Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Cesta do hlbín chlapskej duše – časť II: Manželská karma

 

Manželstvo nie je bežecký závod o tom, kto bude prvý. Tu musíte ťahať spolu za jeden koniec.

Sme svedkami veľkých zmien v manželskom spolunažívaní. V dnešnej dobe nie je ničím výnimočným, ak manželka zarába viac ako manžel, ak vie lepšie šoférovať a dokonca ak je úspešnejšia ako on. Tieto a podobné faktory zapríčiňujú, že po stáročia takmer rovnaký „prototyp manžela“ nefunguje a nahrádza ho iný.


Cesta do hlbín chlapskej duše – časť II: Manželská karma

No aj v tejto dobe (ak chcete, aby váš manžel bol mužom na správnom mieste), musíte u neho vyvolať dojem, že je potrebný. Múdre ženy to tak robia a ich manželstvo je fajn. Lenže pritom musia dávať mužovi čo? Prednosť. Sú ženy, ktoré sa naježia ak počujú, že by mali dať mužovi prednosť, pretože majú dojem, že tým by sa ocitli v podradnom postavení. Často majú k týmto pocitom dobré dôvody. (Veľmi to súvisí s tým, ako s nimi jednal otec. Priznajme si, že muži po stáročia jednali so ženou ako s rohožkou, takže sa nie je čomu diviť.) Tak sa ale cítiť vôbec nemusia. Ak to berú takto, potom to ich manželstvu vôbec neprospieva. Dnes už je totiž iná doba, než tá, ktorú zažívali naše mamy a staré mamy.


Dovoľte, aby som zhrnul, čo sme zatiaľ v prvej časti tohto článku prebrali. Je zrejmé, že muži a ženy nie sú rovnakí, hoci majú rovnakú spoločenskú hodnotu. Ak dáte svojmu manželovi prednosť, neznamená to, že sa stanete rohožkou. Iba si počínate múdro.  Veru, naozaj nejde o bežeckú súťaž. Aj v hre zvanej manželstvo si musíte počínať chytro. potrebujete sa zbaviť svojich spoločensky podmienených reakcií a svojho rozhorčenia.


Pokiaľ si budete neustále hovoriť "Prečo by som mala robiť prvý krok práve ja? Prečo by som mu mala dávať prednosť? Čo to je za logiku? Žijeme snáď v praveku?", môžete všetko rovno vzdať, pretože tak ako tak prispejete k rozvodovým štatistikám. Nesmiete dbať na neveriacke otázky priateliek: "Čo že to preboha robíš?"


Skúste k tomu pristupovať takto: Riaďte sa jednoduchými (hoci nie ľahkými) zásadami, o ktorých ste si mohli v predchádzajúcej časti prečítať. Dajte manželovi trochu a potom pozorujte, či vám to vráti. Manžel je stvorený na to, aby sa o vás staral. Chce, aby ste bola šťastná; chce vás vo všetkých oblastiach potešiť. Potrebuje však, aby ste mu dodala pocit dôležitosti, aby vedel, že si ho vážite, že ho milujete. Potrebuje, aby ste ho uspokojila. Váš šťastný a uspokojený manžel sa bude môcť pretrhnúť, aby pre vás bol dobrým manželom.
Ste silná žena, schopná sa rozhodovať. Dokážete robiť osem vecí naraz rýchlosťou, ktorú vám manžel môže len závidieť (a ktorej sa aj trochu obáva). Prečo by ste sa teda mali cítiť ohrozená, zneužívaná, druhoradá?


Dnes môže žena zaujať najrôznejšie postavenie. Môže byť lekárka, pilotka, matka v domácnosti, učiteľka. Dokonca môže z domova riadiť nakladateľstvo. Dnes sa jej nekladú žiadne obmedzenia.
S touto prakticky neobmedzenou slobodou ale prišlo aj jedno z najväčších nebezpečenstiev pre manželstvo - otázka "Čo z toho budem mať ja?"

Pokiaľ chcete mať dobrého manžela, potrebujete pochopiť, ako úžasný vplyv na svojho muža máte. Slová, ktoré hovoríte, spôsob, akým sa ho dotýkate, úcta, ktorú mu preukazujete, spôsob, ako mu načúvate - to všetko na neho má obrovský vplyv. Ak ste presvedčená, že pre svoj život muža nepotrebujete, potom sa nevydávajte. Žite si štýlom slobodnej ženy. Veľa ľudí tomu dáva prednosť - môžu prísť a odísť, ako sa im zachce; musia kŕmiť len svoje rybičky. Žiadne spory o ovládač od televízie, účet je iba na jedno meno, človek môže myslieť len na seba, na nikoho iného.
Dnes je tiež rad ženatých a vydatých ľudí, ktorí žijú rovnakým štýlom ako slobodní. To však nie je žiadne partnerstvo. Sú vlastne len spolubývajúci. Ak chcete vedieť, ako sa k vám podľa numerológie hodí váš partner, nechajte si vypočítať zhodu partnerov.


Kedysi bývalo zrejmé, že muži vedú rodinu. Dnes rozhodujú ženy - o tom, ako sa budú míňať peniaze, ako sa budú platiť účty atď. Položím vám otázku: Je dôležité, kto spravuje financie, ak je za elektrinu zaplatené a ak máte istotu, že uprostred zimy nezostanete bez kúrenia? Podľa nových prieskumov dnes účty platia skôr ženy ako muži. Ešte pred dvadsiatimi rokmi to bolo inak. To vyvoláva veľa otázok nad tým, kto v rodine rozhoduje. Aká je odpoveď? Veľmi jednoduchá, len si musíte položiť ešte jednu otázku:

Beriete manželstvo ako súťaž? Musíte mať posledné slovo? Múdri psychológovia to povedia na rovina: Ak vo vašom manželstve niekto vyhráva, potom obaja prehrávate.

Naozaj tu nejde o súťaž. Ide o to, či chcete byť milovaná, uznávaná, či chcete, aby o vás manžel staral, aby vás zaisťoval a chránil. Chcete, aby reagoval na vaše potreby? Toto všetko získate, ak mu dáte pocítiť, že pre vás niečo znamená. Práve toto môžete získať. Ak pôjdete opačným smerom, dospejete k hnevu, horkosti, sklamaniu a rozvodu.

Viem, aká diskusia sa strhne kvôli tomu, že píšem o tom, ako by ste mali manželovi prejavovať úctu. Uvedomte si však jedno – toto je článok pre vás a nie pre vášho manžela. Keby som písal článok pre neho, našiel by tam to isté – aby mal úctu k vám, svojej manželke. Prejavovať úctu je termín, ktorý si každý môže vyložiť po svojom, v podstate sa jedná o základ, ktorý je položený vašim prejavom pri obyčajnom rozhovore. Aby to bolo jasnejšie, zvýrazním nasledujúce vety: Hovoríte so svojím manželom úctivo? Alebo ho sekíruje a konáte s ním ako s dieťaťom? Niektoré ženy konajú s manželom ako s tretím či štvrtým dieťaťom - a potom si sťažujú, keď sa manžel podľa toho chová. Presne o toto ide. Vaše správanie ho môže zmeniť a záleží len od vás, či k horšiemu, alebo k lepšiemu. Samozrejme sa teraz opýtate: To mám byť k nemu úctivá, aj keď urobí niečo zle? Vôbec nie. Buďte len rozumná a chytrá v tom, čo mu chcete povedať a čo od neho očakávate. Uvediem príklad:

Váš manžel síce nie je dokonalý, no napriek tomu ho ľúbite. Jednou z jeho mínusových vlastností je, že všade chodí neskoro. Minulý týždeň ste ho upozorňovala, že vaša dcéra má o 16:00 vystúpenie na školskej akadémií. Dorazil o trištvrte na päť, keď už bolo po všetkom. Dokonca zmeškal aj sólo, ktoré dcéra hrala v školskej hre prvýkrát. Rozplakala sa.

Otázka: Ako máte svojej dcére vysvetliť, že otecko prepásol niečo, čo je pre ňu toľko dôležité?
Odpoveď: Vy nemusíte vysvetľovať nič. Vysvetľovať musí váš manžel. Nechajte loptu na tej strane ihriska, kam patrí. Prišla ste snáď neskoro vy? Nie, bol to váš manžel. Nemusíte brať jeho „hriechy“ na svoju hlavu. Možno sa vás dcéra spýta: "Ako to, že otec neprišiel na moju hru včas? Boli tam všetci rodičia, bola si tam ty, ale otec tam nebol." Múdra matka odpovie: "Miláčik, ja neviem. Na to sa budeš musieť opýtať otca. " Nech váš manžel vidí jej slzy a nech si jej otázky vypočuje on sám. To je jediný spôsob, ako ho prinútiť, aby na takéto akcie chodil.

A takto je to možné riešiť v každej situácií. Nezvyšujte hlas, nevykrikujte, nesekírujte. Viete, mohli ste dcére povedať o tom, ako otec veľa pracuje a že práve vtedy mu do toho čosi vošlo. Zmení sa však niečo? Ťažko. Uvedený príklad je jediným správnym spôsobom, ako bez hádky dosiahnuť pokrok v manželovom správaní.

Ak začnete manželovi prejavovať úctu, verte tomu, že si to všimne. Aj keby ste to urobili nepriamym spôsobom, všimne si to.  Opäť tu záleží na fakte, ktorý sme už  niekoľkokrát spomínali: Váš manžel nie je vaša priateľka, preto netúži počuť pri večeri detailnú správu o celom vašom dni. Avšak potrebuje seba samého uistiť, že je vaším mužom. Že je pre vás v živote prioritou. Keď hovoríte s manželom
a vyrušia vás deti, povedzte: "Musíte počkať. Teraz hovorím s oteckom. " Iste im to dôjde. Tí malí špunti nie sú hlúpi. Aha, rozumiem. otec je tým najdôležitejším. A tak aj keď vás deti prerušili, dala ste jasne najavo, kto má prednosť. Manžel si všimne, že nielen hovoríte, že vám na ňom záleží, ale aj podľa toho konáte. Potrebuje vedieť, že za ním stojíte.

Denne máte veľa povinností. Nezabúdajte, že manžel nie je váš nepriateľ. Je vaším pomocníkom. Ak idete po koľaji materstva, nezabúdajte, že je tu ešte iná, dlhšia koľaj - koľaj manželstva. Deti raz vyletia z hniezda - vy a váš manžel sa ale na seba budete pozerať aj potom. Prečo teda nezačať budovať už teraz základ, ktorý vám vydrží po celý život? Hovorte so svojím manželom, pýtajte sa ho, čo si myslí, požiadajte ho o jeho názor, dovoľte mu, aby vám pomohol riešiť problémy.
Rozvíjajte svoju "párovú moc" (dvaja sú viac ako jeden). Pokiaľ budete múdrou ženou, budete mať toho hrdinu, po ktorom ste túžila - rytiera, ktorý zvedie bitku, aby vás zachránil. Verte tomu, že to tak bude.

                                            

Podtrhnuté – sčítané

Čo dodať na záver? Svojráznostiam chlapskej duše sa dnes venuje mnoho psychoanalytikov, psychológov aj psychiatrov. Častokrát dávajú „návody“ manželkám, ako komunikovať s chlapom, ak chcú mať spokojné manželstvo. Známy psychológ Kevin Leman dokonca spísal akési DESATORO pre manželky. A presne toto si dáme na záver:

  1. Premýšľajte o tom, čo mu chcete povedať a potom to vydeľte desiatimi.
  2. Vylúčte zo svojho slovníka slová nikdyvždy.
  3. Hovorte o ňom – aj s ním- pekne. Pozitívne klebety o vašom mužovi sú častokrát pre neho viac ako vrúcne objatie.
  4. Fyzicky sa ho dotýkajte. Jediné pohladenie mu vydrží dlho a on po ňom skutočne spozornie.
  5. Nesekírujte ho. Je to váš manžel, nie potomok, aj keď sa niekedy tak správa.
  6. Neopravujte ho a nerobte si z neho srandu, zvlášť nie pred inými ľuďmi. Váš „drsný“ chlap je omnoho citlivejší, ako si myslíte.
  7. Usilujte o neho.
  8. Povedzte mu, že ho potrebujete.
  9. Dajte mu najavo, že je pre vás dôležitý.
  10. Berte vážne to, čo hovorí.

Aj keď budete mať v tejto chvíli námietky voči mnohým z týchto bodov, vyskúšajte ich. Za všetkých normálnych chlapov vám sľubujem, že zaberú.

P.S.: Pred svadbou majte oči doširoka otvorené, po svadbe ich o hodne privrite.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Cesta do hlbín chlapskej duše, alebo: Prečo je môj muž taký aký je?

Ako prežiť deň bez stresu, strachu a depresie

Ďalšie články na tému Osobný rast

 

5.1.2017© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: thedailyquartely.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
01.jpeg

Ako uvariť vynikajúci džem zo žltého melónu


Žltý (alebo ak chcete cukrový) melón je sám o sebe veľmi zdravá plodina. Cukrové melóny pomáhajú rozpúšťať kyslé soli a bránia tak vytváraniu ľadvinových a žlčových kameňov.


 
obr.jpg

Murované kuchyne sa páčia stále viac


Z južnej Európy preniká do našich kuchýň závan nového štýlu, ktorý si rýchlo nachádza svojich prívržencov aj medzi slovenskými gazdinkami.


 
TIP.JPG

Princíp a inštalácia svetlovodu


Rozsvecovať aj vo dne v priestoroch bez okien je nepohodlné a drahé. Možným riešením takejto situácie je zabudovanie svetlovodu. Počiatočná investícia sa po nejakej dobe vráti, zvýšený komfort bývania sa však prejaví okamžite.


 
02.jpg

Ako si pripraviť kvalitný kompost z listov stromov


Jeseň v záhrade znamená pre mnohých okrem iného úmorné hrabanie lístia, ktoré v sade opadlo zo stromov a následnú otázku – kam s ním? Vyhodiť alebo spáliť? Verte tomu, že obidvoje by bola naozaj veľká škoda.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 19.10.2017

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

22233206

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Štvrtok 19.10.2017 |
ÚvodÚvodná stránka