banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Aký papier vybrať pre tlač fotografií?

 

Aký papier vybrať pre tlač fotografií?Aj keď je medzi nami stále dosť takých, ktorý fotia na klasický film, musíme objektívne uznať, že digitálne fotoaparáty tie filmové výrazne zatienili. Nástup mobilov s veľmi dobrými objektívmi ešte zvýšil počet elektronicky zaznamenaných snímok. Keď sa rozhodneme, že by sme si chceli fotografie vystaviť, väčšinou nás to zavedie do copy centra, ktoré je vybavené profesionálnymi tlačiarňami. Máme totiž pocit, že na domácej tlačiarne by sme peknú fotku nevytlačili. Je to ale naozaj tak? Naozaj si nemôžeme doma vytlačiť fotku, ktorú sa potom nebudeme hanbiť zavesiť si na stenu?

 

Samozrejme že môžete. Záleží to však na kvalite snímky, tlačiarni a v neposlednej rade tiež na kvalite a druhu fotopapieru.

 

Plno z nás má tendencie vynaložiť dostatočné úsilie aj množstvo peňazí pri výbere tlačiarne s dobrým pocitom, že jej vysoká kvalita zaručí pekné fotografie. Keď však príde na tlač, výsledok nie je tak úplne podľa očakávania. Dávame to za vinu tlačiarni, ale chyba môže byť úplne niekde inde. Možno sme len zvolili nesprávny papier.

 

Ako vybrať vhodný fotopapier?

Papier pre tlač fotografií môže byť buď matný, alebo lesklý. Obecne sa dá povedať, že ak chcete tlačiť farebné snímky, vhodnejší je lesklý papier. Viac na ňom totiž vyniknú farby. Jeho nevýhodou je však to, že má menšiu odolnosť, keď je vystavený slnečnému svetlu. Má tendencie blednúť. Pokiaľ teda viete, že bude fotka vystavená slnečným lúčom, voľte radšej matný papier. Tak tiež po ňom siahnite v prípade, kedy budete tlačiť čiernobiele fotky. Matný povrch zaistí krajšie vyniknutie kontrastov.

 

Fotky tlačiť na atramentovej alebo laserovej tlačiarni?

V prípade tlače fotografií sa jednoznačne viac osvedčujú tlačiarne atramentové. U laserových tlačiarní dochádza k tomu, že prášok, ktorý je pri tejto technológií používaný, zostáva na povrchu papiera. Naopak v prípade atramentovej tlače sa farba vsiakne do papiera. Atramentová tlačiareň tiež disponuje ďaleko lepším rozlíšením a má širší farebný rozsah.

Ak by ste predsa len siahli pri tlači fotografií na tlačiareň laserovú, dajte si pozor na to, aby bol použitý papier určený práve pre tlač na danom type tlačiarne. To isté platí aj pri tlačiarňach atramentových. Nepoužívajte u nich fotopapier určený pre laserové tlačiarne.

 

Gramáž zvyšuje kvalitu fotky

Pokiaľ ide o gramáž fotopapiera, oplatí sa siahnuť po tom s väčšou hmotnosťou. Obecne platí, že čím je gramáž fotopapiera vyššia, tým kvalitnejšiu fotku vytlačíme. Pri väčšej gramáži je papier jednak pevnejší a nedochádza tak k tomu, že by sa skrútil, jednak vpíja hlbšie farbu. Výsledkom toho sú lepšie kontrasty na fotografiách. Nezabudnite však na jednu vec. Skontrolujte si, akú najvyššiu gramáž je vaša tlačiareň schopná spracovať. Predídete tak možným technickým problémom.

 

Ak ešte stále pri výbere vhodného fotopapieru tápete, môžete si nechať poradiť priamo od výrobcu tlačiarne. Tí v mnohých prípadoch vyrábajú vlastný papier, ktorý je kompatibilný a najvhodnejší pre daný druh tlačiarne. Ak vlastný papier nedodávajú, radi vám poradia, ktorý je pre daný druh tlačiarne najvhodnejší.

 

Určite sa však oplatí priplatiť si za kvalitnejší fotopapier. Úspora pár centov určite nepreváži radosť z fotky, ktorá je podľa vašich predstáv.

 

Aký papier vybrať pre tlač fotografií?

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Vyrobte si jednoduchý zberač ovocia z plastovej fľaše (postup krok za krokom)

Neobyčajné letné sprchy

Ďalšie zaujímavé články zo sekcie Majstrovanie


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

27732197

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Eugénia | Streda 18.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka