Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Liečivá sila lopúcha

 

Liečivá sila lopúchaLopúch bol v stredoveku používaný ako liečivá bylina proti mnohým neduhom tak v západnej ako aj vo východnej medicíne. S nástupom „farmaceutického industrializmu“  bola éra „škaredých bylín“ systematicky ukončená (resp. vo forme výrobkov predávaná pod pozlátkou nič nehovoriacich latinských názvov o stovky percent drahšie, než by ľudí vyšla jednoduchá domáca výroba týchto liečív). Doslova na smetisko boli vytlačené rastliny ako žihľava, bodliak a samozrejme aj lopúch ako niečo škaredé. Až s postupom času sa mohli ľudia dozvedieť z obalov liečív, ale aj kozmetických prípravkov či šampónov, že tieto obsahujú zložky zabudnutých bylín.

Pozývame vás dnes na prechádzku svetom lopúcha, rastliny, ktorá rastie takmer všade, no my jej málokedy venujeme pozornosť. A to je škoda. Možno ste nevedeli, ale lopúchom sa dajú okrem liečenia tiež spoľahlivo diagnostikovať  zápalové choroby, ktoré možno následne lopúchom liečiť. To všetko bez použitia farmakologických prípravkov. Poďme však po poriadku.

Všemocný?

Lopúch síce všemocný nie je, no jeho liečivé účinky sú veľmi silné. Prečo? Pretože obsahuje množstvo prospešných látok, kvôli ktorým môžeme o ňom hovoriť ako o liečivej rastline. Patria sem proteíny, inulín, polysacharidy, silice, glykosid arkciín, horčíny, bielkoviny, živice, kyselina palmitová a stearová, tuky, sulfáty a fosfáty vápnika, draslíka a horčíka. V listoch sa okrem toho nachádza tiež kyselina askorbová.

Zo stredovekých spisov sa dozvedáme, že lopúch sa používal na liečenie rôznych bolestí vrátane močových kameňov, žalúdočných vredov a podobne. Aj v dnešnom ľudovom liečiteľstve je lopúch vysoko cenený a využíva sa okrem iného pri liečbe cukrovky, dny, zápalov kĺbov, reumy, tiež psoriázy a iných kozmetických defektov vrátane odrenín. Lopúch si teda právom zaslúži, aby sme sa o ňom vyjadrovali ako o liečivej rastline.

Z lopúcha sa na liečebné účely využíva rovnako nadzemná časť ako koreň. Ľudia, žijúci na dedine hovoria o lopúchu ako o ťažko vykynožiteľnej burine. Nedá sa jednoducho vytrhnúť zo zeme ako repa, alebo vykosiť bez následkov, že sa rozmnoží ešte viac. Toto má na svedomí práve ťažkovytrhnuteľný koreň, ktorý akýkoľvek pokus o jeho odstránenie vyhodnotí ako impulz k urýchlenej záchrane novorastom a mohutnením. To všetko kvôli veľkému množstvu zásobných látok v liečivom koreni.

 

Lopúchový diagnostický skafander

V našich končinách môžeme naraziť hlavne na tri druhy lopúchov – väčší, menší a plstnatý. Majú podobné účinné látky a rovnaké liečivé účinky. Skôr, ako sa im budeme venovať, popíšeme si spôsob diagnostikovania zápalov pomocou listov lopúcha.

Hovorí sa tomu „lopúchový skafander“ , no skôr by sa dalo hovoriť o podobnosti s múmiou. Už oddávna je známa diagnostická metóda pomocou lopúchového listu. Odporúča sa praktikovať ju aspoň jedenkrát ročne: Celé telo zabalíme do listov lopúchov a previažeme ich pevnejšie elastickým obväzom. Ideálne je, ak takto pôjdeme spať, minimálny čas by však nemal byť kratší, ako štyri hodiny. Spôsob prikladania listov – vrchnou stranou k pokožke. Keď čas pôsobenia uplynie, odviažeme obväz a postupne skladáme z tela listy. Prezeráme ich a zaujíma nás hlavne ich farba. Ak sa niekde zmenila, znamená to, že máme v tej časti tela zápal. Dôležitá je tiež samotná zmenená farba – ak je škoricová, znamená to silný zápal, ak čierna či hnedá, signalizuje stredný zápal. Na veľkosti farebnej škvrny nezáleží. Môže mať len pár cm2, no môže byť aj cez celý list. Pri silných zápaloch sa môže list lopúchu po odviazaní obväzu drobiť, nakoľko reaguje vysychaním.

 

Liečenie zápalov lopúchovým listom

 Zápaly nemožno podceňovať. Sú príčinou mnohých ochorení, ktoré by nás nikdy nenapadlo dávať do súvisu s ním (vrátane srdcových chorôb či mozgových príhod). Ak sme si diagnostikovali zápal pomocou lopúchového listu, môžeme ho takmer rovnakým spôsobom vyliečiť. Tentokrát priložíme lopúch priamo na postihnuté miesto, previažeme obväzom a necháme účinkovať čo najdlhšie. Ideálne je po dobu 24 hodín, alebo minimálne počas spánku v noci. Túto procedúru musíme opakovať až pokým farba listu nezostane bez zmien (čo bude signál, že je zápal vyliečený). Doba tejto kúry je rôzna, v závislosti od zápalu trvá najčastejšie 1 – 2 týždne pri strednom zápale a cca 1 mesiac pri ťažkom zápale. V tejto dobe sa vyhýbajte kúpaniu vo vani. Postačí krátka sprcha obdeň.

 

Liečivá sila lopúcha

 

Ako sušiť koreň lopúcha

Koreň lopúcha je zo zeme vcelku ťažko dobývateľný. Hlavne ten, ktorý vám narastie v záhrade. No s pomocou záhradníckych nástrojov sa k nemu určite dostanete. Všeobecne sa odporúča vykopávať lopúch mimo ciest a civilizácie, čiže hlavne pri vodných tokoch a v prírode bez automobilových splodín a podobne. Koreň sa musí dôkladne vyumývať čistou vodou, pozdĺžne krájať a sušiť až do lámavej konzistencie. Potom ho môžeme skladovať v suchu. Ak si vyberieme pivnicu, je dôležité chrániť usušené korene pred hlodavcami. Dôležité je aby teplota pri sušení nepresiahla 40°C. Koreň chráňte pred priamym slnkom.

Látka, ktorá robí koreň schopným samoobnovovania je polysacharidický inulín (v suchom koreni je až 50% inulínu). Spolu s ostatnými liečivými látkami je priamo zodpovedný za nezničiteľnosť tejto „buriny“.  Z koreňa sa dajú variť čaje, odvary, lisovať oleje, pripravovať výluhy za studena. Koreň sa dá používať aj čerstvý.

O ďalšom používaní lopúcha na liečebné účely sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

 

Na rast vlasov

Budeme potrebovať: 3 lyžice sušeného drveného lopúchového koreňa alebo na kúsky rozkrájaný čerstvý koreň a 1 l vody. Z týchto ingrediencií si pripravíme lopúchový odvar.

Do hrnca s vložíme buď 3 lyžice sušeného drveného lopúchového koreňa, alebo na kúsky rozkrájaný čerstvý koreň a zalejeme litrom vody. Privedieme k varu a necháme na miernom ohni vrieť 15 minút.

Necháme vychladnúť. Keď je odvar vlažný, scedíme ho. Po umytí vlasov bežným šampónom odvarom vlasy niekoľkokrát prepláchneme. Potom na 15 minút zabalíme do ručníka a necháme pôsobiť. Vlasy už viac neumývame, upravíme ich bežným spôsobom.

Odvar z koreňa lopúcha je vhodný nielen na rast vlasov, ale tiež na nadmerne sa mastiace vlasy aj pokožku a proti lupinám.

 

Na omladnutie tela

Rovnaký odvar z koreňa lopúcha, v ktorom navyše vyvaríme kus dubovej kôry vynikajúco pôsobí na aknóznu pleť v tvári, na ramenách i na chrbte a tiež sa oddávna využíva do liečivého kúpeľa na celkové omladenie pokožky. Kúpeľ si pripravíme tak, že v dvoch litroch vody varíme 20 minút 7 lyžíc sušeného, alebo niekoľko kúskov čerstvého lopúchového koreňa, odstavíme a necháme polhodinu lúhovať. Potom vylejeme do vane s horúcou vodou a kúpeme sa 15 minút a viac. Tento kúpeľ  pri pravidelnom používaní aspoň raz týždenne pôsobí na pleť a pokožku a okrem omladzovania budú pri ňom miznúť aj pigmentové a starecké škvrny. V ľudovom liečiteľstve sa používal aj na omývanie ekzémov, pri kožných zápaloch, nečistej pleti, stmavnutých kolenách a lakťoch, pri plesňových dermatózach.

 

Proti akné aj reumatizmu

Extrakt z koreňa lopúcha vynikajúco pomáha na liečenie akné. Recept si upravte podľa požadovaného množstva, základný je: Na 1 liter frankovky (Alpy) ide 400 g sušeného rozdrveného koreňa. Zmes necháme 4 týždne lúhovať v uzavretej nádobe a každý deň ju pretrepeme. Potom sa prefiltruje, zmieša s rovnakým dielom vody a potierajú sa miesta s uhrami a akné.

Ak extrakt nezmiešame s vodou, môžeme si ním priamo masírovať boľavé kolená a kĺby. Neriedený pomáha aj pri reumatizme.

 

Čaj z koreňa lopúchu

Lyžičku sušeného a podrveného koreňa lopúchu necháme lúhovať v horúcej vode, potom prefiltrujeme. Nesladíme (maximálne stéviou či medom). Pijeme po dúškoch denne po dobu dvoch týždňov. Lopúch má močopudný i potopudný účinok, zlepšuje teda látkovú výmenu. V ľudovom liečiteľstve sa čaj z koreňa používa  pri cukrovke, dne, ľadvinových a močových kameňoch, žalúdočných vredoch a bolestiach. Tiež pri chudnutí a na čistenie krvi, pri stukovatení pečene a chorobách močových ciest. V neposlednom rade urobí lopúchový čaj dobrú službu pri zápale ústnej dutiny, kedy ho treba kloktať.

 

Lopúchový obklad (zábal)

Vďaka svojím antibakteriálnym účinkom ( a nielen im) je lopúch vhodný vo forme obkladov na niektoré kožné problémy ako dermatitída či ekzémy (vrátane psoriázy). Odvar z koreňa lopúcha nechajte vychladnúť a potom opäť zohrejte na cca 60°C. Namočte do neho uterák a ešte za tepla ho prikladajte na postihnuté miesta. Prípadne využite uterák na zábal.

 

Ďalšie recepty ľudovej medicíny, v ktorých sa využíva lopúch

Na popraskanú a svrbivú kožu a pri bodnutí hmyzom: Čerstvý koreň lopúcha prerežte na polovice a rezom potierajte postihnuté miesto.

Pri poruchách metabolizmu: Dve polievkové lyžice drveného sušeného koreňa lopúcha zalejte 600 ml vody izbovej teploty a nechajte 3 hodiny odstáť. Potom varte na miernom ohni 15 minút, nechajte trochu vychladnúť a vypite pol šálky po jedle. Zostávajúci odvar uložte v chladničke a podľa potreby zohrievajte a pite dvakrát denne (vždy po jedle).

Proti ekzému a atopickej dermatitíde: Do šálky vriacej vody nasypte polievkovú lyžicu drvených lopúchových listov, stiahnite z ohňa a nechajte lúhovať v termoske minimálne 2 hodiny. Pite 2x denne pol šálky a zároveň pomocou vatového tampónu potierajte postihnuté miesta priamo na koži rovnakým odvarom (po vypití si nechajte na dne šálky trochu výluhu).

Ak vás lopúch, ako liečiteľ nezaujal, resp. máte predsudky voči jeho vnútornému užívaniu, tak verte, že v Japonsku sa lopúch pestuje ako kultúrna liečivá bylina. Mladé listy sa pridávajú do šalátov alebo polievok. Jednoročné korene sa zase jedia surové, varené alebo pečené, pričom sa často používajú ako náhrada zemiakov. Koreňmi lopúcha Japonci nahrádzajú koreňovú zeleninu ako je mrkva, petržlen či paštrnák. Z mladých listov si tiež vedia pripraviť povzbudzujúce šťavy, ktorých pitím si dôkladne čistia krv a krvný systém.

 

Čítajte viac:

Skalné ruže ako liek

Prechladnutie močových ciest

Prečítajte si ďalšie zaujímavosti v článkoch v sekcii ZDRAVIE & VÝŽIVA
 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané.
V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

 

Foto: detki-roditeli.ru, liveinternet.ru

Autor: Ivan Nôta


 
1.JPG

Na hydroizolácii sa neoplatí šetriť


Pokiaľ chcete, aby si vaša stavba, spoločne s jej jednotlivými časťami, zachovala svoju kvalitu aj dlhé roky po dokončení, rozhodne by ste nemali podceniť proces hydroizolácie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

VY EŠTE NEMÁTE REKLAMU NA DOBREJ RADE?

Možnosť textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru


 
obr.jpg

Princíp údenia v udiarni


Pomalým horením niektorých druhov dreva vzniká dym so stovkami látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú bielkoviny v mäse a v ostatných potravinách a tým spomaľujú ich rozklad.


 
01.jpg

Odvar z bobkového listu na chudnutie aj prečistenie organizmu


Už naši pradávni predkovia vedeli, že bobkový list zlepšuje trávenie. V spojitosti s prípravou strukovín ho Slováci oddávna pridávali do fazuľovej polievky, pretože vedeli, že bude zmierňovať nadúvanie, typické po konzumácii strukovín...


 
obr.jpg

Správny komín je motorom krbových kachlí


Toto často spomínané heslo má svoje hlboké a logické opodstatnenie. Samotný komín musí mať svoj vlastný ťah, ktorým spôsobuje cirkuláciu vzduchu smerom z miestnosti hore do voľného priestoru.


 
01.jpg

Ako úspešne pestovať cykas


Pestovanie nie je ťažké, no treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sú pre ich rast veľmi dôležité. Prvý z nich je vhodná nádoba. Potrebné sú veľké kvetináče, najmä do výšky, aby mal cykas dostatok priestoru pre korene.


 

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 19.11.2018

meniny má: Alžbeta

podrobný kalendár

25254386

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Alžbeta | Pondelok 19.11.2018 |
ÚvodÚvodná stránka