Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Domáca púpavová masť: príprava a použitie

 

Domáca púpavová masť: príprava a použitiePúpavu isto nemusíme predstavovať. Používa sa najmä vnútorne, hoci skvelo pomáha aj zvonka. Ak máte dostatok čerstvých kvetov a neviete si rady, ako ich spracovať, môžeme Vám ponúknuť recept na púpavovú masť.

Čo potrebujeme

  • 1 - 2 hrste čerstvých kvetov púpavy
  • Olivový alebo iný (najlepšie za studena lisovaný) rastlinný olej (napr. kokosový, mandľový, a pod.)
  • Včelí vosk
  • Uzatvárateľnú dózu či pohár
     

Púpavová masť pôsobí proti bolestiam svalov, bolestiam a zápalom kĺbov a na popraskanú a suchú pokožku, využijete ju aj na popraskané päty a ruky, vyrážky či hmyzie štípance. Pre výrobu púpavovej masti je najprv potrebné pripraviť púpavový olej. Prvý postup prípravy púpavového oleja, ktorý vám predstavíme, je časovo náročnejší. Kvety púpavy nechajte do druhého dňa zaschnúť a zbaviť sa prípadného hmyzu. Potom ich vložte do uzatvárateľného pohára a zalejte ich rastlinným olejom. Pohár nechajte stáť na slnečnom mieste zhruba 5 týždňov. Pravidelne obsah pretrepte. Nakoniec olej preceďte cez plátno a môžete ho použiť na výrobu masti alebo ho ihneď využiť na potieranie popraskanej pokožky. Masť sa vyrába jednoducho. Olej mierne zahrejeme a rozpustíme v ňom za stáleho miešania asi lyžicu včelieho vosku.

Druhý spôsob je nasledujúci: Púpavy opäť necháme zavädnúť, vložíme ich do hrnca, zalejeme rastlinným olejom a potom všetko vo vodnom kúpeli necháme prebublávať aspoň 5 hodín. Púpavový olej následne zohrejeme a rozpustíme v ňom za stáleho miešania asi lyžicu včelieho vosku . Masť precedíme do čistej dózy či téglika a necháme ju stuhnúť. Môžeme ju ihneď používať.
 

Ďalšie tipy na využitie

  • Púpavovú masť využijete i na namáhané svaly po práci či športe
  • Púpavu môžete kombinovať napríklad s arnikou, nechtíkom alebo inými bylinkami podľa požadovaných zdravotných účinkov.
  • Do masti môžete pridať tiež bambucké či kakaové maslo.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Jednoduchý domáci balzam na pery

Domáca prírodná riasenka

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Vlasy a pokožka

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: medicynanaroda.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Schody do domu


Estetická stránka vonkajšieho schodiska je jedna vec, praktická stránka druhá. Podstatné je aj určenie správneho miesta pre jeho stavbu, pretože ho môže ovplyvniť tak členitosť ako aj sklon terénu.


 
broko.jpg

Brokolicou proti stresu


Je bohatá na vitamín C a vitamíny skupiny B a beta-karotén. Z minerálov sú hojne zastúpené draslík, horčík a železo. A samozrejme vláknina. A my vám prinášame i zopár receptov na jej chutnú prípravu.


 
obr.jpg

Chodník okolo domu: podklad a materiály


Predpokladom dobrého riešenia spevnenej plochy je skladba a príprava podkladu.


 
01.jpg

Domáca púpavová masť: príprava a použitie


Púpavu isto nemusíme predstavovať. Používa sa najmä vnútorne, hoci skvelo pomáha aj zvonka. Ak máte dostatok čerstvých kvetov a neviete si rady, ako ich spracovať, môžeme Vám ponúknuť recept na púpavovú masť.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

podrobný kalendár

26279683

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vojtech | Utorok 23.4.2019 |
ÚvodÚvodná stránka