banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morou

 

01.jpgKaždý z nás chce mať krásny, sýto zelený a zdravý trávnik. Lenže nie vždy sa naše konanie darí tak, ako by sme chceli. Ľudské úsilie často prekazí mach, nepozvaný hosť trávnika, s ktorým nie je boj úplne jednoduchý. K jeho vytlačeniu je potrebná dlhodobá starostlivosť.

Mach v trávniku pôsobí ako nepriepustný pancier. Svojim rastom utláča trávny  výsev a nedovolí prístupu vlahy a živín. Najlepšie sa mu darí pod stromami a v tienistých miestach na kyslých pôdach. Na pestovaných trávnikoch je vhodné rast machu čo najviac obmedziť správnou a pravidelnou starostlivosťou.

Na mulčovanie zabudnite

Mulčovanie sa často prezentuje ako veľmi prospešná metóda bezodpadovej údržby trávnatých plôch. Spočíva v opakovanom sekaní žacieho noža kosačky do stebiel, vďaka čomu je zelená hmota veľmi najemno nasekaná.  Uzatvorením vyhadzovacieho kanála tvarovanými zarážkami dochádza k ponechaniu odpadovej hmoty na ploche.

Pestované trávniky mulčujeme len raz za čas. Ideálne je mulčovanie vykonávať pred dlhšie trvajúcim suchom. Nasekané čiastočky bránia rýchlemu odparovaniu vlahy z plochy. Musíme však sekať tak, aby sme pri mulčovaní skrátili porast maximálne o jednu tretinu. Väčšie množstvo hmoty zostane na ploche vo forme nepekných kôpok, začnú zahnívať a vytvoria hnedé miesta, kde sa okrem buriny bude dariť aj machu.

Trávnik tiež nikdy nekosíme veľmi nízko. V slnečných obdobiach, kedy je vlahy poskromne, sa stáva, že trávne steblá vyschnú. Spoznáme to podľa zažltnutého vzhľadu plochy, ktorá je takým kosením doslova vyskalpovaná.

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morou

Chémia

Trávniku zvyčajne chýba dusík a ďalšie hnojivá, zatiaľ čo mach si vystačí s málom, pričom podvyživený trávnik časom zadusí. Trávnik preto pravidelne ošetrujte hnojivami. Chýbajúci dusík môžete napríklad doplniť rohovou múčkou v množstve 100 gramov na 1 m². Špeciálne hnojivá sú síce drahšie, ale vedia sa uvoľňovať postupne a stačí ich aplikovať 3x za rok.

Ak sa tento trik nevydarí, opäť siahame po chémií. Na trhu je celá rada špeciálnych prípravkov, poväčšine na báze skalice (síran železnatý). V každom prípade platí, že ak neodstránite prvotné príčiny, bude sa vám mach do trávnika neustále vracať.

Ako preventívne opatrenie na zabránenie rastu machu vykonávame každoročné jesenné vápnenie. Tým dôjde k nárastu pH pôdy na hodnoty, ktoré sú pre jeho rast nepriaznivé. Mach teda začne v trávniku usychať a ďalej už nebude utláčať trávny porast. Komplexným programom, zahŕňajúcim ešte hnojenie, ho z trávnika postupne úplne vytlačíme. Kompost rozhadzujeme po ploche na jeseň. V priebehu sezóny môžeme prihnojovať špeciálnymi trávnikovým hnojivami.

Vertikutácia

Vertikulácia trávnika pomáha v mnohých prípadoch len dočasne, no ak mach nie je príliš prerastený v pôde, dokáže si s ním poradiť. Jarný vertikálny rez trávnika vykonávame špeciálnym strojom - vertikutátorom. Je to stroj s otočným hriadeľom, na ktorom je umiestnená sada prerezávacích nožov. Tým, ako čepele zachádzajú do pôdy, vytvárajú v nej drážky. Cez ne sa do pôdy znova začnú dostávať živiny a vlaha. Vertikutácia tiež vo veľkom pomôže odstrániť plsť a mach. Na vyčistenie trávnika na malých plochách nám postačia bežné a všade dostupné železné hrable, prípadne špeciálne vertikutačné hrable.

Mach v trávniku nemusí byť vašou nočnou morouPre malé a stredné záhrady je vhodný stroj v podobe malého elektrického kombinovaného prístroja s príkonom do 1,8 kW. V príslušenstve nájdeme dva hriadele, z ktorých jeden je opatrený pružnými hrablicami pre jesenné prevzdušňovanie. Druhý je vertikutačný s čepeľami. Aj lacné výrobky môžu ponúknuť komfort v podobe výmeny hriadeľa bez použitia náradia alebo tkaninový zberný kôš. Benzínové stroje sú určené na veľké plochy. Sú podľa toho koncipované. Hriadeľ, uložený do valivých ložísk, zdvojený remeňový prevod od motora so spínacou kladkou pohonu alebo spaľovací motor, vybavený oceľovou vložkou a predfiltrom vzduchu pre vyššiu životnosť.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Vyrobte si nechemické postreky proti voškám

Výsadba ozimného cesnaku

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: otomkak.ru
Autor: Ivan Nôta


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
FSE_ banner INSTAGRAM_1080x1080px.jpg

FASHION SUMMER EVENT S BORISOM HANEČKOM


19. september 2019, ROYAL PALACE *****
Turčianske Teplice


 
obr.JPG

Psychosomatické zóny a ich vplyv na nás


Máte v niektorých miestnostiach pocit strachu či tiesne?


 
04.JPG

Skvelý nápad na rýchle rozmnoženie jahôd


Nezriedka si pri ochutnávaní čerstvých jahôd na tržnici či u známych povieme, že by nebolo od veci dopestovať si presne takéto isté doma. Verte tomu, že sa to dá aj bez materskej rastliny. Ako? Ukážeme vám!


 
obr.JPG

Smrdí vám práčka, umývačka?


Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu, prečítajte si týchto 5 rád!


 
obr.jpg

Liečivé schopnosti mačiek


Mnohí ich považujú za tvrdohlavé stvorenia, ktoré majú radi svojich pánov len v súvislosti s jedlom. Skúsení ľudia však vedia, že napriek svojskej povahe disponujú mačky liečiteľskými schopnosťami. A my sme sa im pozreli "na zúbky".


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Koláč Haam

Múku a vajcia zmiešajte, pridajte maslo a práškový cukor. Prilejte mli ...

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

27463892

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Bartolomej | Sobota 24.8.2019 |
ÚvodÚvodná stránka