banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet

 

Kto by nepoznal drevené palety? Väčšina z nás si ich spája s prepravou tovarov, kde slúžia, ako pevná podložka prakticky pod všetko. Od potravín po stavebné materiály. Vo väčšine prípadov sa niekoľkokrát použijú pre transport a potom sa vyradia, opravia, či skončia vo výkupe. Dnes máme pre vás pár tipov na ich netradičné využitie. Tento príspevok je určený zručným domácim majstrom so srdcom záhradníka. A to doslova. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame inšpirácie na zaujímavé recyklovanie paliet pri vytváraní vašej záhrady snov.

Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet

 

Záhradný pracovný stolík

Existuje mnoho spôsobov kreatívneho recyklovania paliet. Vždy však má tento proces základ v stolárstve. Niekedy sa základné palety vôbec nemusia rozoberať, no v mnohých prípadoch áno. Rozoberať, píliť, povrchovo upravovať – to sú práce pre domáceho kutila, ktorý tým poteší seba, svoju polovičku a navyše dá svojej záhrade neopakovateľné čaro. Použité palety sa dnes dajú zohnať mnohými spôsobmi. Buď priamo v obchodno – stavebných skladoch, vo výkupoch, na internete a podobne. Nestoja horibilnú sumu a dokonca sa dajú získať zadarmo od človeka, pre ktorého je ich ďalšia preprava nerentabilná a má ich len tak pohodené v kúte.

Existuje niekoľko druhov paliet, preto je dôležité, aby sme si vybrali najvhodnejší typ pre naše tvorenie. Na niečo sa hodia palety s väčším počtom pozdĺžnych drevených lamiel, na iné postačia tie, ktoré sa používajú na ťažké materiály (s tromi, štyrmi pevnými lamelami. Stolárske pracovné postupy pri prácach s drevenými paletami sú si veľmi podobné. Aby sme vám ukázali čo a ako, ponúkame vám fotonávod na výrobu záhradného pracovného stolíka.


Čo budeme potrebovať?

- dve drevené palety
- kladivo
- páčidlo
- stolársky meter
- pravítko s uholníkom
- ceruzku
- elektrickú ručnú pílku (alebo klasickú pílku na drevo či stolnú okružnú pílu))
- vŕtačku s vrtákmi do dreva
- skrutky do dreva
- lepidlo na drevo (nemusí byť)
- brúsny papier
- moridlo, farbu na drevo, lak na drevo
 

Palety je potrebné rozmontovať. Môžeme tak urobiť pomocou kladiva a malej sekery. Dôležité je, aby nedošlo k poškodeniu koncov pozdĺžnych drevených lamiel palety a ostatných dosiek. Klince vyťahujeme pomocou páčidla a keďže v ďalších krokoch ich nebudeme potrebovať, zahodíme ich do odpadu. Po rozobratí si zmeriame šírku a dĺžku dosák, ktoré sme získali. Tieto rozmery nám budú určovať budúcu dĺžku, šírku a výšku stolíka. Podľa dĺžky si uložíme dosky z palety a zapíšeme si ich počet. Na papier si nakreslíme približný návrh a rozmery nášho budúceho stolíka a skontrolujeme, či máme dostatok drevnej hmoty na celé dielo. V niektorých prípadoch budeme musieť odrezať poškodené (naštiepené) časti palety. Pomocou dreva zo základne palety získame rezivo pre nohy stola. Ak máme paletu s tenkými doskami, bude vhodné použiť na nohy po dve spojené laty základne.

 

Nábytok z paliet

 

Výhodou je, že pri spojení dvoch dosiek môžeme rovno urobiť takzvané pracovné zárezy, ktoré zaručia, že jednotlivé konštrukčné prvky zapadnú do seba a budú pevne uložené. Jednotlivé časti základne záhradného stolíka pevne spojíme vhodnými skrutkami do dreva . Na obrázku vidíte konfiguráciu tvaru „h“ . Potrebujeme dva identické kusy, ktoré budú slúžiť na stabilnú základňu stolíka.
 

Pracovný postup I.- zárezyNič nám teraz nebráni spojiť pomocou dosák pravú a ľavú stranu základne a vytvoriť tak základný rám. Kvôli pevnosti pridáme dosky aj z vnútornej strany nôh a dôkladne ich spojíme s nohami pomocou skrutiek do dreva. V odrezkoch určite nájdeme malé kúsky dreva, z ktorých napílime spevňovacie časti do každého rohu stolíka v mieste, kde sa noha stretáva s bočnými latkami. Po prikrútení týchto spevňovacích kusov môžeme nainštalovať tabuľu stolíka z lamelových (vrchných) dosiek palety.

 


V týchto chvíľach je už pekne vidno, ako bude celé dielo vyzerať. Prerátame si laty, ktoré nám zostali a môžeme prejsť k dokončovacím prácam. Môžeme vytvoriť podpery na spodnej časti nôh tak, že približne 7 centimetrov nad základňou prikrútime o nohy dve pozdĺžne dosky. Na ne nainštalujeme laty, ktoré vytvoria pevnú tabuľu. Spevnenie vrchnej časti zadných nôh bude zároveň slúžiť, ako vrchná časť zadných „opierok“, čiže dosák, slúžiacich na zavesenie rôznych predmetov a záhradníckych potrieb. Tieto dosky prikrúcame zo zadnej strany nôh a nechávame medzi nimi veľkorysé medzery. To, či sú v rovine, skontrolujeme pomocou vodováhy.

 

Nábytok z paliet

 

Pracovný postup 3
 

 

Ideme do finále. Aby sa nám v budúcnosti náš pracovný stolík nekýval zo strany na stranu, vyrežeme dve, alebo štyri drevené podpery so sklonom 45°, predvŕtame si diery na ich uchytenie a nainštalujeme ich do rohov stolíka tak, ako vidíme na obrázku. Dôležité je, aby boli v prednej časti , nič však nepokazíte, ak ich uchytíte aj v priestore zadných nôh. Zostáva nám už len prebrúsiť stolík pomocou brúsneho papiera. Tí zručnejší môžu použiť aj elektrické brúsky na drevo. Po prebrúsení povrchu ešte raz vizuálne skontrolujeme stolík, prípadne odstránime drobné chyby. Posledným procesom je morenie, farbenie a lakovanie. Vyberáme si farby prírody, alebo moridlá určené k zvýrazneniu kresby dreva.

 

Nábytok z paliet 

 

Voilá – záhradný pracovný stolík je hotový. Môžeme ho doplniť háčikmi a vešiačikmi na zavesenie záhradného náradia. Stolík je neoceniteľným pomocníkom pri presádzaní rastlín, kvetov a činnostiach spojených s vašou záhradou. Zároveň slúži na odkladanie pomocníkov pri pestovaní, nádob a črepníkov. Možností je naozaj veľa.

Pracovný stolík
 

 

Inšpirácie pre vás

 
Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet   b.jpg

 Drevená záhradná hojdačka z dvoch paliet

 

 Drevené kreslo na oddych
 Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet
 Zelený kútik  Plot z palety – skvelá možnosť, ako esteticky„ukryť“ napríklad popolnicu
Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet
 Záhradné posedenie  Mini záhrada
g.jpg h.jpg
 Keď si neviete rady, kam s vecami, náradím, drevom, skalničkami.....  Záhradná lavica
 i.jpg j.jpg
 Na pestovanie priesad  Farebná „zelená“ stena
k.jpg l.jpg
 Stojan na kvetináče  Nástenný organizér
   
   

 Zvislá záhradka

 Zvislý záhon

 

To najlepšie na koniec


Verili by ste, že z paliet sa dá postaviť záhradný domček nielen na odkladanie náradia, ale aj na oddych po práci? Je to síce práca pre veľmi zručného domáceho majstra, ktorý vie tvoriť aj na technických výkresoch a zároveň má kreatívneho ducha. Domčeky na obrázkoch sú dokonca zateplené (Paleta sa rozoberie, vloží sa do nej tabuľa polystyrénu a opäť sa zloží. Ako tepelná izolácia sa však môžu použiť aj iné materiály, napr. bloky zo slamy a podobne). Po poskladaní a vzájomnom pospájaní paliet vzniknú takéto krásne záhradné domčeky:

 

Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet

 

 Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet  Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet
 d.jpg Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet Mohlo by vás tiež zaujať:

Netušené možnosti využitia pracovných nástrojov

Vyrobte si jednoduchý zberač ovocia z plastovej fľaše (postup krok za krokom)

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Domáci majster

 


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: bhg.com, howstuffworks.com, dishfunctionaldesigns.com, designsponge.com, doityourself.com, inspirationgreen.com, fastcodesign.com, 1001pallets.com, diz-cafe.com
(i.n.)


 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

27732329

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Eugénia | Streda 18.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka