banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Izbové rastliny, ktoré pohltia toxické látky vo vašej domácnosti

 

phoenix.roebelenii.jpgO liečivých účinkoch rastlín sa toho popísalo už veľa. Málokto však vie, že okrem týchto vlastností môžu niektoré druhy izbových rastlín pohltiť až 90% toxických látok, ktoré musíme v domácnosti dýchať vďaka farbám, lakom, parketám, lepidlám, nábytku z drevotriesky či preglejky, syntetickým vláknam v závesoch, záclonách, ale nezriedka aj vďaka cigaretovému dymu, čistiacim prostriedkom, kozmetike, lakom na vlasy a podobne. Všetko spomínané totiž uvoľňuje látky, negatívne sa podpisujúce na kvalite klímy nášho domova. Vo zvýšenej koncentrácií môžu tieto látky vyvolávať nielen alergické reakcie, ale aj bolesti hlavy, podráždenie slizníc nosov aj očí, dýchacie problémy, únavu, migrénu. Niektoré z toxínov majú dokonca karcinogénne účinky. Predstavíme vám najlepších bojovníkov z rastlinného sveta proti škodlivinám vo vašej domácnosti.

Formaldehyd. Je najčastejšou škodlivou látkou nášho bytu. Nájdeme ho v drevotrieske nábytku, lepidlách na koberce i kobercoch samotných, v záclonách a iných bytových textíliách, ale aj v rôznych izolačných materiáloch. Uvoľňuje sa z kozmetických prípravkov, plynových kotlov aj cigaretového dymu. Na jeho pohlcovanie slúžia mnohé rastliny. Do kuchyne, kde je obvykle málo miesta si môžete umiestniť napríklad chryzantému či kvitnúcu gerberu. Ani jedna z nich síce nie je dlhoveká, kvôli nízkej cene ich však môžete pravidelne obmieňať. Obidve majú tiež vysokú schopnosť pohlcovania benzénu, navyše gerbera prečisťuje trichlóretylénové výpary. Tieto rastliny vám zároveň opticky rozjasnia obydlie. Ak chcete mať v kuchyni dlhotrvajúcu rastlinu, odporúčame pestovať v nej izbový brečtan (Hedera helix), ktorý je nenáročný. V obývačke bude výber jednoduchší kvôli veľkorysejšiemu priestoru. Na formaldehyd sú najlepšie rôzne druhy fikusov a ak máte veľkú plochu, môžete skúsiť ďatlovú palmu (Phoenix roebelenii). Vhodný je tiež filodendrón a dracéna. Naozajstnou superstar na odbúravanie formaldehydu a tiež xylénu, ktorý býva v odmasťovacích prípravkoch a tkaninách je izbové papradie (Nephrolepsis exaltata).

Benzén. Je obsiahnutý v mnohých čistiacich prostriedkoch, plastoch a farbách. Tiež v cigaretovom dyme a rozpúšťadlách či lakoch. Jeho úspešným pohlcovačom je obyčajný zelenec (Chlorophytumcomosum) alebo rovnako nenáročný scindapsus či scindapsus ťahavý(Scindapsus aureus).Tieto rastliny vyriešia tiež problém s oxidom uhličitým, pochádzajúcim z krbov a krbových kachlí.

Amoniak, čpavok. K údržbe dlaždíc, alebo kuchyne sa často používajú prostriedky, ktoré uvoľňujú amoniak. Na boj s ním postačí antúria, musíme jej však zabezpečiť dostatok svetla. V obývačke sa odporúča pestovať Rhapis excelsa – rastlina podobná palme, známa tiež ako Lady Palm.

Trichlóretylén a Xylén. Účinnými nepriateľmi týchto toxínov sú izbové papradia, rododendrón, ďatlová a areková palma, tiež rôzne druhy dracén a azalka indická.

Toxických látok, ktoré nám ovplyvňujú ovzdušie v domácnosti je bohužiaľ stále viac. Ak si kúpime nový koberec, nábytok či napríklad závesy, musíme počítať s tým, že pár týždňov sa nezbavíme „výrobného“ zápachu, s ktorým sú spojené toxické výpary a samozrejme ťažký spánok, bolesti hlavy a podráždenie slizníc. Vhodný výber izbových rastlín a kvetov týmto javom vo veľkej miere zabráni.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vypestujte si doma avokádo

Domáce hnojivá

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izbové kvety

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

(i.n)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772267

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka