Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Hríby ako liek

 

Hríby ako liekEšte pred desiatimi - pätnástimi rokmi sa všeobecne tradovalo, že huby sú vlastne len pochutina bez akejkoľvek výživnej a liečivej hodnoty. Ale vďaka rastúcej popularite hlivy ustricovej alebo ázijských húb tento názor pomaly mizne, aj keď blahodarné účinky väčšina ľudí pripisuje hlavne exotike. V skutočnosti aj naše huby sú zo zdravotného hľadiska vskutku zaujímavé. Navyše to nie je nejaký novodobý objav, ich vlastnosti poznali už naše prababičky. Len tieto znalosti vďaka nástupu modernej medicíny postupne vymizli zo všeobecného povedomia. Dobrá rada vám dnes predstaví liečivých šampiónov zo slovenských hôr a lesov - hríby z ktorých sa dá vyrobiť tinktúra alebo olej, prípadne z nich možno urobiť obklady. Sem patria hlavne tieto: hríb smrekový, dubový, osikový, sosnový. No v podstate možno využiť všetky jedlé hríby, ktoré sa dajú sušiť a v prípade oleja aj masliaky.

Čo liečia

Tinktúra sa tradične podávala ako liek proti kôrnateniu tepien, pri dýchavičnosti a tiež na celkové posilnenie organizmu a pre urýchlenie rekonvalescencie. Dávkovanie bolo päť až desať kvapiek denne rozmiešaných v pohári vody alebo domáceho mlieka. Lyžica oleja sa zas podávala pri zápche, problémoch s tráviacim systémom a tiež ako liek na hemoroidy. Hríb smrekový sa využíval aj v čerstvej alebo sušenej podobe na prípravu rôznych obkladov používaných na ošetrenie zle sa hodiacich rán, vredov a tiež na obareniny i omrzliny. Rovnako tak sa využívali dubáky, ktoré sú s hríbom smrekovým v „príbuzenskom vzťahu“. Hríby sa pomliaždili alebo rozdrvili na prášok, zaliali trochou vriaceho mlieka, nechali pár minút vychladnúť a ešte teplá kašička sa prikladala na ošetrované miesto. K rovnakým účelom sa odporúčala aj tinktúra alebo olej nakvapkaný na nejaký látkový obväz.

Olej

Pohár naplníme do polovice očistenými a nečervivými klobúkmi hríbov. Zalejeme ju do plna ľanovým olejom (možno ho nahradiť slnečnicovým - výsledný liek bude síce trochu menej účinný, ale za to bude mať dlhšiu trvanlivosť). Odložíme do tmy a do tepla. Denne jemne pretrepeme. Po uplynutí dvoch týždňov hotový hríbový olej precedíme, prelejeme do tmavej fľaše a uskladníme na nejaké chladnejšie miesto bez priameho svetla (ale nie do chladničky). Ak pripravujeme hríbový olej zo sušených húb, pohár plníme len do pätiny.

Tinktúra

Približne dve hrste sušených hríbov rozdrvíme v mažiari na prášok a alebo ich pomelieme. Nasypeme do pohára a zalejeme pol litrom štyridsať percentného konzumného liehu (možno použiť aj inú, rovnako silnú, čistú bezfarebnú pálenku). Pohár uzavrieme a odložíme na chladné a tmavé miesto. Po troch týždňoch všetko dvakrát precedíme cez plátenko či preloženú gázu a hotovú tinktúru prelejeme do sklenenej fľaše a uzavrieme. Uskladňujeme ju podobne ako olej.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Kokosový olej – vaša voňavá lekárnička, kozmetický kufrík aj dobíjač energie

Kyslá kapusta ako superliek

Ďalšie zaujímavé články, rady, návody a tipy na tému Potraviny


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: fakty.ictv.ua
Autor: Ivan Nôta

 


 
1.JPG

Na hydroizolácii sa neoplatí šetriť


Pokiaľ chcete, aby si vaša stavba, spoločne s jej jednotlivými časťami, zachovala svoju kvalitu aj dlhé roky po dokončení, rozhodne by ste nemali podceniť proces hydroizolácie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Princíp údenia v udiarni


Pomalým horením niektorých druhov dreva vzniká dym so stovkami látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú bielkoviny v mäse a v ostatných potravinách a tým spomaľujú ich rozklad.


 
01.jpg

Odvar z bobkového listu na chudnutie aj prečistenie organizmu


Už naši pradávni predkovia vedeli, že bobkový list zlepšuje trávenie. V spojitosti s prípravou strukovín ho Slováci oddávna pridávali do fazuľovej polievky, pretože vedeli, že bude zmierňovať nadúvanie, typické po konzumácii strukovín...


 
obr.jpg

Správny komín je motorom krbových kachlí


Toto často spomínané heslo má svoje hlboké a logické opodstatnenie. Samotný komín musí mať svoj vlastný ťah, ktorým spôsobuje cirkuláciu vzduchu smerom z miestnosti hore do voľného priestoru.


 
01.jpg

Ako úspešne pestovať cykas


Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru pre korene.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 19.11.2018

meniny má: Alžbeta

podrobný kalendár

25254466

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Alžbeta | Pondelok 19.11.2018 |
ÚvodÚvodná stránka