banner
Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Maľovanie na kamene (inšpirácie)

 

líniaKvôli dekoráciám pre vaše obydlie a jeho okolie nepotrebujete navštevovať špecializované obchody a míňať v nich množstvo financií. Ak máte kreatívneho ducha, nebude vám robiť problém vytvoriť pár drobností, ktoré zmenia priestor kde žijete.

Dnes sa budeme venovať dekoratívnym predmetom zhotoveným zo skál. A keďže platí príslovie, že lepšie stokrát vidieť, ako raz počuť, bude mať tento príspevok oveľa viac obrázkov, ako iné. Kvôli inšpiráciám.

Maľovanie na kamene nie je nič zložité. Budeme potrebovať akrylové farby, bezfarebný lak v spreji (nie je nutný), maliarsku paletu, niekoľko štetcov rôznych typov aj hrúbky, kefu, mydlo (alebo odmasťovací prostriedok), ceruzku a samozrejme kamene. Teda, skôr skalky. Ideálne sú riečne kamene, okruhliaky. Pomôcť si však môžeme aj tak, že si kúpime skaly v obchodoch so záhradkárskymi potrebami, kde si ich môžeme vybrať nielen podľa tvaru, ale aj podľa farby. Akrylové farby, štetce a maliarsku paletu kúpime v bežných papierníctvach a obchodoch so školskými potrebami.


Začíname

rybaČasto sa stáva, že počas dovolenky pri mori (no nielen tam) natrafíme na pekný kameň, ktorý si zoberieme domov s úmyslom, že ju doma „niekam“ umiestnime a „niečo“ s ňou urobíme. Maľovanie na kamene je ideálnym riešením. Predtým však musíme náš kameň na nanášanie farby pripraviť. K tomu nám postačí kefa, mydlo či Jar a voda. Kefou dôkladne očistíme zvyšky zeme, prachu a hliny z povrchu kamienka. Najprv nasucho a potom pod tečúcou vodou. Nasledovne ešte odmastíme povrch pomocou mydla. Keďže kamienok bude schnúť dlhšiu dobu (v niektorých prípadoch aj pár dní), môžeme si zatiaľ urobiť pár náčrtov, ako bude naše výsledné dielo vyzerať. Po dôkladnom vysušení skál sa môžeme prichystať na maľovanie. Keďže akrylové farby dokážu robiť škvrny, oblečieme si radšej niečo staršie. Prikryjeme pracovný stôl minimálne novinami a môžeme začať. Kamienky by mali byť farebne zladené s našou predstavou – to znamená, že nakoľko je každý iný, nemôžeme na tmavý používať tmavé farby a na biely svetlé, pretože by nevynikli. Ak chceme zmeniť povrch, nanesieme naň hrubším štetcom základovú farbu. Štetce si môžeme upraviť napríklad strihaním na požadovanú hrúbku (výhodné, ak chcete mať veľmi tenký štetec). Najčastejšie tvoríme tak, že najprv nanášame pestré farby, ktorých kontúry po dokonalom vyschnutí obtiahneme na tenko čiernou. Existuje však veľa možností. V nasledujúcich riadkoch si teda predstavíme rôzne štýly.
 

Jednoduché vzory

Sú vhodné pre začiatočníkov, no napriek tomu dokážu v konečnom dôsledku nadchnúť svojou farebnosťou. Pri jednoduchých vzoroch odpadáva vo väčšine prípadov natieranie podkladovej farby a zaváži tiež to, že kameň nie je treba maľovať po celej ploche. Postačí len náznak a jeho výzor sa zmení. Maľovanie jednoduchých vzorov je vhodné aj pre malé deti, ktoré si pritom môžu zvyšovať svoju dávku prirodzenej kreativity. Vzory, ktoré na kameni vzniknú nie je potrebné obťahovať čiernou kontúrou. Farba schne pomerne rýchlo.

Vzor pre začiatočníkov  Vzor pre začiatočníkov


Mandaly z kameňa

 

mandala Určite viete, čo sú to mandaly. Ak nie, môžeme zjednodušene povedať, že názov mandala pochádza z hindského jazyka a vo voľnom preklade znamená sústredené kruhy energie. Mandaly však nemusíme vytvárať tak, ako tibetskí mnísi - zo zrniečok farebného piesku. Môžeme ich namaľovať priamo na kameň. V tomto prípade platí, že na prvý pohľad zložité veci sú často veľmi jednoduché. Mandaly také naozaj sú. Ako na to? Ak chceme maľovať mandalu na plochý kameň, urobíme si jemne ceruzou priamku - os, ktorú cez stred pretneme druhou osou. Pridáme ďalšie osi, pretínajúce stred a vznikne nám akási hviezda. Jednoduché mandaly tvoríme maľovaním bodiek pozdĺž osí, môžeme však povoliť uzdu fantázií a ak si trúfneme, pridávame ďalšie geometrické obrazy. Efektné sú tiež mandaly na tmavom podklade. Ak je kameň svetlý, podklad jednoducho natrieme tmavou farbou. Najlepšie tak, že bude kopírovať tvar mandaly, ako tieň.

 

mandala mandala4.jpg

mandaly.jpg

 


Africký a aborigénsky vzor

Obidva nasledujúce vzory sú veľmi obľúbené medzi ľuďmi, zaoberajúcimi sa umením maľby na kameň. Aborigénsky vzor sa v mnohom podobá na mandaly, nie je však až tak striktne geometricky presný. Vytvára sa maľovaním bodiek rôznej veľkosti a farieb. Bodky sa už pri pohľade z menšej vzdialenosti spoja do nádherných obrázkov a obrazcov. Aj tu všetko závisí na vašej fantázií. Podkladové farby a čierne kontúrovanie môžete používať, alebo nemusíte.
 

Aborigénsky vzor Aborigénsky vzor
Aborigénsky vzor Aborigénsky vzor
Aborigénsky vzor Aborigénsky vzor

 
Africký vzor je taktiež veľmi efektný. Môže síce dodržiavať určité geometrické danosti, no v mnohých prípadoch pracuje s ladnými krivkami a nečakanými obrazcami. Farby sú pestré a žiarivé. V mnohých prípadoch sa pri týchto vzoroch priam pýta čierne, ale aj biele kontúrovanie. No použiť sa dá samotná čierna farba na svetlejšom podklade.

 

Africký vzor Africký vzor

 

Zvieratá

Tvar kameňa, na ktorý chceme maľovať nám pri dôkladnejšom pozorovaní pripomenie najčastejšie nejaké zviera. Prečo ho teda na ňu nenamaľovať? Zvieratká na kameňoch sú veľmi milé. A je úplne jedno, či ich kreslilo dieťa, alebo profesionálny maliar. Každý výtvor má svoje čaro. Takéto kamienky sú výzvou aj pre umelcov, ktorých diela sa dajú obdivovať v rôznych galériách po celom svete. Inšpirujete sa?

 

zvieratá zvieratá

 

 

Pre deti

Detské kresby sú milé. Zvlášť, ak ich nájdete na netradičných miestach. Kamienky pomaľované deťmi spríjemnia deň, zodvihnú náladu a vyčaria úsmev. Dovoľte im teda pod vašim dozorom zobrať do ruky štetec s farbami a vytvoriť malé dielka. Máme pre ne pár inšpirácií.


 

Detské kresby Detské kresby
Detské kresby Detské kresby
Detské kresby Detské kresby

 

Ľudové vzoryĽudové vzory


Nájdete ich na krojoch či výšivkách. Čo tak ich preniesť na kameň? Vyzerajú naozaj efektne a pritom vôbec nemusia byť slovenské. Vďačnou témou sú napríklad ruské Matriošky. Podobne sa dajú podľa vzoru veľkonočných vajíčok vytvoriť aj kamenné kraslice.

 

 

 

Ľudové vzory Ľudové vzory
Ľudové vzory Ľudové vzory

 


Čierna a biela

Maľby na tmavé kamene bielou farbou a čiernou na biele sú jednoducho úžasné. Na prvý pohľad zaujmú a očaria. Výhodou je, že farebné tóny nemusíte vytvárať zmiešaním viacerých farieb na palete.

 

Čierna a biela  Čierna a biela

 

Umelecké vzory

Náš prehľad zakončíme vo svete, kde farby vyvolávajú emócie a maľby sú dotiahnuté k dokonalosti. Ak máte maliarsky talent, skúste vymeniť plátno za kameň. Možno budete sami prekvapení, čo dokážete. Je samozrejmé, že skúsenejší umelci používajú na maľbu kamienkov olejové farby, olejovú kriedu, tuše, nezmývateľné fixy, airbrush či špeciálne farby. Napriek tomu sa pokochajte a nechajte inšpirovať nasledujúcimi obrázkami.

Umelecké vzory Umelecké vzory
Umelecké vzory Umelecké vzory

umeleky styl.jpeg

Umelecké vzory

 Umelecké vzory


tučniakyNa záver

Každá z dekoratívnych kameňov alebo skaliek, ktoré sme vlastnoručne vymaľovali je jedinečným a originálnym kúskom. Preto by malo byť samozrejmosťou, že sa s ním chceme pochváliť. V našom byte, ale aj v interiéri im patrí čestné miesto „na očiach“. Sú to napríklad písacie stoly v pracovniach, kde slúžia ako ťažidlá, dávame ich do kvetináčov aj ich blízkosti, zaujmú tiež na poličkách či pri knihách v knižnici. Alebo len tak na stole, v košíčku. V exteriéri oživia napríklad plot, schody, okolie okrasných drevín a podobne. Pamätajme však na všetko, čo sme si o procese maľovania napísali v predošlých riadkoch. Vyzbrojme sa trpezlivosťou a nechajme jednotlivé nanesené farby dôkladne vyschnúť, aby sa nám nezlievali do machulí. Finišovať môžeme tiež tak, že vyschnutú nafarbenú skalku dodatočne prestriekame bezfarebným lakom v spreji. Nie je to však podmienka.

 

Umelecké vzory

 

 Kamene


Mohlo by vás tiež zaujímať:

Kvetinové sviečky ľahko a rýchlo

Darčekové boxy vlastnými rukami

Ďalšie články na tému Dekorovanie


© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu DobraRada.sk alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti WEBY GROUP s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, kontaktujte nás na adrese info@dobrarada.sk

Foto: myrta.eu, zephyrcatart.wordpress.com, flickr.com, irishartblog.com, etsy.com, pinterest.com, alonglifepath.com , theworldoftruth.org

(i.n)


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 
obr.jpg

Vy ešte nemáte reklamu na DobraRada.sk?


Využite možnosť kvalitnej a výhodnej textovej i banerovej reklamy pre vašu firmu či agentúru. Ponúkame vám aj prenájom spätných odkazov z "priateľského" prostredia, ktoré spĺňa podmienky SEO optimalizácie.


 
1.jpg

Falošná perspektíva a rozumné delenie opticky zväčšia vašu záhradu


Snáď jediný prípad, kedy sa oplatí mať v záhrade niečo falošného je vytvorenie falošnej perspektívy . Takto dosiahne vaša záhrada väčšieho dojmu.


 
1.jpg

Najchutnejší recept s húb - hubárov sen


Ak je sezóna dobrá a húb dostatok, mnohí z nás nevedia čo s nimi. Sušíme, mrazíme a nakoniec skončia v pre nás tradičných jedlách akými sú kapustnica, mäsové medailónky s hubami a podobne. Ale ide to aj inak :)


 
obr.jpg

Odstránenie výkvetov z betónového plotu


Plot zo štiepaného betónu imituje vzhľad plotu z neporovnateľne drahšieho štiepaného kameňa.


 
1.jpg

Jedlá sóda ako všestranný pomocník pre pestovateľov


Všetci ju poznáme ako neoceniteľnú prísadu v potravinárstve, no mnohí netušíme, že sóda bikarbóna je našim spojencom aj v záhrade či pri pestovaní rastlín v byte. Ide pritom o pomocníka, ktorý je účinný, ekologický a lacný.


 

Rozmýšľate nad vytvorením eshopu? Prečítajte si ako na to

Na internete nájdete množstvo firiem, ktoré vám ponúkajú riešenia na tvorbu eshopu. Prečítajte si 5 tipov, na ktoré by ste mali pamätať už na začiatku.

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

27776410

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Móric | Nedeľa 22.9.2019 |
ÚvodÚvodná stránka