Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kubánske oregano vám pomôže s nádchou aj s bojom proti potravinovým moliam

 

Kubánske oregano vám pomôže s nádchouMá viacero pomenovaní: Kubánske oregano, Mexický eukalyptus alebo poslovenčený český rýmovník, teda nádchovník.  K najlepším druhom patrí nádchovník purpurový ( Plectranthus purpuratus ) a nádchovník citrónový ( Plectranthus amboinicus .  Z oboch môžeme pripraviť výborný zdravotný čaj proti nachladnutiu: jeden až tri čerstvé lístky zalejeme vriacou vodou, po 3 minútach čaj precedíme a pijeme teplý. Najlepšia je vždy čerstvá dávka. Nádchovníkový čaj pomáha aj pri astme, žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku. Využijeme ho aj na drobné poranenia, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Upokojuje tiež bolesť a urýchľuje proces hojenia. Rastlina okrem silíc obsahuje vitamín A a C. Nádchovník sa uplatní aj v kuchyni, používa sa ako bylinka do zeleninových šalátov, pri výrobe marinád a na dochutenie mäsa, najmä diviny.

Aj čerstvý nádchovník dokáže divy

Listy nádchovníka voňajú po medovke, mäte a tiež gáfri. Obsahujú silné esenciálne silice, ktoré uvoľňujú upchatý nos. Môžeme nimi okrem prípravy liečivého čaju prevoňať bielizeň či odohnať potravinové mole.

Keď sa hlási prechladnutie, môžeme ako prvú pomoc rozmliaždiť v prstoch niekoľko lístkov a inhalovať ich vôňu. Alebo ich zabaliť do vreckovky a nosiť stále pri sebe. V miestnosti s nádchovníkom sa lepšie dýcha, rastlina navyše odpudzuje nepríjemný hmyz, hlavne muchy, komáre a vošky. Priedušné látkové vrecúško s rozdrvenými listami pomáha dokonca aj proti moliam v potravinách, ich silná vôňa by ich mala odradiť. A vrecúško so sušeným nádchovníkom možno použiť i k prevoňaniu bielizne.

Pestovanie

02.JPGPestovanie nádchovníka ako izbovej rastliny je jednoduché, dobre porastie aj pri minimálnej starostlivosti a skúsenostiach. Jeho veľkou výhodou je, že dobre toleruje podmienky mestských bytov, a to aj v zimnom období, kedy väčšina izbových trpí. Nádchovník má rád slnečné stanovištia, ideálne je pestovanie na východnom alebo západnom okne. Rastlina dobre znáša aj suchý vzduch, nemusíme ju rosiť, zalievame bežným spôsobom, len nenechávame premokrený substrát.

Nádchovník miluje letnenie a pobyt vonku mu cez leto veľmi prospieva; kvetináč môžeme umiestniť na stôl na terase alebo na balkóne. Najlepšia je východná dispozícia, ale poradí si aj s polotieňom. Na jeseň ho však musíme včas preniesť do vnútra, pretože neznáša vlhko a chlad. Vytvára dlhé výhony, ktoré majú poliehavý charakter rastu. Pokiaľ ho umiestnime na okraj parapetu alebo na malý stolík, vytvorí mnohokrát až meter dlhý previs. Výhony ale tiež môžeme vyväzovať k zvislej opore alebo ich ľubovoľne tvarovať.

Množenie (zaštipovanie)

Aby rastlina pôsobila stále pekne a kompaktne, je potrebné pravidelne zaštipovať výhony a podporovať tak ich rozvetvovanie a košatenie. Odstrihnuté časti možno kedykoľvek použiť na množenie, výhonky veľmi dobre korenia aj v pohári s vodou. Vo chvíli, keď sa objavia dlhšie korienky, rezy presadíme do malých kvetináčov. Používame buď hotový substrát k množeniu, alebo zmes rašeliny a perlitu. Čerstvo presadené rastlinky je lepšie pre zachovanie mikroklímy a hlavne vysokej vlhkosti opatriť priehľadným krytom. Výborný je domáci miniskleníček, cez kvetináče tiež môžeme pretiahnuť mikroténové vrecko. Akonáhle začnú narastať a vyrážať nové výhony, kryt odstránime. Malý nádchovník v peknom kvetináči môže byť aj dobrým a praktickým darčekom.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Škoricový čaj rieši problémy s bolesťou hlavy i ťažkým žalúdkom

Čakanka: nečakane liečivá "burina"

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Bylinky a bylinky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: ethnoplants.com
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Konštrukcie a stavba zimných záhrad


Hoci by sa dalo predpokladať, že najstarším materiálom používaným na stavbu zimných záhrad, do ktorých sú osadzované sklené steny, je drevo.


 
01.jpg

Má vaša mačka pri cestovaní v aute stres? Pripravte ju na to


S príchodom jari, môžu nastať problémy pri presune napr. na chalupu, pretože mačky znášajú cestovanie o dosť horšie ako psy. Ako zabrániť stresu štvornohého miláčika z pobytu v idúcom aute? Máme niekoľko rád, ktoré fungujú.


 
obr.jpg

Škola numerológie vo Zvolene


Pomocou čísiel je možné si uvedomiť výzvy, ktorým v živote čelíme, porozumieť súvislostiam, odhaľujúcim našu osobnosť a pochopiť seba samého. A tým začať napĺňať svoje poslanie v tomto živote.
Od 23.2. raz mesačne.


 
obr.jpg

Konštrukcie drevostavieb


Pod pojmom drevostavba sa dnes stretávajme s rozdielnymi typmi domov – od zrubov so stenami z masívneho dreva, ktoré čerpajú aj z našich tradícií, až po ľahké konštrukcie so skrytými, pomerne subtílnymi drevenými prvkami, ktoré majú svoje korene v Sp


 
02.jpg

Bobkový list ako ho nepoznáte


Možno to bude znieť prekvapivo, ale odvar z bobkového listu zbystruje pamäť, prehlbuje myslenie a sústredenie a nastoľuje pokojný spánok. To všetko získate z niekoľkých nenápadných lístkov, ktoré ste až doteraz považovali len za korenie.


 

Pečené kurča s jemnou plnkou

Kurča poriadne umyte aj z vnútra, posoľte zo všetkých strán aj vo vnút ...

dnes je: 20.2.2019

meniny má: Lívia

podrobný kalendár

25830684

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Lívia | Streda 20.2.2019 |
ÚvodÚvodná stránka