Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Fantastické záhradné doplnky z drevených paliet

drevené paletyKto by nepoznal drevené palety? Väčšina z nás si ich spája s prepravou tovarov, kde slúžia, ako pevná podložka prakticky pod všetko. Od potravín po stavebné materiály. Vo väčšine prípadov sa niekoľkokrát použijú pre transport a potom sa vyradia, opravia, či skončia vo výkupe. Dnes máme pre vás pár tipov na ich netradičné využitie. Tento príspevok je určený zručným domácim majstrom so srdcom záhradníka. A to doslova. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame inšpirácie na zaujímavé recyklovanie paliet pri vytváraní vašej záhrady snov.


Záhradný pracovný stolík


Existuje mnoho spôsobov kreatívneho recyklovania paliet. Vždy však má tento proces základ v stolárstve. Niekedy sa základné palety vôbec nemusia rozoberať, no v mnohých prípadoch áno. Rozoberať, píliť, povrchovo upravovať – to sú práce pre domáceho kutila, ktorý tým poteší seba, svoju polovičku a navyše dá svojej záhrade neopakovateľné čaro. Použité palety sa dnes dajú zohnať mnohými spôsobmi. Buď priamo v obchodno – stavebných skladoch, vo výkupoch, na internete a podobne. Nestoja horibilnú sumu a dokonca sa dajú získať zadarmo od človeka, pre ktorého je ich ďalšia preprava nerentabilná a má ich len tak pohodené v kúte.

Existuje niekoľko druhov paliet, preto je dôležité, aby sme si vybrali najvhodnejší typ pre naše tvorenie. Na niečo sa hodia palety s väčším počtom pozdĺžnych drevených lamiel, na iné postačia tie, ktoré sa používajú na ťažké materiály (s tromi, štyrmi pevnými lamelami. Stolárske pracovné postupy pri prácach s drevenými paletami sú si veľmi podobné. Aby sme vám ukázali čo a ako, ponúkame vám fotonávod na výrobu záhradného pracovného stolíka.


Čo budeme potrebovať?

- dve drevené palety
- kladivo
- páčidlo
- stolársky meter
- pravítko s uholníkom
- ceruzku
- elektrickú ručnú pílku (alebo klasickú pílku na drevo či stolnú okružnú pílu))
- vŕtačku s vrtákmi do dreva
- skrutky do dreva
- lepidlo na drevo (nemusí byť)
- brúsny papier
- moridlo, farbu na drevo, lak na drevo
 

Palety je potrebné rozmontovať. Môžeme tak urobiť pomocou kladiva a malej sekery. Dôležité je, aby nedošlo k poškodeniu koncov pozdĺžnych drevených lamiel palety a ostatných dosiek. Klince vyťahujeme pomocou páčidla a keďže v ďalších krokoch ich nebudeme potrebovať, zahodíme ich do odpadu. Po rozobratí si zmeriame šírku a dĺžku dosák, ktoré sme získali. Tieto rozmery nám budú určovať budúcu dĺžku, šírku a výšku stolíka. Podľa dĺžky si uložíme dosky z palety a zapíšeme si ich počet. Na papier si nakreslíme približný návrh a rozmery nášho budúceho stolíka a skontrolujeme, či máme dostatok drevnej hmoty na celé dielo. V niektorých prípadoch budeme musieť odrezať poškodené (naštiepené) časti palety. Pomocou dreva zo základne palety získame rezivo pre nohy stola. Ak máme paletu s tenkými doskami, bude vhodné použiť na nohy po dve spojené laty základne.

 

Pracovný postup I.- zárezy


Výhodou je, že pri spojení dvoch dosiek môžeme rovno urobiť takzvané pracovné zárezy, ktoré zaručia, že jednotlivé konštrukčné prvky zapadnú do seba a budú pevne uložené. Jednotlivé časti základne záhradného stolíka pevne spojíme vhodnými skrutkami do dreva . Na obrázku vidíte konfiguráciu tvaru „h“ . Potrebujeme dva identické kusy, ktoré budú slúžiť na stabilnú základňu stolíka.
 

Pracovný postup I.- zárezyNič nám teraz nebráni spojiť pomocou dosák pravú a ľavú stranu základne a vytvoriť tak základný rám. Kvôli pevnosti pridáme dosky aj z vnútornej strany nôh a dôkladne ich spojíme s nohami pomocou skrutiek do dreva. V odrezkoch určite nájdeme malé kúsky dreva, z ktorých napílime spevňovacie časti do každého rohu stolíka v mieste, kde sa noha stretáva s bočnými latkami. Po prikrútení týchto spevňovacích kusov môžeme nainštalovať tabuľu stolíka z lamelových (vrchných) dosiek palety.

 

 

Pracovný postup 2


V týchto chvíľach je už pekne vidno, ako bude celé dielo vyzerať. Prerátame si laty, ktoré nám zostali a môžeme prejsť k dokončovacím prácam. Môžeme vytvoriť podpery na spodnej časti nôh tak, že približne 7 centimetrov nad základňou prikrútime o nohy dve pozdĺžne dosky. Na ne nainštalujeme laty, ktoré vytvoria pevnú tabuľu. Spevnenie vrchnej časti zadných nôh bude zároveň slúžiť, ako vrchná časť zadných „opierok“, čiže dosák, slúžiacich na zavesenie rôznych predmetov a záhradníckych potrieb. Tieto dosky prikrúcame zo zadnej strany nôh a nechávame medzi nimi veľkorysé medzery. To, či sú v rovine, skontrolujeme pomocou vodováhy.

 

Pracovný postup 3
 

Ideme do finále. Aby sa nám v budúcnosti náš pracovný stolík nekýval zo strany na stranu, vyrežeme dve, alebo štyri drevené podpery so sklonom 45°, predvŕtame si diery na ich uchytenie a nainštalujeme ich do rohov stolíka tak, ako vidíme na obrázku. Dôležité je, aby boli v prednej časti , nič však nepokazíte, ak ich uchytíte aj v priestore zadných nôh. Zostáva nám už len prebrúsiť stolík pomocou brúsneho papiera. Tí zručnejší môžu použiť aj elektrické brúsky na drevo. Po prebrúsení povrchu ešte raz vizuálne skontrolujeme stolík, prípadne odstránime drobné chyby. Posledným procesom je morenie, farbenie a lakovanie. Vyberáme si farby prírody, alebo moridlá určené k zvýrazneniu kresby dreva.

 

Pracovný postup 4 Voilá – záhradný pracovný stolík je hotový. Môžeme ho doplniť háčikmi a vešiačikmi na zavesenie záhradného náradia. Stolík je neoceniteľným pomocníkom pri presádzaní rastlín, kvetov a činnostiach spojených s vašou záhradou. Zároveň slúži na odkladanie pomocníkov pri pestovaní, nádob a črepníkov. Možností je naozaj veľa.

Pracovný stolík
 

Inšpirácie pre vás

 

 

 Drevená záhradná hojdačka z dvoch paliet    Drevené kreslo na oddych
 Drevená záhradná hojdačka z dvoch paliet Drevené kreslo na oddych
 Zelený kútik  Plot z palety
 Zelený kútik Plot z palety – skvelá možnosť, ako esteticky„ukryť“ napríklad popolnicu
 Záhradné posedenie Mini záhrada
 Záhradné posedenie Mini záhrada
 Odkladací pult Záhradná lavica
 Keď si neviete rady, kam s vecami, náradím, drevom, skalničkami..... Záhradná lavica
 Na pestovanie priesad Farebná „zelená“ stena
 Na pestovanie priesad Farebná „zelená“ stena
 Farebná „zelená“ stena Nástenný organizér
 Stojan na kvetináče Nástenný organizér
  
  

 Zvislá záhradka

 Zvislý záhon

 

 

To najlepšie na koniec


Verili by ste, že z paliet sa dá postaviť záhradný domček nielen na odkladanie náradia, ale aj na oddych po práci? Je to síce práca pre veľmi zručného domáceho majstra, ktorý vie tvoriť aj na technických výkresoch a zároveň má kreatívneho ducha. Domčeky na obrázkoch sú dokonca zateplené (Paleta sa rozoberie, vloží sa do nej tabuľa polystyrénu a opäť sa zloží. Ako tepelná izolácia sa však môžu použiť aj iné materiály, napr. bloky zo slamy a podobne). Po poskladaní a vzájomnom pospájaní paliet vzniknú takéto krásne záhradné domčeky:

Záhradný dom z paliet 1 

 Záhradný dom z paliet 2 Záhradný dom z paliet 3
 Záhradný dom z paliet, interiér Záhradný dom z paliet
 

Foto: bhg.com, howstuffworks.com, dishfunctionaldesigns.com, designsponge.com , doityourself.com , inspirationgreen.com, fastcodesign.com , 1001pallets.com
(i.n.) 


 
obr.jpg

Kurz spracovania vlny

3-dňový kurz spracovania vlny. Naučíte sa v ňom spriadať na kolovrátku, plstiť a zhotoviť ručné výrobky z vlny pre Plstenie vlnykrásu, radosť aj úžitok.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
rovina.jpg

Netušené možnosti využitia pracovných nástrojov


Zruční domáci kutilovia vedia, ako si pomôcť bežným pracovným náradím pri činnosti, ktorá je často krát na míle vzdialená účelu týchto nástrojov. Pre vás ostatných máme niekoľko zaujímavých tipov.


 
obr.jpg

Prečo práve kontajnerové domy?

Stále populárnejším konštrukčným prvkom sa v celosvetovom meradle stávajú prepravné kontajnery. Kovové boxy, ktorých pôvodná funkciou bola ochrana a poskytnutie úložného priestoru pre rozličné materiály a suroviny, sú v stále hojnejšom počte...


 
b.jpg

Pevné kotvenie plota pomocou zemných skrutiek


Predpokladom spoľahlivého oplotenia sú dobre ukotvené stĺpiky, ktoré sa používajú v rôznych typoch v závislosti od druhu plota. Výhodné riešenie je kotvenie záhradných stavieb (vrátane plotových stĺpikov) v zemných skrutkách.


 
01.jpg

Liečivé účinky droždia

Droždie v podstate nie je nič iné, ako zlisované pivné kvasinky s prímesou múky, nemá príliš obľúbenú chuť a používame ho na to, aby nám krásne vykyslo cesto. Droždie však oddávna patrilo k liečiteľskej výbave obyčajných ľudí, ...


 

Placky z chleba

Do mlieka namočte chlieb, po určitej dobe rukou rozmrvte, aby ste dosi ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 22.2.2018

meniny má: Etela

podrobný kalendár

23098179

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Etela | Štvrtok 22.2.2018 |
ÚvodÚvodná stránka