Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Domáca kyslá kapusta v pohári (recept)

 

Kyslá kapustoaChutná domáca kyslá kapusta naložená v pohári môže byť pre vás zásobárňou vitamínov i posilňovačom imunity.

Kyslá kapusta do pohára

Nedávno prebehla médiami správa, ktorá nepotešila mnohých prívržencov zdravého stravovania. Týkala sa kyslej kapusty. Tú považujeme za vitamínovú bombu a mnohí z nás ju často kupujú v obchodoch. Tu však nastáva problém. Chemické konzervovanie a prísady kvôli zvýšenej trvanlivosti upravujú vlastnosti kapusty po svojom. Kyslá kapusta z pultov predajní tak dokonca nemusí obsahovať žiaden vitamín C a paradoxne v nej môžu chýbať baktérie mliečneho kvasenia – teda látky, kvôli ktorým túto zeleninu kupujeme.

Prehreškom mnohých výrobcov je zamlčovanie informácií o tepelnej sterilizácií a chemickom konzervovaní kapusty. Zákazník tak stráca právo byť informovaný o zložení toho, o čom si myslí, že je zdravé. Človek by povedal, že pomaly si bude musieť vyrábať potraviny doma, aby sa vyhol nekvalite – toto je však vo väčšine prípadov nereálne. Čo sa týka kyslej kapusty, postup pri jej „výrobe“ je tak jednoduchý, že určite stojí za vyskúšanie. Domáca kapusta totiž pôsobí naozaj, ako vitamínová bomba.
 

Pohár, namiesto suda

Samozrejme, že množstvo ľudí, bývajúcich v malých panelákových bytoch by sa jakživ nepustila do nakladania kapusty klasickým spôsobom – v sudoch. Elegantným riešením je kvasiť kapustu v zaváraninových pohároch.


Čo potrebujeme?

- hlávku kapusty
- soľ (cca 20 gramov na kilo kapusty)
- ingrdiencie podľa vlastnej chuti (cibuľa, jablko, bobkový list, chren, kôpor, cesnak, celé čierne korenie, rascu a podobne)
- poháre na zaváranie 0,7 l s vekami (možnosť nahradiť veká potravinárskou fóliou a gumičkou)

 

Ako na to?

kyslá kapustaHlávka kapusty vojde približne do dvoch pohárov s objemom 0,7 l. Odvážni môžu skúsiť viac kapusty a 5 litrový pohár. Poháre umyjeme, prípadne vysterilizujeme v horúcej vode. Je úplne jedno, či kapustu nakrájame pomocou kuchynského robota s nadstavcom, alebo ručne nožom.

Nakrájanú kapustu vložte do väčšej nádoby , posoľte a premiešajte. Môžete tiež pridať rascu, celé korenie a podobne. Všetko pekne premiešajte, postláčajte v dlaniach a nechajte 2 – 3 hodiny odstáť. Kapusta medzitým pustí šťavu.

 


kyslá kapustaPo uplynutí času nastane čas plnenia. Kapustu naberajte do jednej dlane a stlačením vyžmýkajte z nej šťavu. Plňte ňou poháre dostatočnou silou (pozor však, aby pohár nepraskol). Päsťou sa vám nepodarí kapustu vtlačiť, no ideálnym pomocníkom je takzvané pechovadlo z kuchynského robota, ktorým sa vtláča napríklad mäso do elektrického mlynčeka. Alebo postačí malá sklenená fľaša, ktorá pohodlne vojde do pohára či drevená palička. Pracujte pri tom dôsledne. Kapusta musí byť natlačená čo najviac bez zbytočných vzduchových komôrok.

Od okraja pohára nechajte cca 2 cm miesta – kapusta počas kvasenia zväčší svoj objem.

Potom už stačí poháre uzavrieť vekom pomocou zaváracej hlavy. Nepoužívajte veká so závitom.


kyslá kapustaTakto naplnené poháre položte na plech na pečenie, alebo na tanieriky kvôli zachytávaniu vytlačenej šťavy a nechajte v izbovej teplote cca 20°C. Proces kvasenia začne takmer okamžite. Zaujímavé je, že hoci kapusta počas kvasenia expanduje a v pohári vzniká dosť veľký tlak, sklo nepraskne. Vydujú sa len veká na pohároch a začnú „odfukovať“ prebytočný vzduch. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá, že sú viečka uzavreté na pevno, oxid uhličitý si aj tak nájde cestu von, no kyslík z okolitého ovzdušia sa dnu nedostane. Pokiaľ sú veká vyduté, kvasenie stále pokračuje a do podložených tanierikov odkvapkáva šťava. Približne po dvoch týždňoch viečka spľasknú a je hotovo.

Veká môžeme nahradiť potravinárskou fóliou a gumičkou. Aj pri tejto variante vzniká v pohári pretlak, ktorý vypustí oxid uhličitý, no zabráni nasávaniu kyslíka. Dôležité je, aby počas kvasenia (a tiež potom) nebola kapusta vystavená svetlu – to totiž odoberá vitamín C, preto je potrebné prikryť poháre utierkou, alebo skladovať v tme.

Čo dodať na záver? Kapusta by mala po správnosti dozrievať ešte pár týždňov v chlade, aby sa naštiepala celulóza a kapusta zmäkla. No väčšina domácich „zaváračov kapusty“ vám potvrdí, že nevydržia a kapustu otvoria oveľa oveľa skôr. A to je dobre. Pretože chutí ozaj božsky.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Hlúbová zelenina vám posilní imunitu

Cibuľa s medom

Ďalšie zaujímavé články na tému Zelenina

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: foodrepublic.com , germanfood.about.com
 

 
 

 
1.JPG

Na hydroizolácii sa neoplatí šetriť


Pokiaľ chcete, aby si vaša stavba, spoločne s jej jednotlivými časťami, zachovala svoju kvalitu aj dlhé roky po dokončení, rozhodne by ste nemali podceniť proces hydroizolácie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Princíp údenia v udiarni


Pomalým horením niektorých druhov dreva vzniká dym so stovkami látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú bielkoviny v mäse a v ostatných potravinách a tým spomaľujú ich rozklad.


 
01.jpg

Odvar z bobkového listu na chudnutie aj prečistenie organizmu


Už naši pradávni predkovia vedeli, že bobkový list zlepšuje trávenie. V spojitosti s prípravou strukovín ho Slováci oddávna pridávali do fazuľovej polievky, pretože vedeli, že bude zmierňovať nadúvanie, typické po konzumácii strukovín...


 
obr.jpg

Správny komín je motorom krbových kachlí


Toto často spomínané heslo má svoje hlboké a logické opodstatnenie. Samotný komín musí mať svoj vlastný ťah, ktorým spôsobuje cirkuláciu vzduchu smerom z miestnosti hore do voľného priestoru.


 
01.jpg

Ako úspešne pestovať cykas


Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru pre korene.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 19.11.2018

meniny má: Alžbeta

podrobný kalendár

25254719

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Alžbeta | Pondelok 19.11.2018 |
ÚvodÚvodná stránka