banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Desatoro správneho maliara, alebo ako si najlepšie vymaľovať interiér svojpomocne

 

01.jpegNie každý má prostriedky na to, aby si zavolal na vymaľovanie interiéru profesionálneho maliara. A sú tiež ľudia, pre ktorých je vlastnoručný vymaľovanie bytu otázkou cti. Kto chce steny vymaľovať sám, môže niektoré veci podceniť alebo opomenúť. Tu je desať základných "pilierov" k tomu, aby sa celá akcia podarila.


1. Čo "letí" alebo aké voliť farebné tóny?

Nie je možné radiť, akým odtieňom jednotlivé izby vymaľovať. Je to otázka individuálneho vkusu, navyše aj trendy každých pár  rokov menia. Spomeňte si na obdobie, keď sa húfne prechádzalo na výrazné farby. Kto nemal doma oranžovú alebo zelenú, bol zo spoločnosti prakticky vylúčený. V ďalšej vlne sa konal návrat k čistej bielej. Aj tak platia všeobecné pravidlá, ktoré fungujú naprieč dekádami. Je všeobecne známe pravidlo, že menšia izba či byt a tiež tmavšie priestory orientované na sever je vhodné vymaľovať svetlejšími farbami či dokonca bielou, aby sme ich opticky zväčšili a presvetlili. Navyše sa energickí ľudia sa potrebujú po príchode do bytu upokojiť, preto radšej volia studené farby ako je modrá, zelená alebo hnedá. Biela, žltá a oranžová naopak dodávajú energiu. Studené tóny je vhodné voliť pre pracovne, teplé naopak do jedální, kuchýň a chodieb. Spálne je možné tónovať podľa vlastného vkusu. Tak do chladného ako aj do teplého tónu


2. Umývateľné farby do jedálne alebo detskej izby

Umývateľné farby sú vhodné do viac namáhaných priestorov, napríklad do obývacích izieb , chodieb, detských izieb, jedální alebo kuchýň. S handrou, vodou a saponátom potom ide dole zo steny špenát či kečup z jedálne, šmuhy od topánok z predsiene, obrázky namaľované pastelkami z detských izieb či odtlačok psej labky. Teda šmuhy, kvôli ktorým by ste pri využití klasických farieb už museli brať do ruky farbu a štetku.


3. Koľko farby kúpiť?

Potrebné množstvo farby vypočítame z výmery natieraných plôch a údajov o priemernej výdatnosti (teda koľko metrov plochy, často stanovej v intervale od-do, možno vymaľovať jedným litrom konkrétne farby), ktoré bývajú uvedené na obale alebo technickom liste farby. Platí tu: čím hrubší povrch natieram, tým väčšie množstvo farby budem potrebovať a musím sa riadiť spodnou odporúčanú hranicou výdatnosti. Napr. u omietky zrnitosti 2,5 mm bude výdatnosť pokojne aj o 2 m² / l nižšia (natrieme o 2 metre plochy menej, než u hladkej omietky) ako u hladkého povrchu typu sadrokartónu.


4. Štetka a valček. Ako si vybrať?

Kým rohy miestností, priestory okolo vypínačov, zásuviek, kuchynských liniek a ďalšie detaily lepšie natrieme štetcom, pre väčšie plochy je vhodný valček. Správny typ valčeka závisí od druhu farby a hrubosti maľovaných stien. Skúsený predajca by mal vždy navrhnúť typ valčeka, s ktorým je možné dosiahnuť dobrý výsledok.


5. Starostlivosť pri zakrývaní sa oplatí

Ľudia často podceňujú starostlivé zakrytie vybavenie svojho bytu či domu pred tým, než s maľovaním začnú. Je to dôležité zvlášť pri používaní kvalitnejších disperzných farieb a penetrácie. Najmä penetrácia totiž po zaschnutí nejde odstrániť a na povrchu skiel a dlažby môže zanechávať škvrny. Pokiaľ už nám farba znečistí nezakrytý povrch, je potrebné ju zotrieť čo najrýchlejšie. Pre zakrytie podlahových líšt, zárubní, okenných rámov, vypínačov a zásuviek je najvhodnejšia maskovacia páska, nábytok prekrývame zakrývacou fóliou a podlahy vlnitou lepenkou či textilnou savou zakrývacou fóliou.

 

Desatoro správneho maliara, alebo ako si najlepšie vymaľovať interiér svojpomocne


6. Je potreba škrabať starý náter?

Nevyhnutnosť škrabania overíme jednoduchým spôsobom. Postačí nám k tomu valček, ktorý namočíme a prejdeme s ním niekoľkokrát po stene. Ak sa náter na valček nalepí, jednoznačne musíme staré maľby oškrabať.


7. Tmelíme

Výber tmeliacich materiálov je obrovský. K vyspraveniu nerovností a dier používame práškový tmel, vnútornú stierku jemnozrnnú či akrylátový tmel. Ten je napokon vhodný aj k opravám prasklín v omietkach na stenách pri oknách a dverách , alebo škár medzi sadrokartónovými doskami a minerálnou omietkou.


8. Penetrujeme

Penetrácia zjednotí savosť podkladu, spevní rôznorodé povrchy, zároveň zvyšuje priľnavosť ďalším náterom a farba bude lepšie kryť. Nevyhnutná je vždy pri maľovaní nových dosiaľ nenatretých alebo vyspravovaných povrchov po štukovaní, opravách, tmelení. Ďalej na plochy, ktoré boli zbavené starých malieb oškrabaním a staršie nátery. Univerzálna penetrácia sa používa na nové povrchy, u problematických povrchov je nutné použiť penetráciu hĺbkovú. Ďalej je tu ešte fungicídna penetrácia, ktorá sa používa u povrchov, kde sa vyskytuje pleseň.


9. Po smere hodinových ručičiek

Začíname so stropom, až potom prídu na rad steny. Správny remeselný postup pri maľovaní velí začať z rohu a v miestnosti postupovať v smere hodinových ručičiek. Najskôr natrieme detaily štetcom a následne valčekom plochy. V prípade rôznych odtieňov napojovaných v rohu miestnosti alebo stropu je nutné pokračovať s iným odtieňom až po zaschnutí susediaceho odtieňa.Náter sa aplikuje spravidla v dvoch vrstvách, na podklady podobného odtieňa môže postačovať aj jeden náter. Ďalšiu vrstvu nanášame po zaschnutí náteru, to je po 2-8 hodinách, čo je individuálne podľa druhov náterových hmôt.


10. Ako zabrániť stekancom na stenách

To je jeden z hlavných problémov, ktorý mnohých odrádza od vlastného maľovania. Na stekance najlepšie platí penetrácia. Musí sa do podkladu úplne vsiaknuť a nesmie zanechávať na povrchu lesklý film.


Valček musí byť pri aplikácii farby neustále dostatočne mokrý a farba musí byť rovnomerne po celom jeho obvode. Farbu valčekom vždy napojujeme a zjednocujeme nezaschnutú do rovnomernej vrstvy po celej natieranej ploche.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Úpravy stierok

Farby v interiéri

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Domáci majster

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: chtoikak.ru, sk-everest.ru
Autor: Ivan Nôta


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Imitácia textúry dreva na fasáde pomocou špeciálneho valčeka


Textúra dreva sa dá na fasádnej omietke docieliť aj iným spôsobom, ako pomocou silikónovej matrice a to použitím fládrovacieho valčeka. Postup prác je takmer zhodný s prácami s matricou.


 
1.jpg

Bylinkové sirupy, ktoré rozjasnia váš deň


Sú chutné, zdravé a navyše ich príprava je veľmi jednoduchá. A ak máte na svojej záhrade aspoň jednu z týchto rastlín, môžete si pripraviť medicínu, ktorú poznali už naše babičky.


 
obr.jpg

Odolnosť originálnych zemných skrutiek


Odolnosť originálnych zemných skrutiek je testovaná na zaťaženie zhora i z boku, takže máte vopred garantované, koľko záťaže spôsobené vlastnou stavbou vrut unesie aj koľko bočného zaťaženia (predovšetkým vetra) vydrží.


 
1.jpg

Ako si zhotoviť obraz z lisovaných kvetín


Milou spomienkou na leto sa môžu stať obrazy z lisovaných kvetov. Krása kvetov zostane po vylisovaní zachovaná v takmer pôvodnej podobe. Kombinovať môžeme kvety, listy aj trávy a vytvárať z nich nevšedné aranžmány.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.6.2019

meniny má: Blanka, Bianka

podrobný kalendár

26766502

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Blanka, Bianka | Nedeľa 16.6.2019 |
ÚvodÚvodná stránka