Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiMrazivých nocí pribúda, tak je načase opatriť záhrady, balkóny či okná kŕmidlami. V záplave rôznych známych „stravovacích domčekov“ pre vtáčiky sú momentálne v kurze modely takzvaných jedlých kŕmidiel, pomocou ktorých budete mať rôzne vtáčiky ako na prehliadke. Spevavému vtáctvu tak nielenže pomôžete prežiť zimu, ale tiež sebe pripravíte úžasný vizuálny zážitok.

Jedlé kŕmidlá majú množstvo predností. Jedným z nich je fakt, že sú ekologicky „čisté“. Naučíme vás ako si ich zhotoviť vlastnými rukami.

Obchody síce ponúkajú kopec hotových kŕmidiel a vtáčej potravy, ale dlhé zimné večery si môžete tvorivo a príjemne skrátiť ich domácou výrobou.

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiK najjednoduchším variantom jedlých kŕmidiel patrí ich výroba z vnútorného papierového valčeka z toaletného papiera. Postup je veľmi jednoduchý. Základom je „lepiaca zmes“, ktorú si pripravíme dôkladným premiešaním cca 100 gramov nesolenej bravčovej masti a 1 – 2 polievkových lyžíc hladkej múky.

Bravčová masť sa dá nahradiť pokrmovým tukom. Vymiešanou zmesou dôkladne potrieme papierový valček a ihneď ním prejdeme po zmesi semienok pre vtáky, ktoré sme vysypali do pekáča či inej vhodnej nádoby.

 

 

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiRolku na chvíľu vyložíme na balkón, aby podklad z bravčovej masti v chlade stuhol. Potom si nájdeme vhodné miesto, kam valček so semienkami zavesíme.

Napríklad na pevnejší konár stromu.  Bravčová masť, tuk či loj dodajú vtáčikom potrebnú energiu. Dalo by sa povedať, že sú jej hlavným zdrojom. Semienka slúžia na nasýtenie a dodajú ďalšie živiny.

 


Kŕmidlá, ktoré pripomínajú vianočné ozdoby

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukamiMožno ste sa s nimi stretli počas surfovania na internetových stránkach. Ide o dekoratívne jedlé kŕmidlá, ktorých príprava je opäť veľmi jednoduchá a základom na ich výrobu je správne „cementové cesto, ktoré bude držať semienka pokope. Je známe, že kysnuté jedlá vtáčikom neprospievajú a tak sa neodporúča kŕmiť ich čerstvým chlebom alebo pečivom.

Ak sa však do cesta nepridá droždie, proces kysnutia nenastane a takéto cesto sa stane nielen veľmi dobrým „lepidlom“ ale tiež hodnotným zdrojom výživy pre malých operencov.

Najprv je teda potrebné vymiešať si lepkavé cesto z polohrubej múky a obyčajnej vody. Každý by mal odhadnúť, či už je cesto vhodné na vytváranie kŕmidiel, no pre pokoj uvádzame aspoň približný pomer: Na pol šálky vody idú približne tri štvrtiny šálky múky. Zmes musí byť polohustá a veľmi dobre vymiešaná.

Tí, ktorí to už vyskúšali uvádzajú, že do cesta pridávajú ešte dve až tri polievkové lyžice sirupu pre chuť alebo trochu džemu. Obidve tieto zložky by však nemali mať v sebe žiadne chemické prísady. Preto ak ich nemáte domáce, nepridávajte ich. V ďalšom kroku potom do cesta pridáme semienka a zrno. Opäť dôkladne miešame.

 

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

 

Apropo krmivo pre vtáky. Sem patrí kukurica, pšenica, ovos, proso, biele proso, slnečnicové semienka a podobne. Zmes môžete kúpiť v obchodoch s potrebami pre zvieratá. Nesnažte sa vytvoriť ju laicky doma sami – napríklad ryža či arašidy vtákom škodia rovnako, ako zvyšky chleba, rožkov a všetkého čo obsahuje droždie. Keď máme zmes semienok a cesta dôkladne vymiesenú, prichádza k slovu pracovná doska, ktorú prikryjeme kusom papiera na pečenie. Ďalej budeme potrebovať väčšie formičky na pečenie, no ak chceme nemusíme ich použiť a z cesta môžeme vytvárať rôzne „koláčiky“ sami. Ak formičky použijeme, nesmieme zabudnúť na otvor v hornej časti vyformovaného cesta, ktorým neskôr pretiahneme šnúrku, aby sme kŕmidlo mohli zavesiť na vetvičku. Keď je cesto vo formičke, vytiahneme túto opatrne a odložíme ju nabok. Dosku aj s vyformovanými dobrotami vyložíme do chladu, nech nám cesto stuhne. A potom nám už zostáva pretiahnuť cez otvory kus špagátu a uviazať ho tak, aby sme kŕmidlá mohli zavesiť na konár stromu či iný vhodný stojan.

Poznámka. Semienkové cesto môžeme tiež aplikovať priamo na konáre stromov v približne desať centimetrových šúľkoch, ktoré veľmi dobre okolo konára pritlačíme rukou.

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

 

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami

Keď je všetko hotové, môžeme počkať na vtáčiky. Ak budeme opatrní, môžeme ich nielen pozorovať tak, ako by sa inokedy nedalo, ale tiež fotografovať.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Veľká kolekcia šablón na papierové snehové vločky

Vankúšiky na ihly

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Tvoríme s deťmi

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk
 
Foto: green-portal.ru, znaikak.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Eppi_dobrarada_obrazek01.jpg

Ako sa starať o šperky?


Urobili ste si radosť nákupom kvalitného šperku? Ak chcete, aby vás tešil čo najdlhšie a uchoval si svoj lesk a plnú nádheru, musíte sa o svoj klenot pravidelne starať. Čo to presne znamená pre rôzne drahé kovy a kamene vám prezradíme v článku.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
chme.jpg

Chmeľový čaj pre zdravie


Látky, ktoré chmeľ obsahuje, povzbudzujú metabolizmus a zlepšujú tvorbu žalúdočných štiav. Tradične sa preto odporúčajú pri ťažkostiach s trávením a tiež ako liek proti nadúvaniu. Ale tým výpočet liečivých účinkov chmeľového čaju rozhodne nekončí.


 
bidet.jpg

Bidet sa stáva neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne či wc


Pre mnohých majiteľov starších bytov je predstava inštalácie bidetu nedosiahnuteľná už len z pohľadu veľkostí plochy ich záchodu či kúpeľne. V nových bytoch a rodinných domov však bidety konečne začínajú nachádzať svoje miesto a stávajú sa čoraz obľúb


 
obr.jpg

Kryštalická izolácia


Tento hydroizolačný systém sa radí do skupiny silikátových hydroizolačných hmôt, ktoré pracujú na kryštalizačnej báze. Kryštalické izolácie zaisťujú nepriepustnosť vody, soľných roztokov, ropných produktov atď.


 
obr.png

Skôr, než navštívite logopéda:


7 zásad, aby vaše dieťa nekoktalo... Koktavosť či zajakavosť dieťaťa sú jednou z nočných môr mnohých rodičov. Nemusí sa prejaviť len u maličkých detí, ktoré sa učia rozprávať, no „prepuknúť“ môže v treťom, štvrtom aj iných predškolských rokoch.


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.1.2018

meniny má: Dalibor

podrobný kalendár

22867565

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Dalibor | Sobota 20.1.2018 |
ÚvodÚvodná stránka