banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov

 

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľovVšetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.

 

 

 

 


 

01a.jpgPleseň

Pleseň na rastlinách nemusíme spozorovať len v záhrade ale častokrát aj na izbových. Dokonca aj pôda, v ktorej sa pestujú sa zvykne potiahnuť bielym povlakom. Vtedy je vynikajúcim pomocníkom roztok z vody a sódy. Jednu čajovú lyžičku sódy rozpustíme v litri vody za stáleho miešania. Tekutinu nalejeme do rozprašovača aplikujeme na postihnuté časti rastlín a tiež na povrch substrátu tak, aby sóda veľmi neprenikla ku koreňovému systému rastliny.

Sladučké paradajky

Jedlá sóda prospeje aj paradajkám. Posypte ňou pôdu okolo rastliniek a vďaka sóde by mala byť vaša úroda o poznanie sladšia.

 

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľovAntiprespirant pre kompost

Od založenia vlastného kompostoviska na záhrade nás často odradí zápach, ktorý vzniká rozkladom organických zložiek v ňom. Vtedy stačí posypať povrch kompostu jedlou sódou. Sóda do seba absorbuje kyslosť a pomôže účinne odstrániť zápach.

Indikátor kyslosti pôdy

Ak neviete, aký typ pôdy máte v záhrade, tak s určením toho, či je alebo nie je kyslá vám pomôže sóda. Stačí, ak z nej nasypete trochu na vlhkú pôdu. Ak bude sa budú tvoriť bublinky, tak je vaša pôda kyslá.

Zásaditá zálievka

Máte v obľube pestovanie balkónoviek, akými sú napríklad begónie či muškáty? Pridajte do zálievky trochu sódy bikarbóny.  Práve balkónovky obľubujú zásadité pH v pôde, v ktorej sa pestujú.

Ochrana pred mravcami

Sóda bikarbóna môže byť aj dôležitým spojencom v boji so škodcami. Nasypaná v okolí záhonov výrazne odpudí mravce. Ak so sódou posypete slimáky, tak sa ich zbavíte.


Face-lifting hlinených kvetináčov

Hlinené črepníky sú opäť v móde. Po čase sa však môže stať, že na nich vzniknú nepekné fľaky, alebo sa jednoducho zašpinia. Ak ich vyčistíme pomocou sódy a vody, budú ako znovuzrodené.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

11 zaujímavých spôsobov využitia banánovej šupky

Príprava kachlí a krbov na zimnú sezónu v siedmych krokoch

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Pomocníci v domácnosti


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: 7dach.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

Montážne výhody sudovej sauny


Ich konštrukcia je naozaj jednoduchá a vyžaduje si len základné technické znalosti.


 
1.jpg

Dizajnové hrnčeky na čaj a kávu vlastnými rukami


Biely porcelán je nuda, možno si povzdychnete pri pohľade na porcelánovú súpravu, ktorá vám zostala ukrytá v komore z predošlých čias. Nevyhadzujte ju. Vďaka jednoduchému farebnému postreku vytvoríte i z najobyčajnejšieho riadu dizajnové kúsky.


 
obr.jpg

Ako odvetrať kúpeľňu?


Odvetrávanie miestností, teda aj kúpeľní a WC, možno v zásade rozdeliť na prirodzené a nútené.


 
1.jpg

Zimovanie prenosných rastlín


Ako sa starať o teplomilné, stredozemné či subtropické rastliny od novembra do marca? Vytvorte im podmienky vhodné na ich odpočinok. My vám poradíme ako na to.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Bryndzový koláč

Cesto rozdeľte na polovice. Jednu vyvaľkajte a dajte na plech. Z brynd ...

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

28049173

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Sobota 19.10.2019 |
ÚvodÚvodná stránka