banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Koľko osádzanej pôdy potrebujeme aby uživila nás a našu rodinu?

 

Koľko osádzanej pôdy potrebujeme aby uživila nás a našu rodinu?V časoch ekozáhrad a permakultúrneho pestovania sa čoraz viac ľudí zaujíma o domáce pestovanie ovocia a zeleniny. Pravda je očividná – ceny plodín v obchodoch sú síce kolísavé, no čoraz viac zaťažujú naše peňaženky a okrem toho sa kvalita týchto potravín nedá s tými domácimi porovnávať. Ruku na srdce: Koľkí z nás sa boja pesticídov hojne využívaných pri pestovaní „hypermarketového“ ovocia a zeleniny? Koľkí sa boja strašiaka geneticky pestovaných plodín? Veď sa stačí pozrieť na krajinu pôvodu – cesnak z Číny, paradajky z Kolumbie... Dá sa ešte vôbec hovoriť o zelenine ak vieme, že jej preprava na naše pulty prebieha v tmavých kontajneroch aj niekoľko týždňov?

Je teda jasné, že mnohí si chcú kvalitnú zeleninu a ovocie dopestovať doma. Dokonca s víziou, že by si boli sebestační a nezávislí na predajniach. Dobrá správa je, že to ide, tá horšia vyplýva z nás samých. Bojíme sa. Predsa len skúšame niečo nové a vždy v nás bude hlodať obava, že či sa nám to podarí. Nasledujúce riadky teda berte ako malého sprievodcu počas vašej snahy vytvoriť si sebestačnú záhradku, ktorá vás uživí.

Ekozáhrada bez obáv

Naše obavy z neznámeho veľmi dobre komentoval Jaroslav Svoboda vo svojej knihe „Kompletní návod k vytvoření ekozahrady“, V nej píše o ľudskej vlastnosti robiť všetko tak, ako to robia ľudia v ich okolí, nehľadiac na to, že táto cesta nemusí byť ideálna. Hovorí sa, že zmena je život a platí to hlavne vtedy, ak táto zmena prinesie lepší úžitok ako pôvodná, vyšliapaná cesta.

Presne tak – eko pestovanie nie je ničím novým. Je známe už stovky rokov. Naša civilizácia je náchylná veľmi rýchlo zabúdať na to dobré, čo nám zanechali naši predkovia a radšej využívajú to neoverené, čo je obdarené nálepkou NOVINKA. A tak si často myslíme, že užívame niečo novovymyslené a ono to tak celkom nie je. Koľko osádzanej pôdy nám teda zaberie pestovanie plodín pre celú rodinu?

Načo je vlastne dobrá ekozáhrada

Prežúvajúc rajčinu z hypermarketu málokoho napadnú súvislosti, vďaka ktorým sa napríklad táto plodina dostala až k vám na jedálenský stôl. Jaroslav Svoboda k tomu hovorí: „Keby ste vedeli, čím všetkým bola ošetrená neekologicky pestovaná no dokonale vyzerajúca zelenina, možno by ste sa jej nedotkli ani v gumenej rukavici.“ Tieto slová vôbec nie sú pritiahnuté za vlasy. K „výžive“ každého bežne sa stravujúceho človeka sa v súčasnej dobe na našej planéte udržujú chemizované kusy oraných polí a intenzívnych ovocných sadov a skleníkov. Uvedomme si však, že väčšina plodín, ktoré si kupujete v obchode dozrieva veľmi ďaleko od vášho domu – častokrát na opačnom konci planéty, takže k procesu „výroby“ plodín je potrebné prirátať veľké množstvo skladov, prekladísk, prístavov, letísk a ciest na ich prepravu a samozrejme tiež  skládok a spaľovní na likvidáciu obalov, ktoré sa musia vyrobiť (najčastejšie z ropy) v chemických závodoch, stroje a automobily, lode či lietadlá použité pri preprave spotrebujú množstvá pohonných látok a tak ďalej a tak ďalej. V skratke by sa dalo povedať, že zakúpením čo i len jednej rajčiny nevedomky sponzorujete všetko, čo stojí za jej vypestovaním, skladovaním a dopravením k vám. Samotná plodina totiž stojí zlomok ceny, za akú ju kupujete v obchode – a tí čo ju na opačnom konci zeme dopestovali (farmári)na nich nezarábajú, zisk patrí nadnárodným spoločnostiam, ktorým je váš zdravý a spokojný život mierne povedané ľahostajný. Už viete, prečo je výhodné dopestovať si plodiny priamo za domom vo vlastnej ekozáhrade?

Ako je to s pôdou?

Koľko osádzanej pôdy potrebujeme aby uživila nás a našu rodinu?Možno ste nevedeli, ale podľa poznatkov o intenzívnom pestovaní je možné vypestovať dostatok plodín pre celú rodinu aj človeku, ktorý žiadnu pôdu nevlastní! Závisí to totiž hlavne od premyslenosti pestovateľského systému a to v prípade „bezzemka“ znamená napríklad pestovanie na balkóne aj v špeciálnych nádobách na terase no hlavne na plochej streche rodinného domu, upravenej k tomuto účelu. Zalievať sa dá dažďovou a odpadovou vodou a naviac takáto strecha pôsobí ako tepelná izolácia domu.

Väčšia záhrada už môže uživiť aj mnohopočetnú rodinu. Samozrejme, pokiaľ nekonzumujú vo väčšej miere živočíšne potraviny. Apropo – mäso a mliečne výrobky – ak ich musíte mať na stole denne, môžete rovno zabudnúť na eko pestovanie. Podľa údajov vegetariánskej spoločnosti uživia dva hektáre pôdy jedného človeka živiaceho sa mäsitou stravou. Rovnaká plocha však uživí 14 (!) vegetariánov. Preto ak premýšľate o potravinovej sebestačnosti musíte brať pri úvahách o tom, koľko pôdy potrebujete aj na to, či chcete intenzívnu záhradu len na doplnkové pokrytie stravy, alebo na priame.

Vo svetle najnovších poznatkov o ekologickom pestovaní znie ako z ríše sci-fi tvrdenie, že jeden jediný dospelý a plnoplodiaci gaštan vyprodukuje dostatok kaloricky a výživovo hodnotnej stravy pre uživenie jedného človeka počas celej zimy. Je to však pravda – z plodov gaštanu sa dá totiž vyrobiť múka a z múky pečivo a to nie je všetko. Okrem toho sa gaštany dajú variť aj piecť, dá sa z nich uvariť polievka aj pivo. Aj urobiť krém a pyré. Samozrejme, teraz od nikoho nechceme, aby žil na gaštanoch. Tento príklad uvádzame ako dôkaz hojnosti prírody. Zo štúdií však vyplýva, že živiť zvieratá sa javí ako neefektívne. A vyplýva tiež, že k úplnej sebestačnosti postačí priemernej slovenskej rodine malá ekozáhradka s plochou dajme tomu 400 m2, musí však byť dômyselne navrhnutá. To znamená napríklad dva veľké ovocné stromy, bobuľovité jedlé kríky a množstvo zeleniny. Všetko samozrejme maximálne vyladené. Ak teda vo vás drieme myšlienka o potravinovej sebestačnosti, chopte sa jej. Čítajte literatúru o takomto spôsobe pestovania, prípadne sa obráťte na odborníkov. Určite neoľutujete.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vypestujte si záhradný altánok

Ambrózia palinolistá

Ďalšie zaujímavosti na tému Záhrada a záhradka

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.

V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: 2do2go.ru, syperdacha.ru

Autor: Ivan Nôta


 
1.jpg

5 tipov ako vytvoriť útulný a zdravý domov


Čo robí náš domov útulným? Nie sú to len dekorácie a teplo sálajúce z domáceho krbu. Príjemne sa cítime tam, kde je poriadok, zdravý a čistý vzduch, ale aj ticho, či optimálna teplota.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Prijímacie skúšky do súkromnej ZUŠ v Petržalke


V piatok 7. júna a vo štvrtok 20. júna v čase od 14.30 do 17.30 hod.


 
obr.jpg

Čo je hybridné vetranie?


Hybridný systém vetrania dosahuje zníženie spotreby energie pri udržaní prijateľnej kvality vnútorného prostredia a tepelnej pohody.


 
obr.jpg

Nepodceňujte astmu a už vôbec nie u detí


Je všeobecne známe, že na astmu sa kedysi bežne umieralo a aj po vynájdení liekov na ňu končili mnohí ľudia (vrátane mladých) kvôli tejto chorobe na invalidnom dôchodku.


 
obr.jpg

Dizajn záhradných chodníkov


Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku.


 
nur.kz.jpg

Najlepší domáci liek proti akné


Z petržlenovej vňate je možné jednoduchým spôsobom vyrobiť liečivú vodičku, ktorá excelentne zbavuje pokožku tukových usadenín a následne ju sťahuje, čím dochádza k uzatvoreniu pórov.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

podrobný kalendár

26569706

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Urban | Sobota 25.5.2019 |
ÚvodÚvodná stránka