banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Jednoduché triky na čistenie kobercov a lacná domáca chémia

Jednoduché triky na čistenie kobercov S fľakatým alebo starším kobercom si častokrát poradia overené recepty našich babičiek a vy nemusíte hneď utekať do drogérie pre agresívne čistiace chemikálie. Vybrali sme pre vás pár overených rád.

 

Presvetlenie koberca pomocou jedlej sódy

 

Sóda bikarbóna je pre koberec doslova požehnaním. Ak chcete, aby váš koberec voňal ako rozkvitnutá lúka, vyrobte si parfumovanú presvetľujúcu zmes. 300g jedlej sódy nasypte do uzatvárateľného pohára, pridajte 10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastnej voľby, uzavrite a poriadne pretrepte. Zmes môžete vylepšiť niekoľkými kvapkami citrónu. Takto vzniknutým práškom posypte rovnomerne koberec (jemne), nechajte 20 minút pôsobiť a potom  dôkladne povysávajte. Koberec bude mať jasnejšie farby a zároveň bude dlhodobo napĺňať  miestnosť osviežujúcou vôňou.

 

Boj proti škvrnám pomocou žehličky

 

Žehlička je vynikajúcim bojovníkom so škvrnami na koberci. Musíte však dávať veľký pozor na jej zohriatie (v závislosti od vlákna koberca). Zažehľovaním vyčistíte väčšinu škvŕn od štiav, vína alebo vosku. Na škvrnu použite zmes troch dielov vody na jeden diel octu. Roztok nastriekajte na škvrnu, potom cez ňu položte handričku namočenú v teplej vode a zažehľujte, kým škvrna nezmizne.

 

Podobne môžete postupovať s prostriedkom na umývanie riadu. Do teplej vody dajte pár kvapiek koncentrátu, namočte v ňom handričku a položte na škvrnu. Potom pokračujte so žehličkou.


A nakoniec vosk. Mechanicky oškrabte zvyšky vosku, potom na škvrnu položte papierový obrúsok a opatrne zahrievajte, kým sa vosk nevsiakne. Škvrny nakoniec zasypte jedlou sódou, votrite ju do koberca a potom povysávajte.

 

Našuchorenie koberca

 

Počas jarného upratovania môže vo vašej domácnosti dôjsť k presunutiu nábytku na nové miesto. Vtedy sa však odhalia otlačené miesta po nožičkách nábytku, ktoré pôsobia veľmi rušivo. Pokiaľ nie sú otlaky príliš výrazné, pomôžete si jednoduchým našuchorením. Zmiešajte vodu s octom v pomere 1:1 a nastriekajte na koberec. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom tekutinu osušte. Vezmite lyžicu a proti smeru uležaných vlasov ich postupne stavajte do pozoru.


Ak by tento spôsob nepomohol, vyskúšajte metódu ľadovú. Do otlačeného miesta položte ľadové kocky a nechajte ich tam roztopiť. Keď voda rozpustí, jemne ju vysajte tekutinu. Netlačte, aby ste preliačené miesto opäť neuhladili. Na postihnuté miesto dajte vlhkú handričku a žehlite, kým tkaninu nevysušíte. Až bude miesto úplne suché, vlas opatrne našuchorte.
 

Zmes na hĺbkové čistenie

 

Hlboko zažranú špinu v koberci je možné v drvivej väčšine prípadov vyčistiť len strojovo. Väčšinou sa používa mokrá cesta pomocou špeciálneho čistiaceho stroja. Ak ho vlastníte, určite viete, akú veľkú sumu peňazí si musíte pripraviť na komerčnú chémiu kvôli čistiacej náplni do neho. Máme pre vás dobrý tip na domácu náhradu za pár centov: Vyskúšajte zmiešať 3/4 šálky peroxidu vodíka, 1/4 šálky octu, 2 lyžice saponátu na riad, 5 kvapiek esenciálneho oleja, 2 lyžice aviváže a 4 litre horúcej vody. Túto zmes premiešajte a použite namiesto komerčného roztoku.

 

Foto:

(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

27772626

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Matúš | Sobota 21.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka