Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Konzervovanie ovocia a zeleniny

 

Iste to poznáte. Komory našich babičiek zostávajú po lete zaplnené zaváraninovými pohármi všemožných farieb a obsahov. Na konci leta sa totižto mnoho našich domácností zmení na konzervárne a zavára a varí sa doslovne všetko.

Od sladkokyslých uhoriek cez sladulinké slivkové kompóty, čučoriedky, broskyne až po varenie marhuľovej marmelády.

Konzervovanie ovocia

 

SILA A MOC CUKRU

Prvým krokom pri varení marmelád a džemov je rozvarenie ovocia a jeho zahustenie normálnym alebo želírovacím cukrom. Táto fáza je veľmi dôležitá, lebo variaca sa masa nám nesmie prihorieť, čo od nás vyžaduje neustále státie pri sporáku a miešanie.. Podľa množstva, ktoré potrebujeme spracovať nám to môže trvať dobrú chvíľku.

Cukrom sa väčšinou konzervuje aj v prípade zavárania na sladko. Podporuje zachovávanie pôvodnej vône ovocia a podobne ako aj pri marmeláde, konzervuje na prírodnej báze. Kreativite sa medze nekladú a tak vznikajú malé kulinárske dielka akými sú napr. broskyne s rozmarínom, višňová marmeláda s vanilkou alebo malinovo-čokoládový džem.

Ak očakávame, že výsledky našej práce budú mať skutočne vynikajúcu chuť, musíme v prvom rade splniť požiadavku na kvalitu konzervovaného ovocia či zeleniny. Zabudnite na poškodené, poudierané či dokonca nahnité plody! Konzervujte vždy len čerstvé a zdravé ovocie a pred začiatkom spravovania ho vždy dôkladne umyte alebo inak očistite. Len ak dodržíte túto podmienku, budete mať zo svoje práce skutočne radosť!

Pred nakladaním ovocia alebo nalievaním marmelád do pohárov, nezabudnite tieto dokonale vyumývať (pokojne aj v myčke riadu) a zaváracie víčka poumývajte octovou vodou. Princípom zavárania vodnou parou je vlastne vyvarenie uzavretých pohárov s kompótom, vo vodnom kúpeli. Ten sa ohreje cca. na 100°C, pri tejto teplote odomrú mikroorganizmy (pasterizácia), vplyvom teploty sa obsah v pohári roztiahne a chladnutím sa zase stiahne. Pri tomto procese vznikne v pohári podtlak a ten svojou silou pohár jednoducho uzavrie. Tak je jeho obsah chránený od prístupu vzduchu.

Pri takejto konzervácii je teda dôležité, aby sme mali kvalitné víčka a poriadne ich na pohári dovreli. Ak túto podmienku dodržíme, môžeme rátať s tým, že máme ovocie alebo zeleninu zakonzervovanú minimálne na jeden rok.

Mnoho gazdiniek preferuje postup otočenie pohárov „hore dnom“. To znamená - po ochladení obsahu pohárov ich prevrátia na uzávery a nechajú v tejto polohe niekoľko hodín.

Ak sa nám po nejako čase na zaváranine objavia drobné bublinky alebo na marmeláde plieseň, môžeme obsah pohárov zlikvidovať. Nekonzervovali sme totiž správne a niekde nastala chyba.

Ďalším druhom konzervovanie je tzv. nakladanie. Krátko opražené alebo povarené ovocie či zelenina sa naložia do alkoholu, olivového alebo repkového oleja. Tento spôsob konzervovanie je obzvlášť zdravý, pretože sa pri ňom vitamíny nezničia, práve naopak často sa napríklad obsah vitamínu C zvýši. Platí to o kyslej kapuste, uhorkách, fazuli alebo paprike. Tieto plody sa väčšinou zalievajú zvarenou a vzápätí vychladnutou slanou vodu, poháre sa zavrú a nechajú cca. 10 dní stáť na teplom mieste (20°C), potom sa na 4-6 týždňov odložia na chladnejšie miesto s teplotou do 10°C a nechajú sa „zrieť“. Takáto zaváranina vám vydrží však len okolo 3 mesiacov.

Ďalšou metódou konzervovania ovocia a zeleniny je sušenie. Postup je jednoduchý. Ovocie, zeleninu, hríby alebo bylinky uložiť do rúry na pečenie a sušiť pri teplote cca. 50°C. Potom naložiť do sklenených alebo plastových dóz alebo uskladniť v papierových či plastových vreckách.
 

Malinovo- čokoládová marmeláda

/ 6 ks cca. 3 Dcl pohárov

- 1 kg malín
- 500g želírovacieho cukru
- 2 PL lyžice malinovice
- 100 g čokolády (jemne horkej)

Maliny očistiť, pokiaľ je to nutné, tak aj zľahka umyť. V hrnci do nich pridať cukor a pomaly uviesť do varu. Potom 4 minúty pod neustálym miešaním povariť a zobrať zo sporáka. Čokoládu roztaviť a zaliať malinovicou, potom pridať k malinám s cukrom a masu nakoniec zaliať do pripravených- horúcou vodou vypláchnutých pohárov. Tie potom zvrieť viečkami a nechať 5 minúť stáť hore dnom.

 

Višňový džem s vanilkou

/ 4 ks cca.3 Dcl pohárov

- 1,2 kg očistených višní (to je cca. 1,5 kg neočistených)
- 500 g cukru
- 2 vanilkové struky
- 1 balíček kyseliny citrónovej

Príprava:
Višne očistíme a odkôstkujeme a dáme do hrnca spolu so želírovacím cukrom. Vanilkové struky rozrezať, vybrať vnútro a priložiť ho k višňovej mase. Nechajte stáť 2 hodiny. Potom masu za stáleho miešania ohrejeme, pridáme kyselinu citrónovú. Keď nám džem začína tuhnúť, rozlejeme ho do pripravených pohárov a zavíčkujeme a necháme 5 minút postáť. Potom poháre obrátime hore dnom.

 

Ríbezľový džem s vínom

/ 6 pohárov s obsahom cca.3 Dcl

- 750 g červených alebo čiernych ríbezlí (malín, jahôd apod.)
- 250 ml červeného, nie príliš sladkého vína
- 500 g želír. cukru
- 1 PL škorice

Príprava: Plody očistíme, môžeme ich jemne posekať na menšie kúsky, pomiešame v hrnic s červeným vínom, škoricou a žel. cukrom. Za miešania privedieme do varu a varíme 3 minúty a zoberieme zo sporáku. Kúsku ovocia rozmliaždime na pyré, ešte raz krátko za miešania povaríme a naplníme do pohárov. Uzavrieme a necháme stáť 5 minút hore dnom.

 

Kiwi banánový džemKiwi – banánová marmeláda

(v mikrovlnke)

- 200 g kiwi
- 200 g banánov
- 200 g želírovacieho cukru
- vanilkový cukor


Ovocie nakrájať na malé kúsky, potom z nich urobiť pyré. Pridať do nádoby vhodnej pre mikrovlnku spolu so želírovacím cukrom a pri výkone 600W nechať variť 8 minút.
Namiesto banánov a kiwi môžete použiť aj 400 g čerešní, malín alebo jahôd.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Tropické ovocie

Brokolica alebo karfiol?

Ďalšie články o zelenine a ovocí

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: liveinternet.ru, abedik.ru


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Opravujeme strop


Možno vás pri pohľade na strop napadne myšlienka, že by si zaslúžil vašu starostlivosť. Do očí vás bijú nepekné nerovnosti, škaredé škáry, už dávno stratil lesk a zdobí ho len zastaraná špina?


 
01.JPG

Kubánske oregano vám pomôže proti nádche i moliam


Čaj z oregana pomáha aj pri astme, žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku. Využijeme ho aj na drobné poranenia, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Upokojuje tiež bolesť a urýchľuje proces hojenia.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 26.1. raz do mesiaca v sobotu, 5 lekcií


 
obr.jpg

Výroba a montáž parapetnej pohovky vlastnými rukami


V mnohých prípadoch nie je potrebné volať k výrobe parapetnej pohovky špecializovanú firmu, zvlášť, ak ste zručný stolár.


 
obr.jpg

Propolis: zázračný dar od včiel


Popri mede a materskej kašičke vyzerá propolis ako menejcenný včelí produkt. Nedajte sa oklamať prvým dojmom. Chrípka, zhoršená imunita, ale aj nepríjemné plesne na koži, paradentóza alebo len obyčajné odreniny.


 

Talianske hovädzie roštenky

Roštenky na okrajoch narežte, naklepte, osoľte, okoreňte a potrite pre ...

dnes je: 20.1.2019

meniny má: Dalibor

podrobný kalendár

25646724

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Dalibor | Nedeľa 20.1.2019 |
ÚvodÚvodná stránka