banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Liečivé účinky kôry stromov

 

Liečivé účinky kôry stromovJe známe, že okrem bylín sa v ľudovom liečiteľstve oddávna používa na liečbu chorôb kôra z rôznych stromov a kríkov. Jeseň je ideálnym obdobím na jej zber. Ak sa chcete dozvedieť, ako správne vybrať a použiť liečivú kôru, prečítajte si o jej účinných metódach, ktoré častokrát urobia pre vaše zdravie viac, ako rôzne drahé lieky.


Zber kôry stromov a sušenie

Všeobecne platí, že pri zbere kôry zo stromov by sme jej nemali odoberať veľké množstvo. Dlhodobým skladovaním totiž stráca svoje liečivé vlastnosti. Aby nevznikali škody na životnom prostredí, odstraňujeme kôru z čerstvo vyrúbaných stromov a z kríkov, ktorým rezanie vetiev neškodí (presvetľovanie). Ak nemáte inú možnosť, odoberte kôru aj s rastúceho stromu malými pozdĺžnymi zárezmi a oddeľte kôru od dreva rezom v podobe drážky, ktorú je potrebné po odobratí kôry zatrieť štepárskym voskom, aby strom „nekrvácal“. Strom by mal byť mladý a mal by rásť v dobre zvetranej pôde (les). Kôru doma sušíme v suchej miestnosti. Keď získa zeleno – šedú farbu a stane sa krehkou – je pripravená na použitie.
 

Dubová kôra

Dub je v mytológií považovaný za posvätný strom. Dávni proroci zaspávali v ich tieni, aby sa im snívali magické sny, predpovedajúce budúcnosť. Starí Kelti a Slovania obetovali dubom mnohé dary, ak potrebovali dôležité rady. Dub dodáva životnú silu po ťažkej chorobe, ak sa cíti unavený, vyčerpaný. Dodáva tiež duševnú silu, ktorá je potrebná pri rozhodnutiach a premýšľaní nad sebou samým. Olúpaná a dobre usušená dubová kôra má sťahujúci účinok a účinkuje pri žalúdočných a črevných kataroch a pri silných hnačkách. Používa sa aj zvonka. Pripravujú sa z nej rôzne kúpele na omrzliny, popáleniny, hemoroidy, kožné ochorenia, aj proti hubovým ochoreniam. Účinné látky kôry pôsobia dezinfekčne. Dubová kôra má sťahujúci účinok, cievy sa zužujú. Vďaka tomu rýchlo ustupujú zápaly. Okrem uvoľnenia hrtana môžete dubovou kôrou liečiť a krvácanie ďasien a bolesti hrdla. V surovom stave sa prikladá na zle sa hojace rany a tiež proti poteniu.

Príprava a užívanie: V pol litri vody uvaríme dve polievkové lyžice drobno nasekanej dubovej kôry. Varíme na miernom plameni dve hodiny. Po vychladnutí precedíme. Odvarom natierame rany, podpazušie, chodidlá (proti poteniu). Vnútorne sa odvar pije 3x denne po jedle (polievková lyžica).
Intenzívnejší odvar, pripravený vylúhovaním 100g dubovej kôry v 8 litroch vody sa používa, ako obklad na popáleniny, ekzémy, opary, hemoroidy a pri nadmernom zapáchajúcom potení rúk a nôh.
 

Liečivé účinky kôry stromovKalina obyčajná

Je opadavý záhradný ker. Na jeseň sa koruna kaliny tvaruje miernym rezom a vtedy máme možnosť získať z vetvičiek liečivú kôru. Tá je zdrojom kyselín, potrebných pre naše telo, vrátane kyseliny octovej. Naši predkovia používali odvar z kôry kaliny, ako hemostatické, analgetické a antiseptické ukľudňujúce spojivo, pôsobiace proti horúčke a nachladnutiu a zastavujúce krvácanie z nosa. V súčasnosti  pôsobí na mnohé choroby, vrátane civilizačných.

Príprava a užívanie: 1 polievkovú lyžicu mletej kôry z kaliny nasypeme do pohára horúcej vody a necháme 30 minút vylúhovať. Odvar užívame denne po jedle.

