Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Liečba psoriázy pomocou jedlej sódy

 

Alternatívne spôsoby liečby psoriázy naberajú na popularite aj preto, lebo aj napriek tomu, že je psoriáza (lupienka)považovaná za nevyliečiteľnú chorobu, dosahuje ľudová liečba významné a neodškriepiteľné výsledky.

V závere článku o magickom kúpeli v sóde bikarbóne  sme spomínali výskum National Library of Medicine a National Institutes of Health s posúdením účinnosti hydrogénuhličitanu sodného (sódy bikarbóny) na liečenie psoriázy. Keďže ste nás žiadali, aby sme o psoriáze napísali viac, urobíme to teraz a začneme práve sódou bikarbónou.

Najskôr si však povedzme niečo o chorobe samotnej.

 

Čo je psoriáza?

Názov je prevzatý z gréčtiny, kde psora znamená svrbenie či šupinu. Ide o ochorenie, ktoré ovplyvňuje negatívne nielen fyzické zdravie pacienta, ale výrazne vplýva tiež na psychiku chorého. Postihnutí trpia nezriedka depresiami, dokonca uvažujú o samovražde, psoriáza obmedzuje ich citový život – často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny partnerský aj sexuálny život. Pracovné schopnosti ľudí so psoriázou sú obmedzené, a to nielen samotným ochorením, tiež spôsobom liečby.

Liečba psoriázy pomocou jedlej sódy

Základnou poruchou pri psoriáze je nekontrolované delenie buniek v základnej vrstve pokožky. Kožné bunky sa počas ochorenia delia asi 8-krát rýchlejšie, sú podstatne väčšie a metabolicky aktívnejšie. Dôsledkom toho je zhrubnutie psoriatického ložiska a tvorba striebrolesklých šupín. Pokožka v psoriatickom ložisku je v porovnaní s normálnou pokožkou 4- až 6-krát hrubšia. Príčina vzniku psoriázy nie je doteraz presne známa. Okrem genetických faktorov sa zohľadňujú faktory psychické (stres) ale tiež nesprávny životný štýl či prekysľovanie organizmu.

 

Sóda bikarbóna

Kúpeľ v sóde I

Liečba psoriázy s jedlou sódou má veľmi dobré hodnotenie, pretože pomáha znižovať celkový obsah kyselín nielen v tele, ale aj na jeho povrchu. Pritom ide o spôsob liečby, ktorý je jemný, účinný, lacný a tiež nie sú zaznamenané žiadne vedľajšie účinky pri jednotlivých kúrach. Najpopulárnejšou kúrou je kúpeľ v sóde bikarbóne. Ten pomáha hlavne pri liečbe prvotných príznakov a počiatočnej fáze lupienky. Pomáha znížiť začervenanie, zmierniť zápaly a zjemniť stvrdnutú kožu. Znižuje tvorbu a odlupovanie šupín. Pokožka nesvrbí a z kúpeľa vyjdete naozaj ako znovuzrodení.

Na jeden kúpeľ budete potrebovať až 900 gramov jedlej sódy, ktorú rozmiešate vo vani s horúcou vodou. Pred kúpeľom sa odporúča klasická sprcha.  Procedúra kúpania trvá cca 30 minút. Počas nej seďte (ležte) pokojne vo vani. Umývanie nie je nutné. Je však potrebné, aby postihnuté miesta boli ponorené vo vode so sódou bikarbónou. Po kúpeli nepoužite sprchu a snažte sa, aby vaše telo čo najviac vyschlo bez použitia uteráka. Nakoniec jemne uterákom utrite nevysušené miesta. Kúpeľ je nutné opakovať periodicky každé tri dni. Už po týždni však dávku sódy môžete znížiť na 200 – 300 gramov na jeden kúpeľ. Po troch týždňoch by malo byť zlepšenie viditeľné. Ak sa tak stane, postačí zredukovať takýto kúpeľ na jeden až dva týždenne. Obvykle po 6 – 8 týždňoch psoriáza ustúpi.

 

Kúpeľ v sóde II

Je v podstate rovnaký, ako predošlý s rozdielom, že do vane pridáme silný harmančekový odvar (približne 1 liter). Môžeme tiež vyvariť vo vode rastliny lastovičníka (nemusia byť sušené).

Horúci obklad

Je potrebné rozpustiť v horúcej vode (0,5 l) tri polievkové lyžice sódy bikarbóny. Do vody ponorte obväz (gázu), preložený na niekoľko vrstiev. Tento obklad prikladajte za horúca na postihnuté miesta. Pritlačte a držte až do ochladenia obkladu.

Sódový peeling

Do malého množstva vody nasypte sódu tak, aby vznikla kaša. Zmes naneste na kozmetický tampón a krúživými pohybmi sa ho snažte votrieť do miest so psoriázou. Sóda odstráni šupiny a odumretú kožu. Postihnuté miesto potom „upokojte“ vhodným krémom. Ak máte čas, nechajte krém zo sódy pôsobiť na pokožke čo najdlhšie.

Sódový zábal

Rovnako ako pri obklade musíte sódu rozpustiť v horúcej vode. Tentokrát to bude 200 gramov sódy v 5 litroch vody (ideálne vo vani). Do horúceho roztoku ponorte uterák a potom sa do neho zabaľte. Horúca voda rozťahuje póry na pokožke a umožní sóde efektívne cez ne prenikať. Počkajte, kým zábal vychladne a podľa možnosti sa už po kúre nesprchujte.

Vaječná masť

Úspešné výsledky pri liečbe psoriázy sú výsledkom stáročného pozorovania a vylepšovania receptov našich babičiek a prababičiek. Vaječná masť patrí medzi populárne prostriedky. Aj v nej nájdeme sódu bikarbónu. Aby sme mastičku mohli pripraviť, musíme zmiešať tri vaječné žĺtky, 200 gramov husacej masti, kávovú lyžicu sódy bikarbóny a toto všetko dôkladne premiešať. V pôvodnom recepte sa ešte spomína pol lyžičky žlče, no zrejme bude pre vás problém ju zohnať. Funguje to však aj bez nej. Všetky zložky dôkladne premiešajte v husacej masti a aplikujte na kožu po dobu 3-4 hodín. Môžete aj cez noc (prelepte gázou a obväzom). Potom umyte teplou vodou. Masť vydrží v chladničke cca týždeň.

Medová masť

Pridajte do 100 g medu lyžičku sódy bikarbóny, dôkladne premiešajte a naneste na postihnuté miesto. Na masť položte kus potravinárskej fólie a prelepte náplasťou. Aplikujte počas noci. Ráno zlepte a umyte vodou.

Sódová masť

Recept je rovnaký, ako predošlý, len miesto medu použite bravčovú masť. V tomto prípade pridajte viac sódy bikarbóny, aby vám zmiešaná hmota dostala konzistenciu krému.

Liečba psoriázy pomocou jedlej sódy

Pamätajte, že takmer žiaden z týchto receptov nebol vedecky preskúmaný a potvrdený, no množstvo pacientov ich odporúča ako spôsob, ktorým sa podarí dostať psoriázu minimálne do remisie.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

V lete krásna pokožka

Neverte mýtom o všiach...

Čítajte aj ďalšie zaujímavé články v sekcii Vlasy a pokožka

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: jkrasa.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
OBR.jpg

Strach je pocit, ktorý nemá žiadnu hodnotu


Keď dušička začne trpieť, orgány jeden za druhým začínajú vypovedávať službu alebo aspoň zhoršujú svojou aktivitu. Žlčník a pečeň sú tzv. lapačmi všetkých našich zážitkových problémov. Trápi vás niečo?


 
obr.jpg

Záhrada v japonskom štýle – ako ju nepokaziť?


Upraviť si záhradu podľa východoázijských vzorov nie je problém, ak máme cit pre miniaturizáciu, duchovnosť, poriadok a harmóniu. Samozrejme, musíme tiež počítať s vyššími finančnými nákladmi, ako je tomu pri úprave bežnej záhrady.


 
eko.jpg

Podlahy v štýle eko


Pri sledovaní aktuálnych podlahových trendov sa slovíčko „eko“ zjavuje čoraz častejšie. V popredí sa jednoznačne držia prírodné materiály, reprezentované drevom, linoleom, ale aj ďalšími inovovanými produktmi na prírodnej báze.


 
01.jpg

Domáci žihľavový med


Med zmiešaný so šťavou zo žihľavy je skvelý pre detoxikáciu, čistí krv, pomáha pri chudokrvnosti a posilňuje imunitu. Je celkom rýchlo hotový a je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí sa vyhýbajú cukru a nemôžu užívať sirupy.


 

Orechové rezy

Vajcia vyšľahajte s cukrom. Pridajte vodu, kypriaci prášok, múku a pre ...

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 24.7.2017

meniny má: Vladimír

podrobný kalendár

21599917

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vladimír | Pondelok 24.7.2017 |
ÚvodÚvodná stránka