Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kubánske oregano vám pomôže s nádchou aj s bojom proti potravinovým moliam

 

Kubánske oregano vám pomôže s nádchouMá viacero pomenovaní: Kubánske oregano, Mexický eukalyptus alebo poslovenčený český rýmovník, teda nádchovník.  K najlepším druhom patrí nádchovník purpurový ( Plectranthus purpuratus ) a nádchovník citrónový ( Plectranthus amboinicus .  Z oboch môžeme pripraviť výborný zdravotný čaj proti nachladnutiu: jeden až tri čerstvé lístky zalejeme vriacou vodou, po 3 minútach čaj precedíme a pijeme teplý. Najlepšia je vždy čerstvá dávka. Nádchovníkový čaj pomáha aj pri astme, žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku. Využijeme ho aj na drobné poranenia, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Upokojuje tiež bolesť a urýchľuje proces hojenia. Rastlina okrem silíc obsahuje vitamín A a C. Nádchovník sa uplatní aj v kuchyni, používa sa ako bylinka do zeleninových šalátov, pri výrobe marinád a na dochutenie mäsa, najmä diviny.

Aj čerstvý nádchovník dokáže divy

Listy nádchovníka voňajú po medovke, mäte a tiež gáfri. Obsahujú silné esenciálne silice, ktoré uvoľňujú upchatý nos. Môžeme nimi okrem prípravy liečivého čaju prevoňať bielizeň či odohnať potravinové mole.

Keď sa hlási prechladnutie, môžeme ako prvú pomoc rozmliaždiť v prstoch niekoľko lístkov a inhalovať ich vôňu. Alebo ich zabaliť do vreckovky a nosiť stále pri sebe. V miestnosti s nádchovníkom sa lepšie dýcha, rastlina navyše odpudzuje nepríjemný hmyz, hlavne muchy, komáre a vošky. Priedušné látkové vrecúško s rozdrvenými listami pomáha dokonca aj proti moliam v potravinách, ich silná vôňa by ich mala odradiť. A vrecúško so sušeným nádchovníkom možno použiť i k prevoňaniu bielizne.

Pestovanie

02.JPGPestovanie nádchovníka ako izbovej rastliny je jednoduché, dobre porastie aj pri minimálnej starostlivosti a skúsenostiach. Jeho veľkou výhodou je, že dobre toleruje podmienky mestských bytov, a to aj v zimnom období, kedy väčšina izbových trpí. Nádchovník má rád slnečné stanovištia, ideálne je pestovanie na východnom alebo západnom okne. Rastlina dobre znáša aj suchý vzduch, nemusíme ju rosiť, zalievame bežným spôsobom, len nenechávame premokrený substrát.

Nádchovník miluje letnenie a pobyt vonku mu cez leto veľmi prospieva; kvetináč môžeme umiestniť na stôl na terase alebo na balkóne. Najlepšia je východná dispozícia, ale poradí si aj s polotieňom. Na jeseň ho však musíme včas preniesť do vnútra, pretože neznáša vlhko a chlad. Vytvára dlhé výhony, ktoré majú poliehavý charakter rastu. Pokiaľ ho umiestnime na okraj parapetu alebo na malý stolík, vytvorí mnohokrát až meter dlhý previs. Výhony ale tiež môžeme vyväzovať k zvislej opore alebo ich ľubovoľne tvarovať.

Množenie (zaštipovanie)

Aby rastlina pôsobila stále pekne a kompaktne, je potrebné pravidelne zaštipovať výhony a podporovať tak ich rozvetvovanie a košatenie. Odstrihnuté časti možno kedykoľvek použiť na množenie, výhonky veľmi dobre korenia aj v pohári s vodou. Vo chvíli, keď sa objavia dlhšie korienky, rezy presadíme do malých kvetináčov. Používame buď hotový substrát k množeniu, alebo zmes rašeliny a perlitu. Čerstvo presadené rastlinky je lepšie pre zachovanie mikroklímy a hlavne vysokej vlhkosti opatriť priehľadným krytom. Výborný je domáci miniskleníček, cez kvetináče tiež môžeme pretiahnuť mikroténové vrecko. Akonáhle začnú narastať a vyrážať nové výhony, kryt odstránime. Malý nádchovník v peknom kvetináči môže byť aj dobrým a praktickým darčekom.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Škoricový čaj rieši problémy s bolesťou hlavy i ťažkým žalúdkom

Čakanka: nečakane liečivá "burina"

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Bylinky a bylinky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: ethnoplants.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Schody do domu


Estetická stránka vonkajšieho schodiska je jedna vec, praktická stránka druhá. Podstatné je aj určenie správneho miesta pre jeho stavbu, pretože ho môže ovplyvniť tak členitosť ako aj sklon terénu.


 
broko.jpg

Brokolicou proti stresu


Je bohatá na vitamín C a vitamíny skupiny B a beta-karotén. Z minerálov sú hojne zastúpené draslík, horčík a železo. A samozrejme vláknina. A my vám prinášame i zopár receptov na jej chutnú prípravu.


 
obr.jpg

Chodník okolo domu: podklad a materiály


Predpokladom dobrého riešenia spevnenej plochy je skladba a príprava podkladu.


 
01.jpg

Domáca púpavová masť: príprava a použitie


Púpavu isto nemusíme predstavovať. Používa sa najmä vnútorne, hoci skvelo pomáha aj zvonka. Ak máte dostatok čerstvých kvetov a neviete si rady, ako ich spracovať, môžeme Vám ponúknuť recept na púpavovú masť.


 

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

podrobný kalendár

26279601

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vojtech | Utorok 23.4.2019 |
ÚvodÚvodná stránka