Intenzívnejšie účinky získame vylúhovaním dvoch PL mletej kôry v pohári vody (15 – 20 minút). Pijeme pol pohára 2x denne. Takto pripravený odvar sa používa, ako sedatívum pri nervových poruchách, proti stresu, hemoroidom, odstraňuje kŕče a zvýšené potenie nôh. Môže sa použiť tiež, ako obklad, alebo zábal na problémové oblasti. Keď pár kvapiek primiešame do masážneho krému, zvýšime jeho účinky.

Keďže alkohol vyťahuje živiny a vitamíny z rastlín najlepšie, naučíme vás pripraviť kalinovú vodku: 1 dcl pohár mletej kôry z kaliny zalejeme 1 dcl 38% vodky. 10 dní necháme lúhovať na teplom mieste a užívame 3x denne 20 kvapiek až do úplného uzdravenia. Kalinová vodka účinne pôsobí na vysoký tlak a iné kardiovaskulárne ochorenia, odstraňuje krvné zrazeniny, prináša vitálne zlepšenie pri bolestiach hlavy a zápaloch. Vtieraním na problémové miesta odstraňuje reumatizmus.

Okrem toho užívanie jednej lyžice kalinovej vodky (ráno a večer pol hodiny pred jedlom) reguluje činnosť čriev, pôsobí proti zápche, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v cievach, zlepšuje látkovú výmenu, znižuje viskozitu krvi, zabraňuje zápalu močového mechúra. V spojení zo zábalmi je veľkým pomocníkom pri liečbe reumatizmu.
 

Kôra z vŕby bielej, osiky a topoľa

Vŕba biela a smutná vŕba sú známe po celom svete. Vŕba biela sa považuje za pramatku syntetických liečív, kvôli látke salicín, ktorú obsahuje jej kôra. Extrahovaním salicínu a jeho užívaním dochádza v pečeni k jeho premene na kyselinu salicylovú, pôsobiacu analgeticky, antiflogisticky a antipyreticky. Kôra (odvar z nej) zmierňuje bolesti chrbtice a pohybového ústrojenstva, menštruačné bolesti a prolyfaxiu migrény. Osika rovnako ako topoľ a vŕba obsahuje salicín a deriváty salicínu v kôre. Osika sa používa na liečbu bolestivých zápalových ochorení ako je reumatoidná artritída a cystitída.


Príprava a užívanie: 1 čajovú lyžičku mletej vŕbovej (osikovej, topoľovej) kôry zaparíme 2,5 dcl vriacej vody a lúhujeme 20 minút. Užívame 5-8 x denne. Odvar pomáha pri liečení chrípky, horúčky, žalúdočných problémoch vrátane krvácania.  Prášok z vysušenej vŕbovej kôry sa tiež pridáva do vody na odstránenie baktérií, sype sa do otvorených rán na ich rýchlejšie zocelenie. Pravidelné umývanie vlasov týmto odvarom zabraňuje tvorbe lupín.
Ak zalejeme 1 PL mletej kôry z vŕby bielej studenou vodou a necháme 8 hodín lúhovať, pripravíme si liečivo vhodné na vyplachovanie krku a úst.
 

Kôra z bazy čiernej

Má široké spektrum protibakteriálnych, protivírusových a antialergických účinkov a tiež nesmierne silné antioxidačné pôsobenie, čím obmedzuje riziko arteriosklerózy a ukazuje najvhodnejšiu možnú cestu, ako predchádzať chorobám vyššieho veku v spojení s bunečným starnutím. Zohráva aj významnú úlohu v boji proti rakovine. Zelená kôra sa na jar a na jeseň zoškrabuje, oddeľuje od sivej kôry a dôkladne suší na slnku.

Príprava a užívanie: 20 gramov suchej kôry z bazy zalejeme 1l studenej vody a zohrievame dovtedy, kým sa polovica obsahu vody nevyparí. Pijeme 3 šálky denne ako diuretikum.

Moruša biela

Odvar z jej kôry pomáha pri ochoreniach srdcovocievneho systému, hypertenzií, astme a bronchitíde, tiež pri liečbe žalúdočných vredov. Keď pijeme odvar z kôry moruše, vyplavujeme nečistotu tela, ktorá vznikla či už nesprávnym stravovaním sa, tvoriacimi sa kyselinami alebo nervozitou a zbiera sa vo vrede. Po dvoch týždňoch sa vred začne hojiť, to je aj doba po ktorú odvar pijeme . Účinky moruše boli opísané už dávno. Známy je pokus, pri ktorom sa konárik moruše vloží do znečistenej vody. za pár minút bude voda takmer pramenisto čistá.
 

Príprava a užívanie: Čajovú lyžicu vysušenej kôry zalejeme 2dcl prevarenej vody a necháme hodinu lúhovať do úplného vychladnutia. Precedíme do fľaštičky a uložíme v chlade. Môže sa piť každý deň, no vždy len za maličký štamperlík.
 

Kôra z javora

Odvar sa používa pri hepatitíde, žlčových kameňoch, a problémoch s prostatou. Zmierňuje horúčkovité stavy a očisťuje organizmus od toxínov.

Príprava a užívanie: 1Pl lyžicu mletej kôry z javora zalejeme 300 ml studenej vody. Privedieme k varu a varíme 10 minút na miernom ohni pod pokrievkou. Necháme odstáť hodinu, precedíme a užívame 2 PL 4 – 5 krát denne vždy 20 minút pred jedlom.
 

Kôra z brezy

Brezy sa používali ako liek už po stáročia. Breza obsahuje betulín a kyselinu betulínovú, ktoré sú silnými protizápalovými látkami. Breza bola tradičnou medicínou indiánov, ktorí ju používali na žalúdočné ťažkosti. Potvrdil to antropológ Frances Densmore vo svojej správe z roku 1926 s názvom Ako Indiáni používajú voľne rastúce rastliny ako náhradu za potraviny a medicínu, kde poznamenal, že sa čierna i biela breza používali na liečbu bolesti brucha.
 

Príprava a užívanie: 1 polievkovú lyžicu mletej kôry z brezy nasypeme do pohára horúcej vody a necháme 30 minút vylúhovať. Odvar užívame denne po jedle.
 

Na záver ponúkame niečo pre tých, ktorí trpia častými bolesťami chrbtice

Kúpeľ z kôry smutnej vŕby

Hrsť nasekaných listov, kvetov a kôru smutnej vŕby, ktorá zaplní cca 0,7 l pohár od zaváranín varíme v 2l vody tak, že zmes nasypeme do studenej vody, privedieme k varu a varíme 10 minút pod pokrievkou. Odstavíme a pol hodinu necháme vylúhovať. Odvar nalejeme tak, ako je (bez precedenia) do vane s vodou, ktorá má teplotu len 36 – 38°C (telová teplota) a ležíme v nej 15 – 20 minút. Potom sa zabalíme do uteráka a po 20 minútach kúry sa osprchujeme teplou vodou.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Bradavice

Proti hemeroidom

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému zdravie a výživa


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk


Foto: joyreactor.cc, greeninfo.ru
(i.n.)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
obr.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
TIP.JPG

Plánovanie záhradného posedenia


Niekoľko jednoduchých tipov, na ktoré by mal staviteľ myslieť skôr, ako začne budovať posedenie...


 
01.jpg

Ako skladovať chlieb a pečivo tak, aby ste ich nemuseli na druhý deň vyhodiť?


Pečivo patrí k potravinám, ktoré bohužiaľ často končia v odpadkovom koši. Navrchu chrumkavé a vnútri mäkké vydrží spravidla len jediný deň, potom začne tvrdnúť, gumovatieť, alebo dokonca plesnivieť. Záleží na tom, kde a ako ho skladujete.


 
obr.jpg

Zatvárajte svoju garáž rolovacou bránou na mieru


Zákaznícke riešenie garážových brán je vyhľadávaným spôsobom zabezpečenia osobného automobilu, ako aj samotného vstupu do domu.


 
skladovanie.jpg

Sušenie zeleniny ako rovnocenná alternatíva ku konzervovaniu


Neviete čo robiť s bohatou úrodou zeleniny? Nasušte si z nej zásoby na zimu. Bude sa vám hodiť nielen do polievok. Sušenie je lacná, rýchla a jednoduchá metóda konzervácie bez chémie a cukru.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

27704115

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Ľudmila | Pondelok 16.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka