášok do pečiva: Menej prácne odporúčanie hovorí - rozsypte po koberci prášok do pečiva, nechajte niekoľko hodín (najlepšie cez noc)  pôsobiť, a potom dôkladne povysávajte.


Múka: Mastné škvrny zasypte múkou a počkajte, kým sa do nej tuk vsiakne. Potom povysávajte a dočistite vlažnou vodou s trochou saponátu na riad. Tento postup nie je možné použiť na škvrny staršieho dáta.


Kyslá kapusta: Medzi odsvedčené čističe patrí aj kyslá kapusta - zlejte vodu, rovnomerne pohádžte po koberci. Potom pozametajte a koberec povysávajte.


Jedlá sóda: Na mastné škvrny na koberci použite jedlú sódu, zasypte ich a nechajte stáť aspoň tri hodiny. Potom povysávajte. Sóda z kobercov odstráni aj pach.


Citrón: Škvrny od atramentu vyčistíte  vodou, do ktorej pridáte vyžmýkaný citrón a soľ. Roztok naneste na škvrnu a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom prikladajte na škvrnu pijavý papier, kým všetko neodstránite. Pokiaľ aj tak zostáva viditeľná škvrna, nezostáva než použiť prípravok na čistenie kobercov.


Ľad: Žuvačku, prilepenú na koberci odstránite tak, že na ňu položíte kocku ľadu. Žuvačka stuhne a pôjde ľahko odstrániť.


Zubná pasta: Ak všetky pokusy o odstránenie škvrny zlyhajú, naneste na ňu zubnú pastu a nechajte zaschnúť počas noci. Ráno vykefujte a povysávajte.


Soľ: Vynikajúca na škvrny od vína. Nasypte na škvrnu kôpku soli a nechajte ju víno ​​vytiahnuť, Potom mierne prekefujte a povysávajte.

 

Na záver jeden jednoduchý trik na voňavý koberec: Do šálky so sódou bikarbónou pridajte 20 kvapiek éterického oleja (vôňa podľa vlastného výberu, možno sa oplatí mať na pamäti, že do spálne by mali ísť skôr upokojujúce a do obývačky môžu byť aj povzbudzujúce vône). Zamiešajte, nechajte pár hodín postáť, aby sa látky dobre spojili, a potom práškom posypte celý koberec. Opäť nechajte pôsobiť (pokojne aj celú noc) a potom prášok povysávajte. Budete žasnúť, ako koberec ožil a ako krásne vonia!

 

Foto: superdetka.com.ua

(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27773177

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka