Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiMrazivých nocí pribúda, tak je načase opatriť záhrady, balkóny či okná kŕmidlami. V záplave rôznych známych „stravovacích domčekov“ pre vtáčiky sú momentálne v kurze modely takzvaných jedlých kŕmidiel, pomocou ktorých budete mať rôzne vtáčiky ako na prehliadke. Spevavému vtáctvu tak nielenže pomôžete prežiť zimu, ale tiež sebe pripravíte úžasný vizuálny zážitok.

Jedlé kŕmidlá majú množstvo predností. Jedným z nich je fakt, že sú ekologicky „čisté“. Naučíme vás ako si ich zhotoviť vlastnými rukami.

Obchody síce ponúkajú kopec hotových kŕmidiel a vtáčej potravy, ale dlhé zimné večery si môžete tvorivo a príjemne skrátiť ich domácou výrobou.

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiK najjednoduchším variantom jedlých kŕmidiel patrí ich výroba z vnútorného papierového valčeka z toaletného papiera. Postup je veľmi jednoduchý. Základom je „lepiaca zmes“, ktorú si pripravíme dôkladným premiešaním cca 100 gramov nesolenej bravčovej masti a 1 – 2 polievkových lyžíc hladkej múky.

Bravčová masť sa dá nahradiť pokrmovým tukom. Vymiešanou zmesou dôkladne potrieme papierový valček a ihneď ním prejdeme po zmesi semienok pre vtáky, ktoré sme vysypali do pekáča či inej vhodnej nádoby.

 

 

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiRolku na chvíľu vyložíme na balkón, aby podklad z bravčovej masti v chlade stuhol. Potom si nájdeme vhodné miesto, kam valček so semienkami zavesíme.

Napríklad na pevnejší konár stromu.  Bravčová masť, tuk či loj dodajú vtáčikom potrebnú energiu. Dalo by sa povedať, že sú jej hlavným zdrojom. Semienka slúžia na nasýtenie a dodajú ďalšie živiny.

 


Kŕmidlá, ktoré pripomínajú vianočné ozdoby

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiMožno ste sa s nimi stretli počas surfovania na internetových stránkach. Ide o dekoratívne jedlé kŕmidlá, ktorých príprava je opäť veľmi jednoduchá a základom na ich výrobu je správne „cementové cesto, ktoré bude držať semienka pokope. Je známe, že kysnuté jedlá vtáčikom neprospievajú a tak sa neodporúča kŕmiť ich čerstvým chlebom alebo pečivom.

Ak sa však do cesta nepridá droždie, proces kysnutia nenastane a takéto cesto sa stane nielen veľmi dobrým „lepidlom“ ale tiež hodnotným zdrojom výživy pre malých operencov.

Najprv je teda potrebné vymiešať si lepkavé cesto z polohrubej múky a obyčajnej vody. Každý by mal odhadnúť, či už je cesto vhodné na vytváranie kŕmidiel, no pre pokoj uvádzame aspoň približný pomer: Na pol šálky vody idú približne tri štvrtiny šálky múky. Zmes musí byť polohustá a veľmi dobre vymiešaná.

Tí, ktorí to už vyskúšali uvádzajú, že do cesta pridávajú ešte dve až tri polievkové lyžice sirupu pre chuť alebo trochu džemu. Obidve tieto zložky by však nemali mať v sebe žiadne chemické prísady. Preto ak ich nemáte domáce, nepridávajte ich. V ďalšom kroku potom do cesta pridáme semienka a zrno. Opäť dôkladne miešame.

 

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

 

Apropo krmivo pre vtáky. Sem patrí kukurica, pšenica, ovos, proso, biele proso, slnečnicové semienka a podobne. Zmes môžete kúpiť v obchodoch s potrebami pre zvieratá. Nesnažte sa vytvoriť ju laicky doma sami – napríklad ryža či arašidy vtákom škodia rovnako, ako zvyšky chleba, rožkov a všetkého čo obsahuje droždie. Keď máme zmes semienok a cesta dôkladne vymiesenú, prichádza k slovu pracovná doska, ktorú prikryjeme kusom papiera na pečenie. Ďalej budeme potrebovať väčšie formičky na pečenie, no ak chceme nemusíme ich použiť a z cesta môžeme vytvárať rôzne „koláčiky“ sami. Ak formičky použijeme, nesmieme zabudnúť na otvor v hornej časti vyformovaného cesta, ktorým neskôr pretiahneme šnúrku, aby sme kŕmidlo mohli zavesiť na vetvičku. Keď je cesto vo formičke, vytiahneme túto opatrne a odložíme ju nabok. Dosku aj s vyformovanými dobrotami vyložíme do chladu, nech nám cesto stuhne. A potom nám už zostáva pretiahnuť cez otvory kus špagátu a uviazať ho tak, aby sme kŕmidlá mohli zavesiť na konár stromu či iný vhodný stojan.

Poznámka. Semienkové cesto môžeme tiež aplikovať priamo na konáre stromov v približne desať centimetrových šúľkoch, ktoré veľmi dobre okolo konára pritlačíme rukou.

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

Keď je všetko hotové, môžeme počkať na vtáčiky. Ak budeme opatrní, môžeme ich nielen pozorovať tak, ako by sa inokedy nedalo, ale tiež fotografovať.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Veľká kolekcia šablón na papierové snehové vločky

Vankúšiky na ihly

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Tvoríme s deťmi

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk
 
Foto: green-portal.ru, znaikak.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Uvarte si žihľavové pivo. Je to jednoduchšie, ako si myslíte


Aj keď je ideálny čas na varenie tohto piva na jar, kedy sa zbierajú mladé výhonky žihľavy, možno ho pripravovať až do jesene. Základom však bude, že sa zbierajú len vrchné časti rastliny, ktoré nie sú staré.


 
obr.jpg

Páči sa vám kamenný krb?


Ak vám vo vašom dome chýba pekný krb a váš zrak sa stále častejšie rozhliada po peknom prírodnom kameni, prezradíme vám, aké výhody a nevýhody vykurovanie kamenným krbom má.


 
obr.jpg

Ako na čistenie umelého potoka


Hneď, ako vypneme vodný systém v potoku a odtok vody z neho, vyčistíme riečisko od kameňov a štrku. Kamene, ktoré vyberieme z potoka, bude potrebné pred ďalším použitím opláchnuť prúdom vody od bahna a nečistôt.


 
obr.jpg

Účinné prírodné lieky na bolesti žalúdka, gastritídu a pálenie záhy


Na gastritídu a pálenie záhy existuje množstvo konvenčných terapií. Väčšina štandardných liekov však spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré chorým ľuďom ďalej strpčujú život. Našťastie veľmi dobre dodnes fungujú rady našich babičiek. Vyskúšajte


 

Výborná nátierka

Maslo vymiešajte s horčicou, pridajte soľ a korenie, salámu, cibuľku a ...

dnes je: 18.7.2018

meniny má: Kamila

podrobný kalendár

24295641

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kamila | Streda 18.7.2018 |
ÚvodÚvodná stránka