Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?

 

01.jpgAk čakáte, alebo ste čakali dieťa, sama seba ste sa iste niekoľkokrát pýtali: "Bude mať farbu očí po mamičke, alebo oteckovi?" Dobrá rada sa pokúsi zodpovedať túto otázku za vás. Prinášame vám skvelý manuál, podľa ktorého sa dá pomerne presne percentuálne vypočítať, akej farby bude mať vaše dieťa oči.

 

Tajomstvo farby očí


Hnedá, modrá a zelená patria k najbežnejším farbám očí, ale sú ľudia, ktorí majú oči šedé, šedomodré, svetlo hnedé aj čierne ... a tak nás často zaujíma, čo vôbec určuje farbu očí?
Vysvetlenie nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Hoci sa väčšinou predpokladá, že farba očí je dedičný znak, ktorý sa "mieša" z farieb očí rodičov, je to zložitejšie. Farbu očí dieťaťa určuje nielen farba očí matky a jej partnera, ale aj informácie našich predkov, ktoré sú v génoch každého z nás zaznamenané. Navyše gény, ktoré určujú farbu očí, vedci ešte dobre nepoznajú, a tak tajomstvo všetkých odtieňov farieb vysvetliť úplne nevieme.


Všeobecne ale platí, že dominantnejšou farbou očí je hnedá ako modrá a zelená, hnedú farbu očí má teda na svete väčšina ľudí, modrá sa dokonca objavuje najmenej.


Hneď po pôrode má dieťatko len málo pigmentových buniek. Po narodení sa väčšina belošských detí rodí s neutrálnou farbou očí. Dúhovka očí totiž pigment - melanín - takmer neobsahuje, a tak majú všetky deti farbu očí takmer zhodnú.
 Postupne, ako sú oči dieťaťa vystavené slnečnému žiareniu, začínajú melanocyty v dúhovke produkovať pigment melanín a farba očí sa začína meniť a podobať na oči rodičov. Oko teda nadobúda svoju konečnú farbu len postupne, bod po bode. Vaše dieťatko sa teda nezobudí jedného dňa a z modrookého bábätka bude zrazu hnedoočko, ale ide o postupný proces tmavnutia dúhovky. Pigmentácia bude úplne kompletná až v treťom roku života, čiže v tomto veku je už farba očí s najvyššou pravdepodobnosťou konečná. Zaujímavé napríklad je, že ak majú obaja partneri modré oči, aj farba očí ich dieťaťa bude pravdepodobne modrá. Ale ak majú obaja zelené oči, nie je vôbec isté, že ich dieťa bude zelenooké tiež.
 

„Geografické“  sfarbenie očí

Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?Modré oči má asi 150 miliónov ľudí (3% svetovej populácie). Modrookí ľudia sa vyskytujú predovšetkým v severnej Európe a na Balte. Napríklad v Estónsku má 99% ľudí modré oči. Pôvodných  modrookých ľudí môžeme stretnúť tiež v západnej Ázii (Afganistan, Libanon, Irak, Izrael). Zaujímavé je, že prapredkovia modrookých boli ľudia z oblasti Sibíri. V Amerike sa naopak generácia za generáciou znižuje frekvencia modrých očí, ktoré sú na ústupe. Celosvetovo najrozšírenejšie sú hnedé oči (tmavo hnedé). Má ich viac ako polovica ľudstva. Hnedá je tiež prapôvodnou farbou očí u ľudského rodu. Asi pred 6000-10 000 rokmi došlo k mutácii génu, ktorý spôsobil, že dnes máme rôznu škálu farebnosti očí. Sivé oči sú málo početné a vyskytujú sa prakticky len v niektorých lokalitách Európy (sever). Najmenej je zelenookých ľudí (asi 1-2% svetovej populácie).


Po oteckovi, alebo po mamičke?

Otázka, akú farbu očí budú mať naši potomkovia, sa zdala spočiatku relatívne jednoduchá. Dieťa dostáva od každého z rodičov jeden gén a výsledná kombinácia by v niektorých prípadoch nemala byť tak zložitá.

1 . Ak sú obaja rodičia modrookí, budú mať s vysokou pravdepodobnosťou modrooké deti.

2. Ak sú obaja rodičia hnedookí, potom asi 3/4 detí budú hnedooké a 1/4 modrooká alebo zelenooká. Ale tiež všetky môžu byť hnedooké.

3. Komplikovanejšia je situácia, keď je jeden rodič modrooký a druhý tmavooký. Potom môžu byť všetky deti tmavooké alebo polovica tmavooká a polovica modrooká.

4. Pár hnedookého a zelenookého rodiča má väčšinou tmavooké deti. Menej často modrooké alebo zelenooké.

Vyššie uvedená schéma však platí len do určitej miery. Ukázalo sa, že v hre je kombinácia viacerých génov, že sú možné zmeny v priebehu prenosu genetickej informácie - tzv. mutácie, že existujú rôzne varianty v dominancií a podriadenosti pre vlohy pre určité farby, a tak sa situácia skomplikovala.

Možno si niekto položí otázku, či sa farba očí dá použiť ako primitívny test otcovstva. Z vyššie uvedeného sa ukazuje, že to tak jasné nie je. Podľa súčasných poznatkov sa môže kedykoľvek u modrookých rodičov objaviť nezvyčajná kombinácia a dieťa tak prekvapí rodičov farbou svojich očí.

Ak chcete mať bližšiu predstavu o tom, čo pri svojom dieťati z hľadiska farby očí očakávať, skúste si pozorne preštudovať tento obrázok:

 

Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?

Mohlo by vás tiež zaujať:

Ruža ako liek

Cisársky rez... a čo potom?

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zaujímavostí o zdraví

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: dobrarada.sk, 9months.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Plieseň v domácnosti


Plesne v obývacom priestore bývajú pre človeka čoraz väčším strašiakom. Nie preto, že by sa proti nim nedalo bojovať, ale hlavne z dôvodu, že štatisticky je ich oproti minulým rokom preukázateľne viac.


 
obr.jpg

Dostavba a izolácia podkrovia


Ak sme si vybrali vhodnú strechu a vhodný priestor, začíname plánovať zatepľovanie. Aj túto prácu prenechajme odborníkovi, kvalitne navrhnuté a riešené zateplenie je totiž najpodstatnejšie pre vytvorenie správnej tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Čím sa líši rustikálna kuchyňa od vidieckeho štýlu?


Okrem množstva malých zásuviek, zásuvkových skriniek či nábytku s vyrezávanými stĺpikmi sa nezabúda na klasický drez s do kríža tvarovanými kohútikmi drezovej batérie. Takáto kuchyňa sa pýši nábytkom s bohatým profilovaním dvierok...


 
obr.jpg

10 rastlín, ktoré môžete pestovať v obyčajnej vode


Je jedno, či je leto, alebo zima. V interiéri nášho bytu môžeme po celý rok pestovať nenáročné bylinky, respektíve rastlinky, na ktoré nepotrebujeme mať ani záhradu, ani veľký kvetináč a ani zem. Bohato nám postačia malé nádoby a obyčajná voda.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 15.12.2017

meniny má: Ivica

podrobný kalendár

22640696

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ivica | Piatok 15.12.2017 |
ÚvodÚvodná stránka