banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Citróny aj proti rakovine

 

Citrón má spomedzi citrusového ovocia najkyslejšiu a najtrpkejšiu chuť. Obsahuje veľmi veľa vitamínu C (kyseliny askorbovej), jeho obsah v surovom olúpanom citróne predstavuje 53 mg/100 g.

Dospelý človek by mal denne prijať 75-100 mg tohto vitamínu, čo znamená, že práve citrón je jeho vynikajúcim zdrojom. Vitamín C je jeden z najdôležitejších vitamínov, ktorý ovplyvňuje mnoho telesných funkcií v organizme. Má vplyv na imunitu a obranyschopnosť organizmu a hrá dôležitú úlohu pri likvidácii voľných kyslíkových radikálov, ktoré prirodzene vznikajú v organizme pri metabolických procesoch. Je teda výborným antioxidantom a prejavuje svoje účinky aj pri vstrebávaní železa z tenkého čreva do krvi a tiež spevňuje steny ciev.

Citróny

Okrem kyseliny askorbovej obsahujú citróny aj ďalšie látky rastlinnej povahy, ktoré nazývame fytochemikálie. Ich úloha je veľmi dôležitá pri prevencii nádorových, zápalových a srdcovo-cievnych chorôb. Medzi fytochemikálie patria napr. terpény alebo polyfenoly či favonoidy. Tieto mikroživiny, o ktorých sa hovorí menej ako o vitamínoch, majú však tiež protizápalové a tiež antioxidačné účinky. Tak isto sa im prisudzujú aj protirakovinové vlastnosti.

Citrusové ovocie vrátane citrónov chráni pred rakovinou ústnu dutinu, pažerák a hltan. Jeho protirakovinový účinok je závislý od množstva požitého ovocia. Podobne pozitívne účinky citrusov boli sledované aj pri prevencii rakoviny žalúdka a pľúc.

Citróny sú vynikajúcim pomocníkom v boji proti chorobách ciev, srdca, zápalovým a infekčným chorobám a preto sa všeobecne doporučuje ich výdatná konzumácia, dokonca aj pri liečbe niektorých druhov rakoviny.
Šťava z citróna: vytlačte si šťavu z jedného citróna, prilejte cca 2 - 3 dcl vody a lyžičku medu.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Čo pijeme v lete alebo ochrana pred horúčavou

Bolesť krížov

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Zdravie, výziva


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: uzth.eu


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Zatvárajte svoju garáž rolovacou bránou na mieru


Zákaznícke riešenie garážových brán je vyhľadávaným spôsobom zabezpečenia osobného automobilu, ako aj samotného vstupu do domu.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

27704217

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ľudmila | Pondelok 16.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka