Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Hríby ako liek

 

Hríby ako liekEšte pred desiatimi - pätnástimi rokmi sa všeobecne tradovalo, že huby sú vlastne len pochutina bez akejkoľvek výživnej a liečivej hodnoty. Ale vďaka rastúcej popularite hlivy ustricovej alebo ázijských húb tento názor pomaly mizne, aj keď blahodarné účinky väčšina ľudí pripisuje hlavne exotike. V skutočnosti aj naše huby sú zo zdravotného hľadiska vskutku zaujímavé. Navyše to nie je nejaký novodobý objav, ich vlastnosti poznali už naše prababičky. Len tieto znalosti vďaka nástupu modernej medicíny postupne vymizli zo všeobecného povedomia. Dobrá rada vám dnes predstaví liečivých šampiónov zo slovenských hôr a lesov - hríby z ktorých sa dá vyrobiť tinktúra alebo olej, prípadne z nich možno urobiť obklady. Sem patria hlavne tieto: hríb smrekový, dubový, osikový, sosnový. No v podstate možno využiť všetky jedlé hríby, ktoré sa dajú sušiť a v prípade oleja aj masliaky.

Čo liečia

Tinktúra sa tradične podávala ako liek proti kôrnateniu tepien, pri dýchavičnosti a tiež na celkové posilnenie organizmu a pre urýchlenie rekonvalescencie. Dávkovanie bolo päť až desať kvapiek denne rozmiešaných v pohári vody alebo domáceho mlieka. Lyžica oleja sa zas podávala pri zápche, problémoch s tráviacim systémom a tiež ako liek na hemoroidy. Hríb smrekový sa využíval aj v čerstvej alebo sušenej podobe na prípravu rôznych obkladov používaných na ošetrenie zle sa hodiacich rán, vredov a tiež na obareniny i omrzliny. Rovnako tak sa využívali dubáky, ktoré sú s hríbom smrekovým v „príbuzenskom vzťahu“. Hríby sa pomliaždili alebo rozdrvili na prášok, zaliali trochou vriaceho mlieka, nechali pár minút vychladnúť a ešte teplá kašička sa prikladala na ošetrované miesto. K rovnakým účelom sa odporúčala aj tinktúra alebo olej nakvapkaný na nejaký látkový obväz.

Olej

Pohár naplníme do polovice očistenými a nečervivými klobúkmi hríbov. Zalejeme ju do plna ľanovým olejom (možno ho nahradiť slnečnicovým - výsledný liek bude síce trochu menej účinný, ale za to bude mať dlhšiu trvanlivosť). Odložíme do tmy a do tepla. Denne jemne pretrepeme. Po uplynutí dvoch týždňov hotový hríbový olej precedíme, prelejeme do tmavej fľaše a uskladníme na nejaké chladnejšie miesto bez priameho svetla (ale nie do chladničky). Ak pripravujeme hríbový olej zo sušených húb, pohár plníme len do pätiny.

Tinktúra

Približne dve hrste sušených hríbov rozdrvíme v mažiari na prášok a alebo ich pomelieme. Nasypeme do pohára a zalejeme pol litrom štyridsať percentného konzumného liehu (možno použiť aj inú, rovnako silnú, čistú bezfarebnú pálenku). Pohár uzavrieme a odložíme na chladné a tmavé miesto. Po troch týždňoch všetko dvakrát precedíme cez plátenko či preloženú gázu a hotovú tinktúru prelejeme do sklenenej fľaše a uzavrieme. Uskladňujeme ju podobne ako olej.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Kokosový olej – vaša voňavá lekárnička, kozmetický kufrík aj dobíjač energie

Kyslá kapusta ako superliek

Ďalšie zaujímavé články, rady, návody a tipy na tému Potraviny


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: fakty.ictv.ua
Autor: Ivan Nôta

 


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Konštrukcie a stavba zimných záhrad


Hoci by sa dalo predpokladať, že najstarším materiálom používaným na stavbu zimných záhrad, do ktorých sú osadzované sklené steny, je drevo.


 
01.jpg

Má vaša mačka pri cestovaní v aute stres? Pripravte ju na to


S príchodom jari, môžu nastať problémy pri presune napr. na chalupu, pretože mačky znášajú cestovanie o dosť horšie ako psy. Ako zabrániť stresu štvornohého miláčika z pobytu v idúcom aute? Máme niekoľko rád, ktoré fungujú.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 23.2. raz mesačne.


 
obr.jpg

Konštrukcie drevostavieb


Pod pojmom drevostavba sa dnes stretávajme s rozdielnymi typmi domov – od zrubov so stenami z masívneho dreva, ktoré čerpajú aj z našich tradícií, až po ľahké konštrukcie so skrytými, pomerne subtílnymi drevenými prvkami, ktoré majú svoje korene v Sp


 
02.jpg

Bobkový list ako ho nepoznáte


Možno to bude znieť prekvapivo, ale odvar z bobkového listu zbystruje pamäť, prehlbuje myslenie a sústredenie a nastoľuje pokojný spánok. To všetko získate z niekoľkých nenápadných lístkov, ktoré ste až doteraz považovali len za korenie.


 

Pečené kurča s jemnou plnkou

Kurča poriadne umyte aj z vnútra, posoľte zo všetkých strán aj vo vnút ...

dnes je: 20.2.2019

meniny má: Lívia

podrobný kalendár

25830564

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Lívia | Streda 20.2.2019 |
ÚvodÚvodná stránka