banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Čo robiť, ak vaše čerstvo vypraté prádlo zapácha zatuchlinou?

 

Poznáte to. Vyperiete bielizeň z automatickej práčky a keď ho idete vyvesiť zistíte, že nepríjemne páchne. Ako keby ste prádlo nechali celý deň zatvorené v bubne. Pri budúcom praní pridáte viac aviváže, no bez efektu. Zatuchnutý zápach je tu opäť. Čo robiť? Nepanikárte. Chyba je na 90% v spôsobe vášho prania a nie v práčke samotnej.


Príčinou tohto neželaného javu je na počudovanie naše ekologické správanie a šetrenie nákladov v domácnosti. Mnohí z nás si zvykli prať pri čo najnižších teplotách a na programe s úsporou spotreby vody. Z práčky sa pri takomto spôsobe nevypláchnu všetky nečistoty, zachytené po všetkých kútoch v okolí bubna, odtokových potrubí a filtra. Sú to rôzne nite, vlasy, chlpy, prach. Tie zostanú v práčke, kde vďaka vlhkému prostrediu začnú takmer okamžite hniť. Navyše nízke teploty počas pracieho procesu nerozpustia rôzne tuky a mastnoty a tie sa uvoľňujú aj so zachytenými nečistotami nárazovo.

 

Preto niektoré várky prádla môžu zapáchať a iné nie. Ak napríklad periete tmavé veci na 40°C a hneď potom dáte bielizeň na 60 – 90°C, môžete si byť takmer istí, že kým vám tmavé prádlo bude ešte ako tak voňať, bielizeň už nie. Tuk sa pri vyšších teplotách rozpustí a skôr budete cítiť zápach zatuchliny, ako vôňu hoci aj najdrahšej aviváže.


Medzi ďalšie možné príčiny patrí tiež používanie pracích gélov. Niektoré totiž pri styku so studenou vodou počas splachovania do bubna práčky zmenia konzistenciu a zanesú, prípadne zapchajú úzke miesta určené na prietok gélu. Podobný efekt majú aj lacné a nekvalitné aviváže.

 

Prvá pomoc


Vyčistite dôkladne nielen filter, ale aj jeho okolie a pokiaľ to ide, vyberte aj usadeniny z priestoru za ním. Pravidelne – aspoň raz za tri týždne perte na vysokej teplote aj s dlhším pracím programom. 90°C napríklad ručníkom neublíži a vás určite neprivedie na mizinu. Pravidelne čistite nádobky na prací prášok a aviváž.


Ak problémy pretrvávajú vyskúšajte zaručený recept. Pustite naprázdno program na 90°C a miesto prášku na pranie nalejte do práčky celú fľašu octu. Je to prírodná dezinfekcia, ktorá navyše uvoľňuje prípadné vápenaté usadeniny nielen v okolí bubna, ale aj v miestach prietoku a odtoku vody. Ocot však môžete v malom množstve pridať do každého prania. Zlikviduje usadeniny a prádlo pritom vôbec nebude zapáchať.
 

Tipy a triky:

Do prania tiež môžeme pridať sódu bikarbónu, ktorá spoľahlivo likviduje pachy, navyše bude bubon krásne lesklý a čistý. Podobný účinok má aj malé množstvo kyseliny citrónovej.


Prací prášok ani gél nemusíme umiestňovať do dávkovača na práčke, môžeme ho dať priamo do bubna. Nikdy však nie do zaplneného. Platí pravidlo - najprv prášok, potom prádlo.


Apropo – vedeli ste, že v testoch sa aj tie najdrahšie tabletky a prípravky proti nečistotám či vodnému kameňu obišli najhoršie ? „Prírodné“ čistiace prostriedky nám teda ušetria nemalé množstvo peňazí a zároveň si príroda doslova vydýchne od agresívnych chemikálií.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako si uľahčiť žehlenie

Prací prostriedok bez chémie a iné tipy o praní

Čítajte aj ďalšie zaujímavé články v sekcii Pranie a sušenie

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: theclimatecup.eu
 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772256

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka