banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Chcete si uvoľniť oči a zlepšiť zrak? Skúste očné cviky

 

Už je to raz tak. Ľudský zrak je v ostatných rokoch mnohonásobne viac namáhaný než tomu bolo u našich predkov. Možno už tušíte, že je tomu tak vďaka moderným technológiám a životnému aj pracovnému štýlu. Čo vás však možno prekvapí, príčinou únavy zraku je paradoxne nedostatok pohybu, spôsobený neustálym upieraním pohľadu do jedného miesta (monitora, televízie, knihy, telefónov, papierov atď.), zatiaľ čo pre oči je najlepšie, keď sa často pohybujú zo strany na stranu, hore a dole či proste všetkými smermi. Spôsob života veľmi meniť nejde, technológiám sa tiež úplne vyhnúť nedá, ale to neznamená, že nemôžeme robiť nič. Je rozumné si navyknúť pravidelne oči precvičovať, čo môže viesť nielen k uvoľneniu, ale aj k čiastočnému zlepšeniu zraku.


Cvik „palec hore“


Prvý cvik vykonávame v sede alebo v stoji, mali by sme sa pri ňom narovnať, ale nesmie to byť kŕčovité. Telo by malo byť počas cvičenia uvoľnené. Natiahneme pred seba ruku, vztýčime palec, uprieme naň zrak oboch očí a potom ho pomaly k sebe približujeme až k tvári a potom, bez toho, aby sme odtrhli zrak, ho zase odďaľujeme až na dĺžku vytiahnutej paže. Cvik plynulo opakujeme desať až pätnásťkrát. Komu sa nechce držať stále vztýčený palec, môže si do ruky vziať ceruzku alebo pero. To, čo sledujeme, až tak významné nie je, dôležité je to, aby sme pohyby robili pokiaľ možno veľmi pomaly.


Chcete si uvoľniť oči a zlepšiť zrak? Skúste očné cvikyCvik „jasnovidec“


Ďalší cvik nám nielen pomôže oči uvoľniť, ale tiež nám naznačí, ako je náš zrak aktuálne unavený. Rozohrejeme si ruky napríklad nad kúrením alebo pod teplou vodou. Pohodlne si sadneme na stoličku, narovnáme sa, zavrieme oči (v pokoji nie kŕčovito), prikryjeme ich teplými dlaňami tak, aby k nám nepreniklo ani trochu svetla (ideálne je cvičiť v tmavšej miestnosti alebo aspoň mimo dosahu veľmi ostrého svetla, ktoré by mohlo prenikať aj medzi prstami a cez viečka). Rovnomerne dýchame a pozeráme sa dopredu. Mali by sme vidieť úplnú tmu. Ak sa nám zdá, že všetko je bielosivé a alebo sa nám pred očami objavujú rôzne záblesky, je to signál, že náš zrak je veľmi unavený. V prvej situácii relaxujeme približne pol minúty, v druhej buď čakáme, až sa situácia upokojí a alebo cvik trvajúci približne minútku niekoľkokrát opakujeme, kým sa pred zrakmi neobjaví úplná tma (dĺžka cvičenia nám napovedá, ako veľmi sme mali oči unavené). Oči otvárame pomaly a mrkáme pritom.


03.jpgCvik „posteľná osmička“


Posledný cvik sa najpohodlnejšie robí v posteli, ale môžeme ho samozrejme vykonávať aj v sede. Zahľadíme sa pred seba a potom oboma očami prenesieme pomaly pohľad do ľavého horného rohu, potom ho oblúčikom prenesieme do ľavého dolného rohu, vrátime sa do stredu a ideme očami doprava hore, potom zase krúživo doprava dole a nakoniec znovu do stredu. Naše oči práve urobili osmičku. Cvik zopakujeme približne desaťkrát, potom si dáme na minútku pauzu a urobíme ešte ďalšie dve až tri série. Ak sa niekomu zdá, že jeho oči taký pohyb samé od seba nedokážu, môže si na kus papiera nakresliť ležatú osmičku a potom ju obchádzať zrakom - to zvládne naozaj každý.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Liečivé účinky droždia

Bolesť zubov? Skúste babské rady

Ďalšie zaujíamavé články, rady a nápady na tému Zdravie a výživa

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: zwembadbranche.nl, youtube.com, ya.snovidec.org,
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Zatvárajte svoju garáž rolovacou bránou na mieru


Zákaznícke riešenie garážových brán je vyhľadávaným spôsobom zabezpečenia osobného automobilu, ako aj samotného vstupu do domu.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

27704352

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ľudmila | Pondelok 16.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka