banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Izbové kvety na jeseň

 

Experti za najväčší problém izbových rastlín v jeseni a zime spôsobuje nedostatok svetla.

Typickým znakom pre nedostatočný prístup svetla je žltnutie a opadávanie listov. Počas dňa nesťahujte rolety a žalúzie a snažte sa otvoriť závesy naširoko ako sa dá. Kvety uložte čo najbližšie k oknám a snažte sa im nájsť miesto v miestnostiach situovaných na juh.

Nemalé problémy spôsobuje rastlinám aj kúrenie a príliš vysoká teplota v miestnosti.

V tomto prípade sa vyhýbajte miestam priamo nad vykurovacími telesami, krby atď.

Ak máte kvety poukladané na parapetnej doske a vykurovacie teleso pod ňou chcete uviesť do činnosti, radšej na to rýchlo zabudnite alebo kvietky preneste na iné miesto. Vyhýbajte sa tak isto aj vetraniu oknom, pri ktorom máte kvietky uskladnené. Nemuseli by výkyvy teploty vzduchu prežiť.

Problém s uložením kvetín v jeseni a zime asi najlepšie vyrieši stojan na kvety.

Ďalším problémom kvetov v zime je plesnenie pôdy, ktoré je typickým znakom pre prílišné prelievanie kvetín a tiež poukazuje na vysoký obsah vápnika vo vode na polievanie.

V tomto prípade treba použiť odstátu vodu z varených zemiakov. Keď sa naučíte polievať týmto spôsobom, dosiahnete menší obsah vápnika v zemi a zároveň jej dodáte potrebné minerály.

Základné pravidlo

Kvetiny na jeseň a v zime nepolievajte v žiadnom prípade tak často, ako v lete.
Izbové kvetiny s hrubším dužinatými listami sú omnoho odolnejšie ako rastlinky so svetlejšími a jemnejšími lístkami a sú poväčšine menej náročné na starostlivosť.

 

Netýkavka

Hmyz

Komáre milujú mokrú zem, preto doporučujeme kvetiny v zime neprelievať. Ak máte napriek tomu s komármi v byte problém, nasypte na zem v kvetináčoch vrstvu drobného štrku. Zabránite tak ukladaniu ďalších komárích vajíčok do zeme.

Vošky

Tam kde je teplo, darí sa im najlepšie. Ešte ich ani nestihnete poriadne premiestniť zo záhrad či terás do izieb, už sú obsypané stovkami nepríjemných maličkých zvieratiek.
Poradíte si s nimi aplikáciou vody s mazľavým mydlom. Pozorne ňou poumývajte celé rastlinku.

Kvety v jeseni prestanú vyzerať tak dobre a zdravo ako na jar či v lete, ale nenechajte sa pomýliť, lebo toto je úplne prirodzený proces. Musia si totiž zvykať na chlad v prechodnom období pred vykurovaním a vzápätí si musia zvykať na vykurovanie, ktoré navyše zapríčiňuje veľké zmeny vo vlhkosti a samozrejme aj prúdení vzduchu.

Niektoré izbové kvetiny nie sú schopné vo vykurovanej miestnosti vôbec prežiť, ak ich nebudeme denne postrekovať. Príkladom je alokázia. Má síce tmavšie a hrubšie listy, napriek tomu však vyžaduje vysokú vlhkosť. V žiadnom prípade ju teda neumiestnite vedľa vykurovacieho telesa. Ak chcete, aby vašej alokázii krásne vyznelo sfarbenie listov, pestujte ju na mieste bez priameho prístupu slnečného svetla.


Nautilocalyx

Je izbová kvetina s krásnymi ohňovo červenými listami a nenápadnými kvietkami. Najlepšie sa jej darí vo východnom okne. Pestuje sa veľmi jednoducho, nevyžaduje žiadnu výnimočnú starostlivosť.

Nautilocalyx


Káva

Mala by sa pestovať skôr v zimných záhradách ako priamo v obývaných miestnostiach. O jej darení sa rozhoduje najmä vlhkosť. Na to aby nám skutočne odovzdala aj plody, potrebuje v zime trošku chladnejšie miesto (15-16 °C), odporúčame napr. menej vykurované schodište.KlerodendronAraucaria heteroptylla  izbová jedlička


Aby nám pekne rástla, mala by stáť na chladnejšom mieste, kde nie je veľké prúdenie vzduchu. Teploty v zime by sa tu mali pohybovať od 10 do 12 °C, vhodné je svetlé schodisko. V lete sa jej dobre darí na vzduchu, nevystavujte ju však priamemu slnečnému žiareniu.

Impatiens - netýkavka

Potrebujú na rozdiel od ostatných izbových kvetín vždy dostatok vlahy, inak však nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ak ju náhodou zabudnete poliať, dokáže sa z toho stavu pomerne rýchlo zataviť.


Impatiens niamniamensis

Izbová kvetina, ktorá zaujme žiariacimi oranžovými kvetmi. Ak rastlinka narastie do výšky, pokojne ju môžete skrátiť a rozmnožiť. Odstrihnete jeden z vrcholov, dajte do pohára s vodou a počkajte, kým sa mu vytvoria korienky. Nová rastlinka vám po zasadení do zeme, bude kvitnúť už o niekoľko mesiacov.
Na tvorbu kvetov však potrebuje konštantnú vlhkosť a pozor, nevystavte ju priamemu slnečnému žiareniu.Klerodendron

Zaujme krásne formovanými bielymi kvetmi, ktorými dokáže kvitnúť niekoľko mesiacov. Pestovať ho môžete celý rok v obývacej izbe. Dobre znesie slnko a tak isto aj tieň.

Patria izbové kvetiny občas na vzduch?

Mnohí odborníci tvrdia, že áno- hlavne kvôli tomu, aby sa stali odolnejšími. Táto rada by sa ale v žiadnom prípade nemala generalizovať, nie každá kvetina totiž znesie slnečné žiarenie a dážď.
 
 
 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Prezimovanie rastlín

Pestujete fuchsie v kvetináči? Pozor na chyby, ináč vaša rastlina môže uhynúť

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: supersadovnik.ru, mygreenspace.nparks.gov.sg, chezmarie.nuxit.net,араукария


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27773010

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka